Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opinel


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Opinel
Zamierzam kupić Opinelka, skłaniam się ku węglówkom (.....to tchnienie klasyki... :) ), choć trzeba o nie bardziej dbać...Ale to zawsze zupełnie inaczej kroi węglowym opinelkiem z historią ;)

Mam kłopot z wyborem długosci...podobbno 9' jest najbardziej uniwersalna, ale 10' trochę bardziej do mnie przemawia (achh, to pragnienie długości...nóż przedłużeniem....właściciela :wink: )

przeznaczenie?? - głównie miejskie i kuchenne, nic wymagającego długiego czy wytrzymałego ostrza, może czasem kanapka w "terenie" czy kijaszek zastrugać.

Co wy byscie wybrali lub co już wybraliscie i polecacie...


PZDR,
Smoku
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wiedziałem :) ...proszę o bardziej obiektywne opinie... :wink:

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Mam 8 i kilka 12, ale 12 generalnie służą w kuchni jako fixedy (nie zamykałem ich chyba ze dwa lata).

Zależy do czego potrzbujesz, jeśli chcesz nosić w kieszeni, to 9 jest ok, ale jeśli szukasz czegoś do przygotowywania żarcia, strugania patyków, a sam nóż zamierzasz nosić w plecaku, to 12 jest moim typem No.1.
  • 0

budo_ukaszju
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
zależy do czego ten nóz ma być potrzebny. Miałem 10 a teraz mam 8 węglową. I jestem bardzo zadowolony no moza poza permanentnym łamaniem czubka. No ale coś za coś, ostrzą się rewelacyjnie.
Fajne są też wersje bardziej luksusowe, o troche bardziej rozpieszczonym designe. Jako taki chlebowy edc - wyśmienite.
  • 0

budo_laserdance
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Obecnie mam 9 i moim zdaniem jest najpraktyczniejsza :wink:
Ćwiczę się teraz w płynnym otwieraniu go jedną ręką :)
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Ja włąsnie jestem na etapie prezentu w postaci Opinela,ale z pewnych przyczyn musze zakupic z nierdzewki,bo nie che kogos uszczesliwic czesta konserwacją,natomiast dla siebie biore z weglówki w ciemno i bez zadnych ale 9 lub 10
  • 0

budo_unibike
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Only 10!!
Mam, używam chyba 7 rok. Rewelacyjny nóż do cięcia (w wersji z węglówki). Bardzo fajny wyjazdowy kuchenniak, choć w tej roli lepszy byłby nr 12. W czasie jednego wyjazdu (rajd rowerowy) zastrugałem nim 47 kijów na ognisko, przygotowałem kanapki dla 20-stu kilku dzieciaków, wyciołem materiał na mały szałas - to wszystko tylko w ciągu jednego dnia. Oczywiście musiałem go po tym podostrzyć, ale nie ostrzyć gruntownie, czy można wymagać od noża za 50 zł więcej?
Uważaj z obciążeniami bocznymi po wbiciu w materiał np przy otwieraniu konserw. Ta węglówka lubi się wykruszyć.
NIE baw się w nierdzewkę. Częściej ostrzysz, a tnie mniej agresywnie. A że trzeba dbać? To jest właśnie tchnienie klasyki. Zresztą z tym dbaniem też bez przesady. Szmatka z olejem jadalnym i wycierać do sucha po każdym użyciu, np. chusteczką higieniczną. Mój nigdy nie świeci się jak psu jajca, tylko jest pokryty lekkim , błękitnym nalotem. Pięknie wygląda na takim ostrzu wygładzona krawędź tnąca! Uważaj tylko, żeby rękojeść nie spęczniała od wilgoci. Wtedy, żeby go otworzyć, trzeba nieżle przypieprzyć rękojeścią w coś twardego.
Używam i noszę 10 niemalże cały czas, do jensów i gajera. Jest zaskakująco lekki i nie budzi paniki w otoczeniu. Ludzie postrzegają go po prostu jako fajny kozik. Możesz go fajnie zmodyfikować: np. ja dodałem otwór na linkę. Wielu w rękojeści rzeźbi cuda, poszukaj w sieci - trudno uwierzyć że to Opinel!
Jesli się wachasz pomiędzy 9 a 10 , bierz 10. Przecież to tylko różnica niewiele ponad 1 cm na długości, a konfort używania wzrasta niewspółmiernie. Ja wolę na wyjazd zabrać 1 nóż, a przy tym lubię równe kromki - 9 to po prostu za mało (przekrój bochenek chleba i zmierz szerokość). Powodzenia w wyborze.
I przepraszam wszystkich za długi post.
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Co do wyboru stali,dla siebie kupie z węglówki bez wahania,ale prezent mam zrobic Dziadkowi,na grzyby,na działke i raczej nie"uszcześliwie"go codzienna konserwacja,z ostrzeniem nie bedzie poroblemu oczywiscie :) codzi mi o to zeby to był dobry prezent,a nie prezent wymagajacy ciagłego doglądania.A co do rozmiaru to zaczynam sie przychylac do 10,bo poki co mialem w łapie tylko 9 i jakos mi lezała całkiem niezle
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
mam chyba wszystkie rozmiary opinelkow opanowane
i kazdy jest za....sty a czy weglowka czy nierdzewka
hmmm :? obydwie sa dobre :D
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel

NIE baw się w nierdzewkę. Częściej ostrzysz, a tnie mniej agresywnie. A że trzeba dbać? To jest właśnie tchnienie klasyki.


Tak naprawde miedzy nierdzewka i weglowka nie ma duzej roznicy. Ja mam nierdzewke a moj brat weglowke. Na moj gust wlasciwosci tnace porownywalne, a i ostrzyc trzeba rownie czesto. A dbac to trzeba o kazdy noz, takze.... IMHO to tylko kwestia gustu...
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Jak dla mnie 10 jest akurat, chociaż i 8ką wykonywałem wygodnie wiele prac i w ogrodzie i w kuchni :) . Kiedyś zastanawiałem sie co takiego jest w Opinelu, ze go używam :?:
Myślę sobie, czy gdyby to nie był Opinel tylko jakis no name to czy bym go kupił :?: Podoba mi się bardzo(także z historycznego punktu widzenia) i sprawdziłem go - mozna na nim polegać :!: ,tak tylko se porównuję chociażby do bardziej niezawodnych blokad. :roll:
Jednak kochane są Opinelki :)
Wybieram 10 :!:
  • 0

budo_lukasz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
A gdzie można kupić Opinela?
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel

A gdzie można kupić Opinela?

zalezy w jakim mieście...na przykład w Wawie - Świat Noży.

PZDR,
Smoku

PS. Adres chyba znasz, nie?? :)
  • 0

budo_lukasz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Adres znam :) , ale mieszkam daleko od Wawy :( . A nie ma w jakimś sklepie internetowym :?:
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
W krakowie też kupisz tuż obok floriańskiej...
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Lub na Łokietka,razem z nożami Muela i Victorinox'ami ,a moze napisz gdzie masz najbliżej lub wpisz w google
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Wlasnie - tez radze uzywac czasem google:

Pierwsze trafienie i od razu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
  • 0

budo_lukasz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
Dzięki za namiary sklepów i link. Że też nie pomyślałem o google :oops:
  • 0

budo_wola rafała
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinel
zabrzmi to śmiesznie, ale jak rozpoznać węglówke od nierdzewki. niejestem do końca pewien, a u mnie właścicielem sklepu z nożami jest taki ignorant, który niewiedział nawet czy opinel produkuje noże z tych dwóch rodzajów stali
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024