Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_bataki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Hej - jak w tytule.

Dlaczego ludzie, którzy KILKADZIESIĄT lat hartują różne stale mają takie problemy z hartowaniem noży. Zamawiałem już hartowanie klingi z D2 i K190 i w obu przypadkach mocno je powyginało. Poradziliśmy sobie dopiero zamykając klingę w "dyby" wykonane z dwóch ceowników. Czy macie jakieś praktyczne obserwacje i "patenty" na unikanie tego zjawiska?

Pozdrawiam

Bataki
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Widzialem hartowanie mieczy:
stalowy pret + drut. Skrecone na sztywno trzymalo. Moze to by byl dobry patent. Prety z jakiejs zbrojeniowki mam :) Wystarczy uciac i sprobowac jak ktos bedzie cos hartowal.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
piece były wgłębne czy z poziomą komorą??
jeśli ewentulna pozioma komora czy nagrzewanie było rónomierne
czy stosowano grzanie szybkie (1 piec z temp na maxa) czy też z przystankim (2 piece z różnymi temp. najpierw jeden wygrzac porządnie, później do drugiego nagrzanego na maxa na kwilę tylko)

gnie dlatego bo są wprowadzone naprężenia niesymetrycznie
np. grzane było z jednej stony ciutke mocniej i nie było wytrzymane wystarczająco długo by się rozpuściła odpowiednia ilość tego co miało się rozpuścić (niby węglików) równomiernie z obu stron - w wyniku czego z jednej strony było ciutke mniej martenzytu, a z drugiej ciutkę więcej austenitu szczątkowego po zahartowaniu martenzyt jest fazą wprowadzającą naprężenia (chyba ma większą objętość czy jakoś tak), tam gdzie było go więcej rozepchnął się do sasiada
albo nierównomierne chłodzenie (ale to już jakiś ciężki przypadek musiał by być) jak wyżej działa
albo wprowadzone naprężnia bezpośrednio przed chłodzeniem co spowodowało z jednej strony obniżenie temp. Ms i działa jak wyżej (czasem się to wykorzystuje do prostowania)
podczas obrobki skrawaniem mogły być wprowadzone większe napręzenia z jednej strony, co spowodowało itd
i dobrze że chłodzili w chomącie, tak jest zawsze najpewniej, chyba że stosujem izotermiczne chłodzenie, to jak zegnie to można podprostować

itd ale ja już pasuję

pozdro
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
z doświadczenia z dwoma długimi nożami wiem, że jeśli czynnikiem chłodzącym jest ciecz (olej, woda ... ) to po wsadzeniu weń noża w pozycji "absolutnie nie na płasko" trza nim ruchać szybko wte a nazad - coby bąble produkującej się pary nie stanowiły miejcowego spowalniacza chłodzenia.

1.Jeśli wsadzisz na płasko - na 75% się wygnie
2. Jeśli wsadzisz do zbyt małej objetości chłodziwa i nie poruszasz w tył i w przód - jakieś 50%
3. jak zrobisz to i tamto ( co u góry) ....to i tak sie wygnie, ale nieznacznie :)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
bataki, poprostu zmień hartownika :?
d2 (co do k190 nie wiem..) jest dosc uciazliwie dobrze zahartowac "domowo". w wawie, w VIS-ie gosc hartuje perfekcyjnie d2 od bohlera, tyle moge polecic - sprawdzilem juz na 3 nozach (dł.ostrza od 10cm do 16cm). jak dla mnie rewelacja.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Widzisz Bataki - mowilem ci :)
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
D2 to prawda jest dosyc upierdliwe do hartowania , i przyczyn moze byc kilka
Tak jak pisal Melon , stosuje sie 2 stopnie hartowania , tu czasy i temperatury sa wazne.Nastepna rzecz to chlodzenie ( zalecany jest spadek temp o 22 stopnie na godzine )
Generalnie to nie jest to prosta sztuka i lepiej ja pozostawic fachowca , jak mu nie idzie to bierz nastepnego.Ja zawierzylem fachwcowi i problemy sie skonczyly.Jednego jestem pewien , potrzebny jest dobry piec sterowany numerycznie , typu Paragon , bez czasowo - temperaturowych przekladancow ciezko jest cokolwiek zrobic prawidlowo.
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
jeszcze jedno - jak dobrze pamiętam, gość hartuje d2 w piecu próżniowym, ale głowy nie dam...
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Zara-moment. Vis, o ile pomnę, to taka spora fabryka ( co to, broń w niej robią, sówmiarki i inne precyzyjne duperele ), a tu pada, że gość jakiś termicznie obrabia. To może jakieś ponkrety, do kogo się zgłaszać, coby jak na wariata na człowieka nie patrzyli.
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?

Zara-moment. Vis, o ile pomnę, to taka spora fabryka ( co to, broń w niej robią, sówmiarki i inne precyzyjne duperele ), a tu pada, że gość jakiś termicznie obrabia. To może jakieś ponkrety, do kogo się zgłaszać, coby jak na wariata na człowieka nie patrzyli.


No! No! No! No! - Kubas dobrze mówi - popieram i do wołania o konkrety się przyłączam!!!!!
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Konkrety to raczej juz bezposrednio

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bataki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
Temat się "uspokoił" więc pozostaje mi podziękować za odpowiedzi. Następne hartowanie D2 (szykuje się...) zrobię u VIS'a i zobaczymy. Nabyłem też "Metaloznawstwo" Karola Przybyłowicza i się douczam bo ja jestem z zupełnie innej bajki.... Wycinam, przepisuję i produkuję DNA.

Dzięki

Bataki
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego hartowanie wygina stal i jak temu zapobiec?
sory ale te 22st/godzine to jakiaś plotka

można se nawet pozwolić jak ci się wygina:
rada

podchłodzić w sprężonym powietrzu (najlepiej azot lub argon, aż prawie przestanie świecić) czyli lekko poniżej 600 st (to b. szybko nastąpi)
włożyć miendzy 2 płaskie płyty i ścisnąć
(najlepiej lekko skośne przygotować, to ci czubka też nie zwali)
zalety:
prościuteńkie, bez naprężeń, tracisz może 1hrc, powierzchnia czysta (nie wiem co z piecem, tam może się lekko odwęglić)
WAŻNE
płyty im większe i sztywniejsze tym lepsze
wchodzi w grę stal, miedź takie tam (na płyty)
MOCNO ŚCISNĄĆ, nie wiem jakaś prasa (nawet głupia balansówka), imadło duze, NACISK NIE UDAROWY

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024