Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iaido a inna sztuka walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
nie
chodzilo mi o iaido
zwlaszcza dla osob poczatkujacych:)
w iaido zawsze zaczynasz od trzymania jedna reka
a katanka ogolnie rzecz biorac jest na dwie raczki
poza tym formy iaido (seitei iai) sa dosc sformalizowane, poprzerabiane itd
tak jak w kendo,zreszta - po to iaido mniej wiecej powstalo:)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Możesz rozwinąć temat? Bo:

a) Nie rozumiem, co mają kendocy do iaido;

B) formy iaido zaczyna się od momentu wyciągnięcia miecza, a katanę zawsze wyciąga się jedną ręką, czy w iaido, czy jeszcze w iaijutsu czy kenjtsu... Nie jest to więc żadna innowacja... A w iaido stosuje się pełne ruchy, tak jak przy normalnych cięciach w kenjutsu czy iaijutsu, z tego co wiem...
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Mr :D moja opinia bierze się stąd, że wiele nowoczesnych systemów opartych jest na powierzchownym poznaniu tematu np. Instruktorzy Combat JJ nie wiele wiedzą o samym JJ.
Podoba mi się twoje rozgraniczenie seitei iai od ken jitsu i iai jitsu.
Faktycznie jest wiele sekcji gdzie miecz jest kultywowany a nie traktowany jako broń.
Natomiast temat "iaido a inne sztuki walki' pozwala na szukanie podobieństw lub wzajemnych relacji między sztuką miecza a innymi SW. Z racji tego, że zajmuję się tradycyjnymi SW oraz ich współczesnym stosowaniem pozwoliłem sobie odnieść ideę iaido
do współczesnych systemów np. stosowania tonfy czy pistoletu.

Pozdro.

  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
hej
wiec tak:
1.co kendocy maja do iaido?
ano iaido -seitei iai, a to w wiekszosci jest cwiczone - wymyslono specjalnie dla nich
to cytat z strony PZK
"Spośród wielu wartościowych szkół iaido (np. Muso Shiden Ryu, Muso Jikiden Eishin Ryu, Tamiya Ryu, Hoki Ryu itd.), opanowanie których uniemożliwiają tempo i warunki współczesnego życia, dla pożytku ćwiczących kendo opracowano formy zsyntetyzowane, oddające istotę iaido i pozwalające na zrozumienie podstawowych technik stosowanych w różnych szkołach. W 1968, a następnie w 1977 roku dwie komisje złożone z jedenastu mistrzów miecza stowarzyszonych w Zeń Nippon Kendo Renmei (Ali Japan Kendo Federation) połączyło podstawowe techniki różnych szkół w 7, a następnie w 10 form. Tych 10 kata zawiera 90 procent podstaw iaido. Jednakowoż zrozumienie najgłębszej istoty tej sztuki umożliwia dopiero intensywny trening starych szkół, w których prawdziwy duch iaido przejawia się w całej pełni."
calosc tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
nic dodac nic ujac :)
2.
oczywiscie ze mieczyk wyciaga sie jedna reka ale w iaido tnie sie tez jedna reka
iaido nie nadaje sie za bardzo do nauki wladania japonskim mieczem, w zasadzie dla poczatkujacyh uwazam moze wiecej krzywdy przyniesc niz pozytku. Iaido za to jest swietnym rozwinieciem tematu miecza. Uzupelnia ono w swej formie temat walki katana.
Mysle jednak ze nie nalezaloby od iaido zaczynac jesli chce sie uczyc walki mieczem japonskim

oczywiscie mozna iaido cwiczyc dla samego faktu cwiczenie niezaleznie czy cwiczy sie cos innego czy tylko je samo. taka zabawa w samuraja jest calkiem fajna i przyjemna :)
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Mr :D jesli wolno spytać jak długo praktykujesz iaido, iai jitsu i ken jitsu ?
Teza: iaido nie nadaje sie do treningu dla poczatkujacych, jest dość śmiała.


Pozdro.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
oj bardzo niedlugo, ale wystarczajaco zeby wiedziec ze z iaido trudno sie nauczyc poslugiwania mieczem japonskim...
pomysl Przemku dobrze a przyznasz mi racje
oto punkty do analizy
1.atak
2.kontratak
3.obrona
4.zwarcie
itd
co z tego wystepuje w iaido/iaijutsu?
samo poslugiwanie sie mieczem jest nawet zgola inne niz w walce na miecze
jakie rodzaje ciec i pchniec masz w iaido?
przeciez t proste jak drut ze z iaido sie miecza nie nauczysz...
albeo nauczysz sie tylko tej waskiej dzialki jaka jest iaido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

co z tego wystepuje w iaido/iaijutsu?

