Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak powstaje CRK Shadow III


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

budo_bigbang
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Panowie widze strasznie wrażliwi są na wytrażenia określane jako wulgarne i jest to dla Was ważniejsze niż problem, który zadał melonmelon, a jest on naprawdę ciekawy.
Nikt nie zarzuca nie dbania o jakość CR, sam mam sebenzę i sobie chwalę, ale nie zmienia to faktu, że w procesie metarulgicznym zachodzą pewne właściwości które mają wpływ na pożniejsze cechy produktu.

Oczywiście nie wiadomo, czy prefabrykat, czyli pręt powstał na skutek odlewu, walcowania, wyciągania itd, czy nie ma możliwości kontroli zawartości substancji zanieczyszczających w rdzeniu walca itd, itp. Może ilości "syfu" można ograniczyć w stopniu pozwalającym pominąć wpływ tego na właściwości ostrza.

Melonmelonowi chodzi o co innego (przynajmniej ja tak to rozumiem), o właściwości jakie uzyskuje metal pod wpływem kucia (bardzo dobre dla ostrza, doceili to już w starożytnoiści chyba) i zastanawia się dlaczego nie robi tego Chris Reeve ze swoimi sztandarowymi produktami.
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
A to nie jest czasem z proszkow robione? Wtedy problem sam sie rozwiazuje :)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Jeszcze jedno.

Popraw mnie Melon, jesli sie mylę ale jeśli najwieksze syfy idą do środka to po obróbce pręta metodą CR:

1. Środek klingi jest z metalu najbardziej zanieczyszczonego.
2. Krawędż tnacą i grzbiet są z najczystszego (jako te najbliżej pierwotnej powierzchni pręta).

dobrze myslę?

[EDIT]
  • 0

budo_alx
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Jeszcze coś mi przyszło do głowy
Nie ma chyba lepszej metody na pozbycie sie tego syfu
ze środka niż to co robi CRK ze swoimi nożami z kawałka sztangi
no chyba żeby zrobić rurke :D
Bo jak zaczniesz kuć to się te zanieczyszczenia rozniosą po całym materiale
i na końcu na 100% będzie ich duuużo więcej,
że juz nie wspomnę o problemie jak to niby kuć:
co rękojeść zostawić a klinge skuwać ?
nie za bałdzo

:)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III

Panowie widze strasznie wrażliwi są na wytrażenia określane jako wulgarne

Nie "Panowie", tylko ja... a w tym konkretnym przypadku... no, jestem :twisted:
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Tak sobie myślę, że kwestia chęci poznania przez kogoś technologii to jedno, a wyrażanie opinii o wyższości jednej nad drugą to coś innego.
Chęć posiadania :) to trzecie:) ... a tu już kwestia gustu - poprostu jeden woli by mu marsza zagrali, drugi jak mu skarpetki śmierdzą.

Pozdrowionka.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
jawor to żeś d.....alił porównanie
ni w dupe ni w oko - ale rozumiem że to wszechogarniający onanizm.

Piter czy Ty ciut nie przesadzasz z tą obroną ??
melon ani nie obraził Chrisa ani nie napisał nic o nim samym, a Tobie skacze ciśnienie conajmneij jakby go publicznie skurwiał.
Może ktoś nie jest tak elokwentny jak Ty i czasem sie zdarzy użyć słowa powszechnie uznawanego za wulgarne. Nie znaczy to jednak że kogoś tym obraził lub miał taki zamiar.
Niemniej nie ważny jest już problem bo on śmiał użyć słowa "kurwa" w jednym zdaniu z nazwiskiem Chrisa.
Jak on mógł popełnić taką zniewage.

Melon ciesz sie kurna że Cie tu nie ukamienowali.

Dla mnie to jest jasne - melon ma jakąś wiedze i coś mu nei pasowało więc skoro miał wątpliwości to spytał o to czego nie kuma - tyle - tak jak robi to dziesiątki osób na tym forum bo po to podobno ono jest.

Niestety gdziestam podważył boskość noży CR albo przynajmneij śmiał zwątpić że może jednak można by inaczej.
Jakże on śmiał - powinien teraz sie biczować ze 2 dni i nie odzywać już więcej.

Czy wy troche nie przesadzacie w waszym onaniźmie nad nożami ??

