Skocz do zawartości


Zdjęcie

miecz czy szabla


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

miecz czy szabla
Witam!

Na dzisiejszych zawodach (VIII Puchar Polski w Łodzi) widziałem pewną broń. Coś pomiędzy mieczem i szablą.

Po angielsku nazywa się to broadsword lub saber - a z racji przyjęcia wadliwego tłumaczenia broadsword na szablę (a nie dosłownie na "szeroki miecz", czy miecz o szerokim ostrzu) ciężko jest określić czym to jest. Czy bardziej mieczem czy szablą?

Niestety nie mogę znaleźć w necie zdjęcia, więc postaram się to opisać:.

Jednosieczne ostrze takiej samej szerokości na całej długości, zaokrąglone na końcu. Zakończone kółeczkiem (w miejscu głowicy zwykłego miecza), jelec mniej więcej w kształcie litery "S".

Proszę o pomoc:
Czy broń ta ma swoją konkretną nazwę? Czy jest to miecz czy szabla (czy jeszcze czymś innym)?

Jeśli ktoś znajdzie gdzieś zdjęcie niech tu wrzuci by uzmysłowić to innym :wink:

z góry dzięki za pomoc

Seadragon :)
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
Z opisu na pewno szabla (jednosieczna), równa szerokość ostrza na całej długości z zakrzywionym końcem- z reguły tak jest zbudowana szabla do taiji, kółko na końcu - też coś takiego kiedyś widziałem... tak na szybko info

Pozdrawiam
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
Jak dla mnie to opis wskazuje na nandao.

K.
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
witam

dzięki za odpowiedzi rzeczywiście chodziło mi o nandao

znalazłem też w końcu zdjęcie i którki opis tej broni więc podzielę się nim z innymi poszukiwaczani wiedzy :D (opis w języku angielskim :wink: )

The Southern answer to the Northern broadsword is the nandao. With a straight blade and an s-shaped guard plus pommel ring, this southern sword is very different in appearance to its northern counterpart. This design is optimal for the powerful movements and techniques of southern style kungfu. Possesses a quick and light steel blade perfect for China’s newest Wushu compulsory, with a fabric-wrapped grip.


a skoro już wiem o co chodzi chciałbym poznać wasze zdania na temat tej nietypowej broni?

czy używać jej można do form np. zwykłej szabli dao? a może miecza?
co sądzicie o jej skuteczności (np. w porównaniu w sz. i m.)?

Thx once more
Seadragon
  • 0

budo_seadragon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
uups
sorka zapomniałem zamieścić zdjęcie:
Dołączona grafika

tak to wygląda, proszę o odpowiedzi w postu wyżej

seadragon :D
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
Hmm naprawde ksztalt to ma bardzo ciekawy, jednak jak to by sie sprawdzalo w walce ? mysle,ze az tak duzych roznic nie ma, jednakze przydalo by sie to zbadac bardziej doglebnie :-)


Pozdro,
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla

uups
sorka zapomniałem zamieścić zdjęcie:
tak to wygląda, proszę o odpowiedzi w postu wyżej

seadragon :D


No to ja o czyms innym myslałem :oops:

Nadal pozdrawiam :wink:
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
Znów to samo. Czemu staracie się znaleźć europejski odpowiednik dla czegoś co europejskie nie jest. To nie jest ani szabla ani miecz tylko nandao. Tak samo jest z japońskimi głowniami. Wszyscy mówią na to miecze, a może to szable bo mają przecież zakrzywione ostrze? Więc odpowiadam tak samo: to nie jest ani szabla ani miecz tylko nihonto (ogólnie rzecz ujmując).
A jeśli już chcesz znaleźć coś podobnego w europie, to bardziej przypomina to tasak średniowiecznej piechoty.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla

... z reguły tak jest zbudowana szabla do taiji...

a czym sie rozni szabla do taiji, od szabli nie do taiji?
  • 0

budo_tomek!!
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z planety o nazwie Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
szabla do tai chi nie rozni sie od innych chinskich szabli[/list]
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla

