Skocz do zawartości


Zdjęcie

"yawara" ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

Yawara - z obrotowym kolkiem na palec
kubotan - z ramka na dwa - trzy palce .......

ktore jest najskuteczniejsze a ktorym najlatwiej nauczyc sie obslugiwac?


Nazewnictwo to bardziej kwestia marketingu. Jest yawara i już. Tak Kubota lansuje yaware z kluczami jako kubotan (ale to dalej yawara), koppo stick to też yawara (tylko ze sznureczkiem na palce). Używaj co Ci pasuje (generalnie koppo stick jest dla chwytaczy) reszta dla uderzaczy.

Posługiwać się? Są ludzie, którzy yawarą potrafią założyć dźwignię na nadgarstek i są ludzie co umieją tylko pieprznąć tetsui (tzw. "ręka młot") - ale to też boli.
Jest to tanie, legalne i niekłopotliwe w noszeniu "wspomożenie". Jak każde proste narzędzie, tylko tak skuteczne jak człowiek który je trzyma.
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

Jest to tanie, legalne i niekłopotliwe w noszeniu "wspomożenie". Jak każde proste narzędzie, tylko tak skuteczne jak człowiek który je trzyma.


i tylko jeszcze mały szczegól, aby skutecznie sie posługiwać tym przyrzadem należy systematycznie i solidnie ćwiczyć.
Ja aż do znudzenia przypominam, ze nie wolno być niewolnikiem broni bo gdy brń w czasie walki wypadnie, zostanie przechwycona - to co dale ????????
:) :) :) :)
  • 0

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
W filipińskich sztukach walki - Modern Arnis nazywamy to dulo-dulo. Można tym zrobić spore szkody na przeciwniku. Techniki ręczne mano-mano wykorzystują ten sam ruch z tym przyrządem jak i bez niego (np. w razie utraty). Więc ucząc się jednego zarazem uczysz się różnego zastosowania ruchu rąk - obojętnie czy są to uzbrojone ręce w eskrimę, dulo-dulo, nóż czy tzw. "puste ręce". To właśnie jest zaletą FMA.
  • 0

budo_walok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
czyli jednak nie umiem czytac ze zrozumieniem ;)

troche poczytalem, i chyba najbardziej pasowaloby mi koppo. nie balbym sie, ze mi wypadnie z reki. ponadto, jest nawet mniejsze niz ta policyjna yawara (taka jaka jest na zdjeciach w ksiazce matsuyamy).

czy lepiej jest uczyc sie poslugiwac dwoma czy jednym z ww przyrzadow?

jeszcze jedno lamerskie pytanie ;) gdzie w yawarze jest to ostrze/kolce chroniace przed wyrwaniem jej z reki? poza tym, czy nie przeszkadza to w noszeniu jej w kieszeni?

pozdro
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

gdzie w yawarze jest to ostrze/kolce chroniace przed wyrwaniem jej z reki? poza tym, czy nie przeszkadza to w noszeniu jej w kieszeni?


Nie wiem o czym mówisz, chyba, że chodzi o yaware z poprzeczką
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Ta "poprzeczka" nie jest po to żeby Ci jej nie wyrwali, tylko działa jak kastet. :twisted:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
Co do koppo to jakos nie moge sie przekonac.
Niby OK mozna uderzac, chwytac (i nie wypada) itp ale w szarpaninie moze sie stac dobra bronia dla przeciwnika unieruchamiajaca i miazdzaca nam palce. No ale wszystko oczywiscie jest rzecza wzgledna ;)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

w szarpaninie moze sie stac dobra bronia dla przeciwnika unieruchamiajaca i miazdzaca nam palce.


Dlatego moje koppo (lekkie z ebonitu) ma gumkę od majtek, a nie sznurek. Wolę stracić broń, niż paluchy.

Ale ja nosiłem yaware z kolcami, kubotan, mam koppo stick ale po pewnej fascynacji wróciłem do prostej yawary. Tamte mają wadą, którą nazywam "orientowalnością). Mają wyróżniony koniec (kubotan), miejsce do łapania (ta ninja) lub trzeba wsuwać palce (koppo). Czyli jest wyjęcie i poprawienie uchwytu (ew. przełożenie). Prosta yawara jest zawsze dobrze trzymana i zawsze z właściwego końca :)
  • 0

budo_walok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

"In deep-set spikes located just below the knobs at either end of the yawara stick, are there for the purpose of preventing anyone from wresting it from officer's grasp. Should anyone attempt to take the yawara stick from the officer, these spikes will leave very telling mark.(...)"

opis pochodzi z ksiazki matsuyamy. wiec gdzie sa te bajery?

kubotan srednio mi sie podoba z samych opisow, choc oczywiscie nie mam w tym zadnego doswiadczenia. i tak nie zamierzam nosic przy tym kluczy, aby samemu sie nimi nie uszkodzic ;) Sprawdzalem na jakiejs zachodzniej stronie ile kosztuje koppo - u nich bylo to 75$. wole chyba sobie dowiazac sznurek do malej latareczki, choc nie wiem czy takie wynalazkiby sie sprawdzily.

