Skocz do zawartości


Zdjęcie

uki goshi - pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_kungfu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

uki goshi - pytanie
Witam!

Nie jestem specjalistą w judo (co widać po mojej xywce :lol: ), ale trochę ćwiczyłem tu i ówdzie rzuty.

mam takie pytanie, a nie moge nigdzie tego znaleźć. Chodzi mi o uki goshi. Dałbym głowę, że kumpel (dobry w te klocki, czarny pas judo i karate) pokazywał mi ten rzut w ten sposób, że OBIE jego nogi były bardzo szerogo i stały poza nogami partnera, a ostatnio przegladając przeróżne zasoby i opisy technik widziałem, że prawa noga jest na wysokości prawej nogi partnera. A mi znacznie wygodniej jest, jeśli postawie ja trochę dalej, podobnie jak do taiotoshi, ale całą na ziemi. Czy tak może być???

Większość ukigoshi jest pokazywane tak:
Dołączona grafika

A czy prawa noga może być dalej, tzn za prawa nogą partnera?
  • 0

budo_shpyo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
ja np. robie uki goshi tak samo jak o-goshi - czyli moje nogi miedzy nogami uke.
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
mnie uczyli ze nogi powinny byc w srodku, nie za blisko uke. identycznie jak do seoi-nage. ale skoro nie widac roznicy...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
nogi pomiedzi nogami, kolana na zewnatrz - uzyskuje sie wtedy tzw efekt spręzynki przy rzucie. Uki goshi ma pozycje nog jak ippon, goshiguruma czy o-gpshi rozni sie tylko tym od ogoshi ze jest biodro plycej.
  • 0

budo_kungfu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
No dooobra, ale zakładając, ze mój przeciwnik stoi wąsko na nogach??? Czy wtedy moge stanąć szerzej, tak aby moje nogi były na zewnątrz jego... Nie chodzi mi tutaj o konkretną technikę ale jej odmianę, wariant. Czy tak można po prostu robić rzut biodrowy, bo mi jest łatwiej :-)
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie

No dooobra, ale zakładając, ze mój przeciwnik stoi wąsko na nogach??? Czy wtedy moge stanąć szerzej, tak aby moje nogi były na zewnątrz jego... Nie chodzi mi tutaj o konkretną technikę ale jej odmianę, wariant. Czy tak można po prostu robić rzut biodrowy, bo mi jest łatwiej :-)


Zawsze możesz dalej wystawić nogę i obniżać się poprzez zwiększenie rozstawu stóp - ale wtedy nie będzie to już ten rzut z punktu widzenia poprawnego wykonania konkretnej techniki. W miarę zwiększania rozstawu będzie to w coraz mniejszym stopniu rzut biodrowy, a w coraz większym przez udo.

Natomiast jest to dobry sposób na rzucanie zwłaszcza dla zawodników wysokich i o długich nogach, którym po prostu trudniej się odpowiednio obniżyć w "normalny" sposób, zwłaszcza gdy walczą z kimś znacznie niższym. Rozstaw taki zapewnia z resztą dużą dynamikę rzutu (sprężynujące udo tori, niski lot uke).

Jeśli chcesz ćwiczyć technikę jako taką, w sensie szkoleniowym, to nie należy niczego zmieniać :) . Ale jeśli chcesz wyćwiczyć swój skuteczny rzut (na randori, zawody...), to i tak musisz wypracować własny sposób jego wykonania, wtedy liczy się skuteczność, a na odstępstwa czy własne techniczne "patenciki" nikt nie zwróci uwagi.

Pozdr.,
M.
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
Oni mają rację, KungFu. Uki goshi znaczy coś w podobie do "małe biodro". Jak sama nazwa wzkazuje, jest to rzut przy użyciu płytkiego uderzenia biodrem. Jak rozstawisz szeroko nogi, to już będzie bardziej ręczny rzut (jakieś pseudo- tai otoshi). Jeśli chodzi o użyteczność, rzut ten jest rzadko stosowany. Możesz go więc sobie obrabiać dowolnie, w zależności od potrzeb.
  • 0

budo_lionheart
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piekary Sl.

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
Hmmm a czy czasem "uki" nie oznacza po luku? "ko" oznacza maly-male. Uki goshi to rzut przez biodro, ale bardziej po luku i nie wylapujemy partnera na biodro tak jak w o-goshi.
  • 0

budo_kręciel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: uki goshi - pytanie
Co to za spekulacje?? :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024