Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Brzuszki", a kręgosłup


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

"Brzuszki", a kręgosłup
Słyszałem już różne opinie i w końcu będąc skrajnie zdezorientowany postanowiłem napisać tutaj. Temat wydaje mi się tak sztampowy, że pewnie był już tutaj setki razy, ale wyszukiwarka nie wskazała żadnych wyników, więc jak ktoś wie gdzie o tym już było, to niech na mnie nie psioczy tylko po prostu da linka.

Chodzi o najpopularniejsze chyba ćwiczenia na mięśnie brzucha czyli "brzuszki" i ich wpływ na kręgosłup. Czy to może być szkodliwe? Lekarz stwierdził na badaniach, że mam skoliozę, a nie chciałbym tego pogłębiać dlatego pytam. Niektórzy twierdzą, że brzuszki bardzo obciążają kręgosłup dlatego lepiej robić pół-brzuszki (nie podnosimy tułowia do końca, a ruchy są krótsze i szybsze), ale w jednej książce autorstwa Bennego Urquideza, napisał o trzech rodzajach brzuszków i wszystkie te metody wymagały pełnego ruchu tułowia (o połowicznych brzuszkach nie było ani słowa). Które z tych dwóch ćwiczeń daje lepsze efekty, a które mniej szkodliwie działa na kręgosłup? Chciałbym też zapytać, czy znacie jakieś ćwiczenia, które mogą pomóc skorygować wadę kręgosłupa. Najchętniej dowiedziałbym się o ćwiczeniach możliwych do wykonania w warunkach domowych. Z góry dziękuję.
  • 0

budo_miud
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niedoszła polska stolica hip-hopu

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Tak, "błębokie" brzuszki potrafią nadwyrężyć kręgosłup, wskazane jest robnienie "pół-brzuszków" podobno w takim samym stopniu daje efekty a część lędźwiowa kręgosłupu nie jest katowana.
  • 0

budo_laurynz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:==Ruda Śląska==

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
jak przez jakś czas wykonywałem brzuszki w sposob "głeboki" ale przestałe bo po pewnym czasie zaczą mi bolec kręgosłup.......ale nie byłem u lekarza wiec nie wiem jak to jest do konca.......coż 8)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
te wasze tzw "pol-brzuszki" to wg abs2 te wlasciwe, ktore cwicza miesnie brzucha. jak ktos chce cwiczyc tylko miesnie brzucha, to podnosi barki i lopatki na 30stopni.
a te "glebokie" to tez na brzuch ale i na reszte, co przydaje sie w SW.
  • 0

budo_dwadziennie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Głębokie skłony angażują nie mięśnie brzucha czyli kaloryferek tylko takie które się zaczynają poniżej pachwiny i idą skośnie powyżej biodra na plecy.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup

Głębokie skłony angażują nie mięśnie brzucha czyli kaloryferek tylko takie które się zaczynają poniżej pachwiny i idą skośnie powyżej biodra na plecy.

ale to zalezy, jak robisz. bo jak ciagniesz cale plecy proste, to tak. a jesli najpierw zginasz sie miesniami brzucha a dopiero pozniej dociagasz do konca to pracuja wszystkie miesnie.
no nie :?:
  • 0

budo_rob$on
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
A mnie po brzuchach zawsze boli kość ogonowa :roll: :?
  • 0

budo_power-zone
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 416 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Nie zapominajcie rowniez o maxymalnym skurczu w czasie sklonu, super palenie w brzuszku...
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Patrol: wysle ci PDFa na meila o brzuszkach - ten cykl treningowy nazywa sie chyba ABS czy jakos tak ;) :-) . Postaram sie jutro wieczorem.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
No i nie należy zapominać o treningi mięśni przeciwnych czyli kręgosłupa.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
A jak z kolei te trenować?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
po prostu cwiczenia grzbietu.
kladziesz sie na brzuchu i podnosisz klatke piersiowa i nogi z ziemi.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup

A jak z kolei te trenować?