Z opisu na pewno szabla (jednosieczna), równa szerokość ostrza na całej długości z zakrzywionym końcem- z reguły tak jest zbudowana szabla do taiji, kółko na końcu - też coś takiego kiedyś widziałem... tak na szybko info


Pewnie myślałeś o tzw. "liść wierzby" (willow leaf).
Dołączona grafika
To ta po lewej.
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
niezle dziwadełko ta szabelka, czy tasaczek ze zdjęcia, ale tylko do pokazowych baletówek, bo z punktu widzenia praktycznego, taka konstrukcja broni nijak się ma do realnego korzystania (wystarczy porównac głownie z innymi tego typu konstrukcjami)
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla

niezle dziwadełko ta szabelka, czy tasaczek ze zdjęcia, ale tylko do pokazowych baletówek, bo z punktu widzenia praktycznego, taka konstrukcja broni nijak się ma do realnego korzystania (wystarczy porównac głownie z innymi tego typu konstrukcjami)

a o ktorym zdjeciu mowa bo w temacie pojawily sie juz dwa?
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
to wczesniejsze, na niebieskim tle :wink:
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla

niezle dziwadełko ta szabelka, czy tasaczek ze zdjęcia, ale tylko do pokazowych baletówek, bo z punktu widzenia praktycznego, taka konstrukcja broni nijak się ma do realnego korzystania (wystarczy porównac głownie z innymi tego typu konstrukcjami)

skoro chodzi o to wczesniejsze zdjecie to pozwole sie nie zgodzic. Porownuje tego typu glownie i spotykam, jak juz ktos wczesniej wspomnial, niemal identyczna konstrukcje glowni w tasaku uzywanym na terenie europy od ok XV do XIX w. Jakos sie sprawdzala...
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
a jak najbardziej można się nie zgadzać :)
ja rzuce tylko pare praktycznych pytanek, które trzeba sobie zadac w sensie praktyczności i skuteczności takiej broni, w starciu na ichniejszym polu walki, z orężem faktycznie wykorzystywanym na polu bitew :roll:
gdzie środek cieżkości tego żelastwa ?
gdzie linia zbrocza ?
gdzie linia szlifu ?
gdzie przeciwwaga dla cięć ?
...
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
Nadal nie jestem pewny czy to krytyka calego typu broni czy tego konkretnego okazu ze zdjecia. Ale podyskutujmy :)
"gdzie środek cieżkości tego żelastwa ?" nie mam pojecia - trzeba by wziac do reki :twisted:
"gdzie linia zbrocza ?" - zbrocze raczej nie jest rzecza niezbedna
"gdzie linia szlifu ?" - szlif moze byc plaski a wtedy go nie widac
"gdzie przeciwwaga dla cięć ?" - znowu, tego na zdjeciu nie widac i mozna sobie gdybac, trzeba wziac do reki i sprobowac.
Generalnie bron typu tasak byla dobrze wywazona do ciec tzw. "tasakowych" z ramienia lub lokcia.
"... które trzeba sobie zadac w sensie praktyczności i skuteczności takiej broni, w starciu na ichniejszym polu walki, z orężem faktycznie wykorzystywanym na polu bitew"
Zeby nie byc goloslownym, tego typu bron jak najbardziej byla wykorzystywana w walce, a oto pare przykladów:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
czarnobiale zdjecia na dole strony :twisted:
  • 0

budo_guardian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP(o)land

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz czy szabla
uno
mówie o tym konkretnym egzemplarzu ze zdjęcia a nie o całej gamie broni o podobnych kształtach, gabarytach, elastyczności i cieżarze jak na pozostałych zdjęciach
due
na zdjęciach z odnosnika jakoś sie nie dopatrzyłem tego konkretnego egzemplarza, który wskazałem (j/w)
tre
w realiach walki pieszego zawodnika (a takie zdjęcia na odnosniku sa wskazane) stosowanie takiego tasaka przeciwko manewrowej, finezyjnej broni białej praktycznie na wstępie wskazywało zwyciezcę (zakładając że był to szermierz, a nie "machaiłło")
quattro
ten konkretny wskiazany przeze mnie rodzaj widze raczej w wykorzystaniu "maczetowym".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024