Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Witam

Poszukuję informacji na temat pokrowców ze skóry na nożyk (w szczególności na folder) do paska. Interesuje mnie:
- wzory i szablony pokrowców do wycinania ze skóry
- sposoby i techniki składania skóry
- sposoby i techniki szycia
- gdzie kupić w Warszawie lub okolicach skórę?
- sposoby zabezpieczania folderka przed wypadaniem
- sposoby (metody z opisem zastosowania) upiększania wrobów skórzanych

Jak ktoś moze napisać coś ciekawego to zapraszam.
  • 0

budo_tow.molibden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PRL

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Ja robie tak - wycinam ksztalty ze skory, spinam spinaczem, zaznaczam dziury, nawiercam najcienszym mozliwym wiertlem, zszywam dratwa.
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Obejzyj sobie w SN firmowa kaburke Chrisa Reeve na Sebenze. To jest dopiero majstersztyk.
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Jak potrzebny mi był uchwyt do noszenia folderka w poziomie bez obawy o wypadnięcie to wykonałem taką jakgdyby dużą szlufkę o wyoblonych krawędziach zakładaną na pasek.

Zrobiłem to z niepokrytej niczym skóry ze starej piłki do nogi . (piłka była jeszcze z tych ,które w środku miały grubą nieobrabianą skórę )

Niezły wygląd i fakturę otrzymałem naprzemian wcierająć w naciągniętą na patyk- formę, skórę : krem do rąk i czarną pastę do butów. Po każdym nacieraniu suszyłem to w lecie na słońcu .(kilkanaście razy ) . Ostatnia warstwa to musi być krem inaczej brudzi ! Wyszło sztywne, przyzwoicie wyglada . Na końcu można wypalić wzorki ,nieźle prezentuje się wzór z rozgrzanego łba konfirmatu .
Tyle porad laika , czekam na opiepsz i porady fachowców .
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk

Ja robie tak - wycinam ksztalty ze skory, spinam spinaczem, zaznaczam dziury, nawiercam najcienszym mozliwym wiertlem, zszywam dratwa.

dokładnie - podpisuje się pod tym
Do swojego rhinosa robiłem w ten właśnie sposób ze skóry - a raczej rzemienia około 2,5 do 3mm. grubości -
http://budo.net.pl/v...9179&highlight=

-kupiłem a może nawet dostałem friko odpad formatu A4 od faceta co nie tyle rymarzem był co torebkarzem i innym gadget' ciarzem. na folder mosisz mieć dużo cieńszą skórę - ok. 1mmmax 1.5
jeśli byś sobie strzelił urlop świąteczny to ładuj dupsko w transporter i jazda do Zakopanego ( akcent na 1 sylabę).

U górala kupisz materiał - oni z tego robia masę bzdur. W sklepach dla szewców są pasty , płyny, spraye i lakiery barwiace skóry (rabotam w teatrze, gdzie non stop takie się kupuje i używa do rekwizytów scenicznych ).
Nie wiem jak w Warszawie, ale w Krakowie są 2 takie szewskie sklepy, w Bytumiu ( :) ) jest jeden, w Wawie muszą wiec być pewnie 4 :wink:

Jeszcze jedna rzecz - skóra ma strukturę włóknistą - przy wierceniu otworków na nić ( polecam syntetyk od handlarzy z targowisk - mają masę nici do skór) na obwodzie otworu skóra sie strzępi. lepiej wg mnie jest przebijać dziurki cienkim gwoździem (ale ciut grubszym niż igła którą zamierzasz szyć).

wogóle zrób tak:
1. weź kąseczek dechy
2. na przygotowanych częściach futerału rozmierz co 3~7 mm (w zależności od grubości skóry, gr. nici , rozmiaru pochwy i wzgl estetycznych) miejsca pod otwory
3. ułóż spodnią część pochwy na desce 9możesz żonie buchnąć z kuchni deskę do chleba :) )
4. na spodniej części umieść wierzchnią w odpowiedniej pozycji.
5. teraz przybij w narożnych punktach szycia obie części na przelot gwózdkami do dechy.
6. spokojnie możesz poprzebijać wszystkie dziurki - bo teraz nie będzie się nic przesuwało.

