Skocz do zawartości


Zdjęcie

KORYU JUJUTSU


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
W takim razie Kodokai daito ryu (jest na tym samym filmie) to bardzo niepoważna i "nieczysta" forma daito ryu? :) bo wygląda mi to zupełnie inaczej niż Takumakai na tym filmie...

Hmmm... a zakładanie, że jak jakiś styl ma coś wspólnego z aikido to znaczy że jest niepoważny zakrawa mi na obrazę... :evil: :wink:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Wszystkie osoby na tym klipie to poważne postacie.
To że Pendercki tworzy muzykę poważną nie oznacza że Miles Davis grał niepoważną :)
Ja dużych różnic nie widzę , a co w/g ciebie jest inne w Kodokai niż w Takumakai?

  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
Nie twierdzę, że ktorakolwiek z osób, czy szkół na tym filmie jest niepoważna.

Jak tak patrzę, to (poza różnicami w stroju :wink: ) Kodokai wydaje mi się bardziej sformalizowane (atak statyczny, wyraźne oddzielenie poszczególnych etapów techniki, no i obowiązkowe atemi kończące, nawet jeśli uke jest już dawno poza zasięgiem), podczas gdy Takumakai wydaje mi się jakby bardziej płynne, bez atemi, kojarzy mi się bardziej z niektórymi szkołami aikido.

Oczywiście trudno styl oceniać po 2-3 technikach na filmie, po prostu dzielę się wrażeniami. :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

Co do odbytego już stażu, można zobaczyć pierwsze fotki na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
pozdrawiam


O kogo moje piekne oczy widza :)
Czesc Eryk, Ciebie sie tutaj nie spodziewalem:)

jakos sie tak chowasz na tym forum ze Cie nie widzialem wczesniej :)
szceze pozdrawiam !!!
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

Nie twierdzę, że ktorakolwiek z osób, czy szkół na tym filmie jest niepoważna.

Jak tak patrzę, to (poza różnicami w stroju :wink: ) Kodokai wydaje mi się bardziej sformalizowane (atak statyczny, wyraźne oddzielenie poszczególnych etapów techniki, no i obowiązkowe atemi kończące, nawet jeśli uke jest już dawno poza zasięgiem), podczas gdy Takumakai wydaje mi się jakby bardziej płynne, bez atemi, kojarzy mi się bardziej z niektórymi szkołami aikido.

Oczywiście trudno styl oceniać po 2-3 technikach na filmie, po prostu dzielę się wrażeniami. :-)


Uwagi dość trafne, z tym że nie są to różnice stanowiące, co do atemi to Takeda kończył techniki używając atemi tam wszędzie gdzie w trakcie techniki było ich na tyle mało że na koniec odrobina luksusu nie zawadziła:)
Co do podobieństw do aikido to polecam porównanie takumakai do przedwojennych filmów Ueshiby, podobieństwo uderzające, ale nie ma to nic wspólnego z aikido bo ono wtedy jeszcze nie istniało, po prostu wspólne korzenie i rola sempai Ueshiby o czym pisałem powyżej. :wink:

  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

http://www.aikidojournal.com/media.php?media=video&subcategory=5

Pod tym linkiem jest do ściągnięcia pokaz Daito ryu Aikibudo oraz Daitoryu Aiki Jujutsu (Takumakai)... Szczepan, czy to jest ta "miękka" odmiana Daito ryu, o której mówiłeś? Bo ja osobiście nie widzę w tym żadnych różnic z aikido (1 nowa technika chyba jeszcze nie czyni oddzielnej sztuki walki).. No ale Takumakai to styl Takuma Hisa, a on ćwiczył wcześniej u Ueshiby, więc chyba ten stylj est pod dużym wpływem aikido?

Zainteresowało mnie też aikibudo, zwłaszcza to ikkyo z podcięciem (coś a la aikido+judo
:-) ). Z tego co wiem, to jakaś okrojona wersja Daitoryu syna Takedy, Tokimune?

Duzo tych styli sie porobilo w Daito ryu. Najbardziej miekki to Roppokai, w Danii jest jedno dojo. Ci to robia jeszcze lesza magie od aikido.
Kazdy z uczniow S.Takedy rozwinal swoj styl, bo Sokaku nie uczyl fabrycznie wszystkich tego samego, tylko podchdzil do kazdego indywidualnie i uczyl ich tego do czego mieli predyspozycje.
A jeszcze, jak Jurek napisal, Dziadek byl dla niektorych sempaiem i od niego najpierw sie uczyli. Chociaz juz wtedy, w latach 30 tych, jego interpretacja technik znacznie sie roznila od oryginalu Sokaku Takedy.

aikibudo to calkiem nowa historia, nawet dany maja, nie mam zdania, bo specjalnie tego nie widzialem.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU
No tak, o tym właśnie myślałem, pisząc o wpływie Ueshiby na Takumakai. No niby w latach 30tych to było jeszcze aikibudo, a nie aikido, ale daito ryu też to już nie było... :wink:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: KORYU JUJUTSU

http://www.aikidojournal.com/media.php?media=video&subcategory=5


Na EMule jest do ściągnięcia ten film w całości (tylko czarnobiały i bez dźwięku, nie wiem czemu) pod nazwą "Daito ryu Aiki - Commemorative demonstration" czy jakoś tak. Zdaje się, że jest to jakaś impreza z okaji 50tej rocznicy śmierci Sokaku Takedy. Demonstrują się tam po kolei wszystkie dojo Daito ryu oraz pokrewne style (aikibudo, aikido aikikai hombu dojo etc.).

Myślę, że warte obejrzenia. Osobiście zauważyłem bardzo dużo ciekawych technik, zainteresowało mnie też mimo wszystko ogromne podobieństwo tych szkół. Zastanawiam się, jakie konkretnie elementy uważa się za odmienne np w różnych szkołach daito ryu.

I te wsztskie reprezentaje poszczególnych dojo na początku imprezy - to były dojo daitoryu aiki jujutsu czy jeszcze czegoś innego?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024