Skocz do zawartości


Zdjęcie

różnica między sportem a sztuką...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_martka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stargard

Napisano Ponad rok temu

różnica między sportem a sztuką...
wybaczcie banalność pytania na które znam częściowo odpowiedź ale chciałabym dokładniej poznac problematykę zagadnienia czym różni się sport walki od sztuki walki-podstawowe i najistaotniejsze różnice chyba znam ale chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej i dokładniej zatem jeśli ktoś mógłby udzielic mi odpowiedzi na mój apel to byłabym bardzo wdzięczna :)

z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich szalonych forum-owiczów :D
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
Między sztuką walki a sportową metodą rozgrywek zasadniczą różnicą jest to , czego oczekuje się od treningu. W sporcie, jedynym celem jest umiejętność walki w pewnych formach zmagań. Sztuka daje nam artystyczne zadowolenie z wykonywanych ćwiczeń formalnych, podobnie jak zadowolenie daje poczucie dzielności w walce sportowej.
Dotychczasowe badania osobowości trenujących sporty walki dotyczą głównie judoków i karateków.
Celem nauczania w judo (jak w każdym innym sporcie) jest wykształcenie zawodnika, który będzie technicznie i psychicznie przygotowany do rywalizacji sportowej. W czasie walki liczy się zwycięstwo i jego uzyskaniu jest wszystko podporządkowywane. Mimo historycznych założeń mistrza Jigoro Kano - twórcy tej dyscypliny- walka judo przestała być środkiem do doskonalenia siebie, ale stała się celem samym w sobie. Judo zatraciło już swój dawny charakter sztuki walki, stając się wyłącznie sportem. Można zatem przyjąć, iż cechy osobowości osób trenujących Judo są podobne do osób uprawiających inne sporty walki.
W przypadku karate i innych sztuk walki, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Karate w znacznie większym stopniu niż Judo jest sztuką i w zasadzie od konkretnego klubu czy sekcji zależy cel kształcenia trenujących - nastawienie na zawody bądź na trening sam w sobie.
Celem pracy w sztuce walki jest to, aby stać się lepszym, bardziej wartościowym, nabycia umiejętności praktycznych tylko dla siebie. Utrzymanie nienagannej postawy moralnej, zdolność do pokonywania własnych słabości. Głównym zamiarem trenowania staje się tu droga do doskonalenia siebie. W sporcie zaś liczy się wynik, zwycięstwo. Reprezentuje się u barwy klubowe a nie samego siebie. Dla trenera sportowego rzeczą naturalną jest selekcja zawodników, aby pozostał najlepszy materiał zdolny do zwyciężania dla swojego klubu.
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

Celem pracy w sztuce walki jest to, aby stać się lepszym, bardziej wartościowym, nabycia umiejętności praktycznych tylko dla siebie. Utrzymanie nienagannej postawy moralnej, zdolność do pokonywania własnych słabości. Głównym zamiarem trenowania staje się tu droga do doskonalenia siebie. W sporcie zaś liczy się wynik, zwycięstwo. Reprezentuje się u barwy klubowe a nie samego siebie. Dla trenera sportowego rzeczą naturalną jest selekcja zawodników, aby pozostał najlepszy materiał zdolny do zwyciężania dla swojego klubu.


3 Pytania:
Jakim cudem mozna osiagac sukces sportowy nie nabywajac umiejetnosci praktycznych?

Jak "rozwija sie duchowo" na trengach sztuk walki (pytam o przyklady z Polski nie mistrza Oyamy

Jak to jest ze cwiczylem juz amatorsko pilke nozna teraz trenuje BJJ w zadnej z tych dysciplin nie mam szans na sukcesy a mimo to trenowalem (amatorsko) wiadomo ze w klubie sportowym w ktorym licza sie osiagi zostana najlepsi, coz w tym zlego?

