Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nadawanie szlifu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Ostrzyć próbowałem :wink: , ale wg mnie ten kamien jest jeszcze zbyt gruboziarnisty, no chyba, że ja coś źle robie :roll:
Może gdyby był delikatniejszy kamień...
Szlifowanie na tej wolno obrotowej jest całkiem ok dla wprowadzenia już dokładnego szlifu(a później to ja już się bawie osełką i polerką).

Natomiast jest jeszcze jeden aspekt, o którym dowiedziałem się niedawno; mianowicie powiedziano mi, że takie szlifierki są już wycofywane i mało kto takich używa(tych wolno-obrotowych), więc bardzo trudno jest dostać do takiej kamień :|
Ja tą kupiłem w Castoramie na targówku i nie pamiętam czy tam mieli te kamienie, natomiast w sklepie, który się specjalizuje w asortymencie szlifierskim powiedzieli, że takie kamienie można dostać tylko za pomocą zamówienia(minimum 10 sztuk), co jest dosyć niepokojące bo teraz to ja się boje profliować ten kamień, gdyż jak go rozwale to mogę mieć problem z dostaniem drugiego...
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
wolne obroty są drogie. Wie to każdy kto zajmuje się jubilerką i tym podobnym. Łatwiej jest zrobić silnik o mocy 400W i 3000 obr niż 400W i 1300obr.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Jako ze przeszedlem przez kilka szlifierek to moze cos napisze.
Przede wszystkim u mnie wszystko jest w HP , tak wiec jako drastyczne minimum do szlifierki czy to tasmowej czy innej to 1/3 HP czyli okolo 250 W ( z tego co pamietam ze szkoly), realanie trzeba mowic o minimum 1/2 HP ( 370 W).Duze szlifierki na belt 2x72 to 1 do 2 HP ( 3500 RPM lub z regulatorem). Obroty ,idealem dla domowej szlifiery by bylo cos pomiedzy 1750 - 2000 , jeszcze lepiej z regulatorem obrotow.
asada generalne z ziarnistosc papieru odwrotnie proporcionalna to obrotow , czyli im bardziej precyzjna robota tym wiekszy grind i mniejsze obroty ( nie dotyczy polerowania ) . Co jeszcze jezeli ktos mysli o rownym szlifie to bez tzw " work rest" czyli podporki sie nie obejdzie ( ale to juz szczegoly)
  • 0

budo_lucos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Kamienie wolnoobrotowe można kupić w Casoramie w Al. Jerozolimskich. Też mam taka szlifierkę z jednym kamieniem wolnoobrotowym i moim zdaniem do ostrzenia nie nadaje się za bardzo, ale to tylko moje osobiste odczucie :wink:
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Kilka miesiecy temu znalazlem idealna rzecz do ostrzenia nozy.
Cena niewielka bo tylko okolo 20 $ , co za to dostajemy , 2 klejone papierowe tarcze z silicone carbide o roznym gride i paste i proszek szlifierski.Zakladamy na jakakolwiek szlifierke i po chwili praktyki , ostrzymy noze do naprawde poziomu scary sharp .
  • 0

budo_mlodyraduh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 342 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu

Łatwiej jest zrobić silnik o mocy 400W i 3000 obr niż 400W i 1300obr.


A jeszcze łatwiej zrobić przełorzenie napędu.

mlodyraduh
  • 0

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Ciekawe Seiken czy to jest do dostania w Polsce... :roll:
I mówisz, że to ma różne gradiacje na jednej tarczy? Jaką to ma grubość? A już byłbym w siódmym niebie jakbyś tak fotke zamieścił :) ...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Nie to sa 2 tarcze , jedna zgrubna i druga do polerowania.
Ostrzyc mozna pewnie na rozne sposoby , ale ja robie to troche inaczej.
Tarcze obracajasie "ode mnie" , na tarczach zaznaczam 0 stopni na gorze i i tak az do 45 .Trzymam noz rownolegle do podlogi i przystawiam do punktow w tarczy w zaleosci od zadanego kata ostrzenia.
OCzywiscie sam tego nie wymyslilem , ale metoda ciekawa i niespotykana wiec opisuje
Dołączona grafika
  • 0

budo_kamil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3-miasto zawsze i wszedzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu

Wow, kamil też coś dłubiesz? Pokaż, pochwal się!!