Jak powybijasz wsje otwory - odczep skóry od dechy i możesz szyć :

1. pojedynczą nicią gr. ok. 0.5~0.8mm zaczynasz z drugiego otworu od dołu ( od strony nieeksponowanej wsadzasz igłę ) zostawiasz z 15 cm nici do zawiązania (za chwilkę)
2. górą teraz wracasz do pierwszego otworu i przepychasz igłę w dół i teraz wiążesz pod spodem ale na płasko - tak jak normalnie się wiąże najprostszy węzeł tylko ze 2, 3 razy owijasz)
3. igła jest pod spodem więc teraz w 3 otwór od dołu przek. na wierzch i wracasz wstecz o jeden - czyli do drugiego z góry na dół
4 dalej to już kołomyja - przeskakujesz w 4 otwór od dołu przek. na wierzch - cofasz o jeden itd...



kurna spociłem się... :) [/list]
  • 0

budo_bagnet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno k/Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
golmen - JESTEŚ WIELKI - DZIĘKUJĘ!!....

i DZIĘKUJĘ WOJTASOWI13 za tutoriala...

Ech... Panowie - fajnie, że możńa na Was liczyć.
  • 0

budo_vooda
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Też dziekuje za porady. Rozpocząłem budowe pokrowca z kordury ( wzór scięgnięty z tadgear :oops: ) ale następne bedą skórzane.
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Największy wg mnie problem stanowi wymodelowanie przestrzenne futerału - przy pochwie - tam gdzie chowamy samą klingę nie ma problemu, ale gdy ma się chowac cały nóż ( składak ) konieczne jast wejścoie w 3D :) nie wiem niestety nic w tym temacie - jeśli przekonasz "branżowiczów"
do uchylenia rąbka tajemnicy - co zrobić ze skórą, żeby stała się na krótki czas miękka, plastyczna, a za jakiś czas znowu sztywna - to odpal ten link
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ja bym na chłopski rozum próbował skórę moczyć a nawet gotować - tylko nie wiem czy w H2O może w tzw. kąpieli parowej bo wysuszona po gotowaniu skóra pęka. trzeba ją dobrze zabezpieczyć przed przesuszeniem . Gadać z szewcami i rymarzami jeśli się da.
Dodatkowo jeśli futerał miałby być kanciasty ( Volvo) to można zastosować technike zwaną "bik" - drukarze i introligatorzy nagniatają krawędzie (miejsca do zaginania) okładek itp, żeby się lepiej zginały - rymarze także to robią - , a przy gruuubej skórze - od 2 mm wzwyż można małym artystycznym dłutkiem półokrągłym od wewn strony wyciąć rowek o głebokości połowy grubości skóry - najlepiej jechać po linijce, szablonie, etc.

W ogóle to można sobie zrobić kopyto do modelowania z twardego drewna - np. trzonka młotka który ma już "fabryczne" obłości - dobranego rozmiarem do szerokości foldera. taki trzonek po zaokrągleniu końcówy mozna przykręcić do dechy i na tym "układać" zmiękczoną skórę. :wink:

co do zdobienia - to najpopularniejsze są przetłoczenia - ale to żeby wiochy nie narobić trzeba uważać i tyle. można pokombinować z połączeniem z innymi materiałami , coś nakleić, wyciąć jakiś odlotowy ażur - jeśli nie zdupi to funkcjonalnosci itp. Pooglądać trzeba Skandynawskie pochewki i antyczne. no i dobre włoskie buty pooglądać - czasem robią jakieś celowe naciecie , potem to tak zszywaja, że powstają wygibasy, obertasy i inne bajery jak podniesione szwy itp. są w tym mistrzami .
a stosując podpatrzone z obuwnictwa sposoby ozdobnych przeszyć - można łatwo poszyć pochwę z 4, 5 kawałków bez potrzeby modelowania.(patrz piłka nożna - 52 kawałki płaskie a kula w efekcie :) )
O.K. już nie będę...
powodzenia
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Ja poszedłem inną drogą, może trochę nieprofesjonalną...

Kupiłem etui od telefonu komórkowego ze skóry, do noszenia w poziomie. Czarny kolorek, dobre szycie, mocna napa, proste otwieranie. Wielkość dobrałem do konkretnego noża, który leży w etui elegancko, bez większych luzów.
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Wiele futeralow na magazynki tez sie moze dobrze sprawowac jako kaburka do foldera-wybor rozmiarow jest spory.
  • 0

budo_roberto
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świecie n/Wisłą

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
Bagnet ..ciekawe do czego Ci ten futerał ..... :) ??????
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić skórzany pokrowiec na nożyk
I jak Bag@net - poczyniłeś jakieś działania wytwórcze?
Czekamy na fotki Sebenzy w custom pochwie!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024