Wszystko! :lol: tylko ty moze tego nie widzisz :wink: .............jeszcze
ech, Smailu, to co opowiadasz to sa same herezje. :( Sa w iaido (choc to zbyt ogolna nazwa, bo istnieja setki szkol ) ciecia jedna reka, ale znakomita wiekszosc ciec jest dwoma rekami.
W iaido sa wszystkie rodzaje pchniec i ciec jakie uzywalo sie w walce.

Obecnie nie ma zadnych walk mieczem. To co uczysz sie w Kenjutsu to nie zadna walka, tylko kata, symulacje, drille itd....i to za pomoca bokena. Niech cie nie sprowadzi na manowce fakt ze robi sie "sparringi" za pomoca fukuroshihai.
To zupelnie co innego niz poslugiwanie sie prawdziwym mieczem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
a myslalem ze chociaz Ty sie zgodzisz...
no ale trudno
iaido (potraktujmy to ogolnie) nic nie ma wspolnego z walka na miecze
powiedz mi Szczepanie gdzie w iaido jest walka na miecze...
duzo wiecej z tym ma wspolnego ta okladanka na fukuroshinai niz iaido
tak sie sklada ze cicze sobie i jedno i drugie
i nwet chyba o iaido mam wieksze pojecie i dlatego tak mysle

mowisz ze tego jeszcze nie widze,eh...
widze wlasnie
widze to ze jest systemem niszowym, wpelzly tam gdzie nic nie bylo
od czego zaczynala sie nauka dla mlodego samuraj :)
od iaido?
chyba raczej nie :)

iaido jest sztuka dodatkowa, sztuka miecza dla juz umiejacych sie nim poslugiwac
dlatego uwazam ze dla poczatkujacych nie jest dobre
ale nie odbierajmy zludzeni wszystkim samurajom :)
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Mr :D podoba mi sie twój tok rozumowania.Podobnie traktujemy sprawę treningu z mieczem. Mam jednak zastrzeżenie czysto metodyczne. Moja pierwsza lekcja miecza w szkole aiki jitsu to była właśnie lekcja iaido. Najpierw baza co gdzie, jak i co do czego służy a potem ken jitsu i iai jitsu. Nie przekonasz mnie,że można rozpocząć trening miecza od konfrontacji z partnerem nie mając pojęcia o Saya no uchi, Te no uchi, Nukiuchi itd. Jak przy każdej broni najpierw lekcja zasad a potem interpretacja.

Pozdro
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

a myslalem ze chociaz Ty sie zgodzisz...
no ale trudno
iaido (potraktujmy to ogolnie) nic nie ma wspolnego z walka na miecze
powiedz mi Szczepanie gdzie w iaido jest walka na miecze...

o boshe, ja musze wyjasniac takie podstawowe sprawy............ :roll: ......a twoj instruktor to spi snem sprawiedliwego????

SW zaczynaja sie i koncza na etykiecie. to moze dla niektorych brzmi .......mhmh........nijako, ale taka jest niestety prawda. Etykieta w iaido uczy manipulacji ostrym mieczem w sposob bezpieczny dla ciebie i twojego otocznia. Nie ma mowy o zadnych technikach, jesli przy kazdym ruchu bedziesz sie chlastal, albo potniesz kogos obok. Jak juz wiesz jak obslugiwac miecz, musisz sie nauczyc odpowiedniej postawy podczas stojac i sie przemieszczajac w roznych kierunkach. Bez takiej podstawowej rzeczy nie mam mowy o dalszej nauce technik. nastepnie uczysz sie jak ciac. Tez w roznych kierunkach, z obrotami, z blokami i bez ...itd.....to stanowi podstawe do bardziej skomplikowanych technik......

Jak widac na zalaczonym obrazku jest to SYSTEM nauki. Najpierw budujesz fundamenty, potem sciany, potem dach....Caly czas uczysz sie operowac ostrym mieczem a nie robic symulacje drewnem.
Nie mozesz skoczyc od razu do jakiejs wyimaginowanej "walki" na bokeny, skoro nawet nie umiesz miecza trzymac prawidlowo. bo to bylby czysty nonsens. Ktos kto umie ciac, wybije ci boken z reki albo rozbije ci glowe, to nie sa zadne zarty. tak wlasnie zaczyna sie nauka "walki mieczem" - poprzez studiowanie iaido.

duzo wiecej z tym ma wspolnego ta okladanka na fukuroshinai niz iaido
tak sie sklada ze cicze sobie i jedno i drugie
i nwet chyba o iaido mam wieksze pojecie i dlatego tak mysle

mowisz ze tego jeszcze nie widze,eh...
widze wlasnie
widze to ze jest systemem niszowym, wpelzly tam gdzie nic nie bylo
od czego zaczynala sie nauka dla mlodego samuraj :)
od iaido?
chyba raczej nie :)

iaido jest sztuka dodatkowa, sztuka miecza dla juz umiejacych sie nim poslugiwac
dlatego uwazam ze dla poczatkujacych nie jest dobre
ale nie odbierajmy zludzeni wszystkim samurajom :)

