Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bjj to sam parter


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Bjj to sam parter
Raz. Bjj to sam parter i troszeczke sprowadzania do parteru (troszeczke bo rzuty tracą swoja skuteczność w walce z judoką czy zapaśnikiem). To raz.
Dwa. Nie używałbym określenia ignorancja. To ma wydzwienk negatywny. Adepci klasycznych styli poprostu mieli od zawsze wpajane ze ich system jest najlepszy. To nie ich wina i oni sami wcale nie sa ignorantami. Jasne, ze nie uwierzą, ze to co mieli wałkowane od 15 lat jest troche przesadzone na słowo i czasem trzeba im udowodnić. z osobistego doświadczenia jednak wiem, ze często wystarczy im chwila sparingu i doceniaja parter. Nie ma w tym ignorancji, to poprostu niewiedza.
Ignorancją natomiast wykazują sie czesto młodzi "wojownicy" którzy maja idealistyczne wyobrażenie o swoim systemie. Widziałem postawy w stylu: "Karate jest najlepsze bo Jacek tak mówi." Chodzi mi o to ze tacy kolesie nie walczą a tylko komentują. Ich wiedza opiera sie na opowieściach innych.
Podsumowując. Szacunken dla karateków ze chcieli walczyć, to czy przegrali, czy wygrali to już drugorzędna sprawa. Jak znaleźli 30!!! którzy wierzyli w swój system do tego stopnia ze chcieli walczyć to naprawde jakaś sekcja z niezłym poziomem.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

Raz. Bjj to sam parter i troszeczke sprowadzania do parteru (troszeczke bo rzuty tracą swoja skuteczność w walce z judoką czy zapaśnikiem). To raz.


To raz starczy aby nie czytac dalej skoro takie gafy sie strzela..... 8O
  • 0

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
No a bardzo sie pomyliłem? Co jeszcze obejmuje BJJ? Nie ma żadnych uderzeń przecież. Co wykracza poza parter? No zwarcie jest, ale ja nie słyszałem o żadnych technikach kończących w zwarciu, praktycznie cała walka toczy sie w parterze mimo, iż sie zaczyan w stójce. Wyprowadźcie mnie z błędu jak sie myle, to więcej nie będę "strzelał" gaf :P
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

No a bardzo sie pomyliłem? Co jeszcze obejmuje BJJ? (...)No zwarcie jest, ale ja nie słyszałem o żadnych technikach kończących w zwarciu, praktycznie cała walka toczy sie w parterze mimo, iż sie zaczyan w stójce. :P


Podam znane mi techniki konczace w stojce i sprowadzenia do parteru, nie wystepujace w judo ani zapasach:

- Mata leo ("gole" duszenie od tylu)
- Ezechiel (odwrotne" Mata leo")
- duszenie gilotynowe
- balacha w locie
- trojkatne duszenie w locie nogami
- trojkatne duszenie rekami
- sprowadzenia do parteru przez dzwignie (kilka rodzajow - zabronione w judo)
- kami basami (nozyce kraba - zabronione obecnie w judo)
- zciagniecia przeciwnika do gardy

Z pewnoscia sa jeszcze inne, ktorych nie znam....
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

No a bardzo sie pomyliłem? Co jeszcze obejmuje BJJ? Nie ma żadnych uderzeń przecież. Co wykracza poza parter?


I tu lezy pies pogrzebany. Bjj nie jest skodyfikowana sztuka walki. Nie ma powiedziane: to to i to nalezy do Bjj i to jest Bjj a reszta to juz nie jest Bjj.
Z tej przyczyny jest masa "odmian" Bjj pod wspolna nazwa. We wszystkich dominuje nauka walki na ziemi.
Glowne roznice skladaja sie na podejscie do zagadnien samoobrony, uderzen, vale tudo.

No zwarcie jest, ale ja nie słyszałem o żadnych technikach kończących w zwarciu, praktycznie cała walka toczy sie w parterze mimo, iż sie zaczyan w stójce.


Sandokan pieknie wypisal kilka mozliwych technik w stojce.
Wiekszosc technik jakie wykonujesz na ziemi mozesz wykonac stojac na 2 nogach z ta roznica iz jest to bez porownania trudniejsze (bardzo mala kontrola przeciwnika) przez co mniej powszechne.
  • 0

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
No niech wam będzie. A więc BJJ to głównie parter.
Na treningach robi sie prawie sam parter, zaczyna sie nauke od partertu, a dopiero potem dochodzą techniki w stójce. Czas poświęcony stójce jest znikomy w porównaniu z np judo.
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

Podam znane mi techniki konczace w stojce i sprowadzenia do parteru, nie wystepujace w judo ani zapasach:

- Mata leo ("gole" duszenie od tylu)
- Ezechiel (odwrotne" Mata leo")
- duszenie gilotynowe
- balacha w locie
- trojkatne duszenie w locie nogami
- trojkatne duszenie rekami
- sprowadzenia do parteru przez dzwignie (kilka rodzajow - zabronione w judo)
- kami basami (nozyce kraba - zabronione obecnie w judo)
- zciagniecia przeciwnika do gardy

Z pewnoscia sa jeszcze inne, ktorych nie znam....

potwarz, nieprawda, łeż! prawie... ściągać dźwignią nie wolno, kami basami zabronione, a garda w stójce bezsensowna (lecimy na plecy i co - ippon?)

balacha w locie, choćby tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
http://www.forum-kul...showtopic=65159

choć zawsze mogę się mylić. :roll:
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
tyle że na zawodach się tego często nie widuje, cofam, cofam, cofam... :oops:
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
Male sprostowanie - techniki ktore wymienilem, jako zabronione w judo, sa zakazane w judockich zawodach sportowych, a dozwolone w zawodach bjj.

