Skocz do zawartości


Zdjęcie

IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania
jak szermierka ma sie do walki nozem? co jest najbardziej podobne?
floret - pchniecia w tulow
szpada - chniecia w cale cialo
szabla - ciecia (chyba bez pchniec) na tulow i ramiona

Z. Czajkowski w swojej ksiazce "szermierka na szpady" uwaza ze szpada jest najbardziej podobna do prawdziwej (niesportowej) walki... jak za dawnych czasow :)

dlaczego szermierze maja rozstawione stopy tak, ze gdyby je zsuneli to powstalaby literka "T"? tj. u praworecznego prawa stopa w przod, a lewa pod katem prostym (daszek "T").
moze chodzi o to, zeby maksymalnie odsunac/schowac biodro tylnej nogi? ustawic sie bokiem do przeciwnika i tym zmniejszyc pole trafienia?

oczywiscie szermierze uzywaja tylko broni - nie ma mowy o kopnieciach i pracy wolna reka..

do sparingow szermierczych uzywacie postawy szermierczej - chodzi mi o ustawienie stop - czy brdziej frontalnej?

Roy Floro zaczynal od szermierki - ale o tym to Kenjiro poopowiada - no i prosze - jak dobrze na tym wyszedl :)
  • 0

budo_jurek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca, panie

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania

jak szermierka ma sie do walki nozem? co jest najbardziej podobne?


Ja moge powiedziec, czym sie rozni (moim zdaniem). W szermierce sportowej z tego, co mi wiadomo, zawodnicy poruszaja sie w linii prostej (przod, tyl), a w walce na noze raczej porusza sie po okregu. No ale to takie moje laickie spostrzezenie. ;-)

Pozdro
J.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania
czasem uzywam teo ustawienia stóp i wtedy poruszam sie rucem dostawnym coby mi sie noi nie zaplątały i cobym sie nie wypieprzyl, a z tej pozycji mozna zrobic bardzo szybko wypad do przodu - ale ja nie trenuje nidzie - sam sobie macam patykiem wiec nie znam sie
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania
Taka pozycja jest po prostu wynikiem okreslonych regul walki - waskiego pola, walki w zasadzie po linii. Po prostu w tej pozycji wypad jest najszybszy i jednoczesnie atak ma najwiekszy zasieg, a szermierzy sportowych nie interesuje za bardzo stabilnosc "na boki". Specjalizacja, i tyle.

Pozdrawiam,
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania
czyli klasycznie - usportowienie... i niknie realizm walki na prawdziwe szable.. tudziez noze..

Kenjiro:
co Ty na to? Floro tak zaczynal..
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania
Jeśli ktoś oczekuje bezpośredniego przełożenia szermierki sportowej na walke nożem, to znaczy, że lekko brakuję mu wyobraźni. I czytając te pytania widzę, że i szermierkę sportową znacie panowie tylko teoretycznie.

jak szermierka ma sie do walki nozem? co jest najbardziej podobne?
floret - pchniecia w tulow
szpada - chniecia w cale cialo
szabla - ciecia (chyba bez pchniec) na tulow i ramiona


szpada jest najwszechstronniejsza ze względu na najmniej skomplikowane przepisy i największe pole trafienia.

dlaczego szermierze maja rozstawione stopy tak, ze gdyby je zsuneli to powstalaby literka "T"? tj. u praworecznego prawa stopa w przod, a lewa pod katem prostym (daszek "T").
moze chodzi o to, zeby maksymalnie odsunac/schowac biodro tylnej nogi? ustawic sie bokiem do przeciwnika i tym zmniejszyc pole trafienia?

oczywiscie szermierze uzywaja tylko broni - nie ma mowy o kopnieciach i pracy wolna reka..

oczywiste jest, że kiedy walczy się na punkty, minimalizacja pola trafienia jest istotna, natomiast po jakimś czasie każdy z szermierzy wyrabia sobie swój specyficzny sposób chodzenia i rzadko jest to klasyczne T.
Łapanie ręką za ostrze jest zabronione, jednak podczas sparingów parowania zdarzają się dość często.

do sparingow szermierczych uzywacie postawy szermierczej - chodzi mi o ustawienie stop - czy brdziej frontalnej?

Roy Floro zaczynal od szermierki - ale o tym to Kenjiro poopowiada - no i prosze - jak dobrze na tym wyszedl


bardziej frontalnej, jest wygodniejsza przy poruszaniu się. zalety szermierki leża w nauce trzymania dystansu, cwiczenia takich atrybutow jak refleks czy szybkość, jesli to wszystko ma sie opanowane na niezłym poziomi, ma sie juz bardzo duże plusy na starcie.
Wojtek
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: IO Ateny - SZERMIERKA a WALKA NOZEM - powiazania

Kenjiro:
co Ty na to? Floro tak zaczynal..


A ja na to jak na latooo....

Ja tam sie nie znam... :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024