Dla mnie podstawowa roznica jest dostosowanie cwiczen do zasad sportowych (na boksie, Judo, BJJ kopania sie nie nauczysz) choc jest to takze zludne bo sztuka walki takze ma najczesciej jakis zasob technik ktore naucza i ewentualnie nie dorabianie filozofii do cepa. Najproszta roznice mozna zobaczyc w tym ze najlepszych w sportach walki werefikuje mata/ring a sztuki walki paski nadawane przez organizacje (ew ulica).
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

ze najlepszych w sportach walki werefikuje mata/ring a sztuki walki paski nadawane przez organizacje (ew ulica).


To czemu wszyscy mówią że W. Silva dostał swój pas w BJJ nie za umiejętności tylko za reprezentowanie Brazylii??? Gdzie tu "weryfikacja"??? Zakładając już że BJJ to sport a nie sztuka bo możnaby polemizować. Pomijając wszystko to co za różnica jak coś się nazywa skoro mniej więcej chodzi o to samo... To forum chyba nie nazywa się [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] bo takie dyskusje to jednak pasują mi bardziej do działu "semantyka".
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
Dla mnie judo to też sztuka i basta. Nie tylko sport. Zależy jak pojmuje się sztukę, ale mój zmysł estetyczny bardzo przyjemnie reaguje, kiedy widzę pięknie wykonany rzut. Jak patrzę, na seoinage w wykonaniu Legienia czy Nastuli to aż mi dech zapiera. Tradycyjne sztuki walki wschodu wydaje mi się, że często tylko dlatego że mają jakieś rytuały i podbudowę filozoficzną, są postrzegane przez większość jako sztuki. Judo też jest sztuką walki ze wschodu, ale dość już "uzachodzoną" :) a filozofia opiera się głównie na dążeniu do doskonałości ruchów i skuteczności na zawodach. Zapewne dla wielu takie kryteria nie wystarczą by mówić tu o sztuce, ale dzieła Warhola też miały wiele rozbieżności z tradycyjnie pojmowaną sztuką.
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

To czemu wszyscy mówią że W. Silva dostał swój pas w BJJ nie za umiejętności tylko za reprezentowanie Brazylii???

A co kogo obchodzi jaki ma pas? Jak masz zawody to mozesz miec i bialy jak je wygrasz wiadomo ze jest niezly. Tam gdzie nie ma zawodow moze byc tak ze ktos kto nie stoczyl w zyciu walki jest czarnym pasem. A przeciez tam jest to jedyna weryfikacja

Pomijając wszystko to co za różnica jak coś się nazywa skoro mniej więcej chodzi o to samo...

W sumie:) fakt
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
bylo bylo bylo bylo ;)

na cross budo jest temat o tym :>

dla kolezanki co bjj cwiczy poszukalem.

http://budo.net.pl/v...rt sztuka walki
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

Celem pracy w sztuce walki jest to, aby stać się lepszym, bardziej wartościowym, nabycia umiejętności praktycznych tylko dla siebie. Utrzymanie nienagannej postawy moralnej, zdolność do pokonywania własnych słabości. Głównym zamiarem trenowania staje się tu droga do doskonalenia siebie. W sporcie zaś liczy się wynik, zwycięstwo. Reprezentuje się u barwy klubowe a nie samego siebie. Dla trenera sportowego rzeczą naturalną jest selekcja zawodników, aby pozostał najlepszy materiał zdolny do zwyciężania dla swojego klubu.


3 Pytania:
Jakim cudem mozna osiagac sukces sportowy nie nabywajac umiejetnosci praktycznych?

Jak "rozwija sie duchowo" na trengach sztuk walki (pytam o przyklady z Polski nie mistrza Oyamy

Jak to jest ze cwiczylem juz amatorsko pilke nozna teraz trenuje BJJ w zadnej z tych dysciplin nie mam szans na sukcesy a mimo to trenowalem (amatorsko) wiadomo ze w klubie sportowym w ktorym licza sie osiagi zostana najlepsi, coz w tym zlego?

Dla mnie podstawowa roznica jest dostosowanie cwiczen do zasad sportowych (na boksie, Judo, BJJ kopania sie nie nauczysz) choc jest to takze zludne bo sztuka walki takze ma najczesciej jakis zasob technik ktore naucza i ewentualnie nie dorabianie filozofii do cepa. Najproszta roznice mozna zobaczyc w tym ze najlepszych w sportach walki werefikuje mata/ring a sztuki walki paski nadawane przez organizacje (ew ulica).