Dłubiem kolego dłubiem . Sprzęcicho mam z najwyższej półki , dostęp do laserów przeróznych ,obrabiarek , materiały jakie chcem tylko....czasu ni mam ... :( ...wczoraj np. miałem być pod Grunwaldem , Wielką Bitwę ogladać i naszych braci rycerzy wspierać do boju krzykiem okropnym a ... wylądowałem w pracy ... :cry: ehh... jednak nie poddajem siem i jak wydłubiem to pokażem... :D ..pozdro.
  • 0

budo_kamil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3-miasto zawsze i wszedzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu

kamil szlifierka stołowa z możliwie najmniejszymi obrotami najlepiej poniżej 2000.

No niekoniecznie ...szlifierki stołowe nie mają regulacji obrotów ( co nie znaczy ze nie można tego bajeru samemu zrobić ) jednak im większe obroty tym lepiej ponieważ taką szlifierkę mozna łatwo przezbroić w polerkę a tu duze obroty sa jaknajbardziej wskazane.Natomiast podczas szlifowania wystarczy często chłodzić materiał nie dopuszczając do przebarwienia cieplnego i wszycho.pozdro.
  • 0

budo_kamil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3-miasto zawsze i wszedzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu

...asada generalne z ziarnistosc papieru odwrotnie proporcionalna to obrotow , czyli im bardziej precyzjna robota tym wiekszy grind i mniejsze obroty ( nie dotyczy polerowania )...

8O :lol: ...albo ja coś źle czytam.. :roll:
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
[quote name="kamil"][quote name="budo_SOKÓŁ"]kamil szlifierka stołowa z możliwie najmniejszymi obrotami najlepiej poniżej 2000.[/quote][/quote] No niekoniecznie ...szlifierki stołowe nie mają regulacji obrotów ( co nie znaczy ze nie można tego bajeru samemu zrobić ) jednak im większe obroty tym lepiej ponieważ taką szlifierkę mozna łatwo przezbroić w polerkę a tu duze obroty sa jaknajbardziej wskazane.[quote]

Kamil to powiem ci że nie masz racji. Proces polerowania, czegokolwiek powinien się odbywać na jak najmniejszych możliwych obrotach. Polerowanie stali, bursztynu, bo z takim mam też doczynienia, drewno, szkło (takie jak na zwierciadła do teleskopów itp). Przy wysokich obrotach powierzchnia nie poleruje się. Za to wytwarza się wysoka temperatura która zaczyna nadtapiać (niszczyć) materiał albo element szlifujący. Wysokie obroty są dobre (w grawerowaniu, cięciu płytek gresowych, blachy do celów budowlanych ipt) w każdym razie nie do precyzyjnego i estetycznego wykańczania. :) :) :)
Ale na siłę można można wszystko, tylko efekt nie zawsze jest taki jaki sobie byśmy tego życzyli. :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_kamil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3-miasto zawsze i wszedzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu

kamil szlifierka stołowa z możliwie najmniejszymi obrotami najlepiej poniżej 2000.

No niekoniecznie ...szlifierki stołowe nie mają regulacji obrotów ( co nie znaczy ze nie można tego bajeru samemu zrobić ) jednak im większe obroty tym lepiej ponieważ taką szlifierkę mozna łatwo przezbroić w polerkę a tu duze obroty sa jaknajbardziej wskazane.

Kamil to powiem ci że nie masz racji. Proces polerowania, czegokolwiek powinien się odbywać na jak najmniejszych możliwych obrotach. Polerowanie stali, bursztynu, bo z takim mam też doczynienia, drewno, szkło (takie jak na zwierciadła do teleskopów itp). Przy wysokich obrotach powierzchnia nie poleruje się. Za to wytwarza się wysoka temperatura która zaczyna nadtapiać (niszczyć) materiał albo element szlifujący. Wysokie obroty są dobre (w grawerowaniu, cięciu płytek gresowych, blachy do celów budowlanych ipt) w każdym razie nie do precyzyjnego i estetycznego wykańczania. :) :) :)
Ale na siłę można można wszystko, tylko efekt nie zawsze jest taki jaki sobie byśmy tego życzyli. :)
Pozdrawiam