oprocz dowiazywania sznurka do roznych walcowatych przedmiotow, jak robiliscie wlasnorecznie takie patyczki? :) wierciliscie dziury w rurach czy rzezbiliscie z drewna :)

czy krotkie kubotany, tzw (jak to wyczytalem) fist loaders, sa przydatne? bardzo wzmacnia to uderzenie? co to wlasciwie daje? wieszy bol przeciwnikowi, czy mniejszy nam?

nie odpowiedzial nikt jak sprawdzaja sie w uzyciu dwa takie przyrzady naraz.

pozdrawiam
  • 0

budo_walok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
tzn nie mowcie mi, ze pod galkami, zrozumialem opis ktory sam zacytowalem, tylko ze na zdjeciach z tej ksiazki nic takiego nie widze. moze ktos ma zdjecie z taka "prawdziwa" yawara, z cechami jakie tam opisuja?

sorry za drugiego posta
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

oprocz dowiazywania sznurka do roznych walcowatych przedmiotow, jak robiliscie wlasnorecznie takie patyczki? :) wierciliscie dziury w rurach czy rzezbiliscie z drewna :)


Tu były dwa potężne wątki o yawarach
"Yawara od WARa" i drugi (tytułu nie pomnę, google twym przyjacielem)
Tam było też o konstrukcji , tu są np. moje (w tym jedna od WARa, te pękata srebrna)
Dołączona grafika
  • 0

budo_walok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
zdaje sie ze ten temat usunieto, nie moge go znlezc w szukaj ani przez google.
moze ktos poda chociaz podstawowe informacje jak zrobic taka zabawke wlasnorecznie i niewielkim kosztem?
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
sluchaj, to jest kawalek preta o takiej dlugosci zeby wystawalo z obu stron zacisnietej dloni, i takiej grubosci zeby dobrze lezalo... wez jakikolwiek material jaki masz (stal, mosiadz, aluminium, drewno, tworzywa sztuczne, laminaty... no cokolwiek) i po prostu zrob to... obetnij, wytnij, oszlifuj... tyle. z jednej strony wywierc dziurke, a moze z oby stron... albo dziurki co centymetr... jak chcesz... pobaw sie... nie ma Yawara Howto, nie trzeba niczego wiedziec ani niczego umiec... ma wygladac podobnie jak na zdjeciach i pasowac do dloni
pozdro
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

zdaje sie ze ten temat usunieto, nie moge go znlezc w szukaj ani przez google.


http://budo.net.pl/v...0829&highlight=

Kaligula ma rację. Przekombinowujesz. Yawara jest prostsza od cepa. Tylko stalową kulkę trudniej popsuć.
  • 0

budo_walok
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
jutro zaczynam poszukiwania ebonitu, moze uda mi sie jakos kupic od fizyczki :)
zastanawiam sie jeszcze nad gruboscia, ale do tego dojde przymierzajac rozne dlugopisy w dloni :)

dzieki za rady
  • 0

budo_laserdance
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
Takie małe pytanie: czy yawara powinna być w miarę ciężka? I czy daje ona efekt dociążenia pięści,czy raczej mam polegać na uderzaniu ręką-młotem i na jej wystających elementach.
Niestety samą pięść mam za lekką,żeby porządnie uderzyć,więc muszę kombinować w ten sposób :? .
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

Takie małe pytanie: czy yawara powinna być w miarę ciężka? I czy daje ona efekt dociążenia pięści,czy raczej mam polegać na uderzaniu ręką-młotem i na jej wystających elementach.


Yawara musi być w miarę lekka ( tzn. jej cieżar trzeba wypośrodkować - nie może to być kawał ciężkiego metalu )

Niestety samą pięść mam za lekką,żeby porządnie uderzyć,więc muszę kombinować w ten sposób .

WW. przyrzadem możesz zadawać róże ciosy, nie tylko tettsui. Kwestia tkwi nie w "ciężkiej" pięści, ale szybkiej.


W tym tygodniu uaktualniam swoje strony pod katem yawary - jak będą gotowe to uprzejmnie doniosę
pozdro
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?

Takie małe pytanie: czy yawara powinna być w miarę ciężka? I czy daje ona efekt dociążenia pięści,czy raczej mam polegać na uderzaniu ręką-młotem i na jej wystających elementach.


Yawara koncentruje energię uderzenia na b. małej powierzchni, czy metalowa czy z poliwęglanu. Ale pewien atawizm sprawia, że ciężka lepiej leży w ręku (w końcu przodkowie kamienne pięściaki mieli)

Niestety samą pięść mam za lekką,żeby porządnie uderzyć,więc muszę kombinować w ten sposób :? .


:shocked!: Ty lepiej poćwicz jakiś styl uderzany, miast takie herezje wygłaszać. Znajdę bardzo wielu bokserów lżejszych ode mnie i o lżejszej/mniejszej pięści, którzy mogliby złamać mi szczękę lub żebra bez kastetu itp. bo umieją uderzać
  • 0

budo_laserdance
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
Dziękuję za informacje poklon .
Nie ukamienujcie mnie za tą herezję - jestem w temacie nowy i zdażają mi się takie wpadki :oops: :? . Ale nie wyobrażam sobie siebie robiącego komuś taką łapką krzywdę :roll: .
  • 0

budo_laserdance
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: "yawara" ?
Aha - zwykłem używać jako yawary złożonego balisonga - dlatego ciężar tego jest "wypasiony" i stąd te lamerskie pytania :wink: .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024