Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejne pytanie Monochrome/M-21


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Noszę się z zamiarem zakupu pierwszego noża. Ze względu na wasze rekomendacje i niechęć do podpadnięcia żonie za zrujnowanie budżetu, wybór sprowadza się do dwóch modeli: Monochrome i CRKT M-21-02. W związku z tym kilka pytań (zwłaszcza do posiadaczy obydwu):
1. która stal lepsza AUS-8/N690 tzn. trwalsza, wolniej tępiąca się itp.?
2. który z tych noży ma lepszą blokadę?
3. czy różnica 0,6 uncji w ich wadze jest rzeczywiście subiektywnie odczuwalna?
4. czy oba da się "używać" w uchwycie reverse, tzn. czy rękojeść nie jest nadmiernie wyprofilowana, bo na zdjęciach Monochrome wydaje się być gładszy?
Z góry dzięki.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

Noszę się z zamiarem zakupu pierwszego noża. Ze względu na wasze rekomendacje i niechęć do podpadnięcia żonie za zrujnowanie budżetu, wybór sprowadza się do dwóch modeli: Monochrome i CRKT M-21-02. W związku z tym kilka pytań (zwłaszcza do posiadaczy obydwu):
1. która stal lepsza AUS-8/N690 tzn. trwalsza, wolniej tępiąca się itp.?
2. który z tych noży ma lepszą blokadę?
3. czy różnica 0,6 uncji w ich wadze jest rzeczywiście subiektywnie odczuwalna?
4. czy oba da się "używać" w uchwycie reverse, tzn. czy rękojeść nie jest nadmiernie wyprofilowana, bo na zdjęciach Monochrome wydaje się być gładszy?
Z góry dzięki.

Mialem w lapie obydwa.
Na 1 pytanie niech odpowiedza ci co sie lepiej znaja niz ja.
2. M21 i to bez zadnej konkurencji.
3. Jest. Jak mialem w reku Monochrome to wydawal mi sie troche zbyt maly (mam duze rece) i prawie go nie czulem jezeli chodzi o wage. M21 za to przyjemnie ciazy w reku i jest to zdecydowanie DUZY folder. Kiedxy go trzymasz wiesz ze nie zawiedzie Cie gdy bedziesz chcial wykonac ciezsza prace. Odpowiedni ksztalt ostrza pozwala na wygodne ciecie a czubek umozliwia nawet dosyc precyzyjne prace. Monochrome jest mniejszy i nie bedzie wzbudzal takich sensacji.
4. M21 trzyma sie wygodnie w kazdym chwycie. Ma wystarczajaco dluga rekojesc i tak wyprofilowana ze przed zesliznieciem sie reki na ostrze chroni nas pseudojelec ktorego role pelni flipper a przed wysliznieciem sie noza z dloni zagiecie na koncu rekojeci. Monochrome jest duzo mniejszy. Dla mnie wygodny jest tylko normalny chwyt. Byc moze dla osoby o mniejszych dloniach bylby wygodny kazdy.

Musisz sobie odpowiedziec na zasadnicze pytanie - co bedziesz tym nozem robil? Jezeli ma byc to noz do biura czyli otwierania listow, ciecia cytryny do herbaty, kabli, patyczkow czy nawet kotleta to powinien byc to Monochrome. Nie bedzie wzbudzal takich sensacji jak wielki CRKT. Jezeli jednak masz zamiar wykonywac nozem ciezsze prace to powinien byc to ktorys z rodziny M21. Sa to mocne i niezawodne noze.

Pozdrawiam
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Wielkie dzięki. Problem jest jedynie taki, że interesuje mnie mniejszy brat twojego najnowszego nabytku czyli 02 a nie 04. Chce mały nóż na początek z szeregu względów. Ta różnica 0,6 uncji wygląda tak, że CRKT jest lżejszy. Pozdrowienia.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

2. M21 i to bez zadnej konkurencji.


Co prawda noze ogladalem tylko przelotem, ale nad wyzszoscia liner locka nad frame bym jednak polemizowal ...
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

2. M21 i to bez zadnej konkurencji.


Co prawda noze ogladalem tylko przelotem, ale nad wyzszoscia liner locka nad frame bym jednak polemizowal ...

