Skocz do zawartości


Zdjęcie

Narzedzia domowej roboty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Narzedzia domowej roboty
Temat wszystko wyjasnia.
Zacznijmy od szlifierki tasmowej.

http://www.metalwebnews.com/howto/sander1/sander.html

konstrukcja prosta, od jakiegos czasu kombinuje jak to zrobic... to znaczy szukam silnika (myslalem o jakims starym odkurzaczu)
potem kolka (nie wiem jakies lozyska by sie zdalo) i troche grubej sklejki.. ;-)
myslalem jeszcze o szlifierce tasmowej - takiej recznej - zamocowac do gory rolkami i tez powinno dzialac ... na allegro z 200 zl.
a sam silnik jakies 80 zl i dla tego czekam az ktos powie - "wiesz mam dzialajacy silnik elektryczny - moze chcesz" :)
moze ktos podobnego zbudowal i napisal by jakas instrukcje

pozdrawiam


Mysle, ze wiekszym problemem bedzie znalezienie odpowiednich rolek.
Silnik od odkurzacza moim zdniem bedzie zdecydowanie za slaby.

Konstrukcja jest w sumie prosta ale zastanawiam sie nad 2 problemami:

-trakcja na rolkach
1 . Mozna ta rolke na silniku posmarowac silikonem [cienko] jak zaschnie powinna ciagnac jak dziki mustang.
2. Zrobic na niej obrecz [mozno zacisnieta] z papieru sciernego. Powinno dzialac.

-napinanie tasmy [bo chyba powinna byc napieta prawda ?]

- Zrobic 1 rolke suwana i po zalozeniu tasmy poprostu ja przesunac do odpowiedniej pozycji i przymocowac [prowadnica i sruba ?]

- Zrobic 1 rolke suwana z przymocowanymi ekspandorami gumowymi ktore 'automatycznie' beda ja napinaly.

Macie jakies pomysly, opisy wykonania innych narzedzi ?
Piszta ludzie!
Trzeba zaczac gadac o konkretach.
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
nie o szlifierce tasmowej ale o czyms podobnym na poczatek - do zrobienia noza na mirror finish wystarczy po pół papieru 80, 180, 220, 400 i 1000. tylko trzeba zrobic sobie z tego papieru "pilniki"
jak? :
listewke szerokosci 20 mm smarujemy klejem kostnym i przyklejamuy na to papier scierny. taki "pilnik " działe około 10 razy dłużej i 8 razy lepiej niz papier na zwykłym klocku bez przyklejenia. ja zeby zrobic lusterko na ostrzu potrzebuje po 1/3 zwyklego arkusza z w/w gradiacji. czyli wy też. tylko trza papier przykleic.

nastepne rady wkrótce
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

trochę wiadomości teoretycznych

a) 2 bębny:
1 ciągnący (niekoniecznie na silniku) mozna jakąś przekładnię wykorzystać (słabszy silnik, mniejsza prędkość - mniejsze przypalenia - więcej czasu)
2 swobodny
B) oba obciągnięte gumą (krążki gumowe, można kleić z pasa ale uwaga przy klejeniu: kleje pracują na ścinanie tzn kleimy nie do czoła tylko ścinamy pod kątem)
c) można wielkością bębnów zrobić se przekładnie (mały bęben na silniku, swobodny duży, robiąć ułamek z np. promieni uzyskujemy stopień przełożenia)
d) bębny płaskie (mają się stykać całą powierzchnią z taśmą ścierną)
e) można się pokusić o zrobienie zgrubieć na krawędziach bębnów jak sie ktoś boi ze taśma spadnie (ale jeśli bębny będą miały dokłanie równoległe osie nie powinna spaść)
f) naciąg taśmy samocznynny (najprostszy): trzecia rolka swobodna (niewielka średnica), działajaca na dolną wewnętrzną część taśmy z jakimś ramieniem i ciężarkiem (długość ramienia/waga ciężarka służą do regulacji naciągu), najlepiej jakaś spręzyna powrotna (by ramię nie mogło szybko powrócić do stanu nienaprężonego)
g) pomysł z rolką napędzaną będącą jednocześnie naciągową odradzam (przy nierównomiernej pracy silnik może podskoczyć, ma on pewną masą i mogą być jakieś tam drgania)
i) oczywiście rolki na łożyskach kulkowych (nawalić towotu) każda na 2

chwilowo tyle

pozdro
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
Takie kółeczka napędowe, na pasek klinowy, co to mają 3 różne średnice - tzn można z nich zrobić 3-stopniową przekładnie można kupić w sklepie z częściami do maszyn rolniczych. Sprężyny, śruby, łożyska, kółka do pasów tak samo.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
Miałem kiedyś dwie szlifierki taśmowe. Jedna kupna, klasyczna duża maszyna.

Ale druga była robiona na zamówienie. Co w niej było ciekawego, napęd z silnika przenoszony był łańcuchem (taki dwurzędowy). Nie wiem dlaczego takie rozwiązanie zastosował Pan który mi to robił, ale działało wyśmienicie.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, mogę zrobić kilka szkiców jak wyglądała ta szlifierka, bo dość ciekawa była.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
Łańcuch dwu rzedowy?! Jumbo jestem ciekaw jak to by wyglądało jak możesz to wklej szkice :) .
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
łańcuch jednorzędowy, dwurzędowy to łańcuch GALLA,
czyli taki podwójny rowerowy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jak widujecie wózki widłowe to często jest wykorzystywany do podnoszenia wideł
bardzo duża wytrzymałość przy dość niskiej masie

pozdro
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
to musiał byc jakis szalony komstruktor. łancuchy sa dobre we wszystkim tylko nie w narzedziach warsztatowych. kupa wrzasku i bardzo słabe przenoszenie napędu. gdyby łancuch był cokolwiek wart w takich sprawach to przynajmniej jedna firma by go stosowała.
może koles co ci tto robił nie miał pod ręką nic prócz czesci z etezetki?
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Narzedzia domowej roboty
Nie mam zielonego pojęcia. Faktycznie za ciche to nie było, ale sprawowało się dobrze.

Ryję po albumach, bo mam zdjecia z warsztatu, ale nie znalazłem na razie jej zdjęcia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024