Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najprostszy CUSTOM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Najprostszy CUSTOM
Na razie wszystkie noże jakie robiłem, wymagały dość dużego zaangażowania i czasu.Cięcie, szlifowanie, polerowanie itd. wymagają nakładu pracy, a także odpowiednich narzędzi. Dlatego chciałbym pokazać, jak zrobić najprostszy własny CUSTOM, przy minimalnych środkach finansowych, narzędziowych, materiałowych i czasowych. Nie każdy musi od razu zrobić wymarzone ostrze, a może ktoś wykorzysta poniższy opis i spróbuje po raz pierwszy samodzielnie wykonać nóż.

Proszę o niepisanie komentarzy, że jest brzydki itd. bo bardziej chodziło mi o pokazanie, jak można zacząć zabawę z robieniem noży.

Całość wykonana w około 1,5 godziny z jedną przerwą na obiad.

Podstawę tego noża stanowi ostrze z kuchennego noża o grubości 2 mm. Mało wyginająca się stal, sprawiająca wrażenie dość solidnej. Jasne, nie jest żadna dobr stal, ale przecież my robimy coś taniego. W tym wypadku nóż kupiłem za 5,45 groszy w sklepie AGD. Nóż był firmy DRAGON, a w oryginale miał klasyczną kuchenną rękojeść łączoną trzema aluminowymi nitami.

Pierwszą czynnością było przecięcię piłką do metalu nitów i rozebranie rękojeści. Aluminium tnie się pięknie, więc trwało to może 5 minut.

Miałem już w ręku gołą stal. Wkręciłem w imadło i przy pomocy piłki do metalu odciąłem niepotrzebne części rękojeści doprowadzając do powstania prostego odcinka o wysokości około 1cm. Można powiedzieć, że to były prawie wszystkie prace związane z obróbką metalu.

Jelec zrobiłem z blachy miedzianej o grubości 5mm. Najpierw nawierciłem otworki wiertłem 1,5mm na wysokość metalowej części rękojęści. Potem pilniczkiem do paznokci wyszlifowałem dość równy prostokąt. Po nałożeniu na rączkę, siedział trochę krzywo, więc pilnikiem wyrównałem krawędź ostrza, tak by ładnie pasowała do jelca. Potem wyciąłem kształt jelca piłką i pilnikiem obrobiłem krawędzie, żeby nie był to aż tak prosty kształt.

Teraz rękojeść. Wybrałem drewno jatoba, bo podoba mi się odcień tego drewna. Oczywiście można zrobić z każdego innego gatunku. W klocku o długości rękojeści wywierciłem wzdłuż otwory wiertłem do drewna 3mm i tym samym wiertłem wyfrezowałem podłużny otwór na całej długości. Metalowa część ładnie wchodziła w przygotowany otwór, więc osiągnąłem zamierzony efekt. Teraz papier ścierny do ręki i szlifowanie klocka, by nadać mu ciekawy kształt. Szlifowałem tak, by część przy jelcu miała tą samą grobość co jelec. Gdy miałem już wyszlifowany klocek na ładny kształt, postanowiłem jako ozdobę zakończyć rączkę innym drewnem. Tym razem wziąłem jasny dąb. Znów wiertłem do drewna nawierciłem otwór i sfrezowałem, tym razem jednak nie na wylot. Mając w dłoni gotowy klocek z dębu, oszlifowałem go papierem ściernym do wymiarów pierwszego drewna. No i właściwie już mamy wszystko. Nie podobało mi się łączenie drewna z drewnem, więc wyciąłem kawałek skóry, który miał zostać kolorową przekładką między drewnami.

Montujemy wszystko w całość. Klej Poxipol przezroczysty i najpierw wkleiłem jelec. Po wyschnięciu, nałożyłem pierwszą częśc drewna, a w otwory po wiertle strzykawką wpuściłem Poxipol tak, że wypełnił wolną przestrzeń między drewnem a metalem. Schnięcie dłuższe, bo kleju więcej. Po wyschnięciu, nałożyłem skórzaną przekładkę, na to klej i drugą cześć drewna i do schnięcia.

Klej wysechł, więc papier ścierny do ręki i szlifowanie, by rękojeść nabrała ładnego wyglądu. Połaczenie drewna równo zeszlifowane, tak iż pod palcem nie czuje się skoku. Szlifowanie zakończone.

Teraz zabezpieczenie rękojeści przed wilgocią, a zarazem nadanie ładnego wyglądu. Terpentyna, a w niej rozpuszczona biała świeczka. Szmatka do ręki i wcieranie uzyskanej substancji. Robiłem to kilkukrotnie, by drewno napiło się terpentyny, a wosk ładnie wszedł w drewno. Pozostało wyczyszczenie całości i mamy w ręku gotowy nóż.

