Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hartowanie D2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Hartowanie D2
Panowie. Całkiem poważne pytanie - i być może propozycja.
Ponieważ niewykluczone, że będę miał dostęp do pieca,
gdzie można baaaardzo precyzyjnie zaprogramować proces grzania (praktycznie nieograniczona ilość kroków, dokładność +/- 5°C, max temp ~1200°C, a zapisałem się na kawał żelastwa z D2, mam pytanie:
czy ktoś wie - jak dokaładnie przeprowadzić proces hartowania tej stali????
Jeśli dostanę POWAŻNĄ odpowiedź - mogę zebrać cały złom, który Koledzy wyszlifują (opss... - przepraszam - nasze customy) i zahartować je.
Przy okazji - na wszelki wypadek zacząłem prowadzić negocjacje z koleżankami, które trzymają jakieś dziwaczne szczepy bakterii w sympatycznej zamrażarce (-130°C) - jeśli proces wymaga jakiegoś dziwnego mrożenia - może cosik z tego wyjdzie.

Czekam na jakieś sensowne wywody.
-wój-
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

A tutaj cytat o stali nas interesujacej:

AISI D-2 Heat Treat Procedure: Special Thanks to Koval Knives for this Information

1. Wrap blades in tool wrap. Double crimp all of the folded edges being careful to avoid having even a pin hole in the foil. The blades may be wrapped individually or stacked side by side (stack no more than 5 or 6 per pack for ease of handling). If they are wrapped individually you may consider placing them in an optional furnace rack. This rack will hold the blades in an upright position for minimizing warpage.

2. After placing the blades in the furnace, heat to 1850°F. After reaching 1850°F immediately start timing the soak time of 15-20 minutes. Evenheats' Set-Pro control can be programmed to automatically soak, for any amount of time desired, once temperature is reached.

3. After the soak time has elapsed, carefully slide out of package onto a steel grate or wire mesh (this is the air quench).

4. While blades are cooling allow the furnace to cool down to 950°F.

5. When the package has cooled enough for handling, remove the foil. The blades should be warm (approx. 125°F). At this time place them back in the furnace at the 950°F temperature. After the blades have reached this temperature allow them to remain (draw) for 2 hours. Evenheats' Set-Pro control can be programmed to automatically soak, for any amount of time desired, once temperature is reached.

6. Remove the blades for cooling down to room temperature and place them back in the furnace at 900°F again for 2 hours (this is a double temper we suggest for D-2). Evenheats' Set-Pro control can be programmed to automatically soak, for any amount of time desired, once temperature is reached.

7. After removing and cooled check hardness. You should have a 58 to 60 RC.

For extra stability and 1-1/2 points higher hardness you may pack blades in dry ice for 1 hour.

Note: All the above procedure is based on our own experience realizing there are others using their own trial-error. All equipment must be calibration checked periodically. There are no "short-cuts" for proper heat treating. Always exercise care and precaution.


Co do cieklego azotu to jezeli masz do tego dostep to mozna teoretycznie zwiekszyc wytrzymalosc naszych zlomow dzieki obrobce kriogenicznej :] Teoretycznie bo nie probowalem ...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
mam szczegółową procedurę domu (wraz z odpuszczaniem itd...), więc wyślę - pod wieczór - póki co jestem w pracy... ;)

pozdrawiam
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
to ja tez poprosze na maila ta procedurke 8)
  • 0

budo_sokół
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów k/Otwocka

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
jak by to nie był klopot to i ja bym był chętny na ta procedurkę.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
jak wszsyscy to wszyscy, nie lepiej wkleic to tutaj, bo ja tez bym chcial
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
STAL NARZĘDZIOWA DO PRACY NA ZIMNO Norma EN/DIN <1.2379> X155CrVMo12-1

Norma polska - NC11LV


Kucie:

Kuć w temperaturze 1050-850 °C

Wolno chłodzić w piecu lub w termoizolacyjnym materiale

Wyżarzanie:

Wyżarzać w temperaturze 800-850 °C

Wolno chłodzić w piecu z prędkością 10-20 °C/godz., aż do osiągnięcia temperatury około 600 °C. Następnie chłodzić w powietrzu.

Twardość po wyżarzaniu max. 235 HB

Odprężanie:

Odprężać w temperaturze 650-700 °C, po nagrzaniu materiału na wskroś wygrzewać przez 1-2 godz w atmosferze neutralnej.

Chłodzić w piecu.

Hartowanie:

Po osiągnięciu temperatury 1020-1040 °C i wyrównaniu jej w całym materiale, wygrzewać przez 15-30 min.

Kształty skomplikowane chłodzić w powietrzu

Kształty proste w strumieniu powietrza, w oleju, w kąpieli solnej(500-550 °C lub 220-250 °C)

Przedmioty o f < 25 mm w spokojnym powietrzu.

Twardość po hartowaniu 63-65 HRC.

Odpuszczanie:

Wolno nagrzewać do temperatury odpuszczania zaraz po hartowaniu. Wygrzewać 1 godzinę dla każdych 20 mm grubości materiału, ale nie mniej niż 2 godz. Chłodzić w powietrzu.

Twardość po odpuszczaniu w zależności od temperatury odpuszczania wynosi:

100°C - 63 HRC 200°C - 61 HRC

300°C - 59 HRC 400°C - 58 HRC

Azotowanie:

Jeżeli azotowanie odbywało się w kąpieli solnej, to zalecane jest hartowanie w podwyższonej temperaturze 1060-1080 °C.

Odpuszczanie w dwóch cyklach:

Pierwszy; w temperaturze 520 °C

Drugi; w temperaturze niższej o 30-50 °C od temperatury pierwszego cyklu.

Jeżeli wymagana jest duża stabilność wymiarowa przy obróbce cieplnej, temperatura odpuszczania powinna być co najmniej równa temperaturze azotowania.

Odprężanie po azotowaniu w temperaturze około 300 °C.

Minimalna twardość po azotowaniu 60 HRC

Jeżeli azotowanie odbywało się w kąpieli w temperaturze około 570 °C, a czas azotowania wynosił 30 min, to głębokość warstwy naazotowanej powinna wynosić około 0,03 mm.[/b]
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie D2
no i Jumbo mnie wyreczyl - ;)
dzięki !

wiec nie bede sie powtarzal...powiem tylko, ze co do tej stali dowiedzialem sie, iz powinno sie ja hartowac próżniowo... ale jak już przetestuję ten temat - to napiszę o tym więcej... ;)

pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024