Skocz do zawartości


Zdjęcie

maczeta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Typowe machety o długości ostrza do 22 cali robi Ontario. Co prawda maczety tej firmy nie posiadam, ale mam kilka innych noży tego producenta i nie ma się w nich do czego przyczepić. Dodatkowo Ontario robi taką prymitywna katanę do wycinania chaszczoró właśnie, Może warto się zainteresować ich ofertą?

Oferta machet ontario:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mają też 18 calową z piłą.
  • 0

budo_fredi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
a moze po prostu sprawdzic sprzet Fiskarsa tworzony w koncu do pracy w lesie i ogrodzie :)

na przyklad to: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

Witam !
Mam nasępującą zagwozdkę i chciałbym się poradzić. Otóż potrzebuję bardzo, ale to bardzo wytrzymałej maczety najlepiej od razu z piłką na górze klingi(selekcyjna rekultywacja nieużytków - małe brzózki (mnóstwo), krzaczory, chwasty, gałęzie itp.)
Igor


to tobie jest siekierka i pilka fiskarsa potrzebna a nie maczeta a sugestia Frediego jak juz musisz miec maczete jest bardzo trafna w lesie rzadzi fiskars :!:
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
moje zdanie
olej maczete z piłą
piła jako dodatek jest kiepska i gówno Ci da
albo kup piłe która jest tylko piła i sie dobrze sprawuje albo odpuść sobie namaistke piły a maczecie bo niewiele ona Ci da a jej "piłowanie" to dość umowne jest.
tradycyjna maczeta bardziej do karczowania krzaków i gałęzi sie nadaje
do rąbania typowego siekiera
każde z nich to wąskowyspecjalizowane narzędzie i jakikolwiek kompromis będzie mniej skuteczny/wygodny od nich wszystkich
ale rozumeim że nie masz zamairu kupować i używać3 narzędzi - sam bym ich wszystkich nie kupił pewnie :)
kup sobie kurki za 100 pln
to zupełnie inna praca niż maczetą przez kształt ostrza i środek ciężkości
gorzej sie karczuje zielsko idąc przez las bo ręka szybciej sie męczy
ale lepiej sie dziabie drzewo niz zwykła maczetą.
O kukri mówi sie że albo sie ktoś zakocha w tym kształcie albo znienawidzi.
Ja sie zakochałem
Ale w razie jakbyś miał znienawidzić ten kształt i chcieć kupić coś innego to w tym przypadku ryzykujesz 100 pln - więc jeszcze bez tragedii.
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Na militaria.pl widziałem CS LTC Kukri w wyprzedaży, ale i tak za 650 PLN. A CS robi też taki dwuręczny tasak do krzaczorów, wygląda trochę jak rzeźnicki, ale za taką cene to pewnie będzie kiepski..., nazywa się
two-handed machete. Ja mam polską maczetę made in Radomsko za 30 PLN, jest niechlujnie wykonana, ale dość solidna i jak za te pieniądze niezła. [/url]
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
cała ta seria cold steela maczet ma wyjątkowo kiepską rekojeść
miałem przed kukri i wielka plastikowa i sękata rekojeść
trzeba mieć łape jak bochen chleba żeby to wygodnie leżało
a i tak łąpa wysiada szybko bo to twardy plastik.
o ile stal za te xcene by dała rade o tyle rekojeści w tych maczetach to wielka pomyłka
dobrze ze juz w kukri zroili z jakiejś termogumy
trzyma sie lepiej a i pochłania wstrząsy przy rąbaniu lepiej, łąpa sie nei męczy tak bardzo.
Chociaż do cieżkiej roboty polecam rękawice rowerowe z silikonowymi poduszkami na wew. stronie dłoni. - świetnie pochłaniają uderzenia.
  • 0

budo_lucek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Wiśnicz/Bochnia

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Jak mówisz potrzebny ci wół roboczy. Brzózki , krzaki , gałęzie- no to ja ci powiem tak -- TYLKO SIERIERA -- jak masz pracować.

Maczeta moim zdaniem mogła by być tylko jakaś dwuręczna, niekoniecznie duże ostrze.

Ja tak robiłem przecinkę na wiosnę ( ok. tygodnia) i nie widzę się żebym miał to zrobić szablą. Wszystko zależy od tego , czy jest to robota na 3-4 godziny, czy na kilka ładnych dni.

A jak wcześniej katowałeś tam jakąś maczete , to nie próbowałeś jakiejkolwiek siekiery??

lucek
  • 0

budo_fredi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
siekiera sie nie nadaje do krzaczorow, owszem brzozki spoko mozna rabac, ale nic drobniejszego, bardziej miekkiego itp. tu potrzebna "szabla" :) .
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

JA jak wcześniej katowałeś tam jakąś maczete , to nie próbowałeś jakiejkolwiek siekiery??