Ok, ale uwierz mi na slowo - w CKRT M21-04 blokada jest na prawde pancerna a na dodatek masz LAWKS...
Ale ja sie nie znam. :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Liczmistrz...narażasz mi się :!: :wink: (jako posiadaczowi MonoChroma)

Z tą blokadą - to nie przesadzaj - może ten liner lock jest pancerny (choć i tu bym polemizował - pancerny to jest może w MOD'ach, a nie w tym :P ), to jednak jest z takiej samej stali co frame lock Mono, a porównaj ich grubość :P ...2,czy 3 razy grubszy jest frame?? :)
owszem, LAWKS to niewątpliwie zaleta, ale mi frame się nigdy na palce nie złozył io nie mam do niego żadnych zastrzezen.

Co do stali - porównywalna (teoretycznie) twardość i właściwości, choć (teoretycznie) N690 może się okazać nieco lepsza. Ale ogólnie to raczej nie wyczujesz różnicy - remis.

jeśli chodzi o uchwyt reverse - owszem, da się, ale przy bardzo gwałtownym machaniu moze wypaść Mono - ma po prostu okrągłą "dupkę" :) . Tylko pytanie - co chcesz TAKIM nożem robić w reversie - otwierać koperty? Z drugiej strony CRKT ma dość ciężką głownię, więc w ogóle do machania się średnio chyba nadaje (ale to już subiektywne), no i rękojeść jest wyprofilowana do trzymania tylko określonych chwytach, o czym wspomniał Liczmistrz.


Wszystko zależy od tego co zamierzasz robić takim nozem, jaki masz "styl życia". Outdoorowiec z pewnościa doceni CRKT, ja doceniam Mono, bo mi w zupełności wystarcza, a CRKT jest po prostu do szkoły/biura za duży.

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
m21 ma rekurwe a monochrom nie, wiec jak przyjdzie ci ostrzyc w warunkach polowych to latwiej bedzie monochroma
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Ciągle nie badam, dlaczego twierdzicie, że M-21 jest za duży, przecież Monochrome ma ostrze 3,04, a całość 7,37. M-21-02 ma odpowiednio: 3, a całość 7,25. M-21 jest więc zasadniczo mniejszy od Monochrome'a.

Dołączona grafika
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
bo my tu zawsze o m21-04 mowimy, ktory jest znaczaco wiekszy.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

Ciągle nie badam, dlaczego twierdzicie, że M-21 jest za duży, przecież Monochrome ma ostrze 3,04, a całość 7,37. M-21-02 ma odpowiednio: 3, a całość 7,25. M-21 jest więc zasadniczo mniejszy od Monochrome'a.

Bo jaki pisalem 1 posta to nie doczytalem ze chodzi o 02.
Pisalem o 04, ktory jest zdecydowanie wiekszy.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
No właśnie, nikt nie doczytał, że Krvavy pisał o M21-02, a to zmienia postać rzeczy znacznie. Jeśli obydwa mają podobne rozmiary, to odpadają argumenty "to do lasu - bo duże, to do miasta - bo małe"...

Cóż - wybór należy do ciebie:
taktyczny CRKT czy elegancki MonoChrome :?:
bramka numer 1 czy numer 2 :?: A moze "kapelusz czarodzieja" :?: :rofl:

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Mam M21-14 i twierdzę,że to wspaniały nóż o przemyślanej konstrukcji
ale nie widzę zastosowania jako miejskie EDC z prostego powodu - te dwa noże dzieli sposób otwierania.Kołek w M21 to właściwie stop pin który blokuje ostrze na rękojeści i otwarcie noża kołkiem to wyczyn którego ja nie potrafię. Do otwierania służy fliper który sprawdza się znakomicie ale daje wrażenie noża automatycznego.Gwarancję ci daję ,że nawet 3 calowym ostrzem trzaśniesz z flipera w obecności starszej pani i babcia odjedzie na zawał,a na uczelni lub w pracy przyszyją ci łatkę nożownika i mordercy.
pozdrawiam
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

No właśnie, nikt nie doczytał, że Krvavy pisał o M21-02, a to zmienia postać rzeczy znacznie. Jeśli obydwa mają podobne rozmiary, to odpadają argumenty "to do lasu - bo duże, to do miasta - bo małe"...


