Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido Kobayashi - technika sankyo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_bicepsik
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Aikido Kobayashi - technika sankyo
Witam
Bez zbędnych szczegółów przejdę do rzeczy. Jako tori o 175cm wzrostu ćwiczę z uke o 10cm większym. W związku tym, moje dłonie i ręce są znacznie mniejsze od jego, mam więc problemy z wykonywaniem sankyo. Czy jest tutaj ktoś naprawdę kompetentny, kto jest w stanie wytłumaczyć mi każdy detal, jeśli chodzi o teorię sankyo?

Trzymam ręce proste i luźne przed sobą. Dłoń w nadgarstku także jest prosta. Wkręcam rękę.
Gdzie mam pchać? Niezależnie od tego, czy pcham pod pachę czy na linię centralną, praktycznie sankyo nie wychodzi. Trudno mi nawet pewnie uchwycić gruby nadgarstek mojego uke. Działa, jeśli najpierw go wyciągnę i potem zakręcę w drugą stronę, ale to też nie zawsze...
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Witam
Bez zbędnych szczegółów przejdę do rzeczy. Jako tori o 175cm wzrostu ćwiczę z uke o 10cm większym. W związku tym, moje dłonie i ręce są znacznie mniejsze od jego, mam więc problemy z wykonywaniem sankyo. Czy jest tutaj ktoś naprawdę kompetentny, kto jest w stanie wytłumaczyć mi każdy detal, jeśli chodzi o teorię sankyo?

Trzymam ręce proste i luźne przed sobą. Dłoń w nadgarstku także jest prosta. Wkręcam rękę.
Gdzie mam pchać? Niezależnie od tego, czy pcham pod pachę czy na linię centralną, praktycznie sankyo nie wychodzi. Trudno mi nawet pewnie uchwycić gruby nadgarstek mojego uke. Działa, jeśli najpierw go wyciągnę i potem zakręcę w drugą stronę, ale to też nie zawsze...


Jeśli mówisz o kihonie, to mnie uczono, że sankyo wychodzi z ruchu, zaś ten zależy od ataku, postury uke i tori itp, itd... Ciężko to opisać... Chyba nawet się nie da... Czasem tak jest, że jakaś technika "nie wchodzi" wcale, albo na konkretnych uke. Najlepiej zapytać wtedy instruktora, ale nie żeby opowiedział, tylko pokazał na tak samo oporującym uke. To też nie rozwiązuje problemu, bo instruktor z reguły lepiej czuje ruch niż ty, ale może zauważysz jakiś haczyk... A potem to już tylko praktyka i - koniecznie - czeste zmiany uke, bo jak już Ci na tym wysokim wyjdzie, to potem się okaże, że na tej miłej niedużej dziewczynie niekoniecznie (o sankyo mówię...) No i praktyka, praktyka, praktyka... Ja po kilku latach treningu nagle poczułem, że wiem jak się robi ikkyo po katatetori. Poczułem, bo uświadomiłem sobie, że robię źle i to wcale nie znaczyło, że nagle zacząłem robic dobrze :oops:
Pewnie Ci nie pomogłem, ale widać kompetentny nie jestem :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Bicepsik - ty nie masz senseja? uczysz sie sam? z ksiazek i grup dyskusyjnych?
  • 0

budo_bicepsik
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Nie, po prostu nie przyjmuję bezkrytycznie wszystkich słów mojego nauczyciela. Byłem ciekaw czego dowiem się tutaj.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
a skąd kolego Bicepsik pomysł na temat, czyżby twoim zdaniem sankyo poszczególnych szkół tak bardzo się różniło od siebie?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Sankyo, jak kazda technika, musi byc zakladana na uke ktory jest pozbawiony rownowagi. To jest pierwsza zasada. Druga jest taka, ze poprzez sankyo ta nierownowage nalezy utrzymac. Zeby to osiagnac, ramie uke, od barku, az do nadgarstka musi byc "zadzwigniowane" (3 stawy na raz) i za pomoca tak wytworzonego napiecia w tym ramieniu mozna dopiero oddzialywac na centrum uke.
Jak uke moze wyluzowac ramie, napiecia nie ma i nie da sie wytracic z rownowagi.

Sposoby zblokowania 3 stawow na raz moga sie nieco roznic w zaleznosci od stylu, ale w przypadku wysokiego uke, nalezy wykorzystywac nie tylko wymiar gora/dol, ale "rozciagnac" go poziomo zeby to napiecie wytworzyc.Czyli musisz sie nauczyc zmieniac dystans od uke podczas zakladania sankyo.

powodzenia
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
No i po temacie, jakież to okazało się proste :)
  • 0

budo_bicepsik
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
no, mnie w sumie to satysfakcjonuje, dzięki.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

No i po temacie, jakież to okazało się proste :)

no dobra, na przyszlosc nie bede sie wtracal :P
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Uwaga, uwaga! Takie moje skojarzenie.... 8)

Shiho nage, jak kazda technika, musi byc zakladana na uke ktory jest pozbawiony rownowagi. To jest pierwsza zasada. Druga jest taka, ze poprzez shiho nage ta nierownowage nalezy utrzymac. Zeby to osiagnac, ramie uke, od barku, az do nadgarstka musi byc "zadzwigniowane" (3 stawy na raz) i za pomoca tak wytworzonego napiecia w tym ramieniu mozna dopiero oddzialywac na centrum uke.
Jak uke moze wyluzowac ramie, napiecia nie ma i nie da sie wytracic z rownowagi.