No przeciez Bieniek wyraznie napisal:

I żeby nie było wątpliwości, to co można było "wykończyć" siekierą i toporkiem już załatwione.


Ciekawe ile jeszcze osob poleci siekiere? :roll:
  • 0

budo_bieniek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Już raczej na 100% wybrałem sprzęt. Bardzo mi pomogliście - dziękuję bardzo. Zrewanżować się mogę tylko tym, że dokładnie na tym forum opiszę co przeszedł (mam nadzieję że przejdzie niemało), zrobię kilka zdjęć zarówno efektów pracy jak i samego sprzętu. KIedy to będzie zależy od pogody, tzn. od pogody zależy kiedy wrócę do pracy nad terenem. Mam nadzieję, że się komuś przyda - szczególnie tym, którzy mają lub będą mieli podobne do mnie dylematy. Ale jedno już mogę na 100% napisać, CS Bolo to totalny szajs.
Pozdrawiam serdecznie
Igor
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

Jumbo ale panga ma chyba te sama rekojeśc co bolo której kolega używał i wyraźnie mu niepodeszła co rozumeim bo te plastiikowe rekojeści w maczetach to porażka moim zdaniem


Blacha, a czy ja napisałem gdzieś, że to była maczeta ze stajni COLD STEELa? :roll:

Oryginalnej używałem, robionej ręcznie w Afryce, z drewnianą rękojeścią.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
aaaaaaa
sorki
więc to zapewne kształt panga
kształt fajny - ale skąd tu dobrą produkcje w tym kształcie wziąć
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Moje 3 grosze w kwestii Kukri CS (bo chyba na tym w końcu stanęło?):

Różnica między a jest przede wszystkim taka, że to pierwsze jest ze wysokowęglówki CarbonV hartowanej do 59HRC a drugie ze zwykłej średniowęglowej sprężynówki 1055 a więc stal tej klasy jaką spotykamy w miękkich :wink: polskich produkcjach typu Osa, Trener, wz.98 itp. Miałem coldstilową pangę z 1055 - parę twardszych galązek i krawędź zrolowana jak w kuchenniaku ze stali Stainless/Rostfrei po trafieniu na kostkę w schabie :wink: , a więc to to raczej do zielska i basta (to samo zresztą tyczy maczet Ontario, także tych kontraktowych/wojskowych z plastykową pochwą, pokrzywy wokół namiotu wysiec, rozpołowić arbuza i...i to koniec hardcoru :lol: ).
Natomiast dobrze wyprowadzone i wykończone ostrze z CarbonV po przerąbaniu paru suchych sosnowych desek wciąż goli (stary dobry SRK...)
BTW - Doświadczony maczetownik Jumbo wyłożył kiedyś pięknie pewną oczywistą prawdę: kukri przy dłuższym siepaniu bardzo męczy rękę, wyważenie/kształt ostrza...Może więc lepszy byłby jakiś długi ale jeszcze w miarę prosty Camillus/Becker? (ta linijka to oczywiście w calach) Dołączona grafika
pzdr
Heimdall
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Heimdall
to jak wyjaśnić że CS kukri machete po ponad godzinie rąbania drzewa na ognisko był nadal ostry ??
nie golił już ale kartki ciął ładnie.
Oczywiście do LTC małe porównanie ale nie przesadzaj ze po kilku gałązkach sie roluje
ose i wz-tki też miałem i nijak nie można porównać
osa w ogole nie trzyma ostrości i tepi sie od golenia włosów.
mam bol oczy inna z tej seri maczete i gówno jest straszne
kukri jest znacznie lepsze, może lepiej zrobione ??
może dlatego że przeszlifowałem szlif i kąt ostrzenia ??
ale nie jest takim gównem ostatnim jak piszesz
2 tygodnie używałem w lesie i miód
inną maczete CS po jednym ognisku wrzuciłem na szafe.

co do męczenia łapy - rąbanie drzewa nożem męczy łape tak czy inaczej, kukri jest tak wyważone że lepiej rąbie - więc i męczy ciut bardziej - coś kosztem czegoś zawsze. Kwestia że może bardziej męczy ale efektowniej rąbie - więc w krótszym czasie porabiesz więcej - dobra teraz juz fantazjuje :)
ale polecam poużywać kiedyś tego kukri - ja sie zdziwiłęm bardzo.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

może dlatego że przeszlifowałem szlif i kąt ostrzenia ??
.


