Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sztuka walki jako sztuka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_nagasz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Sztuka walki jako sztuka
Witam
Czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć, dlaczego sztuki walki nazywamy własnie "sztukami" ? Dlaczego sztuki walki są estetyczne i lubimy na nie patrzeć podobnie jak na taniec ? Pomijam tutaj wątek praktyczny.
Zachęcam do wyrażania własnych czy też zasłyszanych opinii :)


A może, ktoś może polecić jakieś lektury?
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
Wydaje mi sie, ze sa nazywane "sztukami" dlatego, ze osiagniecie w nich jakiegos poziomu wymaga takiej samej pracy i poswiecenia jak w innych "sztukach" - tancu, muzyce itp. Tak jak w innych sztukach nie osiaga sie w nich nigdy "obiektywnie najwyzszej" doskonalosci i nie ma 100% przepisu, zastosowanie sie do ktorego pozwalalo by na pewno osiagnac sukces. Tak jak w innych sztukach, ma tu znaczenie cos takiego jak "talent" (nie lubie tego slowa). Wykonywane przez Ciebie techniki niosa Twoja interpretacje ruchu - tak jak sie to dzieje np. w przypadku aktora odtwarzajacego role na scenie.

Sa piekne jak wszystko, co jest dzieki wlozonej w nauke pracy wykonywane z pozorna latwoscia, lekkoscia i mistrzostwem mimo, ze jest trudne i wiele osob tego nie potrafi.

Maja jeszcze ta wspolna ceche z innymi sztukami, jak np. poezją, ze wiele osob nie rozumie i nie docenia tkwiacego w nich piekna. :wink:
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
SZTUKA-ponieważ oprócz aspektu sportowego,fizycznego jest w nich też aspekt duchowy:),jakaś głębia:),coś więcej niż sama walka...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka

Witam
Czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć, dlaczego sztuki walki nazywamy własnie "sztukami" ?

Po prostu odziedziczylismy zle rozumienie Budo/Bujutsu. Pierwsi ludzie z zachodniej cywilizacji ktorzy zetkneli sie z tym zjawiskiem w Japonii, przetlumaczyli to jako "martial arts" i tak juz niestety do dzis zostalo.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka

Budo/Bujutsu[/b].


No to napisz jakie jest dobre :?:

BTW:
jak to nawet do złego tłumaczenia można ideologię dorobić :)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
słowo "sztuka" ma różne znaczenia. W tym konkretnym przypadku dotyczyc może zarówno "umiejętnośći" (np. "sztuka wladania widelcem") jak i osiągniętego poziomu (termin "sztuka" jako odrożnienie od zwykłego, chamskiego mordobicia).
Przynajmniej tak jest w języku polskim.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
Pare przykladow uzycia slowa "sztuka" z pierwszej strony Google'a:

sztuka podstępu
sztuka spadania
sztuka spacerowania
sztuka śnienia
sztuka negocjacji
sztuka integracji

"Sztuka prowadzenia wojny" sie nie liczy, bo to o dziele Sun Zi i jako bledne tlumaczenie nosicieli zachodniej cywilizacji z chinskiego zaciemnialo by tu tylko obraz.
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
Błąd tłumaczenia - fakt, ale jak dla mnie to sztuka taka sama jak muzyka, malarstwo itp
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Sztuka walki jako sztuka
Że błąd w tłumaczeniu - hymmm pewnie macie rację, ale dla mnie będzie to sztuką bo tak samo wykonana precyzyjnie technika przez mistrza, może być porównana do mistrzowskiego pociągnięcia pędzlem. A malarstwo to przecież sztuka i nikt się nie powie że błąd w tłumaczeniu :wink:

Pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024