W obojetnie jakiej szkole iaido, techniki sa zrobione w ten sposob, ze ZAWSZE cwiczysz przeciwko napastnikowi, nawet jak ci sie wydaje ze w dojo jestes sam :wink: :lol:

Mozesz, jak ja, przez pierwsze pare lat po prostu powtarzac uklady ciec i przemieszczania sie, bez zbednych wyjasnien, po co tak sie cwiczy. Ale przychodzi czas, ze instruktor decyduje sie pokazac jak wyglada wlasciwa interpretacja danego kata, wzgledem ataku przez inna osobe.
Jak juz twoje cwiczenie dojrzeje do tego poziomu, wtedy jest niezwykle latwo dostrzec atakujacego w dowolnym momencie.

Poniewaz zas, kazda szanujaca sie szkola iaido uczy Systemu, czyli poprzez glowne zasady, prowadzi do szczegolowych zastosowan, stajac na przeciwko zywego czlowieka, twoje cialo, samo reaguje odpowiednio na dana sytuacje. Bez zastanawiania sie, dlugich kombinacji umyslowych i kalkulacji.

Pisalem tu glownie o rzeczach fizycznych bo to latwiej opisac, ale fakt ze caly czas machasz ostrym mieczem, przeksztalca twoj umysl zupelnie inaczej nizbys przez ten czas machal drewnem.

Nastepnie zeby zachowac bezpieczenstwo, niektore SW mieczam stworzyly aplikacje na 2 osoby za pomoca bokenow. Czasem takie aplikacje sa cwiczone przez bardzo zaawansowanych ostrymi mieczami. Walki jako takiej niema. ale samo wykonanie tych aplikacji moze swoja intensywnoscia i finezja doprowadzic do bardzo cienkiej granicy i limitow bezpieczenstwa. Stad potrzeba etykiety nawet na tym poziomie........
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Szczepanie masz racje we wszystkim co piszesz, tylko piszesz nie na zadane pytanie:)

no i masz ta swoja maniere tlumaczenia jakbys byl lepszy od swojego czytelnika
troche sie odzwyczailem od tego:)

ale oki:)

no wiec tak
znam pare form ze szkoly musoshinden ryu ktora macham sobie
nawet chyba wszystkie:)
znam nawet interpretacje
chyba tez wszystkie :)
moze bez jednej czy dwoch :)
ale nie chwalic sie mialem:)

ale mam z tej wiedzy taki wniosek ze iaido nie uczy miecza od podstaw
a to dlatego ze to szkola miecza dla juz umiejacych sie nim poslugiwac
no takie mam zdanie:)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Nie przekonasz mnie,że można rozpocząć trening miecza od konfrontacji z partnerem nie mając pojęcia o Saya no uchi, Te no uchi, Nukiuchi itd. Jak przy każdej broni najpierw lekcja zasad a potem interpretacja.
Pozdro


i nie zamierzam przekonywac :)
podstawy sa wlasnie wazne dlatego powinno zaczynac sie od kenjutsu, a potem iaido/iaijutsu :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

ale mam z tej wiedzy taki wniosek ze iaido nie uczy miecza od podstaw
a to dlatego ze to szkola miecza dla juz umiejacych sie nim poslugiwac
no takie mam zdanie:)

Mr Smailu, ale czy twoja szkola kenjutsu zaczyna od nauki trzymania miecza? czy raczej jak poslugiwac sie bokenem?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
czy w iaido czy w kenjutsu wszyscy zaczynaja bokkenem
przynajmniej tutaj w Polsce tak bylo
bo na miecz kasy nikt nie mial...
teraz sie to zmienia na szczescie

no ale troche racja ze zelastwem cwiczy sie wiecej w iaido,bo bezpieczenstwo na to pozwala
jednak nadal cwiczenie form, czy nawet ich interpretacji nie uczy zadnych zachowan,strategi walki, a wrecz wymaga juz ich znajomosci.
adept iaido musi juz miec pewna dawke wiedzy i umiejetnosci
albo nie musi ale wtedy cwiczenie to istna droga prze meke niezrozumienia...
i szlifuje sie kanty form seitei iai bez zrozumienia ich samych...
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Mr :D przełoże to na moją branże. Jak przyjdzie nowy uczyć się strzelać to mam mu dać 45 z lufą 10 cali i puścić go na tor strzelniczy na czas. Zamiast postawić go przed tarczą z 22 w ręce :)
Nie nauczy sie strzelać jak nie pozna taktyki walki :?:

45 lufa 10 cali broń której używał Brudny Hary na filmie kal.11,58mm
22 np CZ 122 kal 5,6mm

Traktowanie miecza jako broni a nie przedmiotu kultu jest OK tylko ta twoja metodyka coś mi szwankuje.

