Skocz do zawartości


Zdjęcie

sekwencja ruchu ostrzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
Nieno ja robie na przemian, raz na jednym i raz na drugim ale i tak mi sie to pieronstwo lubi pojawic...
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

Nieno ja robie na przemian, raz na jednym i raz na drugim ale i tak mi sie to pieronstwo lubi pojawic...


Niedobrze...Niech no zgadnę - 154CM? :wink: (niektóre stale są takie wredne, że mają do wire-edge skłonności :evil: ) Spróbuj opisaną przeze mnie metodą (tylko delikatnie i na najdrobniejszym kamieniu - micro-serration to także swoista forma wire-edge :wink: ).
Pozdrawiam
Heimdall

ps: Im ostrzejszy kąt tym większe prawdopodobieństwo wire-edge...Może w tym problem?
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
Tak, 154 CM :)
Wiesz, co do Twojej metody, to ona skomplikowana, ja ostrze na trianglu tak jak wszystkie znaki na niebie i ziemi i kasecie vhs pokazywaly. Kat mysle ze trzymam dokladni etaki jak trzeba i w ogole... A metoda ostrzenia na kamerdolca sie nieco kluci w ogole z calym wynalazkiem pod tytulem TriAngle...
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

Generalny ruch na osełce:
Dołączona grafika


Cale zycie sie czlowiek czegos uczy 8O Jak dotad bylem przekonany ze ostrzy sie "ciagnac" ostrze, a nie "pchajac" go po ostrzalce 8O Czyli dokladnie w przeciwnym kierunku niz na rysunku 8O
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

Tak, 154 CM :)
Wiesz, co do Twojej metody, to ona skomplikowana, ja ostrze na trianglu tak jak wszystkie znaki na niebie i ziemi i kasecie vhs pokazywaly. Kat mysle ze trzymam dokladni etaki jak trzeba i w ogole... A metoda ostrzenia na kamerdolca sie nieco kluci w ogole z calym wynalazkiem pod tytulem TriAngle...


Czemu? Po pierwsze ciągniesz nóż po tych pretach dokładnie tak jak po kamieniu tylko, że ruch jest w pionie a nie w poziomie, po drugie jest "fabryczna" opcja położenia tych prętów obok siębie na płask i ostrzenie jak na długim kamyczku.
A jak chcesz koniecznie pozostać przy trianglu to wystarczy przecież podłożyć z jednej strony podstawki grubszy kawałek tektury aby zmienić na + kąt przeciwległego pręta, potem przekładasz i masz z jednej i z drugiej strony te 20stopni+~2 aby zjechać ewentualne wire-edge.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

Cale zycie sie czlowiek czegos uczy 8O Jak dotad bylem przekonany ze ostrzy sie "ciagnac" ostrze, a nie "pchajac" go po ostrzalce 8O Czyli dokladnie w przeciwnym kierunku niz na rysunku 8O


Właśnie o tym dziś gadamy, ostrzenie jak opisujesz sprzyja pojawianiu się wire-edge, czyli zadziora, drutu, czy jak to tam nazwać, który szybko się zawija/wykrusza i nóż z mega-stali :wink: robi się szybko tępy jak dupa.
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia


Cale zycie sie czlowiek czegos uczy 8O Jak dotad bylem przekonany ze ostrzy sie "ciagnac" ostrze, a nie "pchajac" go po ostrzalce 8O Czyli dokladnie w przeciwnym kierunku niz na rysunku 8O


Właśnie o tym dziś gadamy, ostrzenie jak opisujesz sprzyja pojawianiu się wire-edge, czyli zadziora, drutu, czy jak to tam nazwać, który szybko się zawija/wykrusza i nóż z mega-stali :wink: robi się szybko tępy jak dupa.


No zgadza sie, dlatego ostrze (jak mi sie oczywiscie chce i mam czas :) na dwoch lub wiecej grubosciach kamyczka. Na prawie calkiem gladkim taki "drut" znika (a moze to ja go nie widze :? ) i nozyk jest w moim mniemaniu ostry. No nic, sprobuje ostrzyc wg metody ktora podales, zobaczymy jakie beda efekty 8)

BTW: Na samym koncu jak wygladzam ostrze uzywam starego skorzanego paska i odrobiny pasty polerskiej. Na nim raczej nie da sie ciagnac noza w opisany przez Ciebie sposob :?: A moze sie myle?
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

BTW: Na samym koncu jak wygladzam ostrze uzywam starego skorzanego paska i odrobiny pasty polerskiej. Na nim raczej nie da sie ciagnac noza w opisany przez Ciebie sposob :?: A moze sie myle?

