Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bokuto - bokken ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Bokuto - bokken ?
Witam,

Niby banalne pytanie,a jednak, obydwa słowa znaczą to samo, a jednak tym samym nie są - jaka jest różnica między Bokuto i Bokkenem?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?
木刀 【ぼくとう】 bokuto
木剣 【ぼっけん】 bokken
W obu slowach pierwszy znak oznacza drzewo, badz drewno, a drugi oznacza miecz.
Podstawowe czytania tych znakow:
刀 (かたな, katana, くとう kuto, とう, to),
剣 (つるぎ, tsurugi/ けん, ken, とう, to)

Roznica jezykowa miedzy oboma terminami jest taka jak miedzy wszystkimi polskimi synonimami bialej broni. Dla zwyklego czlowieka wszystko jedno, czy to dlugie ostre zelastwo nazwiemy mieczykiem, szabelka, szpada, czy nozykiem.

W Polsce wielu aikidokow nazywa kazda drewniana atrape miecza bokkenem, z kolei adepci kenjutsu czesto okreslaja swoje szabelki jako bokuto.
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?

Roznica jezykowa miedzy oboma terminami jest taka jak miedzy wszystkimi polskimi synonimami bialej broni. Dla zwyklego czlowieka wszystko jedno, czy to dlugie ostre zelastwo nazwiemy mieczykiem, szabelka, szpada, czy nozykiem.


Z tym się nie zgodzę. Różnica pomiędzy bokuto i bokkenem jest językowa, natomiast np. pomiędzy floretem czy szpadą już nie. A co dopiero mieczem czy szablą.

Natomiast potocznie u nas (czyt. w Budojo) bokuto nazywa się cięższy od tych używanych w aikido miecz drewniany, nieraz bez krzywizny, z ciężką, drewnianą tsubą. Najczęściej wykonany jest z białego dębu. I jest o wiele bardziej wytrzymały od "zapałeczek", które nieraz widziałem, a poza tym wierniej odwzrowywuje miecz bo ma podobną wagę.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?
bokuto jest nieco bardziej precyzyjnym określeniem na drewniany miecz (to)
nazwa bokken w ogolności oznacza drewniane ostrze, bez precyzowania jakie - no ale w dzisiejszych czasach (chyba dzięki aikido) jest to juz prawie synonim...
  • 0

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?

bokuto nazywa się cięższy od tych używanych w aikido miecz drewniany, nieraz bez krzywizny, z ciężką, drewnianą tsubą.


Dokłądnie tak jest bokuto to nie to samo co bokken jest cieższy grubszy i ma ogromna tsube. Mysle że w tamacie chodziło własnie o to by sie dowiedzieć jak oba miecze wygladaja :) a nie dowiadywać sie o synonimach :)
A co do Bokuto to ja znam chyba dokładniejsza nazwe Bokuto Kashima - słyszeliście o czyms takim ??
W przyszłym tyogdniu zamieszcze moje zdjęcia bo własnie pracuje nad kilkoma sztukami bokuto, na razie zdjęcia zaporzyczone.
Wymiary gr rękojesci okolo 30x37 do 30x40mm, dl okolo 105 cm , srednica tsuby od 8 do 12 cm i gr nawet do 2 cm .

Dołączona grafika
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?

bokuto nazywa się cięższy od tych używanych w aikido miecz drewniany, nieraz bez krzywizny, z ciężką, drewnianą tsubą.

Prosze cytowac poprawnie. Powyzszy cytat pochodzi od _LM_, a nie ode mnie.

Dokłądnie tak jest bokuto to nie to samo co bokken jest cieższy grubszy i ma ogromna tsube. Mysle że w tamacie chodziło własnie o to by sie dowiedzieć jak oba miecze wygladaja :) a nie dowiadywać sie o synonimach :)

To rozroznienie miedzy bokkenem, a bokuto jest poprawne, ale wylacznie na naszym malym podworku aikidowo kashimowym. Dzieki uczniom Christiana Tissier, a w Polsce dzieki wysilkom Redakcji Budojo, szkola Kashima Shin Ryu rosnie w sile, a wraz z nia rozpowszechniaja sie jej pomoce naukowe i terminologia. Drewniany miecz w polskim aikido zwykle okreslamy jako bokken, a w Kashima nazywamy go bokuto.

