Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z początkującymi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi

Zalezy kto cie atakuje i jakie ma intencje

Ale mówimy o treningu cały czas? To intencje są chyba jednoznacznie określone.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi

Ale mówimy o treningu cały czas? To intencje są chyba jednoznacznie określone.


Widzisz Komban, w aikido pelno jest takich cwianiakow, znaja z gory technike, czuja sie bezpieczni(no bo aikido ma taka piekna filozofie) wiec sie strasznie probuja puszyc, jak to latwo jest zatrzymac technike, ze aikido jest nieskuteczne, itd.

Tymczasem, osobiscie cwiczac z uczniami Dziadka NIGDY nie czulem sie bezpieczny jako uke. Albowiem, na nieco wyzszym poziomie, tori latwo postrzega intencje ataku i sie z nia odpowiednio harmonizuje.
Sporty walki, przestrzegaja generalnie tzw "ducha rywalizacji sportowej". W aikido nic takiego nie istnieje. W aikido nie ma "fair play". Tym sie wlasnie m.inn. rozni sport od Budo. Budo/Bujutsu(bo w Japonii nie ma zadnego rozdzielenie tych dwoch pojec) to zawsze bylo cos niezwykle mrocznego, ocierajacego sie o najgorsze ludzkie instynkty, jak rowniez o smierc. To ze Dziadek wprowadzil nowe podejscie, nie znaczy ze mroczny aspekt nie istnieje. Dołączona grafika

Kazdy kto jest wystarczajaco wycwiczony, w pewnym momencie dociera to tego etapu i musi temu stawic czola.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi

A prześciganie kogokolwiek nie jest dla mnie celem - nieraz już się przekonałem, że facet, który robi salto z klęku podpartego i zakłada hakamę po kilku latach treningu może i sprawny jest, przypieprzyć potrafi ale o aikido miewa momentami mgliste pojęcie... Z nimi mam się ścigać? Thanks...


Oh, nie zrozum tego doslownie. Wiadomo,ze nie chodzi o to kto jest lepszy. Co chcialem wyrazic, to to, ze cwiczac z ludzmi ktorzy cie atakuja zawsze na maxa i to w sposob niestandardowy, polepszasz swoje aikido w stopniu nieproporcjonalnie wyzszym niz te hakamy co ze soba cwicza. Bo po pewnym czasie, jestes w stanie zrobic technike z dowolnego ataku, a oni nie. Stopien czy posiadanie hakamy nic tu nie zmienia. Chodzi o umiejetnosci techniczne w sytuacji skrajnie niekorzystnej dla ciebie. Podczas gdy ty robisz gladko i z usmiechem, oni sie beda meczyc lub tlumaczyc uke ze zle zaatakowal.
Chyba rozumiesz, ze ludzie beda mieli do ciebie inny szacunek niz do nich :wink: :lol:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi

Budo/Bujutsu(bo w Japonii nie ma zadnego rozdzielenie tych dwoch pojec) to zawsze bylo cos niezwykle mrocznego, ocierajacego sie o najgorsze ludzkie instynkty, jak rowniez o smierc. To ze Dziadek wprowadzil nowe podejscie, nie znaczy ze mroczny aspekt nie istnieje. Dołączona grafika

Kazdy kto jest wystarczajaco wycwiczony, w pewnym momencie dociera to tego etapu i musi temu stawic czola.


Nie żebym był specjalnie szkolony, ale pamiętam, że śp Miyazawa sensei, na którego bytność w Polszcze miałem wielkie szczęście się załapać, na jednym z treningów kilkukrotnie wspominał, że każda forma w aiki jest i musi być postrzegana jako walka na śmierć i życie, niezależnie czy nawalamy randori z pięcioma uzbrojonymi hakamami czy robimy suwari waza kokyu ho z 16-letnią dziewuszką co to pierwszy raz na trening przyszła... I wiecie co, ja to widziałem w jego ruchu, chociaż uśmiechał się i miły ogólnie był z niego człowiek... I sam się tak staram, ale mi nie wychodzi jeszcze :cry:
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi
Chodzi oto ze treing ma byc jaknajbardzije swiadomy i na maxa z powagą ....azeby potem twoje Aiki bylo skuteczne.... Ono ma byc zawsze skuteczne bo skutecznosc twoja jest reklamą Senseja i jego Dojo ...wiec kazdy dba aby ich uczniowe byli super....

"O mistrzowstwie Mistrza decyduje to nie ilu ma uczniów lecz jakiej oni są jakosci , prawdziwy mistrz produkuje mistrzów"
  • 0

budo_kristoff_doe
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening z początkującymi
Ja raz miałem nieszczęście ćwiczyć z takim "świeżym mięskiem" co przyszło po raz pierwszy na trening do grupy która ćwiczyła już rok. Gość był nadgorliwy i ruszał się tak jakby próbował uczyć się kung-fu z filmów. Mówię mu żeby ćwiczył spokojnie i obserwował uważnie co pokazuje mistrz i co robią inni. On jednak "wiedział swoje" i robił swoje. Tragedia.
Może czuł się tak pewnie bo cała grupka ćwiczyła w "dresikach" a on przyszedł w "piżamce"? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024