Skocz do zawartości


Zdjęcie

MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Od czasu gdy kupiłem kukri od CS sen z moich powiek spędzało fatalne wykonanie krawędzi tnącej.Brzuchate ostrze straszy krzywiznami i płaskim kamieniem nie sposób tego dobrze naostrzyć. Po wyjęciu z pudełka krawędź tnąca wyglądała jakby ktoś ją w fabryce testował na szynach kolejowych,więc nawet prowizoryczne wyrównanie najtańszym kamieniem z marketu (za dwa złote)było cennym zabiegiem dla kukri.
Po kilku minutach kamień nadawał się do wyrzucenia a efekt ostrzenia był nadal mizerny.

Dołączona grafika


Kilka dni mnie to męczyło i pomyślałem żeby wykorzystać stary patent dla ostrzałki tylko powiększyć wymiary.Trzeba zastosować na okrągłym przedmiocie najtańszy element ścierny czyli papier i ustawić pod zadanym kątem i już!
Łatwo powiedzieć trudniej wykonać.Jakie materiały?rozwiązania? Jaki naciąg papieru?itp.
W końcu pozbierałem kilka odpadowych desek,sklejek,rurka aluminiowa
i na szybko coś nakombinowałem by sprawdzić na prototypie słuszność założenia tej konstrukcji. Godzina w warsztacie i jest!

Dołączona grafika

Próba ostrzenia wypadła obiecująco

Dołączona grafika

Więc można podać kilka szczegółów konstrukcji,może komuś zaoszczędzi to problemów i zmartwień z ostrzeniem duuuużego noża.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Pozdrawiam
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Zmyślne , a i kąt regulowany jak widzę . Gdybyś jeszcze podał gradację papieru od zgrubnej do polerki to byłoby super.

Duże gratulacje za pomysłowośc . :!:
pozdr K.O.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
nie omieszkam zrobić sobie :)
chociaż wypukłą część rewelacyjnie sie ostrzy na płaskim - ale ja po kopnie oddałem do przeszlifowanai ostrzenia.
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Na fotkach mam papier 400 ale to za miałka gradacja na takie nierówności i muszę sobie papier 200 zafundować jako extra coarse.
Jak chcesz ostrzyć noże to 400-600-800 jako fine i 1000-1200 jako wykończenie extra fine.
Tak masz rację kąt jest zmienny płynnie no i nowa gradacja ostrzałki kosztuje 80 groszy :)
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI

Na fotkach mam papier 400 ale to za miałka gradacja na takie nierówności i muszę sobie papier 200 zafundować jako extra coarse.
Jak chcesz ostrzyć noże to 400-600-800 jako fine i 1000-1200 jako wykończenie extra fine.
Tak masz rację kąt jest zmienny płynnie no i nowa gradacja ostrzałki kosztuje 80 groszy :)



thanks poklon ,życze wielu udanych nastepnych pomysłów.

P.S. - w wolnej chwili biore sie za budowę mniejszej wersji.
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
wielkie dzieki, bardzo mi sie przyda. super
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Super pomysl, kolejny przyklad na to ze Polak potrafi :)
Male pytanko - czym robiles pierwsza fotke? Jakis mikro obiektyw czy mikroskop? PPodczepialem kiedys aparat do ruskiego mikroskopu stereoskopowego, wyszlo podobnie jak u Ciebie :-)
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
kamera panasonic..... opcja makro
  • 0

budo_zgrywus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nie dotyczy

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI

kamera panasonic..... opcja makro


ee to niezla musi byc... albo ten szlif nie jest taki maly jak przypuszczalem :) inna sprawa ze moj mikroskop slozy do porownywania ksztaltu liter wiec tez nie ma mega powiekszenia :)
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Wszystko zależy od ogniskowej obiektywu i rozdzielczości matrycy
(w wypadku cyfraka).
Pomysł na ostrzałkę jest super. Mojego bolo pewnie również da się tym naostrzyć :P
  • 0

budo_samael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy wiecznych łowów

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI

nie omieszkam zrobić sobie :)
chociaż wypukłą część rewelacyjnie sie ostrzy na płaskim - ale ja po kopnie oddałem do przeszlifowanai ostrzenia.

Ja też tak zrobiłem - oczywiście przeprowadziłem przed przeszlifowaniem przeprowadziłem test w terenie jak to to tnie z tak chujowo wykonanym fabrycznie ostrzem - rewelka :) Brzózkę o śr. ok. 5cm miałem na dwa razy :!: (oczywiście brzózka była z oficjalnej wycinki :!: )
Po przeszlifowaniu na "diamencie" w zaprzyjaźnionym zakładzie - WOW :!: :!: :!: Teraz "MUCHA NIE SIADA" :!: (bo by se dupe przycięła :) )
Pozdrawiam 8)
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: MEGA OSTRZAŁKA DO KUKRI
Ile ja się nakląłem przy ostrzeniu tradycyjnego "nepalskiego" kukri!
Na płaskim kamieniu wychodziły takie cuda, że głowa boli. A ostrze tu było znacznie grubsze. W końcu się w..wiłem i dokonałem profanacji - włączyłem szlifierkę i dalej po całym szlifie... Naostrzyłem, ale potem spędziłem dwa dni nad tarczą filcową oklejoną różnymi gradacjami papieru ściernego, ostatnia - papier wodny 2000. Mirror finish to to nie jest, ale szlifowania nie widać. A kukri i tak powiesiłem na ścianie... Lubię ostrza z pofaolowaną w różny sposób krawędzią tnącą, ale nie kupuję takich noży, bo nie potrafię ich dobrze ostrzyć - przyzwyczaiłem się do wymuszaczy kąta i koniec.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024