Pozdro

  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Witam,
Mam podobne pytanie tylko ze ja trenuje karate shotokan, czy ta sztuka walki przeszkadzalaby w jakis sposob w trenowaniu Iaido lub kenjutsu????

Pytam sie poniewaz takze od dawna fascynuje sie mieczem japonskim, ale trenuje karate ktore takze uwielbiam.


nie, ale zacznij trenowac bo sie nie przekonasz.


Odnośnie Karate Shotokan: ŚP. mistrz T. Kasse - jeden z wielkich ekspertów tego stylu od dziecka zajmował się również walką mieczem... Więc nie sądzę by Ci to mogło przeszkadzać :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

c zy w iaido czy w kenjutsu wszyscy zaczynaja bokkenem
przynajmniej tutaj w Polsce tak bylo
bo na miecz kasy nikt nie mial...
teraz sie to zmienia na szczescie

Tu gdzie ja sie ucze, NIKT nie zaczyna iaido cwiczyc bokenem. Przeciez to nie ma zadnego sensu :(

no ale troche racja ze zelastwem cwiczy sie wiecej w iaido,bo bezpieczenstwo na to pozwala
jednak nadal cwiczenie form, czy nawet ich interpretacji nie uczy zadnych zachowan,strategi walki, a wrecz wymaga juz ich znajomosci.
adept iaido musi juz miec pewna dawke wiedzy i umiejetnosci
albo nie musi ale wtedy cwiczenie to istna droga prze meke niezrozumienia...
i szlifuje sie kanty form seitei iai bez zrozumienia ich samych...

seitei iai to seria form przeznaczona dla kendokow przez federacje kendo, grupujaca w sposob wiecej niz przypadkowy formy z roznych szkol.

Jak sie uczysz Koryu, to wlasnie poprzez formy uczysz sie nie tylko interpretacji ale i strategii walki.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki



Traktowanie miecza jako broni a nie przedmiotu kultu jest OK tylko ta twoja metodyka coś mi szwankuje.

Pozdro


to znaczy co szwankuje bo nie wiem czy sie dobrze rozumiemy?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki

Tu gdzie ja sie ucze, NIKT nie zaczyna iaido cwiczyc bokenem. Przeciez to nie ma zadnego sensu :(

Jak sie uczysz Koryu, to wlasnie poprzez formy uczysz sie nie tylko interpretacji ale i strategii walki.


no to teraz jestesmy w domu drogi Szczepanie

W polsce nie przesadze jesli napisze ze WSZYSCY zaczynaja z bokkenem
niektorzy jaj ja uznaja ze to bez sensu i kupuja miecz po 2 tygodniach, ale znaczna czesc cwiczy bokkenem calymi latami...
tak naprawde wiekszosc iaidokow nabyla swoje miecze niedawno...
troszke sie w Polsce polepszylo ostanimi czasy, ale nowi ktorzy pzychodza na zajecia cwicza w wiekszosci bokkenem i to bardzo dlugo

(u mnie nie bo praktycznie wszyscy maja iaito - ma sie chody po tani sprzet :) )

co do samych form

w Polsce wlasnie cwiczy sie glownie seitei iai!!
z powodow roznych, glownie dlatego ze niby seitei iai to podstawa ktora trzeba opanowac zeby sie za koryu zabierac wogole...
ta...guzik z petelka - choc poczatki w seitei pozwalaja zwracac uwage na wiele szczegolow we wlasnym ruchu.

min dlatego tluke ze iaido nie jest dobre na poczatek do nauki walki mieczem
bo sie nic nie nauczysz poza powtarzaniem jakis ruchow - czort wie jakich i po co ...

W kenjutsu sprawa jest widoczna od dziendobry
nawet jesli cwiczysz same formy...
nawet jesli tylko suburi sie cwiczy
to to juz sa podstawy walki mieczem japonskim

a w iaido nic z tego nie ma...
i to nie ma znaczenia czy to Polska czy Chiny...
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido a inna sztuka walki
Mr :D ja mówiąc o treningu z mieczem jako bronią mam na myśli miecz stalowy.
Uważam, że najlepszym wstępem do nauki walki tą bronią jest trening iaido.
Bo trenujący najpierw uczy się sam "obsługiwać" miecz a potem przechodzi do konfrontacji z innym.

Pozdro.

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024