Dobra a teraz bijcie i poniżacje mnie niewiernego.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Nie znam się na stali i jej różnistych gatunkach, słyszałem gdzieś jednak, że kucie stali poprawia jej własności w kontekscie użycia jako materiał na klingę (qu..a, ale mi zdanko wypaliło 8) ). Zastanawiam się czasami, czemu wielcy przemysłu nożowego nie kują, jeno skrawają. Wychodzi mi, że to chyba trochę taniej ich kosztuje. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to zwykle chodzi o kasę.
A teraz stanę sobie pod murem, zaraz koło Blachy i poczekam na latające kamienie.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
kucie stali pozwala ukierunkowac strukture i ja ujednorodnic - ale o tym pewnie ze sto razy było - stale hi tech i to nie tylko skladem ale technilogia wytopu ine wymagaja kucia a nawet niszczy ono dokladna rownowage skladników, z cala pewnoscia CR nie pozwoliłby sobie na toczenie z pręta kupionego z metra , material moze byc albo byc przygotowany w wysokiej technologii np homogenizowany , albo kuty w forme preta - o okreslonej strukturze włókien - wtedy toczenie nie jest obrobka poprzeczna a zgodna z kierunkiem wlokien/ziaren metalu ( cholera - kamien mi wypadl ......)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Ludzieńkowie mili - te noże mają jakość/wytrzymałość = a
cenę = b

Gdyby były kute to jakość/wytrzymałość byłaby = a x 1,5
cena = b x 1,5

Teraz pytanie - jeśli są chętni na nóż o określonych (bardzo dobrych) parametrach za konkretną kwotę i dobrze się to sprzedaje, to po kiego robić teoretycznie lepszy, ale za to dużo droższy nóż???

Co za problem robić Green Berety z talonitu???
Tylko KTO TO KUPI???
Chris produkuje noże nie dla czczej przyjemności jeno tak zarabia na chlebuś. Zajął jakąś tam niszę rynkową i interes mu się nieźle kręci.
Lepsze jest wrogiem dobrego - pamiętajcie o tym.
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Ej.. albo ja jakis niedouczony jestem albo za duzo wczoraj wypilem.. przeciez obrobka skrawaniem jest o wiele drozsza od obrobki plastycznej... jak masz do wyboru sklepanie plaskownika w ksztalt ostrza albo wykrojenie go z bloku stali to jakby na to nie patrzec pierwsza opcja jest o wiele prostrza i tansza.
Moze ktos lepiej zorientowany sie do tego ustosunkuje (do mojego przypuszczenia ze to nie jest odlany kawal stali tylko produkt metalurgii proszkow tez :) )
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
No dobra - chyba mozna skonczys swary skoro Bodo wszystko wyjasnil?
Tak wlasnie kombinowalem, ze moze ten pret jest wczesnij kuty lub kucia nie wymaga, ale jako ze metalurg ze mnie taki jak z koziej piczki rekawiczki... wolalem glosno nie gdybac.

Wiem jedno - OPRy od Chrisa maja mocy az zanadto, zebym potrzebowal wiecej i zlego slowa nie dam na nie powiedziec Dołączona grafika
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Bez urazy Blacha, ale teraz kumasz? :-) Rozumiem, że wybierasz MARSZA, to mi pozostały skarpetki, tylo dlaczego k.....a nie są kute? :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III

Piter czy Ty ciut nie przesadzasz z tą obroną ?


Blacha, najpierw odpowiem na to pytanie, a potem przejdę to faktów na temat noży i obróbki.

Czy na prawdę nie wolno mi wyrazić swoich osobistych odczuć? Są makerzy, rozmowa o których bez rzucenia kurwą czy jakimś tak fuck'iem lub ass'em to pitolenie a nie rozmowa (świetny przykład to Mick Strider). Ale to pytanie, tak zadane, po prostu lekku uraziło moją sferę estetyczną w odniesieniu do tego, jak cenię Reeve'a, jak mi pomógł w swoim czasie, w odniesieniu do kilku listów które od niego odstałem w związku z moimi postami na BladeForums czy wreszcie w związku z faktem, jak fantastyczne przyjęcie zgotował mi wraz z żoną w zeszłym roku gdy się z nimi wreszcie spotkałem. Więc sorry, że tak reaguję, ale Chris dla mnie osobiście to ktoś znacznie więcej niż właściciel firmy od któej kupuje noże i mam do tego podejście więcej niż emocjonalne. I może to nikomu nie pasować, ok, ale mówię co mówię i już.

