Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak oszczędzić kolana ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_hunterlove
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dublin, Bialystok
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Jak oszczędzić kolana ?
W sztukach walki dużo ćwiczeń obciąża w bardzo dużym stopniu kolana, co może w przyszłości przerodzić się w duży problem. Wiem o tym bo patrze na "starszych" zawdodników z swojej sekcji którzy się uskarżają na dolegliwoście kolanowe, te dolegliwości ma nawet sensej. Czy znacie jakiś sposób jak ćwiczyć żeby za bardzo nie "niszczyć" kolan, bo niechcem obudzić sie za 30 lat i swierdzić że sztuki walki zniszczyły mi kolana....... Wiem że nie da się nie których rzeczy ustrzec, ale na pewno są jakieś sposoby zapobiegawcze które spowodowały by że kolana tak bardzo nie ucierpią....
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?
Dobra rozgrzewka, ochraniacze na kolana, unikanie przeprostów.
  • 0

budo_alamakota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice W-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Dobra rozgrzewka, [...]


dokladnie. jakis czas temu mialem problem z kolanem.
w ramach rehabilitacji przybylo mi kilka cwiczen wzmacniajacych miesnie i sciegna okolicy kolan.
np: jedna noga stajesz na czyms chybotliwym. druga noga do gory i powoli starasz sie (na tej jednej nodze) robic przysiady.
nie musza byc glebokie. problem zachowania rownowagi skutecznie rozgrzewa kolano. najlepiej za tak niepewna podstawe miec poduszke sensomotoryczna ale zupelnie nie wiem gdzie ja w W-wie mozna kupic.
sklepy rehabilitacyjne (te ktore obdzwonilem) nie sprzedaja tego gadgetu :-/
  • 0

budo_fafar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Dobra rozgrzewka, [...]


dokladnie. jakis czas temu mialem problem z kolanem.
w ramach rehabilitacji przybylo mi kilka cwiczen wzmacniajacych miesnie i sciegna okolicy kolan.....najlepiej za tak niepewna podstawe miec poduszke sensomotoryczna....

Możesz więcej takich ćwiczeń opisać ? I co to ta poduszka sensomotoryczna ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Dobra rozgrzewka, ochraniacze na kolana, unikanie przeprostów.

... czyli kopania w powietrze, szczególnie z dużą szybkością. Niestety jest to nadal bardzo powszechne na treningach, co dziwi mnie bardzo, bo wystarczy podstawowa wiedza (a taką trener mieć powinien), żeby wiedzieć czym grożą przeprosty stawów.

No i też trzeba uważać z upadaniem na kolana, uderzaniem stopą w podłoże itp.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?
żeby zminimalizować przyczyny urazów kolan yrzeba się wybrać też na siłownię i wzmocnić mięśnie nóg, oczywiście wzmocnić a nie przeforsować...
  • 0

budo_modzewa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg (DresSiti)/Grecyja
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

żeby zminimalizować przyczyny urazów kolan yrzeba się wybrać też na siłownię i wzmocnić mięśnie nóg, oczywiście wzmocnić a nie przeforsować...


mialam juz 2 operacje na kolano, poniewaz mialam odszczepiona łekotkę (chyba tak to mozna napisac). po operacji musialam wzmocnic miesnie, ale ze nie mialam czasu wtedy chodzic na silownie, to zakladalam ciezarki na noge i w pozycji lezacej unosilam ja i uginalam. Tak po pare godzin dziennie.

Czesto zdarzalo mi sie, ze np. podczas kata kolano uginalo mi sie w druga strone lub na boki i blokowalo. (bolalo jak cholera i nie moglam kolana wyprostowac :| ). Po tych cwiczeniach juz coraz rzadziej mi sie to zdarza.

pozdro600
  • 0

budo_alamakota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice W-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Możesz więcej takich ćwiczeń opisać ? I co to ta poduszka sensomotoryczna ?


od konca.
poduszka sensomotoryczna to taki gumowy beret wypelniony ciecza. nie za duzy. w sam raz zeby na tym stanac i probowac utrzymac rownowage ;-)
cwiczenia:
najpierw lajtowo.
~ noga cwiczona (1) stajesz (na podlodze) na wyprostowanej na maxa. druga (2) tez wyprostowana, lekko z przodu, stopa rownolegle do ziemi i maksymanie 5 cm nad nia.
powoooli uginasz (1) przy czym (2) przesuwasz powoli do przodu baczac by stopa byla caly czas tuz nad ziemia. to ma NIE byc kucniecie. ot, takie niezbyt glebokie 'gibniecie' do dolu. potem powoooli znow prostujesz (1).
i tak kilka rundek. jak poczujesz milusie ciepelko w kolanie to chwila przerwy i jedziemy z czyms 'trudniejszym'
~ (1) stajesz na wspomnianej poduszce (ktorej nigdzie nie moge kupic :evil: ) i robisz to samo co powyzej. jest o tyle trudniej ze cholernie trudno utrzymac rownowage. teraz naprawde pracuje wszystko co masz w okolicy kolan coby sie nie przewrocic.
~ (1) stawiasz na poduszce, (2) na jakiejs pilce (np. do kosza or sth). cwiczenie jak w pierwszym przykladzie. ostroznie! najlepiej miec duzo miejsca wokol siebie ;-)
~ tu przydalby sie ktos do pomocy. pozycja jak w poprzednim przykladzie.
z tym ze nie robisz przysiadow tylko partner cos Ci rzuca (np pilke). potem mozna skomplikowac. rzucany przedmiot jest nie na wprost Ciebie tylko pod takim katem ze musisz sie wychylac i balansowac cialem na boki...
takie pierdulkowate cwiczenia naprawde moga wymeczyc. powodzenia :-)
  • 0

budo_fafar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Możesz więcej takich ćwiczeń opisać ? I co to ta poduszka sensomotoryczna ?

od konca.
poduszka sensomotoryczna to ....
cwiczenia: ....
takie pierdulkowate cwiczenia naprawde moga wymeczyc. powodzenia :-)


Dzieki bardzo, dziś zaczynam. Jeszcze pytanie o częstotliwość. Rozumiem, że codziennie, ale ćwiczonka są na tyle genialne proste, że można część z nich robić przy prawie każdej okazji (np. w pracy przy biurku). Jak często zalecili tobie takie ćwiczonka. Wiem, każdy inny i należy słuchać własnego ciała itd, chcę się rozeznać od czego zacząć i jaki mam margines bezpieczeństwa.
  • 0

budo_alamakota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice W-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Jeszcze pytanie o częstotliwość.

staram sie to robic codziennie przy przebudzeniowym rozruchu
(nie pisze 'rano' bo czasem 'rano' to z pracy wracam ;-) )
poza tym przed kazdym treningiem.
przychodze 15 min wczesniej i sie dokladniej rozgrzewam.

pozdrawiam
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?
Zestaw ćwiczeń na kolanka
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
:)
  • 0

budo_fafar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?
Dzięki bardzo, postaram się zrewanżować namiarem na poduszeczkę (jak mi sie uda). Na razie wyprubuje termofor.
  • 0

budo_alamakota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice W-wy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak oszczędzić kolana ?

Na razie wyprubuje termofor.

ale ze mnie glupia cipa. nie pomyslalem o tym !
DZIEKI :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024