Ad 1 nie da sie
Ad 2 A co rozumiesz pod pojeciem "rozwoju duchowego"? Bo ja na pewno nie kojarze tego z zadnymi religijnymi praktykami czy "oswieceniami". Kazdy to widzi inaczej i nie chce mi sie na ten temat prowadzic wywodow.
Ad 3 nic w tym zlego... Ja trenuje boks i nie mam szans w nim na osiagniecie sukcesu, wiec traktuje to jako sztuke.
Kazdy stawia wlasna granice gdzie sie konczy sport a gdzie zaczyna sztuka. Przytoczylem przyklad Karate i Judo zeby to zobrazowac ale wcale tak byc nie musi.
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
ad2 Pytam bo wspomniales ze sztuka polega na

aby stać się lepszym, bardziej wartościowym, nabycia umiejętności praktycznych tylko dla siebie. Utrzymanie nienagannej postawy moralnej, zdolność do pokonywania własnych słabości. Głównym zamiarem trenowania staje się tu droga do doskonalenia siebie."


Skoro doskonalenie sie w danej dyscyplinie jest integralna czescia sportu to co wiecej jest w sztuce (szczegolnie to by mnie interesowal ta "nienaganna postawa moralna")?

Chyba ze jako jedyna roznice miedzy sztuka a sportem rozumiesz jako roznice celu w sztuce samo doskonalenie w sporcie wyniki za pomoca doskonalenia (efekt w sumie ten sam)
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

ad2 Pytam bo wspomniales ze sztuka polega na

aby stać się lepszym, bardziej wartościowym, nabycia umiejętności praktycznych tylko dla siebie. Utrzymanie nienagannej postawy moralnej, zdolność do pokonywania własnych słabości. Głównym zamiarem trenowania staje się tu droga do doskonalenia siebie."


Skoro doskonalenie sie w danej dyscyplinie jest integralna czescia sportu to co wiecej jest w sztuce (szczegolnie to by mnie interesowal ta "nienaganna postawa moralna")?

Chyba ze jako jedyna roznice miedzy sztuka a sportem rozumiesz jako roznice celu w sztuce samo doskonalenie w sporcie wyniki za pomoca doskonalenia (efekt w sumie ten sam)

No wlasnie sam sie w tym czasem gubie...
To jest tekst napisany przeze mnie juz dawno temu na podst. ksiazek (juz nie pamietam jakich). Tekst ten skopiowalem i wkleilem tutaj. A ty mnie zmuszasz do tego zeby jeszcze raz to przemyslec... Poglady czesto zmieniam i za pol roku znowu beda inne, jak znajde czas to pomysle (teraz wyjezdzam wiec to potrwa)

Nienaganna postawa moralna - postawa zadko spotykana wsrod ludzi ze sztuk walki ale jeszcze rzadziej u sportowcow (wrazenie czysto subiektywne)
  • 0

budo_karim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stargard

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
roznica miedzy sztuka walki a sportem walki jest na moje oko taka ze faktycznie w sportach walki wiekszy nacisk jest na sama walke rozwoj fizyczny zawodnika a w sztukach walki jest inaczej..generalnie wiekszymi sucesami w bezposredniej konfrontacji moim zdaniem okazuja sie typowi sportowcy z tego wzgledu ze zawody sa dosyc czesto i kazdy z nich caly czas starrujac na zawodach zdaje sobie sprawe co musi poprawic aby nastepnym razem bylo lepiej(konkurecja nie spi a z zawodow na zawody
jest czesto coraz to wiekszy poziom)
przykladu mozna by tu podac pierwsze walki ufc gdzie w finalach spotykali sie zapasnik i zawodnik bjj.raczej klasyczne sporty....


pozatym sporty walki maja to do siebie ze sa ogolnorozwojowymi ,patrz judocy,zapasnicy,zawodnicy bjj,w sztukach walki jest troszeczke inaczej tam aspekt kladziony jest nie tylko na sama walke (ktorej czesto wogogole tam nie ma,wsszystko trenowane jest na sucho a ewentualne sparingi sa naprawde stosunkowo zadkie)ale rowniez nacisk kladziony jest na rozwoj mentalny osoby trenujacej....
pozatym uwazam ze sztuki walki maja jak sama nazwa wskazuje czesto bywaja ladne i troche miejscami przesadzone widowiskowosc kosztem skutecznosci nie chce nikogo urazic takie moje zdanie..
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
Nie no zeby nie bylo ze dyskutuje tu o wyzszosci jajka nad kura i odwrotnie. Fascynuje mnie tylko to stwierdzenie

nacisk kladziony jest na rozwoj mentalny osoby trenujacej....

