Skocz do zawartości


Zdjęcie

hapkido vs ju-jitsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

hapkido vs ju-jitsu
otóż słyszałem niedawno o koreańskim hapkido i z opisu wynikało,ż e to takie koreańskie ju-jitsu..styl analogiczny do ju-jitsu..czy rzeczywiście tak jest?i czy jet ono trenowane w polsce?!jakie są podobieństwa?rozumiem że są dżwignie ale nadgarstkowe?
łokciowe klucze?!na nogi?i czy są jakieś charalterystyczne techniki typowe dla tej sztuki walki?!
pozdrawiam..
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Hm... pytanie jest trochę z gatunku "co to jest jiu-jitsu", bo przecież co styl JJ, to nieco odmienne techniki i założenia. W sumie pomiędzy odłamami hapkido różnice są nieraz jak pomiędzy sport jj, bjj i daito-ryu :)

Zasadniczo jest dużo dźwigni i to nie tylko nadgarstkowych. Zdarzyło mi się byc niedawno na mini-seminarium aiki-jitsu i w zasadzie wszystkie techniki możnaby bez wiekszych zmian "sprzedawać" także jako hapkido. Są odmiany hapkido bardziej miękkie, przypominające aikido (jak IHF Myung Jae Nama - szkoła należąca do tej federacji jest w Gdańsku). Są bardziej twarde i uderzeniowe, włączające także sporo technik parteru - jak hwal moo hapkido. Są hybrydy jak combat hapkido czy modern hapkido. Tym bardziej, że co drugi koreański master z taekwondo starszej daty miał także do czynienia z hapkido - ale często dość krótko i tworzył (nawet nieoficjalnie) swoją własną wizję hapkido prowadząc zajęcia gdzieś z dala od Korei.

Najstarsza szkoła hapkido w Polsce działa w Krakowie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - należy do European Hapkido Alliance i reprezentuje hapkido z linii KHF (Korean Hapkido Federation). W Gdańsku działa szkoła należąca do IHF założonego przez ś.p. mistrza Myung Jae Nam (rozróżnienie jest ważne, bo istnieje 4 federacje IHF, nie mające ze sobą nic wspólnego...). Elementy hapkido nauczane są także w szkołach taekwondo w Lubelskiem.

W necie znajdziesz naprawdę dużo filmików z tą sztuką walki.

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
dzięki...stronke sobie musze dokładniej przejrzeć..ale pobieżnie mnie się podoba...a Ty Gizmo co sądzisz o hapkido?!tzn. jakie techniki np. ci się bardzo podobają?!które fajnie wplec można w tkd?!
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Dla mnie praktycznie wszystkie można wpleść :) naprawdę fajna zabawa, zwłaszcza dla kogoś, kogo nie pociąga sportowe TKD. Zresztą na obóz letni w tym roku zapraszamy dwóch dobrych chłopaków z hapkido z Niemiec, będziemy się szkolić.

Gizmo
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Deko historii - fragment artu, który kiedyś przetłumaczyłem na polski (World Grappling Styles)

HAPKIDO

Historia hapkido związana jest z Koreańczykiem Yong-Sool Choi, który został adoptowany i przyjął japońskie nazwisko Tatujutu Yoshida. W młodości uczył się w dojo Daito-Ryu Aiki-Jutsu (w języku koreańskim: Dae-Dong-Ryu Hap-Ki-Sool) Sokaku Takedy, gdzie trenował przez dwadzieścia kilka lat. Podczas II wojny światowej Yoshida wrócił do Korei, gdzie powrócił do swego koreańskiego nazwiska, Yong-Sool Choi. Tam stał się znanym i szanowanym mistrzem sztuk walki. Swoją sztukę nazywał Yoo Sool, co było po prostu koreańskim odpowiednikiem japońskiego Ju-Jutsu. Z czasem zmienił nazwę na Yoo Kwon Sool - z uwagi na fakt, iż poza technikami dźwigni i rzutów stosował również techniki uderzeń i kopnięć.

Po zakończeniu wojny koreańskiej Choi otworzył swoją prywatną szkołę, w której zaczął nauczać kilku uczniów. Kilku z nich utworzyło później własne sztuki walki - byli to Hwang-Kee (stworzył Tang-Soo-Do), In-Hyuk Suh (Kuk Sool Won) czy Dr. Joo-Bang Lee (Hwa Rang Do). Ostatnim był twórca Hapkido, Han-Jae Ji. Swój trening w szkole Choia rozpoczął w roku 1949 w wieku 13 lat, i trenował tam do roku 1956. Później połączył z technikami Yoo Sool metody medytacji, techniki kopnięć z Taek-Kyun oraz techniki walki bronią, poznane od mnichów taoistycznych, tworząc własny styl walki - Hapkido. Jest to stosunkowo rzadko uprawiana sztuka walki, zawierająca jednak wiele technik grapplingowych.


