By odpocząć trochę od świątecznego obżarstwa postanowiłem napisać trochę o systemie walki nożem Hocka Hochheima.
Trening walki nożem Hocka składa się z czterech części:
A. Ćwiczenia solo.
B. Ćwiczenia uderzania przedmiotów.
C. Ćwiczenia z partnerem.
D. Przygotowanie umysłowe.
Ad .A) Ćwiczenia solo polegają na wykonywaniu technik w powietrzu. Ich głównym celem jest wyrobienie odpowiedniej „pamięci mięśniowej”.
Ćwiczone są następujące ataki cięciem i pchnięciem:
A1) 8 kierunków cięcia w uchwycie zwykłym (floretowym). Kierunki te to:
1) Górny od zewnątrz w dół do wewnątrz. Czyli jeśli trzymasz nóż w uchwycie floretowym w prawej ręce, to tniesz od swojej górnej prawej w dół do swojej lewej (grzbiet dłoni w dół). Ruch wykonywany jest z użyciem ramienia, przedramienia i nadgarstka, niezbyt obszerny. Nóż cały czas powinien znajdować się w „oknie walki” wyznaczanym z boku przez szerokość barków, od dołu przez wysokość bioder, od góry przez barki. Druga ręka cały czas porusza się w „oknie walki”, gotowa by uderzyć, złapać, zblokować, wykonac zwód itp. Zaraz po wykonaniu cięcia wykonujesz cięcie z kierunku drugiego.
2) Górny od wewnątrz w dół do zewnątrz. Czyli jeśli trzymasz nóż w prawej ręce, tniesz od swojej górnej lewej w dół do prawej (grzbiet dłoni w górę). Połączone cięcia 1) i 2) tworzą górne X. Gdy je ćwiczysz, myśl o wykonywaniu swoim nożem kształtu X, albo o połozonej poziomo cyfrze 8. Górne X rozpoczyna się na wysokości twarzy lub szyi przeciwnika..
3) oraz 4) –Środkowe X. Tak samo jak górne X, tylko że wykonywane na wysokości tułowia.
4) i 6) Niskie X- wykonywane na wysokości krocza lub ud przeciwnika. Hock lubi je wykonywać z przyklęknięciem na jedno kolano.
7) Ciecie pionowo w górę wzdłuż całego tułowia.
8 ) Cięcie pionowo w dół wzdłuż całego tułowia.
8 kierunków ciecia wykonuje się zarówno prawa jak i lewą ręką w następujących wariantach:
- stojąc
- poruszając się do przodu i do tyłu. Hock nie uczy żadnego szczególnego sposobu poruszania się, gdyż podczas walki człowiek i tak porusza się jak dyktują warunki.
- leżąc na plecach- może się zdarzyć, ze w trakcie walki zostaniesz powalony i wyciągniesz nóż, by się chronić przed skopaniem. Z tego względu konieczne jest ćwiczenie również tego wariantu.
- leżąc na boku- zarówno górną jak i dolną ręką! Wykonywanie X-ów ręka na której leżysz jest bardzo trudne, lecz jeśli zostałeś powalony na prawy bok i wyciągasz nóż prawą ręką...
Wszystkie te warianty maja też zastosowanie w pozostałych ćwiczeniach 8 kierunków cięć i 10 kierunków pchnięć.
Po wykonaniu zwykłych 8 kierunków cięć, wykonujemy je w odwrotną stronę- z dołu do góry. Czyli np. ciecie 1 prawą reka zaczynamy od dołu od prawej i tniemy w górę ku lewej, ciecie 2 od dołu po lewej, tnąc w górę do prawej, tworząc górny X. Potem analogicznie srodkowy i dolny X, ciecie w górę i ciecie w dół.
A2) 8 kierunków wykonując „rąbanie” (hacking) zamiast cięcia. Rąbanie wykonujemy tylko wtedy gdy używamy dużego i ciężkiego noża. Nóż w momencie zetkniecia się z celem wbija się w głąb i odskakuje, zamiast przesunąć się jak podczas wykonywania cięcia.
A3) 8 kierunków cięć w chwycie odwrotnym (reverse grip). Hock uważa , że powinno się umieć walczyć z nożem trzymanym zarówno w chwycie zwykłym jak i odwrotnym, nawet jeśli preferujesz jedno z tych ułożeń. W trakcie walki może się zdarzyć że złapiesz będący pod ręką nóż w każdej pozycji i nie masz czasy na zmianę uchwytu, wiec lepiej być gotowym na każdą ewentualność. Oczywiście wszystkie cięcia wykonuje się w wymienionych w punkcie A1 wariantach.
A4) 10 kierunków pchnięć w uchwycie zwykłym (floretowym). Te kierunki to:
1) Górne poziome pchniecie od zewnątrz do wewnątrz. Czyli jeśli trzymasz nóż w prawej ręce, wykonujesz pchniecie po łuku do wewnątrz, jakbyś celował w lewy bok szyi przeciwnika. Grzbiet dłoni do góry, ostrze w płaszczyźnie poziomej. Pamiętaj, by utrzymywać nóż w „oknie walki” i o roli drugiej ręki!
2) Górne poziome pchniecie od wewnątrz do zewnątrz. Czyli nożem trzymanym w prawej ręce wykonujesz pchniecie poziomo po łuku od swojej lewej w kierunku prawego boku szyi przeciwnika. Grzbiet dłoni skierowany w dół , ostrze w płaszczyźnie poziomej.
3) Środkowe poziome górne pchniecie od zewnątrz do wewnątrz. Tak samo jak 1), wykonywane w tułów.
4) Środkowe poziome pchniecie od wewnątrz do zewnątrz. Tak samo jak 2), wykonywane w tułów.
5) Dolne poziome pchniecie od zewnątrz do wewnątrz. Tak samo jak 1), wykonywane w udo.
6) Dolne poziome pchniecie od wewnątrz do zewnątrz. Tak samo jak 2), wykonywane w udo.
7) Wbicie noża od dołu w brzuch przeciwnika. Nóż wędruje po łuku, ostrze w płaszczyźnie pionowej, grzbiet dłoni na zewnątrz. Bardzo silne uderzenie!
8 ) Wbicie noża od góry w górna część tułowia lub szyję przeciwnika. Grzbiet dłoni skierowany do wewnątrz, ostrze noza w płaszczyźnie pionowej.
9 ) Dźgniecie po prostej w twarz przeciwnika. Grzbiet dłoni w dół. Ostrze w płaszczyźnie poziomej.
10) Dźgniecie po prostej w brzuch przeciwnika. Grzbiet dłoni w dół. Ostrze w płaszczyźnie poziomej.
Wszystkie 10 kierunków pchnięć ćwiczymy w tych samych wariantach co 8 kierunków pchnięć- lewą i prawą ręka, stojąc, chodząc w przód i tył, leżąc na plecach i na boku.
A5) 10 kierunków pchnięć w uchwycie odwrotnym (reverse grip). Te same kierunki i warianty z nożem trzymanym w uchwycie odwrotnym.
A6) 10 kierunków uderzeń wykonywanych rękojeścią noża (lub złożonym folderem). Te same kierunki, te same warianty. Uderzenia ćwiczone na wypadek gdybyś chciał wybrać mniej zabójcze rozwiązanie konfliktu.
A7) 12 kierunków ataku rodziny Presas- w następnym odcinku
Starałem sie opisywac poszczególne kierunki taj jednoznacznie jak to mozliwe, jeśli cos jest niejasne, śmiało pytajcie.