SOKÓŁ - hmm ..co do polerowania szkła czy bursztynu wypowiadał się nie bendę - nie próbowałem tego jeszcze . Natomiast stal owszem i zawsze z obrotami na maxa .Materiał nagrzewa się lecz nie ma tu mowy o ... 8O nadtopieniu np. ostrza noża ...pozatym polerka na wolnych obrotach musi trwać wieki całe...pozdro.
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
w przypadku stali jeśli szlifujesz filcem to topi się filc (czyli materiał do polerowania) wygląda to w ten sposób, że na powierzchni metalowej zaczyna się "ciągnąć" zabrudzenie przypominające brudną zużytą gumę do żucia. jeśli jest to tak zwana gumka polerska to możliwe jest nie proszone rozhartowanie stali. 8)
Kamil, jeśli dobrze ci idzie polerowanie na 3000 obrotach to rób to dalej, nie mniej jednak w większości przypadków polerowanie na tak wielkich obrotach będzie powodowało wyżej wymienione skutki. Można się przed tym bronić. Mniej dociskać element do tarczy polerskiej itp, ale pamiętaj że są to już umiejętności manualne do których niektórzy muszą dojść sami, a my na budo piszemy o najprostszych rozwiązaniach żeby umożliwić niektórym szybsze zrobienie wymarzonego przez siebie noża.

Ja na przykład jestem teraz w trakcie opanowywania szlifu wklęsłego na szlifierce stołowej i powiem że nie należy to zadanie do najprostszych. :evil: Prostym rozwiązaniem była by szlifierka taśmowa, ale że nie planuję na razie jej zakupu to się jeszcze troszkę pomęczę. 8) Może dojdę do takiej wprawy, że nie będę musiał kupować taśmówki. :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
mam pytanie do panów

czy wy odpuszczacie stal swoich nozyków (pytanie retoryczne)
ustalacie ścisłą granice do której można nagrzać BY MIEĆ RZĄDANĄ TWARDOŚĆ

a szlifując ostro lub polerująć nagrzewa wam się narzędzie do znacznych temperatur??

panowie wy w ten sposób miejscowo odpuszczacie narzędzie, wprowadzacie tzw naprężenia szlifierskie (polerskie też można tak nazwać) BARDZO KURNA NIEKORZYSTNE, UWAŻANE ZA WADE

narzędzie nie może się nagrzewać do temperatury wyższej niż odpuszczanie
pamięącie że tam gdzie nie widać - przy samej tarczy jest bardzo wysoka temparatura skoro nagrzaliście narzędzie na wskroś i was oparzyło to tam może być i 200-300 setek więcej (celcjusza)

pozdro
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
i właśnie dlatego odradzam wysoko obrotowe szlifierki.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
Jasne że się nagrzewa przy polerce i trzeba chłodzić wodą.

Ale nie dramatyzujmy. Nawet jak komuś uda się miejscowo odpuścić klingę, to raczej tragedii z tego nie będzie, zwłaszcza przy nożach jakie do tej pory prezentowane były przez Naszych forumowych twórców.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nadawanie szlifu
nie dramatyzuję

niestety odpuszczanie to bardzo ogólne określenie na wiele zjawisk zachodzących w pewnych zakresach temperatur

żeby było ciekawie to w sumie nie jest ważny czas odpuszczania (no bez przesady trochę to musi trwać), podczas chłodzenia z temperatury odpuszczania część austenitu szczątkowego może się przemienić w martenzyt (dość kurna twardy)
pół bidy jak jedziemy dalej ale kiedyś trza kurna skończyć, i tu pojawia się problem
mogą (powtarzam mogą nie muszą) pojawiać się pęknięcia, mamy przecież martezyt nieodpuszczony (ten co się zrobił z austenitu szczątkowego) twardy i kruchy, który nawiasem mówiąc ma wiekszą objetość od austenitu
i niestety często w przypadku narzędzi szlifowanych pojawiają się takie wady (mogą to być mikropęknięcia) które wychodzą często nie przy kontroli po szlifowaniu ale podczas pracy
ale ogólnie nie dramatyzujmy jak napisał Jumbo
wady te mogą być i sie nigdy nie ujawnić, bo zaczynają przeszkadać dopiero jak narzędzie jest poddawane znacznym naprężeniom

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024