Wiem, nie jest to dzieło sztuki, ale jako nóż dla kogoś, kto chce chociaż spróbować własnych sił, a zarazem nie wydać majątku na narzędzia i materiału, moim zdaniem idealna sprawa.

Wykorzystano:

Materiały:

- ostrze noża kuchennego - 5,45 zł
- kawałek mosieżnej blachy - kawałek ze złomowiska - 0 zł
- drewno jatoba - każdy na pewno ma jakieś drewno,
- drewno dąb,
- kawałek skóry naturalnej - ze starego paska
- klej Poxipol przezroczysty - 9,90 zł
- terpentyna - 6 zł
- świeczka - jakieś ogarek niedopalony

Narzędzia:

- imadło,
- piłka do metalu,
- pilnik do metalu o szerokości 1,5 cm,
- pilnik do metalu 1 cm,
- pilniczek do paznokci,
- wiertło do metalu 1,5mm,
- wiertło do drewna 3mm,
- papier ścierny 80, 120, 200

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Tak piszę na szybko, bo się dzisiaj nie za dobrze czuję (ciśnienie), więc jeżeli się gdzieś pomyliłem z czymś, proszę o wyrozumiałość.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
jak na 1,5 h pracy, to całkiem fajny. I ostrze takie pasujące, wygląda naprawdę fajnie.

nie masz może fotek prezentujących proces tworzenia. Myśle, że to by pomogło bardzo początkującym (np. mi :D ), a dla takich jest adresowqany twój produkt, jak mniemam :)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Czadowy nozyk!
Akurat w przerwie obiadowej mozna zrobic :)
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Mój produkt nie jest adresowany, ale opis!!! :)


Niestety nie robiłem zdjęć w trakcie. :cry:
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Jumbo! :D fajna robótka... naprawdę - szczególnie na taki krótki okres pracy! :) a co do pracy - to juz kiedyś mówiłem - zazdroszczę wolnego czasu - ja dopiero się doczlapałem z pracy... :(

no i musze się przyznać, że już powolutku zaczynam kończyć Combatclaw-a (więc pewnie już wrzucę zaniebawem fotki w wersji "steel" a nie "pcv" :D ), a ok.poniedziałku bede miał dostep do magnesówki, żeby Ground Zero "zjechać" z 6mm na 4mm... i kolejny nożyk do wykończenia... tylko te paluchy poobijane... jakieś 13 lat temu nie przypuszczałem ze bede kiedys zasuwał na szlifierkach, frezarkach, bawił sie w kowala i bóg wie co jeszcze robił narzędziami... a tu proszę ;) ...

... Ty nawet nożyk po obiadku trzaskasz...

cooool ! :wink:
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Bardzo dobra rzecz na poczatek , i nie tylko na poczatek.
Znalezienie niedrogiego noza i naucznie sie na nim jak opilowywac okladzine , bolsters , jak prawidlowo mocowac rivets itd.
Malo do stracenia a duzo sie mozna nauczyc ,startowac od razu z D2 i micarta do moze byc duzy wydatek finansowy jak na poczatek nauki.
Ja np. bardzo lubie zamienic okladziny , dodatc bolstery zrobic jakis file w normalnym BM ,duzo przy tym radosci i czas na nuke na pewni nie stracony . Problem tylko taki ze taki noz od razu mi znika u znajomych.
Sluchajcie Jumbo ,to naprawde dobra i tania mozliwosc nauki.
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
swiete slowa Seiken! :) calkowicie popieram!
sam zaczynalem od "strugania" nozy z kuchni... az przyszedl czas na D2 i dopiero wtedy zrozumialem CO TO ZNACZY obrabiac recznie stal... :)
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Dobra instrukcja. Myślę że sie przyda.
Zgadzam sie z przedmówcami. Warto zacząć od drobiazgów, by by moć później pracować nad drobiazgami. :)
  • 0

budo_dagorn
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Najprostszy CUSTOM
Zgadzam się z przedmówcami!
Ja swojego pierwszego customa zrobiłem następująco:
wybrałem się do KORONY (to taki supermarket) i nabyłem w nim nóż kuchenny... uwaga... do sałatek za jedyne 19zł - Stal firmy NIROSTA. Rekojeść rozebrałem z okładziny a zzlifierką przesunąłem czubek sztychu bardziej na srodek po czym udałem się do sklepu żeglarskiego i kupiłem 3m linki o srednicy 4mm. Zrobiłem rękojeść w cord wrap. Samo wykonanie zajeło mi suma sumarum jakies 2h. Jak bede miał fotki to zamieszcze.

Pozdrawiam!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024