Pozdrawiam,
M.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
THX again... reasumując z hapkido sprawa się ma tak jak i z jj?! mase szkół i jest ich podzial ma twarde i miękkkie(aikidowe?!)..trzeba by troszkę poćwiczyć..mam nadzieję zę GIZMO po obocie mozę zapoda jakimiś fajnymi fotkami z technikami tego stylu.pozdrawiam
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Wodnik szuwarek: dokładnie tak jest. Chłopaków, którzy będą z nami na obozie, możesz zobaczyć tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Po obozie rzecz jasna jakieś fotki będą :)

Gizmo
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Yong-Sool Choi nie cwiczyl u S.Takeda. To tylko legenda.
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Ha, no proszę... :oops:
I skąd się bierze tyle fałszywych wersji wersji :?: :?
Oczywiście pytanie retoryczne :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
czesto biora sie z tego ze duzo ludzi wypisuje bedac u kogos na jedny zgrupowaniu lub seminarium ze jest jego uczniem 8)

moze niedlugo wypisze liste kilkunastu (lub kilkudziesieciu) ludzi u ktorych sie uczylem - niesly chwyt marketingowy :)
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Hehhe :)

Ja znam jeszcze inny przypadek - "drzew ze zmieniającymi się gałęziami" - gdy ludzie, którzy uczyli się u tego samego sifu i otrzymali od niego jak najbardziej autentyczne stopnie mistrzowskie, nagle "przestają się znać", a przedstawiane przez nich drzewa przekazu skrupulatnie pomijają kolegę. Oszustwa w tym nie ma, ale inne osoby będą mogły błędnie uznawać, że mają do czynienia z jedynym spadkobiercą w kraju - oczywiście tym, którego wersję drzewa zobaczyły ;-) .
Pewnie wiesz, kogo mam na myśli, ale nie będę tu publicznie po nikim jechał :) .

Zamęt jeden wielki, ale widocznie inaczej nie da rady ;-)

Pozdrowienia :-)
M.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu

Hehhe :)

Ja znam jeszcze inny przypadek - "drzew ze zmieniającymi się gałęziami" - gdy ludzie, którzy uczyli się u tego samego sifu i otrzymali od niego jak najbardziej autentyczne stopnie mistrzowskie, nagle "przestają się znać", a przedstawiane przez nich drzewa przekazu skrupulatnie pomijają kolegę. Oszustwa w tym nie ma, ale inne osoby będą mogły błędnie uznawać, że mają do czynienia z jedynym spadkobiercą w kraju - oczywiście tym, którego wersję drzewa zobaczyły ;-) .
Pewnie wiesz, kogo mam na myśli, ale nie będę tu publicznie po nikim jechał :) .

Zamęt jeden wielki, ale widocznie inaczej nie da rady ;-)

Pozdrowienia :-)
M.


O tak galezie jakos odpadaja i rosna nowe a historia zna ksztalt jaki jest w chwili obumarcia pnia ;)
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
hmhm mam takowe pytanko..a raczej hipotetyczne zdanko..iż sztuki wlaki takie jak: hapkido ju-jitsu czy viet vo dao są w istocie takim samym stylem jeśli nie baaardzo podobnym?!sjoro nie ma w nich teeechnik tylko i wyłącznie dla niech charakterystycznych?!
czy moja hipoidea jest zbyt hmhm nowatorska?! :) :?: :!:
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Jeśli by nie miały technik charakterystycznych to rzeczywiście byłyby tym samym stylem (albo podobnym)...

Ale można je rozróżnić, może Hapkido i JJ nie na pierwszy rzut oka, ale VVD to całkiem inna sprawa...
Zresztą co ja się będę wypowiadał sa lepiej znający się na tych systemach na tym Forum...
  • 0

budo_boski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Witam!
VVD ma wiele charakterystycznych technik, chociazby nozyce DON CHAN (szczeki smoka). Polecam filmik z naszej strony z zawodow we Frankfurcie: tu dau i don chan
Pozdrawiam
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
moaniwocie?!chodzi o nożyce na szyję?!
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
Z tego, co się orientuję, to w VVD jest bardzo duży zakres nożyc - na szyję oczywiście też.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: hapkido vs ju-jitsu
w ju-jitsu również są nożyce..np. nożyce kraba(kami basami)..
kiedyś moj sensei rownież pokazywał mi jakieś nożyce na glowe ale to w ramach ciekawostki niż jako element treningu :evil:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024