Judoka moze wiec miec z nimi do czynienia na treningach (to juz zalezy od trenera) lecz nie moze ich wykorzystac w sporcie. W wiekszosci sekcji (nie tylko judo oczywiscie) cwiczy sie jednak najczesciej "pod przepisy"...
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
Dzwignie w stojce sa legalne w Judo, inna rzecz iz bardzo trudne do wykonania :]
Czas poswiecony na nauke rzutow w Bjj jest porownywalny do tego jaki Judocy spedzaja na ziemi. Porownanie nie do konca trafne ale obrazujace roznice :wink:
Odnosnie tych "zakazanych" technik w Judo.
2 przypadki dlaczego tak jest:
Nozyce - wysoce kontuzyjna technika. Robiac pareset rzutow na treningu to nie jest za madra rzecz ryzykowac te technike.
Obecnie nie pomne nazwy tego zakazanego rzutu (atak od wewnatrz na note podporowa), w kazdym razie takie cudactwo potrafi zlamac noge i to na zasadzie przypadku.
Fakt nie stosowania pewnych rzutow w Judo ma swoje glebokie uzasadnienie w ochronie zdrowia zawodnika. Gdyby rzuty w Bjj odgrywaly wieksza role to i tutaj pewne ograniczenia w rzutach mialy by miejsce.
  • 0

budo_konrad pif paf
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
ale czy zdarza się że na poważnych zawodach BJJ akcja kończąca ma miejsce w stójce (nawiązanie do w/w kończeń)? wydaje mi się że nie

i sprawa określenia BJJ, owszem wg historii i legendy ;) BJJ jest uniwersalnym "systemem" walki, obejmującym uderzenia itd.
jednak jeśli pasy BJJ są nadawane za osiągnięcia, umiejętności ograniczające się do sportowego BJJ, to moim zdaniem to jednoznacznie określa BJJ jako sport grapplerski, parterowy.
  • 0

budo_take
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
Moze ta wypowiedz nie bedize na temat ale podoba mi sie podejscie Rodney'a Kinga ktory posiada chyb purpure w bjj ale jak on to okresla ucyz na zasadzie jak szybko podniesc sie z parteru do stojki.
  • 0

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
Był jakiś czas temat o uderzeniach w BJJ i o ile sie nie myle konkluzja była taka, ze w BJJ nie ma uderzeń, ale są w Vale Tudo (a to nie to samo, prawda?). Nawet był list jakiegoś mistrza z Brazylii. Nie pamiętam kto to był i nie mam teraz czasu szukać w archiwum.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

Był jakiś czas temat o uderzeniach w BJJ i o ile sie nie myle konkluzja była taka, ze w BJJ nie ma uderzeń


Mowa o sportowej odmianie Bjj.
Na potrzeby samoobrony, vale tudo itp. nauka uderzen jest prowadzona.

ale są w Vale Tudo (a to nie to samo, prawda?).

A co to jest Vale Tudo?


Nawet był list jakiegoś mistrza z Brazylii. Nie pamiętam kto to był i nie mam teraz czasu szukać w archiwum.

Nie Mistrza z Brazyli ale Rose Gracie.
Rose wypowiadala sie o protoplascie obecnego Bjj czyli Gracie Jiu Jitsu. Obecne Bjj jest bardzo zroznicowane, zaleznie od potrzeb:
Wojskowa, sport, samoobrona, Vale Tudo, rekreacja itd. itp.
  • 0

budo_ert
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
synonimem wyrazenia "brazylijskie" jujutsu jest slowo "PARTER". kazdy kto twierdzi, ze jest inaczej za bardzo idealizuje bjj.
dlatego o wiele prawidlowiej jest uzywac wyrazu "grapling". jest to slowo o wystarczajaco szerokim zakresie znaczeniowym pod ktore podchodza judo, zapasy, jj - wszelkie sporty chwytane.
valetudo czy nhb jest bardziej formula niz stylem.

pozdrawiam
pawel
ps. wiecej trenowac niz teoretyzowac ...
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter

synonimem wyrazenia "brazylijskie" jujutsu jest slowo "PARTER". kazdy kto twierdzi, ze jest inaczej za bardzo idealizuje bjj.
dlatego o wiele prawidlowiej jest uzywac wyrazu "grapling". jest to slowo o wystarczajaco szerokim zakresie znaczeniowym pod ktore podchodza judo, zapasy, jj - wszelkie sporty chwytane.
valetudo czy nhb jest bardziej formula niz stylem.

pozdrawiam
pawel
ps. wiecej trenowac niz teoretyzowac

Czy mozesz mi powiedziec od ilu lat cwiczysz bjj ?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
Po co te pytania, jak znasz odpowiedz?
K_P
  • 0

budo_ert
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bjj to sam parter
z bjj mam kontakt od 2000 roku ...

pozdrawiam
pawel
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024