Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nożorobstwo a kwestia prawna.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Nożorobstwo a kwestia prawna.
Witam!

Tak sobie ostatnio myslalem nad pewnym zagadnieniem. Mianowicie zastanawia mnie jedno. Dajmy na to, ze jestem sobi eknifemakerem, ktory jest bezrobotny. No i robie sobi enozyki, robie, nozyki moje sie coraz wiekszej ilosci ludzi podobaja totez coraz wiecej ludzi je ode mnie kupuje.
I tu mnie jedno zastanawia. Jak sprzedam np 50 cynikow mk I po 100 dolcow za sztuke to jak ja sie potem fiskusowi wytlumacze?
Jak to od strony prawnej wyglada?
Jaki jest prog ktory odroznia hobbystyczne sprzedawanie kilku wyrobow od jakies dzialalnosci gospodarczej?
A moze jeszcze jakies inne przypisy na to sa?

Zapraszam do debaty :)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
To zależy od tego ile noży sprzedajesz przez rok,
ile masz zysku (cena - koszt):
Kwota dochodu wolna od podatku 2 790 ZŁ :twisted:
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
O cholera nie mow, ze to takie proste :)
Jak moglem na to nie wpasc :oops:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Tak myślę, ale nie jestem ekspertem od podatków. Można by wysłać maila do urzędu skarbowego, to by była pewność :!:
  • 0

budo_wasut
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
do tego to już inne przepisy są a mianowicie chodzi mi o rękodieło.... Co jest bardzo fajną rzeczą jeśli chodzi o podatkowe sprawy, lepiej dla rękodzielnika gdzyż płaci podatek tylko od połowy dochodu - reszta to koszty uzysku - jakoś tak to jest z tym

pozdrawiam

wasut
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
musisz zalozyc dzialalbnosc gospodarcza:
-zarejestrowac sie w Urzedzie Miejskim
-zarejestrowac sie w Urzedzie Statystycznym
-zarejestrowac sie w Urzedzie Skarbowym

A potem:
-odprowadzac podatek dochodowy do Urzedu Skarbowego
-ZUS


W innym razie to bedzie szara strefa
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Janusz ale moje pytanie brzmi - kiedy mam obowiazek sie zarejestrowac? jak zrobie jeden nozyk za 100 dolcow czy jak ich zrobie 50?
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
a to nie wiem
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Obowiązuje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. Zgodnie z w/w ustawą zarejestrować się musi przedsiębiorca. Kim jest przedsiębiorca? - m.in. osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. A co to ta działalność gospodarcza? - m.in. działalność wytwórcza, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Tyle prawniczego nudzenia :roll:
Czyli jeżeli nie robisz masowo tych noży i z tego się nie utrzymujesz, to nie jesteś przedsiębiorcą i nie musisz być zarejestrowany w Ewidencji Działalności Gospodarczej, występować o nadanie numeru REGON i NIP, zgłaszać rozpoczęcie działalnosci do ZUS itd. O obowiązku podatkowym pisałem wcześniej, wynika on z ordynacji podatowej. Jeżeli wytwarzasz te noże na zamówienie to jest to umowa o dzieło z kodeksu cywilnego. Koszt uzyskania przychodu wynosi w tej umowie 50 % jezeli dobrze pamiętam, reszta to Twój przychód, jak przekroczy kwote wolną od podatku to musisz zapłacić podatek :cry: :cry: :cry:
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.

Janusz ale moje pytanie brzmi - kiedy mam obowiazek sie zarejestrowac? jak zrobie jeden nozyk za 100 dolcow czy jak ich zrobie 50?


Dużo zależy od tego na ile CHCESZ być zgodny z przepisami. Są one dość surowe, ale w przypadku wykonywanych okazyjnie noży dla znajomych raczej nikt nie będzie Cię specjalnie szukał. Jeśli jednak zaczniesz się ogłaszać jako sprzedawca noży, to nie można wykluczyć, że w ramach jakiejś kolejnej akcji - np. kontroli osób sprzedających na Allegro, urząd zechce się upomnieć o 'swoje'.

