Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze o dzwigniach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
Legendarny Gonzo ;) Shioda na wszystkich filmach porusza się jakby kij połknął i poza tym wali niemiłosierną robotykę ...
Uke są dla niego bardzo bardzo mili i te jego tzw. magiczne sztuczki nie poszłyby przy oborze ... zaręczam Ci...
W porówniu do tego co dotąd widziałem to właśnie Shioda tresował swoich uke jak psy ... a jak nie ruszali się tak jak chciał to ich lał bez litości ...
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
Przy "oborze" to może by i poszły, ale na pewno nie przy oporze :lol: :) :lol:
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
no i musiałeś sie skapnąć?? :)
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach

jesli uke pusci uchwyt to calkiem naturalnie tori wchodzi w niego pelna para


no chyba, że to uke puści, aby wejść pełną parą :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach

no chyba, że to uke puści, aby wejść pełną parą :)

Widzisz, istota tej techniki nie jest robienie tenkanow az do zaziajania. :roll: Ta technika ma na celu przelamanie/zniszczenie centrum uke. Tori wchodzi w cenrum atakujacego i jest to niezmiernie nieprzyjemne uczucie.
Korzenie tej techniki, to unieruchomienie rak tori, zeby nie mogl wyjac miecza.

Uke są dla niego bardzo bardzo mili i te jego tzw. magiczne sztuczki nie poszłyby przy oborze ... zaręczam Ci...
W porówniu do tego co dotąd widziałem to właśnie Shioda tresował swoich uke jak psy ... a jak nie ruszali się tak jak chciał to ich lał bez litości ...

To prawda, ze Shioda byl bezlitosny dla swoich uke. Jednemu np.przebil watrobe bokenem na pokazie, bo go znienacka zaatakowal z tylu. Gosciu zyje, ma sie dobrze i ma obecnie 8 dan :lol:
Musisz zrozumiec, ze narzedzia uzywane przez wysoko wycwiczonych ludzi sa komplentnie inne niz tych, co cwicza aikido turystyczne. Np. jednym z najwazniejszych elementow jest zaskoczenie-- ilu ludzi cwiczy w aikido zaskoczenie? :lol: Innym, jest wplyw psychologiczny na atakujacego. Ilu ludzi to cwiczy? ........Moge tak bez konca. Oczywiscie tego nie mozna sie nauczyc cwiczac z 1 danem w dojo, bo to przeciez poczatkujacy :)
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach

Nigdy nie robiles techniki to skad wiesz? Z obrazka?

robiłem. Powiem więcej, robił tą technikę na mnie Shoji Seki. Moje refleksje:
Z własnej woli stajesz na palcach dlatego, że w pierwszym momencie złapałeś nadgarstki po to, żeby je zatrzymać. Przez chwilę od momentu kontaktu, tori ma możliwość rozpoczęcia ruchu. Jeśli to zrobi to "odruchowo" przytrzymujesz jego ręce, co stawia cię w niekorzystnej sytuacji. (ty stoisz na palcach tori ma silną, stabilną pozycję) Tu zgadzam się z osobami, które twierdzą, że trzymasz po to, żeby nie dostać w papę. Nawet jeśli puszczę i spróbuję wykonać atak (dać w papę) to moja niekorzystna sytuacja sprawia, że jestem dużo wolniejszy i mogę zadać słabszy cios. Dlatego utrzymuję uchwyt. Wolę być rzuconym niż dostać.
To były takie moje refleksje.

Jak napisalem ciezar ciala jest podpaty z jednej stony nogami z drugiej opiera sie o rece tori. Nie pisa;em ze CALY cieza jest na nadgarstkach.

Popatrz sie uwaznie, uke balansuje na czubkach palcow, a jego ciezar ciala opiera sie na jego wlasnych nadgarstkach. To jego trzeci punkt podparcia. A wlasciwie drugi .


Masz rację. Przepraszam, przeczytałem wybiórczo.
Jednak twierdzisz, że nadgarstki są punktem podparcia. tzn. część 70-80kg uke wisi na wyciągniętych rękach tori. W tym ułożeniu rąk pracuje głównie mięsień naraminenny, który nie jest zbyt silnym mięśniem, a szczególnie u kogoś takiego jak pan na załączonym obrazku.
Na moją znajomość anatomi (a w szczególności układu kostno-mięśniowego) to na tak z dziesięć kilo można podnieść (utrzymać) w ten sposób [nie dotyczy Pudzianowskiego]
Aby mówić o tym, że tori podnosi uke (działa na niego w górę), to jak dla mnie tori musi podnieść ponad 50% masy ciała uke (czyli około 35-40). Czyli po prostu się nie da.
Być może stwierdzisz, że tori zakłada dźwignię. Jaką? Chyba mentalną. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
that's all for today
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach

Być może stwierdzisz, że tori zakłada dźwignię. Jaką? Chyba mentalną. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
that's all for today

no jak ty tutaj dzwigni nie widzisz, to ja juz dziekuje.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach

Być może stwierdzisz, że tori zakłada dźwignię. Jaką? Chyba mentalną. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
that's all for today

no jak ty tutaj dzwigni nie widzisz, to ja juz dziekuje.

SIDOROWSKI
Ja państwa bardzo przepraszam... Ale moja żona przeprasza bo śpi.
Zaniemogło biedactwo. Ona w ogóle ma jakąś ogólną tendencję: kolka, wątroba, śledziona, noga...
ŚPIEWAK
... Aaa... To takie te... W jakich operetkach grałem? "Straszny dwór", "Halka", "Jadzia wdowa"...
SIDOROWSKA
... ja myślę...
SIDOROWSKA [Do MĘŻA]
A ty gdzie się obijasz?
SIDOROWSKI
O! Podźwignęło się biedactwo.


Przyczyna tego, ze Szczepan sie nie moze z nami dogadac, jest czysto lingwistyczna, bo:
Pojecie dzwigni w sztukach walki jest bardzo precyzyjne, ale jednoczesnie scisle zalezne od jezyka, w jakim przekazywana jest dana sztuka walki. Nalezy pamietac, ze zakresy znaczeniowe slowa dzwignia i jego tlumaczen w jezykach: polskim, japonskim, angielskim, francuskim itd. sa bardzo rozne.
  • 0

budo_pablo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
jesli moge slowko. kiedys probowalem troche cwiczyc daito ryu i tam taki ruch, wlasnie z przeprostem na lokciach, sluzyl do chwilowego zastopowania uke / wybicia go ze zrownowazonej pozycji. taki strzal w kierunku przeciwnym do ruchu, jesli zrobiony mocno to nawet bolesny w lokciach i nadgarstkach (ale w barkach juz raczej nie). w chwili gdy uke odruchowo wspina sie na palce aby uniknac przeprostu w lokciach, staje w bardzo niezrownowazonej pozycji. w wtedy - szast prast - i leci :)

czy tam jest dzwignia, taka dzwignia, ze uke nic nie moze zrobic, to nie powiem. jak sie tori bedzie za dlugo zastanawial, to uke stanie normalnie na calych stopach, chwile pozniej kopnie tori w jaja i dobranoc
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
łatwiej z bańki... albo i nawet z motylka...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o dzwigniach
Taka zabawowa technika. Robiłem to z mieczem i bez. Dobrze zrobione działa na nadgarstek, łokieć, bark. Ale to tylko na ułamek sekundy, by przytrzymać i wychylić, a potem zrobić coś, bo jak uke ma czas, to się rozluźni, zmieni dystans i po zabawie. Na dobrego, silnego uke, z dobrymi stawami raczej nie zadziała.
PS. to chyba nie jest o skuteczności aikido :rofl:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024