Nalezy pamietac, ze bokuto i bokken to slowa potoczne, powszechnie stosowane, do tego synonimy, wiec podawanie ich przez Wojownika jako nazwy handlowej wraz z wymiarami moze wywolac wrazenie, ze wszystko co odbiega rozmiarami i wygladem, nie zasluguje na miano bokkena lub bokuto. Rozumiem tez podejscie world_cupa, radze jednak wysciubic nosa poza tatowe dojo, i zobaczyc, ze "gdzie indziej" bywa inaczej niz "u nas", czasem rownie ciekawie.

A co do Bokuto to ja znam chyba dokładniejsza nazwe Bokuto Kashima - słyszeliście o czyms takim ??
W przyszłym tyogdniu zamieszcze moje zdjęcia bo własnie pracuje nad kilkoma sztukami bokuto, na razie zdjęcia zaporzyczone.
Wymiary gr rękojesci okolo 30x37 do 30x40mm, dl okolo 105 cm , srednica tsuby od 8 do 12 cm i gr nawet do 2 cm .

Dołączona grafika

Zdjecie zrobilem na potrzeby Klubu Aikido - Andrzej Bazylko. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Trudno mi okreslic jaka droga trafila na twoja witryne, ale nie mam nic przeciwko. Prosze o zamieszczenie informacji o autorze lub miejscu pochodzenia zdjecia.

Co do dokladnych aktualnym wymiarow tsuby w moim bokuto (tym na drugim planie), mozemy zmierzyc, jak tylko pojawie sie w kraju.

Z szacunkiem
Leszek
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?

Rozumiem tez podejscie world_cupa, radze jednak wysciubic nosa poza tatowe dojo, i zobaczyc, ze "gdzie indziej" bywa inaczej niz "u nas", czasem rownie ciekawie.


Ej no, ja przecież właśnie napisałem, że różnica pomiędzy bokkenem a bokuto jest wyłącznie językowa, natomiast porównanie do szabli i miecza było niewłaściwe. Raczej powiedziałbym że to tak samo jak w wypadku bękarta i miecza półtoraręcznego (synonimy).

A dalej napisałem jak wół, że u nas czyli w Budojo to i to się nazywa bokkenem a to i to bokuto. Więc proszę mi tu nie mówić, że twierdzę iż tak jest wszędzie. Bo jestem perfekcyjnie świadom iż znaczenie tych słów zostało w naszych środowiskach zawężone aby po prostu ułatwić rozróżnianie (zamiast mówić "te ciężkie bokkeny z białego dębu z dużymi tsubami używane w kashima shin ryu" możemy po prostu powiedzieć "Bokuto Kashima").

Nie lubię jak mi ktoś wmawia zaściankowość...
:twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?

bokuto nazywa się cięższy od tych używanych w aikido miecz drewniany, nieraz bez krzywizny, z ciężką, drewnianą tsubą.

Prosze cytowac poprawnie. Powyzszy cytat pochodzi od _LM_, a nie ode mnie.


bzdura nic takiego nie pisałem... powyzsze pisał world_cup

a pozatym - pytanie było: jaka jest różnica pomiędzy bokkenem a bokuto (żadna) a nie jaka jest różnica w jakims tam dojo

poza tym toto:

Dokłądnie tak jest bokuto to nie to samo co bokken jest cieższy grubszy i ma ogromna tsube.


to jest bzdura niesłychana... nie ma to jak klapy na oczach...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?
bokuto i bokken to jest to samo,zależy tylko od tego jak w jakiej sekcji wołają.
  • 0

budo_world_cup
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bokuto - bokken ?
:lol:

Widać umiejętność poprawnego cytania jest po prostu ogromna 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024