Pewnie tak, bo to ta sama stal co w CS Panga, Bolo etc, a więc cudów ni ma. Najwyraźniej dałeś większy kąt, może jakiś convexik ci wyszedł, no i pewnie samą krawędź wyrównałeś (przynajmniej w mojej CS Panga linia krawędzi szła lekko wężykiem :wink: )...

ps: Ontario robi maczety z wysokowęglówki 1095, ale ponieważ maczeta musi być per se łatwa do podostrzenia za pomocą improwizowanych osełek, hartują je znacznie niżej niż optimum dla noża. Dlatego nawet "wojskowa" Ontario b.szybko łapie wgnioty gdy rąbiesz gałązki (widać pod światło błyszczące obszary na krawędzi, ostra krawędź powinna być "niewidoczna" ). Oczywiście na upartego można potem takim stępionym ostrzem coś tam na chama urąbać, ale chyba nie o to chodzi...
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

ps: Ontario robi maczety z wysokowęglówki 1095, ale ponieważ maczeta musi być per se łatwa do podostrzenia za pomocą improwizowanych osełek, hartują je znacznie niżej niż optimum dla noża. Dlatego nawet "wojskowa" Ontario b.szybko łapie wgnioty gdy rąbiesz gałązki (widać pod światło błyszczące obszary na krawędzi, ostra krawędź powinna być "niewidoczna" ). Oczywiście na upartego można potem takim stępionym ostrzem coś tam na chama urąbać, ale chyba nie o to chodzi...

Ja mam maczete Ontario 18", i zadnych wgniotów nie nabawiłą sie po rabaniu drewna(Buk,Dab,Sosna) a niewilkie wyszczerbienie (około 1 mm)pojawiły sie na niej po zdezeniu z stalowym kontynerem na gruz :oops:
Ogolonie bardzo dobra maczeta ,polecam
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Potwierdzam słowa Blachy.Kukri machete od CS nie jest złe.Nowy produkt nadaje się tylko do wyprowadzenia nowej krawędzi,ale za to później dość długo pozostaje ostry.Sprzęt nadaje się do wszystkiego i do roślinności zielonej i do cięższych zadań.To co pisał Heimdall o stali w tym wypadku jest uzasadnione tym że sprzęcik jak trafi na kamień lub coś twardego utraci ostrość lecz nie pozbawi cię narzędzia na zawsze. Sprawdziłem kukri w teście terenowym z Fiskarsem 600g i porównania nie ma- kukri wygrywa, wprost samo klei się do ręki by wykonać kolejne zadanie a siekiera jest tylko do wycinania drzewostanu i tyle. A stal w Fiskarsie zawija się jeszcze bardziej niż w węglówce 1055.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta

Ja mam maczete Ontario 18", i zadnych wgniotów nie nabawiłą sie po rabaniu drewna(Buk,Dab,Sosna) a niewilkie wyszczerbienie (około 1 mm)pojawiły sie na niej po zdezeniu z stalowym kontynerem na gruz :oops:
Ogolonie bardzo dobra maczeta ,polecam


Wiesz, problem w tym, że nie jestem pewien czy mówimy o tym samym pisząc: zawinięcie krawędzi/wgnioty/szczerby etc.
/Piter kiedyś pisał o "zawijaniu się krawędzi" podczas rąbania twardego drewna za pomocą Ontario RTAK z 1095, a chyba nie będziemy się spierać, że jest to maszyna solidniejsza od każdej maczety ( musiał przeprofilować na większy kąt, zresztą Piter ma zwyczaj dorabiania prostym węglówkom pseudo-convexiku w postaci micro-bevels o kącie większym od reszty krawędzi )./
A więc tak najprościej - różne narzędzia tnące szybciej lub wolniej tracą Initial Sharpness :wink: , przy rąbaniu głównie z powodu mikro-wykruszeń lub z powodu mikro-wgniotów, i ta ostatnia przyczyna bardzo szybko załatwia per se miękkie maczety.
pzdr
Heimdall
ps: A że Ontario to OGÓLNIE bardzo dobra maczeta to się zgodzę, napewno lepsza od ColdSteel'owych.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Napisałeś że cena właściwie nie gra roli.....więc sprawa załatwiona właśnie jest na Bazarze Battle Mistress od Bussiego więc INFI pogodzi tu wszystkie weglówki :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: maczeta
Heimdall
mam nadzieje że keidyś pewnego dnia nadarzy sie okazja i wyskoczymy razem coś porąbać
podziabiesz chwile tym kukri zobaczysz potem krawędź to zmienisz zdanie - jestem pewien :)

co do szlifu
oddałem do zakłądu gdzie jest stary dziadek co to całe życie ostrzy wszystko co sie da
nie pyta o to jaki chcesz kąt tylko dokładnie co bedziesz robił nożem, a potem wyprowadza jak trzeba
widać na zdjęciu
jak chcesz moge wrzucić zdjęcia jak wyglądała krawędź przed i po przeszlifowaniu. Tak w ramach ciekawostki.

naostrzyć ją na golenei jest ciężko ale z przeszlifowaną krawędzia rąbie miodzio - co do zawijania sie - mam taki głupi zwyczaj po robocie przeciągnąc po stalce, szybie, marmurze czy co tam sie znajdzie.
Ostrzyłem raz na 3-4 dni roboty zakładając ze zasuwała ostro te 3-4
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024