Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Flos duellatorum"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

"Flos duellatorum"
Właśnie czytam drugi tom powieści Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Reinmara de Bielau pt. "Boży Wojownicy" (pierwszy, to "Narrenturm"), w której to powieści przewijają się XV wieczne fakty historyczne, autorzy, tytuły książek oraz fikcja literacka. No właśnie. Jeśli fakty historyczne potrafię rozpoznać prawie bezbłędnie, to z tytułami książek i ich autorami mam problem, czy to jeszcze fakt, czy już fikcja :-) No dobra, teraz cytat:

"Zanurkował pod ramię z nożem, zastosował dźwignię na nadgarstek i łokieć, dokładnie tak, jak kazał "Das Fechtbuch" pióra Hansa Talhoffera. Popchnął jednego przeciwnika na drugiego, uskoczył, zaatakował z flanki fintą zalecaną w takich sytuacjach przez "Flos duellatorum" Fiora da Cividale, tom poświęcony walce na noże, rozdział pierwszy. Gdy zbir odruchowo wysoko sparował, Reynewan krótko dźgnął go w udo - według rozdziału drugiego tego samego podręcznika"

itd, itd. - warto przeczytać cały opis walki i zastanowić się, czy to możliwe :-) (str. 38 - 39) Mi jednak chodzi o to, czy wymienione podręczniki naprawdę istnieją lub czy jest to jednak literacka fikcja. Słyszał ktoś, coś, kiedyś? :-)
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
jasne ze istnieja te traktaty sa podstawa do studiowania szermierki dla czlonkow ARMA .

Przejzyj je sobie:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

milej lektury :)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Dzięki :-) No fakt, trzeba było najsamprzód poszukać w internecie... :oops: A.Sapkowski popełnił jednak błąd - chyba :-) Skoro Reynewan bije się z tymi drabami anno domini 1427, a "Das Fechtbuch" napisany został anno domini 1467, to raczej nie mógł znac tej księgi :-) Pozdrawiam.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"

Dzięki :-) No fakt, trzeba było najsamprzód poszukać w internecie... :oops: A.Sapkowski popełnił jednak błąd - chyba :-) Skoro Reynewan bije się z tymi drabami anno domini 1427, a "Das Fechtbuch" napisany został anno domini 1467, to raczej nie mógł znac tej księgi :-) Pozdrawiam.

Nie popelnil - napisal o tym w przypisach na koncu ;)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Kurde! Tak to jest nie czytać przypisów... :oops: Ale po co mi je było czytać, skoro znam łacinę i historię :) :P
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"

Ale po co mi je było czytać, skoro znam łacinę i historię :) :P

No po to, zeby wiedziec, ze anachronizm byl u niego zamierzony ;)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Chodziło mi o to, że nie musiałem tam zaglądać, bo zwykle w przypisach są tłumaczenia obcojęzycznych tekstów lub jakichś tam bardziej zawiłych faktów :-) Znając je więc... :P A skąd ja, kurde, miałem przypuszczać, że gościu specjalnie zamierzy wprowadzić zmyłę? :-) A tak swoją drogą, to podziwiam go za wkład wiedzy historycznej i lingwistycznej (i nie tylko) do tej powieści. Pozdro.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Co prawda, to prawda - czytalo sie bardzo ciekawie, ze szkoly juz wiekszosc z tego okresu pozapominalem, to mi sie wiec bardzo przyjemnie odswiezylo.

A to czesciowo moje okolice ;)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
ale dziwne że koleś pzreżył(no chyba że mu zajebali) skoro się uczył walki z manuali :) :)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"

ale dziwne że koleś pzreżył(no chyba że mu zajebali) skoro się uczył walki z manuali :) :)

E, Kapral, zapominasz, ze wtedy jeszcze bylo kogo spytac o "niepewne" miejsca w sekwencjach obrazkow ;)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"

ale dziwne że koleś pzreżył(no chyba że mu zajebali) skoro się uczył walki z manuali :) :)


On się uczył u fechmistrza (który miał dwie córki i wszyscy myśleli, że nie o naukę tu chodzi :wink: , jest o tym wzmianka w kiedy pojawia się Flutek i jego pomagierzy). A nazwy są tylko dla opisu i klimatu.
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
traktaty byly tylko malym uzupelnieniem do treningow pod okiem mistrza miecza i to przewaznie tylko dla jego uczniow. Cos w rodzaju przypominajek z technik poznanych na treningach :)
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Nie przesadzajmy. Pan Andrzej S. znów popisuje się wyczajonymi tu i ówdzie słówkami i tytułami- tak jakby było coś takiego jak das Fechtbuch by H.T.- co najwyżej ein Fechtbuch, bo zachowały się co najmniej cztery(przynajniej tyle mam u siebie). To raz.
Po drugie- już uprzedzam pędzących z tradycyjnym wrzucikiem nożowników- tak, nie ma skutecznej obrony przed nożem.
Po trzecie- tu nie o nożu, ale o sztylecie, broni przede wszystkim kolnej (z racji długości, wyważenia, konstrukcji w ogóle). Fragment jasno pokazuje, że to beletrystyka, a nie ani walka ani chociaż historia. Fiorego też jest kilka 'wydań' i mam szczęście mieć je na dysku. To zupełnie inny kontekst kulturowy niż współczesna walka na noże- inny sprzęt, inne założenie sytuacyjne.
Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Gwyn Fiore jak i Talhoffer znakomicie sprawdzaja sie jesli chodzi o walki na puginaly bardzo czesto przeciez dochodzi do przechwycenia reki z puginalem przez przeciwnika podczas walki wiem bo czesto sparujemy
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"

Nie przesadzajmy. Pan Andrzej S. znów popisuje się wyczajonymi tu i ówdzie słówkami i tytułami


Pisz Sapek, Sapkowski lub podobnie, bo Andrzej S. to pewien alokoholizujący psycholog-pedofil :?

A Ty aby nie przesadzasz? Sapek pisze niezłą beletrystykę - nie traktat 'Z bronią białą przez wieki" lub coś podobnego.
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: "Flos duellatorum"
Lukew, ja też wiem, bo ja też sporo sparowałem, aż nadgarstek zaczął mi wysiadać od tych perwersyjnych dźwigni. A korzystałem z Martina Hundfelda, Andersa Liegnitzera i Codex Wallerstein przede wszystkim (głównie z dwóch pierwszych). Makaroniarzami nie zajmuję się z definicji, ale swoje przeczytałem i zobaczyłem (tak ogólnie, żeby wiedzieć co u konkurencji).

RobercieP- jasne, ze pisze beletrystykę. I o to mi głównie chodzi. Żeby traktować cytat podany na początku jak dzieło wyobraźni autora, który wie, że coś dzwoni, ale nie wie w którym kościele. Chodzi mi o to właśnie, żeby opisy walki u Sapkowskiego Andrzeja, skądinąd też niezłego pijusa, traktować równie poważnie jak jego opisy rzucania czarów. Pewnie się okaże zresztą, że zgadzamy się w 100%. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024