Właśnie. To ma być mały nóż. Oba kosztują ok. 30$, o obu sporo ludzi dobrze się wypowiada. Z tej właśnie przyczyny pozwoliłem sobie zadać kilka pytań, pomocnych przy dokonywaniu wyboru. Skoro wszystko jasne, będę szczerze zobowiązany za pomoc.
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

(...)w pracy przyszyją ci łatkę nożownika i mordercy.
(...)


Jak to powiedział kiedyś mój kolega z osiedla, w chuju to mam :) Chce po prostu wybrać lepszy nóż. Pozdrówka.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

Mam M21-14 i twierdzę,że to wspaniały nóż o przemyślanej konstrukcji
ale nie widzę zastosowania jako miejskie EDC z prostego powodu - te dwa noże dzieli sposób otwierania.Kołek w M21 to właściwie stop pin który blokuje ostrze na rękojeści i otwarcie noża kołkiem to wyczyn którego ja nie potrafię. Do otwierania służy fliper który sprawdza się znakomicie ale daje wrażenie noża automatycznego.Gwarancję ci daję ,że nawet 3 calowym ostrzem trzaśniesz z flipera w obecności starszej pani i babcia odjedzie na zawał,a na uczelni lub w pracy przyszyją ci łatkę nożownika i mordercy.
pozdrawiam

Mozna kolkiem. Probowalem probowalem i sie nauczylem. Co prawda nie jest to takie wygodne jak w monochromie ale za to flipper doskonale spelnia swoja role.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Moja rada bierz BM kę - Nie masz problemu z ostrzeniem recurve, BM ma wyższy szlif (lepiej tnie)monochrome to bardziej masywne ostrze (0.17 mm ale zawsze) Stal n690 wydaje sie ciut lepsza
Ja bralbym BM.
  • 0

budo_lepermessiah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
Krvavy! Do military to Ty daleko nie masz przecież :wink: Weź do łapy oba noże i to Ci rozjaśni sprawę! Co prawda M21-02 to chyba nie mają ale są inne modele o podobnej wielkości i kształcie rękojeści np M16 (CRKT ma tych wszystkich "M-ów" sporo). Będziesz też mógł popróbować sobie jak tną i leżą w kieszeni.
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21
M-21-02 nie mają, ale skoro mówisz, że wrażenia z innych małych modeli CRKT będą podobne, to na pewno spróbuję. Co do kwestii technicznych jednak wolałbym zapoznać się z obiektywnymi opiniami.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolejne pytanie Monochrome/M-21

jednak wolałbym zapoznać się z obiektywnymi opiniami.

Nie zartuj - takich nie ma ;)

A tak serio, to mam monochroma i sobie bardzo chwale.

Choc M21 moze Ci lepiej lezec w reku, bo ma taka badziej "grippy" (ale nie macalem, macalem tylko duzy 04) rekojesc, w dodatku grubsza.

Ale "na oko" lepiej bedzie cial mono, niz M21 - ciecie monochromem to po prostu przyjemnosc, a takie niskie wklesle szlify, jak w M21 nie budza mojego zaufania. Z tym, ze jako maly nozyk do dupereli M21 moze sie calkiem dobrze sprawdzic mimo tego.

A i z ostrzeniem w "outdoorze" to wcale nie musi byc jakis wielki problem, wystarczy, ze zabierzesz jakis pret i juz recurve nie bedzie straszny ;) Ale pocwiczyc troche trzeba.

Najlepiej zrob tak, jak leppermessiah Ci napisal (moze poczekaj jednak, az beda mieli) i wez ten, ktory Ci sie lepiej "przyklei" do reki.

To chyba najlepsze kryterium, w koncu noz ma z Toba spedzic troche czasu ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024