Kluczem jest 'zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy', czyli zamiar wielokrotnego zarobkowania w dany sposób.
  • 0

budo_magdalena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Drogi Cyniku jezeli chcesz koniecznie legalnie sprzedawać swoje noże możesz to robic w oparciu o umowę kupna /sprzedaży i płacić tyko podatek o niej (deklaracja PCC1, kwota na konto właściwego US), jezeli sprzedajesz nóż rolnikowi nie musisz rejestrować umowy - kupuje on dla swojego gospodarstwa fkors :) , a jeśli qpujesz od rolnika nie musisz zglaszać umowy w US na wspominanym PCC1.
Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą najlepiej zrób nóz na "Umowę o dzieło" ale pamiętaj dołącz dokumentacje techniczą lub jakikowiek świstek świadczący że jest to Twoja i tylko Twoja koncepcja artystyczno techniczna i masz prawo 50 -cio % -wych praw autorskich czyli płacisz podatek od 50% wartości umowy.

Pozdrawiam Xsiegowa :twisted:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
No to chyba mamy jasność w temacie: lubię zawodowców bo piszą na temat
Pozdrawiam Xsiegową :lol:
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
O jezu Magda, ty jestes ksiegowa? ooo heheheeh epilem z ksiegowa :rofl:
;)

Pytam po prostu z czystej ciekawosci, nie mowie o zakladaniu jakiegos poteznego biznesu, mysle sobie po prostu tak, ze np. wydziergam z kawalka pilnika jakis nozyk, przyjdzie shaft i powie, ze mistrzostwo i oferuje mi za ten kozik 1800 zl, no to ja mu sprzedam. Potem uplece bacik z nitki, przyjdzie shaft i powie, ze boze milosierny piekny bat i da mi za niego 1000 zl. No to ja sie uciesze i kupie sobie za to nowy wypasiony komputer - nie wkurwie w ten sposob jakis tam agentow urzedu podatkowego?:)
  • 0

budo_magdalena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Moim zdaniem jak za to qpisz sobie wypasiony komuter i życzliwy doniesie o tym do US nie powinno byc problemu - zignorują , ale gdy doniesie że domek sobie qpiłeś albo Lexusa 4wd to mogą zacząć się schody :)
Cynik ale chyba US mamy ten sam :wink: w razie problemów na priv :wink:

qrka że piłeś z xsięgową to co :?: xsięgowa nie wielbłąd pić musi.
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
:) dobrze wiedziec.
a jeszcze jedno pytanie odnosnie nozy i prawa(moze troche nie na temat) ale czy sa jakies ograniczenia co do noszenia nozy i ich produkcji?
Jak pewien kowal z okolicy wystawil swoj towar na ryneczku w moim miescie(dwa miecze i pare nozy) to go gliny zwinely...ze niby za duze :!:
To jak to jest z tym noszeniem i produkcja?(jakies ograniczenia wzgledem rozmiarow?)
Pozdrawiam
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.

Drogi Cyniku jezeli chcesz koniecznie legalnie sprzedawać swoje noże możesz to robic w oparciu o umowę kupna /sprzedaży i płacić tyko podatek o niej
Pozdrawiam Xsiegowa :twisted:

No dorwałem ustawę z 9 września o podatku od czynności cywiloprawnych:
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy (i wiele innych)
Podstawę opodatkowania stanowi cena sprzedaży, stawka podatku 1 %
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynnosci cywilnoprawnej (sprzedaży) i ciązy na stronach umowy. Podatnicy są zobowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia sprzedaży :cry:
UWAGA !!! Zwalnia się od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych jeżeli cena nie przekracza 1000 zł :lol:
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
cynik - najpierw to ty zrob tak ze 3 te swoje CYNIKI Mk.I - nawet po 99 USD, wtedy bedziesz się martwił, a nawet wtedy jestem przekonany, że nikt z forumowiczów nie leciałby do fiskusa aby się dobrowolnie opodatkować! Prawda...? :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.
Saber wrociles!
Juz sie balem, zes budo popierdolil :)

Ja ino tak zadalem pytanie, bo mam taki klimat, ze jak ide umyc zeby to mam 3 minuty dziwnych przemyslen i wlasni ejakis czas temu mi taka mysl do glowy przyszla ;)
  • 0

budo_bayer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożorobstwo a kwestia prawna.

O jezu Magda, ty jestes ksiegowa? ooo heheheeh epilem z ksiegowa :rofl:


Tak stary zdażyło się nam.
A przy okazji to ona jest księgową w czarnej a nie szarej strefie.
Wie więcej o dobrych samochodach niż my razem wzięci... :) :) :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024