Sposoby zblokowania 3 stawow na raz moga sie nieco roznic w zaleznosci od stylu, ale w przypadku wysokiego uke, nalezy wykorzystywac nie tylko wymiar gora/dol, ale "rozciagnac" go poziomo zeby to napiecie wytworzyc.Czyli musisz sie nauczyc zmieniac dystans od uke podczas zakladania shiho nage.
powodzenia


Aikido nie jest zbiorem technik, a raczej systemem zasad wykonania.:peace:

Uzdrawiam
Emerque

  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Prawdziwe budo nie może być opisane słowami,
bogowie nie zezwalają na czynienie takich objaśnień



Morihei Ueshiba, Budo


papieros ... bez komentarza
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
Emerque, to prawda co piszesz. Jednak pisac latwo, fizycznie to wykonac, to juz inna historia. :wink:

Marilyn M, co tu qrczaki duzo gadac, zgadzam sie z Dziadkiem! Ja opisalem tylko aspetk "jujutsu" tej techniki :lol: Zeby z tego zrobic aikido, to calkiem inna historia.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo
pogubiłem się już w tym wszystkim, teraz to już nie wiem czy może pisałeś nie na temat (dla przypomnienia: Aikido Kobayashi - technika sankyo) z premedytacją? zgodnie myślą Ueshiby, przytoczoną przeze mnie, robiąc biednego pytającego w LOLO ? :lol: Oj przebiegła bestia :wink:
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Prawdziwe budo nie może być opisane słowami,
bogowie nie zezwalają na czynienie takich objaśnień



Morihei Ueshiba, Budo


papieros ... bez komentarza


Szacuneczek poklon za te słowa ,i święta prawda to co Dziadek napisał
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Nie, po prostu nie przyjmuję bezkrytycznie wszystkich słów mojego nauczyciela. Byłem ciekaw czego dowiem się tutaj.



:shocked!: :peace:

dobre!!!!

może zacznij się mniej zastanawiać a więcej ćwiczyć to co pokazuje?
:roll:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Sankyo, jak kazda technika, musi byc zakladana na uke ktory jest pozbawiony rownowagi. To jest pierwsza zasada. Druga jest taka, ze poprzez sankyo ta nierownowage nalezy utrzymac. Zeby to osiagnac, ramie uke, od barku, az do nadgarstka musi byc "zadzwigniowane" (3 stawy na raz) i za pomoca tak wytworzonego napiecia w tym ramieniu mozna dopiero oddzialywac na centrum uke.
Jak uke moze wyluzowac ramie, napiecia nie ma i nie da sie wytracic z rownowagi.

Sposoby zblokowania 3 stawow na raz moga sie nieco roznic w zaleznosci od stylu, ale w przypadku wysokiego uke, nalezy wykorzystywac nie tylko wymiar gora/dol, ale "rozciagnac" go poziomo zeby to napiecie wytworzyc.Czyli musisz sie nauczyc zmieniac dystans od uke podczas zakladania sankyo.

powodzenia



Szczapan dobrze to ujal. poza tym w momencie zblokowania przez uke techniki (opuszczenie lokcia) zmieniamy sankyo w rzut.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Prawdziwe budo nie może być opisane słowami,
bogowie nie zezwalają na czynienie takich objaśnień



Morihei Ueshiba, Budo

:blus:
Tao wypowiedziane nie jest prawdziwym tao.
To nie dziadek to wymyślił, on tylko przyswoił.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

Nie, po prostu nie przyjmuję bezkrytycznie wszystkich słów mojego nauczyciela. Byłem ciekaw czego dowiem się tutaj.

I bardzo dobrze.
Krytyczne myślenie umożliwiło zbudowanie dzisiejszej nauki.
Krytyczne myślenie umożliwia zdobywanie pewności
Bezkrytyczne przyjmowanie wszystkiego to tresura, uniemożliwi zrozuminie. Bez krytyki nie będzie możliwe pełne zrozuminie.

PS. Złap sankyo i kombinuj, jak gość zacznie tańczyć i krzyczeć znaczy że działa. :twisted: I nie przesadzaj z tym luzem.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

:blus:


Powstrzymaj swoje odruchy wymiotne, nie riozpisywałem się na temat tego kto to wymyślił, a jedynie przytopczyłem myśl , która odzwierciedlała jego postawę w tej kwestii, a jak jesteś już taką mądralą , to napisz kto to wymyślił :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido Kobayashi - technika sankyo

:blus:


Powstrzymaj swoje odruchy wymiotne, nie riozpisywałem się na temat tego kto to wymyślił, a jedynie przytopczyłem myśl , która odzwierciedlała jego postawę w tej kwestii, a jak jesteś już taką mądralą , to napisz kto to wymyślił :)

Źle mnie zrozumiałeś - mój odruch wymiotny był opisem mojego odczucia na takie myśli.
Co to znaczy:
- Prawdziwe budo? Czym rózni sie od nieprawdziwego?
- Nie może być opisane słowami? To czym?
- Bogowie nie pozwalają?
Dla mnie to bełkot, bo nic nie znaczy. Ale otwarty jestem na propozycje. Rozumiem też że to metafory, a przynajmniej miały być, tylko nie potrafie ich rozsądnie zinterpretować.
Zatem czując blusa nie kierowałem go personalnie. :-)
A kto wymyślił tao - diabli wiedzą - stare jak Chiny. Moge sprawdzić kiedy pojawiły sie pierwsze zapisy tego typu - z pamięci to zdaje mi sie że jakoś tak 3000 lat wstecz, ale głowy nie dam. Nie jest to chyba najważniejsze. Grunt że stare.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024