Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
Wlasnie obejrzalem sobie zassany z eMula film "Fighting Black Kings" przedstawiajacy zawodnikow i walki z pierwszych otwartych mistrzostw karate w Japonii. Startowali tam m.in. takie sławy jak Royama czy Sato. I tak sobie mysle ze w konfrontacji z zawodnikami z naszych czasow (np.Filho, Hug, Kazumi) polegli by oni bardo szybko. W wiekszosci walk garda byla szczatkowa albo jej nie bylo i wogole jakies takie techniki połamańce :) Przed oczami stoi mi walka Huga z Matsuim i tak sobie mysle duzo sie zmienilo od tamtego czasu (na plus raczej- przynajmniej jesli chodzi o technike).
Co bylo lepsze to to ze przepisy byly bardziej liberalne i mozna bylo rzucac, lapac, podcinac, naciagac glowe na kolano. Nawet niektorzy probowali dobijac przeciwnikow na ziemi! :)

Wogole fajne sceny sie tam pojawialy: np. Willy Williams (wielki czarny madafaka ze stanow:) ) walczacy z drzewem gdzie w pewnym momencie wali drzewo z dyni :D Poza tym widac dlaczego Royama ma tyle tych danow. Z ciekawszych rzeczy mozna tez zobaczyc walki zawodnikow kyokushin z gosciami z muai thai czy kung-fu (szczegolnie polecam te ostatnie:) ).

Polecam do zassania bo naprawde warto zobaczyc troche historii karate. Plik wazy gdzies z 800 mega wiec nie przestraszcie sie :)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
a podaj linka do tego filmu jesli mozna
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
Ten film przedstawia zawodnikow przygotowujacych sie do I Otwartych Mistrzostw Swiata w Karate. Warto zaznaczyc ,ze juz wczesniej , bo od 1969 roku rozgrywane były All Japan , natomiast ten turniej rozegrany został w 1975 roku.

Mistrzostwa Swiata były marzeniem Sosai Oyamy odpoczatku istnienia Kyokushin. Mistrz Oyama chciał doprowadzic do konfrontacji Karatekow z całego Swiata. Udało sie to w 1975 i od tego roku cyklicznie co 4 lata odbywa sie w Japonii ten turniej z uczestnikami z panstw , w ktorych Kyokushin jest uprawiany. Po smierci Mas Oyamy kazda organizacja swiatowa robi swoje Mistrzostwa Swiata, takwiec mamy kilku mistrzow swiata Kyokushin Karate...


Menthol oczywiste jest ,ze tacy Mistrzowie jak Royama, Sato , Ninomija, Williams i inni niemieli by szans z obecnymi zawodnikami i niemam tu namysli Filho, Kazumiego i Huga, tylko takich jak Plechkanov, Osipov, Teixeira. Wiadome jest ze 30 lat temu walczyło sie inaczej, a inaczej dzisiaj sie walczy , tak wiec moim zdanem porownania sa tutaj bez sensu. Osoby , ktore startowały w tym turnieju czesto miały doswiadczenie w Shotokan Karate , tak wiec garda była typowa dla tego stylu. Zreszta aspekt sportowy Kyokushin karate dopiero sie rozwijał, nie było typowych treningow pod zawody, takwiec praca rak, ich układ w walce i reszta wykonywanych technik była daleka od tego doczego nas przyzwyczaili dzisiejsi zawodnicy. Jak dla mnie to taka namiasta nowoczsnego Karate ,zblizonego do dzisiejszego był Ninomija, Azuma i Oishi - ich styl walki był inny od reszty zawodnikow. Natomiast Sato był typowym fizolem - zreszta cwiczył pod tym katem, skupil siebardziej na sile niz tchnice (komentarz narratora)

Wartosc tego filmu moze byc tylko i wyłacznie historyczna, a nie szkoleniowa.Ciekawe jest to ,ze mozna zobaczyc w "akcji" dzisiejszych Shihanow/Kancho takich jak Shigeru Oyama, Howard Collins, Miuki Miura, Tadashi Nakamura itd.

Co bylo lepsze to to ze przepisy byly bardziej liberalne i mozna bylo rzucac, lapac, podcinac, naciagac glowe na kolano. Nawet niektorzy probowali dobijac przeciwnikow na ziemi!


Pewnie masz na mysli walki Sato, ale przepisy nie były bardziej liberalne niz teraz. Mozna było robic to codzisiaj. A jezeli chodzi o trzymania, czy przytrzymywania to obecnie tez mozna torobic tylko przez ok 3 - 4 sekundy...

Wogole fajne sceny sie tam pojawialy: np. Willy Williams (wielki czarny madafaka ze stanow:) ) walczacy z drzewem gdzie w pewnym momencie wali drzewo z dyni

Mi sie to w ogole niepodobało. Nawet stwierdze,ze to beznadzieje było i niepotrzebnie cos takiego pokazywali.

Poza tym widac dlaczego Royama ma tyle tych danow


Dlaczego ma tyle danow? Robił cos czego inni nie robili?

Rowniez goraco polecam Fighting Black Kings - zobaczcie jak 30 lat temu wygladało Kyokushin Karate.