A teraz odnośnie produkcji noży (nie mieszajmy tego please)... obróbka skrawaniem, szczególnie CNC jest O WIELE droższa od odkuwania! Maszyny, czas potrzebny na wytworzenie elementu, odpad, koszty tzw. toolingu (końcówki skrawające, noże, wiertła), koszty inżyniera procesu itp. są nieporównywalne. Kucie to tania forma obróbki stali jeśli chodzi o procesy industrialne i na tym akurat sie trochę znam gdyż mam troszkę znajomych pracujących w branży zbrojeniowej. Elementy odkuwane są nawet kilkunastokrotnie tańsze od frezowanych numerycznie odpowiedników. Wchodzi kawał pręta czy blachy... SRRRRU... i gotowe. Krótko, zwięźle, bez dużego odpadu i komplikacji. Czasem jest to kilka etapów "SRRRRU" jak trzeba spłaszczyć gruby kawałęk metalu pod pneumatycznym młotem czy prasą od odkuwania. To tak w kwestii technologii, kosztów itp.
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
to ja tylko o kuciu cos dodam - kucie jest bardzo tanie w produkcji wielkoseryjnej , w produkcji jednostkowej albo maloseryjnej jego koszty bardzo rosna( cena przygotowania matryc), odwrotnie jest z obrobka skrawaniem (brak kosztów przygotowania prod.)- a pisze to dlatego zeby nie wprowadzic odwrotnego wrazenia - zawsze o nozach kutych mówimy jako o lepszych bo takie są i w przypadku nozy kutych z weglówek to nie ma gadania, podnosi ich koszt i to znacznie i bardzo poprawia wlasnosci mechaniczne, a skrawac t o i tak je potem trzeba, stale wysokiej jakosci nie powinny byc kute , zatem kazdy rodzaj obrobki ma swoje zadania , w zaleznosci od przeznaczenia i materialu i skali produkcji, a nie ma zlych i dobrych , to tyle
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
.....to moze jeszcze w kwestii materialu , kazdy kto robi noze wiem ze ta sama stal od jednego producenta rozni sie znacznie niz ta od drugiego.
Jak to tak sama ATS-34 , a inna.
Kilka lat temu Ed Fowler , Rex Walter ( metalurg ) , Bil Burke ( kowal) i J.Szilaski , przez kilka miesiecy badali standartowe produkt stalowe z roznych wytworni , roznice byly tak znacze jak gdyby uzywana byla kompletnie inna stal. Calosc poparta zdjeciami na macroskopach i czyto fizycznymi probami wytrzymalosciowymi.
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Albo mnie oświeciło albo gdzieś kiedyś czytałem, że obecnie w hucie można sobie zamówić stal obrobioną pod konkretną pracę.
Tak więc pewnie renomowany knifemaker ma swojego dostawcę, który dostarcza mu "blachę" z której po prostu bedzie człowiek robił noże. Zamówił odpowiednią stal o odpowiednich parametrach i strukturze i jedyne co go inetresuje to kształty jakie temu nadać a nie jak wstępnie to przerobić, żeby wogóle na przyzwoity nóż się nadawało.
Zamęczałem kiedyś płatnerza Panasa o nóż. Taki ogólno-użytkowy. Można sobie zamówić z miękkim wsadem twardo hartowany na zewnątrz. Z damastem na zewnątzr. Albo z damastu o różnej ilości warstw. Można wybrać rodzaj hartowania i twardość. Można wszystko ze stali zrobić, ale takie kucie to często tygodnie-miesiące pracy + szlifowanie na pełny etat, jeżeli ma być damast widać z zewnątrz. Można też w końcu wybrać stal a z najczystszych gatunków japońskiej można zrobić na powierzchni "szklankę", która ma niesamowitą twardość i tnie inne głownie .... ale za to odkrusza się po troszku jak trafi na coś naprawdę twardego.
No wszystko można ... tylko po co to do noża ogólnoużytkowego albo nawet taktycznego ?
A Człowiek powiedział mi, że nowoczesne stale narzędziowe z dobrych hut, dobrze hartowane i użytkowy nożyk parę razy przekuty u Niego to podobna wytrzymałość.
Tylko o ile większe koszta takiego ręcznego nożoróbstwa z przekuwaniem ? Ile dłużej trzebaby czekać u Chrisa na zwykłego Shadowa ? O ile byłby droższy ?
Dla jednego knivemaker to człowiek z kowadłem i młotkiem a dla innego człowiek z obrabiarką cyfrową. Każdemu wedle potrzeb i zasobności portfela :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III

jawor to żeś d.....alił porównanie
ni w dupe ni w oko - ale rozumiem że to wszechogarniający onanizm.