Bez zadnych zlosliwosci, jako osoba nie majaca kontaktu z wschodnimi SW co to znaczy trening mentalny i jak on wyglada (znaczy czym on sie rozni od treningu mentalnego sportowca czyli "chcemy byc dobrzi taaa?? a to jeszcze 100 pompeczek.
Dodalbym jeszcze ze np taka Capoiera jest jak rozumiem raczej Sztuka Walki nizli sportem a nie slyszlalem (ale calkiem serio co ja tam o niej wiem:) zeby miala jakis "trening mentalny"
Bo jesli tak juz dyskutujemy na plaszczyznie czystko semantycznej to jedyne co skumalem ze sztuka=widowiskowosc okreslona zasadami sport=efektywnosc w ramach narzuconych zasad
  • 0

budo_glorieuxshark
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa,nieciekawa dzielnica

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...

w sztukach walki jest troszeczke inaczej tam aspekt kladziony jest nie tylko na sama walke (ktorej czesto wogogole tam nie ma,wsszystko trenowane jest na sucho a ewentualne sparingi sa naprawde stosunkowo zadkie)ale rowniez nacisk kladziony jest na rozwoj mentalny osoby trenujacej....



A moglbys powiedziec na czym dokladnie polega ten nacisk kladziony na rozwoj mentalny osoby trenujacej i jak to dziala? ;)

Z doswiadczenia mojego i innych wiem ze ten specjalny 'rozwoj mentalny' to z reguly po prostu znajomosc ladnie brzmiacej ideologii danej SW, co jednak nie przeklada sie w zaden sposob na realne zycie i nie jest zadnym autentycznym rozwojem :)



GShark
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
celem sportu walki jest wynik sportowy - na zawodach sportowych. temu jest podporzadkowany trening.
celem sztuki walki jest zupelnie co innego - co zalezy pewnie od sztuki i trenera.
  • 0

budo_karim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stargard

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
rozwoj mentalny - pozwolicie ze posluze sie przykladem ...
koncentracja,medytacja,zwracanie uwagi na takie rzeczy jak ,wychowanie swoich uczniow,wbijanie im do glowy pewnych zasad moralnych dla przykladu NIE KOPIE SIE LEZACEGO,nie bije sie pijanego,jak mozesz uciekaj,nie kop w jadra,nie bij w tyl glowy,nie daj sie prowokowac ,jezeli uda ci sie uniknac walki to jestes zwyciezca..szanuj rodzicow jak i senseia swojego...panuj nad soba...
dla przykladu na bjj 30 min walczysz a na karate 30 min siedzialem na kolanach aby zwiekszyc moja wole sile i takie tam pierdoly
tak dla mnie wyglada roznica z mojego punktu widzeina i doswiadczenia

pozdrawiam....
TRENUJ CIEZKO WALCZ LEKKO
  • 0

budo_dżej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łodź

Napisano Ponad rok temu

Re: różnica między sportem a sztuką...
1. myślę, że siedzenie na kolanach przez 30 minut bliżej ma do niszczenia stawów kolanowych niż do rozwoju mentalnego ale co kto woli.
2. Zasady typu czy "niebicie pijaczków albo matek z dziećmi" czy ogólnie aspekt wychowawczy jest obecny również w typowo sportowych dyscyplinach np. boks, judo.
3. Zasada "jak możesz uciekaj" nie ma wiele wspólnego z moralnością.
4. Jak dla mnie "trening mentalny" w wykonaniu tradycyjnych SW to jedna wielka ściema.
5. pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024