Osu!
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
Dodam od siebie,ze to nie film dla poczatkujacych dzieci ,które maja wizje karate typu Van dame :( , tylko realne czyste karate w mysl zasady zostaje tylko jeden :wink:
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
W tym czasie powstalo kilka takich filmow "propagandowych" ( druga czesc FBK czy tez bandycki film o wakacyjnym "obozie " Oyamy) . FBK byl pierwszy dokumentem pokazywanym przez TVP w obecnosci Tomka Hopfera i Andrzeja Drewniaka.Program ten zrobil furore , a przed salami treningowymi ustawialy sie kolejki chetnych , aha to byl chyba rok 1978 ?
Film to dla mnie legenda i wlasnie dlatego przymusowo ogladaja go moje dzieciaki raz na kilka miesiecy .Dla mnie jedyna okazja zobaczyc "moj" stary Kyokushin , bez podzilow i polityki "choc z najbardziej ustawionym losowaniem walk w historii ".Jest tam tez 2 naszych chlopakow Dyduch i Jozwiak , wiec i element patriotyczny.
Dobre stare czasy . do cygara i szklanki whiskey.
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
Oj to prawda nawet widac jak Dyduch dostaje od Royamy i wygrale ten mniejszy i lzejszy o 30 kg
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"

Pewnie masz na mysli walki Sato, ale przepisy nie były bardziej liberalne niz teraz. Mozna było robic to codzisiaj. A jezeli chodzi o trzymania, czy przytrzymywania to obecnie tez mozna torobic tylko przez ok 3 - 4 sekundy...


No nie wiem, co prawda zawodnikiem nie jestem ale wiem tyle ze na zadnych zawodach ktore widzialem nie ma chwytania i trzymania. Nawet na walkach na treningach (kiedy jeszcze bylem w IKO Matsui) wyraznie to podkreslano... Tak czy inaczej chodzilo mi o to ze walki wygladaly bardziej 'brutalnie' widac bylo zacietosc. Czasem mi tego brakuje.

Co do W.Williamsa to ta scena mnie rozsmieszyla i tylko dlatego polecam zeby to ludzie obejrzeli. Sa gusta i gusciki...

Dlaczego ma tyle danow? Robił cos czego inni nie robili?

Walil w drzewo golymi rekami i jumpowal sobie po schodach ;) Nie o to mi chodzilo. Widac po nim bylo pewnosc siebie i zaciecie. Mozna bylo poznac ze beda z niego ludzie :)

Linka niestety nie podam bo go nie znam. Wrzuc na emulu tytul filmu do wyszukiwarki i powinno cos znalezc...
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
Mam nadzieje ze to nie lamie regulaminu...

Link do eMule lub eDonkey. Trzeba wkleic w polu Szukaj.
Smiga jak dziki, wczoraj zapuscilem, a dzisiaj jest juz ponad 80%. Uwaga, plik ma 890.12MB.

ed2k://|file|Fighting%20black%20kings%20-%20old%20Kyokushin%20karate%20documentary%20(in%20BW%20due%20to%20vhs-graphcard%20sync%20problem).mpg|933357908|B0B983FEF7C1E441C680430B9BA12FF4|/

Jak obejrze to sie wypowiem
Pozdrawiam i zycze szybkich transferow!
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"

W tym czasie powstalo kilka takich filmow "propagandowych" ( druga czesc FBK czy tez bandycki film o wakacyjnym "obozie " Oyamy).


Seiken a mogłbys powiedziec jakie sa tytuły tych filmow?


No nie wiem, co prawda zawodnikiem nie jestem ale wiem tyle ze na zadnych zawodach ktore widzialem nie ma chwytania i trzymania. Nawet na walkach na treningach (kiedy jeszcze bylem w IKO Matsui) wyraznie to podkreslano... Tak czy inaczej chodzilo mi o to ze walki wygladaly bardziej 'brutalnie' widac bylo zacietosc.


Jedynie Sato waczył w ten sposob - przytrzymywał, naciagał - widac to zwłaszcza w walce z Royama i Ninomya , poza tym gosc miał tez za soba dosc długa przygode z Judo.

Jak dla mnie to ci zawodnicy walczyli bardzo fizycznie, chcieli za wszelka cene jednym uderzeniem/kopnieciem znokautowac przeciwnika...zreszta ten kto ogladał ten film i dzisiejsze turnieje wie jak sie kiedys walczyło i jak sie dzisiaj walczy. Ci ludzie byli prekurosorami pełnokontaktowego Karate i nalzy im sie wielki szacunek za to co zrobili.

MANIAK napisał:
Dlaczego ma tyle danow? Robił cos czego inni nie robili?


Walil w drzewo golymi rekami i jumpowal sobie po schodach Nie o to mi chodzilo. Widac po nim bylo pewnosc siebie i zaciecie. Mozna bylo poznac ze beda z niego ludzie


To raczej marne argumenty :wink:

Szczerze to jak dla mnie wtedy sie niczym specjalnym nie wyrozniał. Był poprostu jednym z wielu. A to ze walił w drzewo , jumpował itd to nic specjalnego...widziałes co robił Ninomiya, Chong, Oishi (jeden z obecnych szefow AJKU) i inni? Zreszta , tak jak powiedział Seiken... Japonczycy na tle gorszych przeciwnikow wypadali duzo korzystniej :wink:

Dany raczej zawdziecza swojej pracy jako karateka , trener i technice, ktora przez lata wypracował, a takze działalnosci w organizacji Matsuiego.
  • 0

budo_greenbelt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
napiszcie cos wiecej o walce Dyducha
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"

napiszcie cos wiecej o walce Dyducha


Nie ma tam całej walki shihan Dyducha - jest tylko fragment jak skacze do okoła Royamy , dostaje lowkasa i laduje na glebie.Generalnie Royama wiekszosc przeciwnikow konczył lowkasem, w koncu wzmacniał golenie kopiac w drzewa :wink:
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przemyslenia po obejrzeniu "Fighting Black Kings"
A tutaj macie kilka filmow ( w roli głownej I Mistrz Swiata Katsuaki Sato) z 1975 roku z I Mistrzostw Swiata :

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024