Piter czy Ty ciut nie przesadzasz z tą obroną ??
melon ani nie obraził Chrisa ani nie napisał nic o nim samym, a Tobie skacze ciśnienie conajmneij jakby go publicznie skurwiał.
Może ktoś nie jest tak elokwentny jak Ty i czasem sie zdarzy użyć słowa powszechnie uznawanego za wulgarne. Nie znaczy to jednak że kogoś tym obraził lub miał taki zamiar.
Niemniej nie ważny jest już problem bo on śmiał użyć słowa "kurwa" w jednym zdaniu z nazwiskiem Chrisa.
Jak on mógł popełnić taką zniewage.

Melon ciesz sie kurna że Cie tu nie ukamienowali.

Dla mnie to jest jasne - melon ma jakąś wiedze i coś mu nei pasowało więc skoro miał wątpliwości to spytał o to czego nie kuma - tyle - tak jak robi to dziesiątki osób na tym forum bo po to podobno ono jest.


Zauważyłem, że są tematy w których wyrażenie jakichkolwiek wątpliwości jest naganne i bluźniercze. Zbyt krótko tu jestem, żeby sie fest angażować, ale istnieje także dziedzina nauki zwana w skrócie SF, i trudno mi się oprzeć wrażeniu, że czasem pojawiają się posty co najmniej ocierające się o tą dziedzinę bezkrytycznie opisując poniektóre produkcje. Microtech 5 lat temu też był ŚWIĘTY a dziś już 80% użytkowników wspomina "złoty okres" Microtecha - znaczy jednak coś jest nie tak :? ?
Nie jestem 100% niewiernym Tomaszem, ale wrodzony brak zaufania do wszystkich i wszystkiego co mi chce ktoś sprzedać każe mi się zastanawiać nad tym co czytam. Zgnojono mnie 2 razy że zarzuciłem ściemę w kwestii Busse i Mad Dogów, może słusznie - nie wiem - może wynużyłem się na złym forum (bazar :oops: ).
Powiem tak nie neguję że ww. firmy robią najlepsze noże na świecie ale na litość boską - jak ktoś pisze że wykarczował Rusinową Polanę i dlatego tam dzisiaj jest polana - a potem szybciutko skoczył do zagrody i ogolił stadko owiec tym samym nożem bez podostrzenia, to tak samo przesadza jak ja teraz!

Niestety gdziestam podważył boskość noży CR albo przynajmneij śmiał zwątpić że może jednak można by inaczej.
Jakże on śmiał - powinien teraz sie biczować ze 2 dni i nie odzywać już więcej.

Czy wy troche nie przesadzacie w waszym onaniźmie nad nożami ??

Dobra a teraz bijcie i poniżacje mnie niewiernego.


i to niestety nagminne jest, wybaczcie...
Jak se byłem w liceum to słyszałem od różnych guru takie baje jak np. że samuraje to potrafili uciąć lufę karabinu kataną i śladu na ostrzu nie było.
A potem na Discovery Japoniec pokazywał katany, które brały udział w bitwach :) :) :) - jak grzebienie kurdebele wyglądały - i kogo mam ja teraz przepraszać - że mnie w członka robiono?! :?

Dystans do RZECZY trza mieć

szacuken
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
ludzie, prośba, czytajcie posty ze zrozumieniem, ok?

ten temat zawiera w sobie już chyba ze trzy wątki albo i lepiej... a najśmieszniejsze jest to, że sam problem rzucony przez melona jest w sumie najlepiej i najbardziej rzeczowo tu opisany. Pociągnięty do końca odnośnie aspektów materiałowych i inżynierskich... to jakby ktoś nie zauważył :lol:
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak powstaje CRK Shadow III
Ja chyba rozumiem 8) Pitera denerwuje uzywanie kurew jednoczesnie ze wspominaniem o Chrisie, a kucie, jakosc i takie tam to oddzielna bajka.

Co ja jednak chcialem - Piter, a moze po prostu spytalbys Chrisa jak to jest, mowiac ze nasi rodzimi knifemakerzy i metalurgowie ciekawi sa jak rozwiazal problem?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024