Postanowilem nadrobic ta zaleglosc.
Na poczatek dla zachety 3 przedmioty 2 tsuby i Sorimono czyli oprawa zrobiona przez jednego artyste.
Pierwsza tsuba choc czrnobiala niestety uzekla mnie zaruwno jakoscia wykonania ale przedewszystkim tym co przedstawia.
Otuz widac na niej plynacego tygrysa (tak tak to wlasnie tygrys w japonskim wydaniu, cuz zwazywszy ze w japoni niema tygrysuw a przecietny artysta nigdy takiego na oczy nie widzial trzeba przyznac ze niezle mu wyszedl) czyms na grzbiecie. Gdy sie przypatrzymy widzimy malego tygryska! Ale czemu maly tygrys plynie na duzym? Historia jest taka: Tygrysica miala trujke tygrysiatek lecz jedno tygrysiatko bylo inne od reszy bylo po prostu zadziorne i niedo uspokojenia zaczepialo ciagle swoich ruwniesnikuw i notorycznie gryzlo sie z nimi. Tygrysica zatem postanowila oddzielic ygryski od siebie i przeplynac rzeke na druga strone z kazdym na plecach tak by niegrzeczne kocie zostalo samo do czasu az nie zacznie zachowuwac sie poprawinie. Uzekajaca istoria prawda? Co jest po drugiej stronie tsuby niewiem. Zostawiam to waszym domyslom. Szkola Uchikoshi okolo 1820r Sygnowana Ichijosai Hironaga z mistrzowskim podpisem kao.
![Dołączona grafika](http://zoisaite.w.interia.pl/pliki/tygrys.jpg.jpg)
Nastepna tsuba wymaga wprowadzenia.
Byl sobie dawno dawno temu w japoni samurai o imieniu Shoki, byl bardzo wytrawnym fechmistrzem, byl bardzo inteligetny lecz mial problem, byl po prostu potwornie brzydki i niemugl przezto nigdy zdobyc pozadnego stanowiska na dworze shoguna, w dodatu Shoki mial jeszcze jeden problem, mial potwornego pecha ktury to pech w dodatku mial swoja konkretna postac i zwal sie Oni czyli po prostu w japoni zlosliwy demonek. I Oni ciagle dokuczal Shokiemu i tak niestety bylo az do smierci. Gdy nasz bohater odszedl Shogunowi zrobilo sie przykro i nadal posmiertnie Shokiemu wysoki tytul i range.
Czesto Ow samuraj od tej pory pojawial sie na oprawach i tu prezentuje wam jedna z nich.
Widzimy jak Shoki siedzac sobie w seiza zlapal diableka i chyba chce mu wymiezyc sroga kare gdyz zauwazcie jak dobze zostala oddana rozpacz Oni jak sie rozpaczliwie wyrywa i ucieka.Widac jak wbija sie pazurkami w co popadnie. Mistrzowskie ujecie.
Po czym poznac Shokiego? Po pierwsze jest brzydki (wedlug kryteri uwczesnej japoni oczywiscie) ma brode, wasidal, smieszna czapeczke z ruzkami i przedewszystkim miecz Tachi.
Material Shakudo zlocone srebozne (rozki oni!) i nakuwane miedzia. Okolo 1700r szkola Yokoya. Zwrudzcie uwage na sygnature widnieje pod spodem znak Kakichan ktury oznacza iz tsuba zostala wykonana przez mistrza szkoly.
![Dołączona grafika](http://zoisaite.w.interia.pl/pliki/shoki.jpg)
I na koniec muj faworyt
Co przedstawia kazdy widzi, lasice i wroble, balans zachowany w naturze oraz jej prawa. Material Shibuichi czyli stop srebra z mosiadzem zloto i miedz oraz shakudo (brzuszki wrubelkuw). Sygnowane Buntokusai Nyudo Sadataka Ze znakime Ka-o ok 1800r.
Nie bede sie rozpisywal nad pieknem gdyz to kazdy musi sam dostrzec jak idealnie oddane sa pozy zwierzat jak dobze podpatrzone gesty ruchy i pozycje, to zrozumie tylko ktos kto sam prubowal narysowac cos z natury tak by odrazu na pierwszy zut oka bylo widac co za czynnosc rysunek przedstawia i by nie bylo zludzien. Niech za swiadectwo kunsztu swiadczy tylko to ze jest tu wszystko uchwycone wysmienicie bez zbednych ozdobnikuw i skala, przyluzcie sobie linijke do kashiry ona w rzeczywistosci ma okolo 3,5cm!!!
![Dołączona grafika](http://zoisaite.w.interia.pl/pliki/lasiceiwruble.jpg)
Zachecam was do zadawania pytan nawet tych najtrudniejszych i do dzielenie sie wlasnymi przemysleniami, spostrzezeniami i wrazeniami.