Skocz do zawartości


Zdjęcie

KATA I JUDO!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

KATA I JUDO!!
Czesc!!
Niedawano dostalem kasete od DJB (niemiecki zwiazek judo) na ktorej moglem zobaczyc kata na 2 dan. Prawde mowiac ogladajac to obsmarkalem sie ze smiechu, szczegolnie po obejrzeniu jednego zestawu z tzw. kata 4 elementow- kata komety!! Swawolnie opisujac wyglada to tak jakby ktos najadl sie grzybkow (tych poszerzajacych swiadomosc) i bawil sie w samolocik!!
Mozecie mi powiedziec czy w Polsce na stopnie mistrzowskie obowiazuja jakies kata bez przeciwnika?
Co sadzicie o urzytecznosci kata (bez partnera) w judo? Czy nie bylo tak ze J.Kano zrezygnowal z kata w swojej sztuce ?
Dla mnie kata jest sztuka dla sztuki i jakos nikt mnie nie przekona ze podniesie to moje walory "bojowe"!
Tak na marginesie zaznacze ze DjB uznaje sie za "objawienie judo" i wiecej rzeczy jest tu totalnie popieprzonych np: nie uznaja danow polskich, francusckich czy tez tych kodokanu. DJB uznaje tylko niemieckie dany!! Kata ktore tu obowiazuja sa Uniwersytetu Waseda (nie wiem czy to poprawna pisownia) a ten stal zawsze w opozycji do Kodokanu!
Ja pamietam jeszcze ze wymagania techniczne na 1 dan to byly:
SHO DAN - 1 Dan

Nage No Kata (trzy grupy) oraz Gokyo
1. Te Waza
Uki Otoshi
Seoi Nage
Kata Guruma
2. Koshi Waza
Uki Goshi
Harai Goshi
Tsuri Komi Goshi
3. Ashi Waza
Okuri Ashi Harai
Sasae Tsuri Komi Ashi
Uchi Mata

Mam troche zamet w glowie jak morzecie to rozwiejcie mi je!

Pozdrawiam MH!!
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
Uklady formalne, Kata sa elementami egzaminu na stopnie mistrzowskie.
Ta niemiecka organizacja widac nie przynalezy do EJU (Europejska Unia Judo) ktora zrzesza wszystkie kraje europejskie, a w ramach ktorych organizaowane sa min. ME.

Zatem czy ten klub nie uznaje wynikow ME robionych przez EJU i robi wlasne :?: :wink:

A kata popieprzone nie sa. Dla mnie to bardzo ladne formy :-)
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
Kurcze Hast zabiles mi cwieka! Naturalnie DJB nalezy do EJU!! Nie rozumiem paru rzeczy, ale juz sie biore za szukanie! Ze stopniami to wiem na pewno bo nie tylko ja mam z tym problem!
Jezeli chodzi o kata to neguje sens kata bez przeciwnika, jest to tez moja osobista awersja do "walki z cieniem!!
Jezeli mysle o kata to mam na mysli:
Nage No Kata
Katame No Kata
Ju No Kata
Kodokan Goshin Jutsu
Kime No Kata

a nie jest to to co bylo mi dane zobaczy na ekranie telewizora!!
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
Zasiegnalem jezyka! Jezeli chodzi o rygory egzaminacyjne sa one rozne w kazdym landzie i nie sa scentralizowane, czyli to co jest wymagane np. Saksonii moze juz nie byc aktualne w Berlinie! Czyli zwiazek w kazdym landzie ma dowolnosc interpretowania przepisow i formulowania rygorow co oczywiscie prowadzi do swoistego burdelu!
Jezeli chodzi o stopnie to jako zawodnik czy tez jako trenujacy nie masz zadnych problemow z uznaniem swojego stopnia, te zaczynaja sie wtedy gdy np. chcesz zajac sie szkoleniem! ZAczyna sie cala biurokracyjna szopka z weryfikacja twojego stopnia ktora moze zakonczyc sie zadaniem podwierdzenia twojej wiedzy i umiejetnosci na egzaminie!! :roll:
Jezeli chodzi o to kata jest ono jednym z wymagan na 2 dan w dolnej saksonii, a w bremie jest ono na 4 dan (nikt mi nie potrafi powiedziec nazwy tego ustrojstwa). W bremie na 2 dan masz Katame No Kata, czyli tak jak w Polsce!
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
Tengu: Co sadzicie o urzytecznosci kata (bez partnera) w judo? Czy nie bylo tak ze J.Kano zrezygnowal z kata w swojej sztuce ?
Dla mnie kata jest sztuka dla sztuki i jakos nikt mnie nie przekona ze podniesie to moje walory "bojowe"!
kręciel: Przypominam, że judo nie opiera się na samych walorach bojowych. Zasadniczym założeniem tej sztuki walki jest dążenie do doskonałości. Nie da się tego osiągnąć poprzez bezmyślne klepanie technik albo toczenie setek walk na randori. Tu jest potrzebna pedanteria, dokładność, precyzja... To jak zawodnik wykonuje formy kata powinno odzwierciedlać jego stosunek do judo.
A do Niemców nie ma się co czepiać. Oni tylko wykonują rozkazy... :)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
stopnie chyba do 5 dana sa w gestii wewnetrznej danego kraju wyzsze sa nadawane z organizacji miedzynarodowej stad i programy moga sie roznic w szczegolnosci ze wyzsze stopnie ktore sie otrzymuje z organizacji miedzynarodowej i tak juz nie sa stopniami technicznymi.
  • 0

budo_tengu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 605 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA I JUDO!!
A do Niemców nie ma się co czepiać. Oni tylko wykonują rozkazy... :) [/quote]

:) :) Twoje zdrowie Kreciel za zrozumienie germanskiej kultury!

Fakt, moze mi sie omsknelo to, ze nie chodzi tylko o sport, jak napisal Mursi, za tym jest cos wiecej. Chodzi tez o to ze nie znam tej formy i nie potrafilem sobie logicznie wytlumaczy czemu to sluzy!

Martius dziekuje, przepisy, biurokracja (nawet te elementarne) przerastaja moje mozliwosci. Zawsze od tego uciekalem, a teraz sie "strenerzylem" wiec trzeba sie z tym zmierzyc!

Dzieki i pozdrawiam! MH!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024