Nie, OK, to też jest sposób. Tylko dobrze wpierw zminimalizować drut do absolutnego minimum wygładzając na najdrobniejszej osełce (ale ja jadę zawsze krawędzią do przodu) a potem na jakieś skórce z pastą. Już wklejałem gdzieś tą fotkę PiteraM: po prawej na kamyku klasycznie krawędzią do przodu, ale na skórce już odwrotnie (skóra ma naturalne ugięcie pod naciskiem, więc jadąc do przodu zacinałbyś ją...btw. na takiej skórce z pastą tak jakby nieco zaoblasz te ostatnie mikrony krawędzi i likwidujesz resztki drutu):
Dołączona grafika
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

Jak dotad bylem przekonany ze ostrzy sie "ciagnac" ostrze, a nie "pchajac" go po ostrzalce 8O Czyli dokladnie w przeciwnym kierunku niz na rysunku 8O


To jest wariant klasyczny, ktory mozna zobaczyc n.p. na kasetach M. Janisha. Jednakze ta technika jest dobra etedy, gdy mamy do dyspozycji dobra oselke. Majac do dyspozycji to co mozemy kupic na co dzien, lepiej jest ostrzy odwrotnie, zaczynajac od czubka ostrzem do tylu. Wtedy oselka dluzej nam posluzy.


A Syrina nie czytał

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

A Syrina nie czytał

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

No nie?

Zeby tak lekce sobie wazyc klasyke... :roll: ;)

A link do tego jest juz tez TUTAJ, W "PORADNIKU" ;)
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
wire edge jest dobre ... podczas ostrzenia

jest to własciwość stali [nie jestem pewien czy wszystkich - raczej tych bardziej miękkich] - ostrzone z jednej strony, kiedy staną się bardzo cienkie wywijaką się na drugą stronę - to jest ten moment kiedy można zmienić strony[kiedy na całym ostrzu jest wire edge] i ostrzyć tą drugą i tak powoli, powoli, drobniejszymi ostrzałkami się robi to wire edge raz na jednej raz na drugiej, potem wypolerować i gotowe - po prostu ułatwia ostrzenie


acha - mi się szybko stępiło 154cm w brzozie [czyli w sumie miękkim drewnie] kiedy używałem ostrza do skrobania - czyli prostopadle do gałęzi - używane do strugania starcza na dłuuugo
  • 0

budo_rene nożownik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
A podpowiedzcie, bo takich ogólnych, teoretycznych wiadomości nigdzie nie napotkałem...

Weźmy tępy nożyk, ale bez szczerb, z zachowanym kształtem krawędzi tnącej...tylko tępy. Od jakiej gradacji kamienia zacząć i na jakiej skonczyć. Ile gradacji zastosować. Tak zeby był ostry. Chodzi mi po prostu o te gradacja ...pokazane w postaci liczb. 120? 300? 1000? Jaka jest ninimalna, jaka maksymalna. Bo jak do tej pory miałem kamienie o gradacji "nieznanej" a chce kupić coś co ma jakieś parametry zidentyfikowane i do tego przydatne.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

A podpowiedzcie, bo takich ogólnych, teoretycznych wiadomości nigdzie nie napotkałem...
Weźmy tępy nożyk, ale bez szczerb, z zachowanym kształtem krawędzi tnącej...tylko tępy. Od jakiej gradacji kamienia zacząć i na jakiej skonczyć. Ile gradacji zastosować. Tak zeby był ostry. Chodzi mi po prostu o te gradacja ...pokazane w postaci liczb. 120? 300? 1000? Jaka jest ninimalna, jaka maksymalna. Bo jak do tej pory miałem kamienie o gradacji "nieznanej" a chce kupić coś co ma jakieś parametry zidentyfikowane i do tego przydatne.

Jeśli tak tępy, że nie tnie równo papieru (ale bez dużych szczerb) to max od 300 na ~1000 skończywszy+ewentualna polerka. A jeśli tylko stracił zdolność golenia (a najczęście już wówczas zabieramy się za nasz nożyk 8) ) to najgrubsza gradacja jaka się przydaje to 600+...Tu masz tabele DMT, "przelicznik" (nazwa&gradacja jak w papierku ściernym&wielkość ziarna w mikronach) raczej "powszechnie obowiązujący" (spyderco, gerber...):
Dołączona grafika
  • 0

budo_rene nożownik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
O widzisz o to mi chodziło- sama esencja :D dzięki serdeczne!! :-)
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia
zeby nie bylo tak jednoznacznie:
klasyfikacja wymiarora mat. sciernych z encyklopedii techniki - materialoznawstwo
zakres wymiarowy numer ziarna

28 - 20 mikronow - 400
20 - 14 mikronow - 500
14 - 10 mikronow - 600
10 - 7 mikronow - 800
7 - 5 mikronow - 1000
<5 mikronow -1200

jak widac obie klasyfikacje troche sie rozjezdzaja
pozdro
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sekwencja ruchu ostrzenia

zeby nie bylo tak jednoznacznie:
klasyfikacja wymiarora mat. sciernych z encyklopedii techniki - materialoznawstwo
zakres wymiarowy numer ziarna

28 - 20 mikronow - 400
20 - 14 mikronow - 500
14 - 10 mikronow - 600
10 - 7 mikronow - 800
7 - 5 mikronow - 1000
<5 mikronow -1200

jak widac obie klasyfikacje troche sie rozjezdzaja
pozdro

..hmm, wiesz tu chodzi o gradację "orientacyjną", poza tym mogą być nieco inne standardy dla ziarna diamentowego. Te mikrony to wymiary samego ziarna a druga cyfra to ilość ziaren na określonej powierzchni - w praktyce między jednym a drugim parametrem nie ma jednoznacznych związków matematycznych :wink: , wszystko zależy o techniki osadzania, wielkości kryształów materiału ściernego etc.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024