"Świeca" w seriach np. po 10
Podciąganie na drążku
  • 0

budo_grazka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup

A mnie po brzuchach zawsze boli kość ogonowa :roll: :?


mnie tez boli :?
Dlatego wole robic tzw. polbrzuszki czyli spinanie miesni brzucha, rece skrzyzowane na klatce, kolana zgiete i stopy na ziemi lub nogi podniesione (zgiete do kata prostego albo proste).
Cwiczenia miesni grzbietu wazna rzecz, ale po nich tez lupie w pleckach :?
Niezle tez daje w kosc robienie nożyc (podkladam wtedy dlonie pod kosc ogonowa), czy scyzorykow :wink:
Aha - pompki z nogami na podwyzszeniu tez wala w kregoslup (przynajmniej moj) hhhrrrrr

Mimo wszystko nadal podzielam opinie, ze sport to zdrowie. Ale wszystko trzeba robic z glowa :)
pozdro
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup

Dlatego wole robic tzw. polbrzuszki czyli spinanie miesni brzucha, rece skrzyzowane na klatce, kolana zgiete i stopy na ziemi lub nogi podniesione (zgiete do kata prostego albo proste).


Dlaczego ręce skrzyżowane na klatce? Czy to ma jakieś znaczenie gdzie ręce się znajdują?
  • 0

budo_grazka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Jak mam rece na klatce to podnosze gorna czesc plecow glownie dzieki miesniom brzucha, a jak mam dlonie na karku to, nawet mimowolnie, pomagam sobie rekoma (miesnie brzucha raczej sie mniej mecza)

Sprobuj :wink: i porownaj
pozdro

p.s. klatka u kobiety - fajnie to brzmi :)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
ABS II to było gdzieś na forum. Powiem tak sceptycznie do tego podchodziłem ale efekty są prawie natychmiastowe a obciązenie dla kregosłupa minimalnie. Żone namówiłem zeby to robiła po urodzeniu dziecka. Zasuwa teraz prawie codziennie (czesciej niz jest zalecane) bo po tygodniu zauwazyla efekty !!! Zdziwila sie lekko.. Polecam
  • 0

budo_grazka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Dzieki Druid - faktycznie bylo o tym ABSie :wink: Juz zaczynam poszukiwanie tego watku heh :-)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Ja jestem pod glebokim wrazeniem. Najpierw przeczytalem wszystko i stwierdzilem ,ze lipa bo wiekszosc cwiczen znam. No ale powiedzialem-sprobuje. Najpierw chcialem od 5-6 poziomu zaczac no lae jakos tak pomyslalem bede robil po kolei. I...zdziwilem sie, ze po 2 poziomie napieprzal mnie brzuch. No i zostalem przy tym ABSie. Na sice gdzie chodze juz 3 osoby t orobia :-)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: "Brzuszki", a kręgosłup
Nie wiem co to ABS ... wrzuccie cos o tym ...

Brzuszki "kulturystyczne" nie nadwyrezajace dolnej czesci kregoslupa oraz szyji.

Lezac na ziemi unosimy nogi do takiej pozycji jakbysmy siedzieli na krzesle i wykonujemy spiecia miesniami brzucha rece na ogol przy klatce piersiowej ... spiecia sa krotkie. Na silowni uzywamy laweczki ukosnej do robienia brzuszkow ... ale uwaga tam latwo jest pomagac sobie nogami podczas wykonywania cwiczen. Blokujemy sie jakies 30 - 40 % nachylenia do laweczki ... i wykonujemy spiecia brzuchem w kierunku kolan ... spiecia sa krotkie i szybkie

... ja wykonuje je z dodatkowym ruchem kregoslupa ... nie dla efektu ale po to by rozruszac dolana czesc plecow i powodowac wiekszy ruch na czesci skory na brzuchu ... co przy zalozonym pasie powoduje pewien rodzaj masazu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024