Skocz do zawartości


Zdjęcie

Metodyka treningu karate dla dzieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr1234
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Metodyka treningu karate dla dzieci
Witam,
Przez dwa lata prowadziłem zajęcia dla początkujących dla młodzieży i dorosłych. Myślę, że z powodzeniem bo w 80 % osoby które przetrwały pierwsze kilka treningów chodziły później systematycznie. Wypracowałem sobie pewien schemat i w zależności od potrzeb modyfikowałem go np. jak wprowadzałem nową technikę była ona stosowana podczas ćwiczeń z partnerem itp. Ale nie o tym ma być ten temat.

Chodzi o taką, rzecz że od swojego senseia "dostałem" drugą grupę początkujących: dzieci i tu zaczyna się problem.

W przypadku młodzieży i dorosłych, każdy z nich wie (mam nadzieję :) ) po co przychodzi na treningi natomiast z dziećmi nie jest to takie jednoznaczne.
Boję się, że dzieci szybko zniechęcą się i przestaną przychodzić na treningi.

Próbuję trochę uatrakcyjniać trening: jak tylko widzę, że dzieciaki są niespokojne zmieniam ćwiczenia, ale nie wiem czy w dobrym kierunku idę bo nie stacza mi czasu na powtarzanie technik.

A bez tego nie mogę wprowadzać ciekawszych elementów treningów dla dzieci czyli elementów kumite bo albo się pozabijają albo sobie zrobią krzywdę.


Czy może ktoś ma jakieś sprawdzone pomysły na trening z dziećmi tak aby były one ciekawe dla dzieciaków, a równocześnie można było uczyć technik karate.

Bardzo będę wdzięczny z pomysły ćwiczeń, które pozwolą mi uatrakcyjnić treningi.

osu
mr1234
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu karate dla dzieci

...Czy może ktoś ma jakieś sprawdzone pomysły na trening z dziećmi tak aby były one ciekawe dla dzieciaków, a równocześnie można było uczyć technik karate.

Bardzo będę wdzięczny z pomysły ćwiczeń, które pozwolą mi uatrakcyjnić treningi...


Nie podam konkretnych ćwiczeń, ale kilka spostrzeżeń.

W przypadku dzieci budowa ciała jest delikatna, a zdolność do dłuższej koncentracji uwagi posiadają tylko nieliczni. W związku z tym by trening przynosił korzyści dla ćwiczących musi być wypełniony dużą ilością gier i zabaw. Na sali powinna panować miła atmosfera (co nie znaczy, że trening ma być pozbawiony dyscypliny). Dzieci nie mogą odczuwać znużenia, a przeplatanie treningu ćwiczeniami karate, różnego rodzaju grami i ćwiczeniami ogólnorozwojowymi sprawi, że z treningów będą zadowolone dzieci, ich rodzice i trener.

Na koniec: ważne by elementy zabawy nie stanowiły oddzielnego bloku, a były przeplatane z elementami karate.

Np. w trakcie ćwiczenia kata w grupie dziecięcej większe efekty przyniesie schemat:

- 1-2 powtórzenia kata
- berek 3 minuty
- 1-2 powtórzenia kata
- gra w łapki
- 1-2 powtórzenia kata
- siłowanie w parach

niż:

- 3-6 powtórzenia kata
- berek 3 minuty
- siłowanie w parach


--
Washi
  • 0

budo_qwert_il
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk/Iława
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu karate dla dzieci
mi sie wydaje ze na treningach u dzieci wazne jest też ogólne rozwijanie sprawności fizycznej, chodzi mi o jakiąś gimnastyke, przewroty w przód, tył, jakieś gwiazdy. te ćwiczenia są chyba ciekawsze dla dziecka niz powtarzanie tej samej techniki, a rozwija to ogólną sprawność, która sie na pewno przyda w dalszym treningu. ale ja tam sie nie znam :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024