Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak wyglądają sparingi u początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Jak wyglądają sparingi u początkujących
Zamierzam zapisać sie na polibudzie na judo w ramach wf i chciał bym wiedzieć czy początkujący mają sparingi a jeśli tak to czy różnią sie one czymś od walk na zawodach może dłużej walczy się w parterze? to by mi odpowiadało bo ćwiczłem troche bjj
a może to są tylko walki o wywrócenie ?
ile czasu poświęca się na walkia ile na nauke technik ?
  • 0

budo_shpyo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
Ciezko tutaj mowic o jakich kolwiek sparingach. Najpierw uczysz sie podstaw. POzniej jakiech chwyty w parterze.

A jesli nawet bedziesz bral udzial w jakims sparingu - to bedzie raczej na zasadzie, kto ma wiecej sily w rekach aby Cie polozyc na plecach. Sparingi beda na pewno w parterze.
  • 0

budo_grayone
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
My bardzo szybko zaczeliśmy sparingi. Najpierw faktycznie były to tylko walki w parterze , ale jak opanowalismy już dobrze pady i pokazano nam pare rzutów, to zaczeliśmy mieć walki w stójce. Najpierw bardziej we własnym gronie , ale potem też z tymi którzy już coś faktycznie umieli.

Randori jest konieczne , bo inaczej nie da sie tego nauczyć :)
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
No ja tez bardzo szybko walczylem.
Pierwsze randori mialem juz w drugim tygodniu trenowania (judo), ale to przez to, ze umialem pady.
Jezeli znasz pady to mozliwe ze pozwola Ci szybko walczyc.
Co do czasu poswieconego randori i technice, to na 3 treningi w tygodniu 1 to samo randori, a i na tych dwoch technicznych zdarzy sie jakas zadaniowka. :twisted:

Pozdrawiam.
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

No ja tez bardzo szybko walczylem.
Pierwsze randori mialem juz w drugim tygodniu trenowania (judo), ale to przez to, ze umialem pady.
.

tak ale ja będę miał treningnie 3 tylko raz w tygodniu więc pewnie walki zaczną się w połowie semestru

Jezeli znasz pady to mozliwe ze pozwola Ci szybko walczyc.


nie opanowałem napewno padów do perfekcji trochę na treningach je ćwiczyliśmy ale jak ktoś mną mocno żuci to klepanie w mate nie zawsze pomaga :(

A jesli nawet bedziesz bral udzial w jakims sparingu - to bedzie raczej na zasadzie, kto ma wiecej sily w rekach aby Cie polozyc na plecach. Sparingi beda na pewno w parterze.

trzeba poprostu położyć na plecach czy zająć jakąś pozycje ?
nie ma walk o poddanie?
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

trzeba poprostu położyć na plecach czy zająć jakąś pozycje ?
nie ma walk o poddanie?


W parterze sa walki o poddanie - duszenia i dzwignie na lokiec, lub trzeba trzymac przeciwnika w trzymaniu np.kesa gatame przez 25 sekund.
W stojce walka jest wygrana po rzucie na plecy.
Mozliwe ze bedziecie tez sparowac w polaczeniu, gdy np rzut jest za slaby i przeciwnik dotknal maty tylko biodrem a nie plecami to walka przechodzi do parteru, ale to juz zalezy od sekcji.
Chodziles na bjj to pewnie tez miales walki ze stojki.Na judo jest podobnie z tym ze wiekszy nacisk jest na rzuty.
Wszystko jednak zalezy od sekcji.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_shpyo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących


A jesli nawet bedziesz bral udzial w jakims sparingu - to bedzie raczej na zasadzie, kto ma wiecej sily w rekach aby Cie polozyc na plecach. Sparingi beda na pewno w parterze.

trzeba poprostu położyć na plecach czy zająć jakąś pozycje ?
nie ma walk o poddanie?


w parterze musisz zalozyc dzwignie (lokiec, staw, nadgarstek) badz zalozyc duszenie. Wtedy przeciwnik sam sie podda (klepnie lub krzyknie MAITA). Jezeli nie bedziesz mial okazji na dzwignie to zawsze mozesz wygrac poprzez zalozenia trzymania i niepozwolic wydostac sie przeciwnkinowi przez 20sek.
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

w parterze musisz zalozyc dzwignie (lokiec, staw, nadgarstek) badz zalozyc duszenie. Jezeli nie bedziesz mial okazji na dzwignie to zawsze mozesz wygrac poprzez zalozenia trzymania i niepozwolic wydostac sie przeciwnkinowi przez 20sek.

czy dozwolone są dźwignie na nogi ?Są jakieś techniki których początkujący nie mogą używać a zaawansowani mogą?
w jakiej pozycji muszę trzymać ?
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
Nie ma w judo innych dzwigni niz na staw lokciowy. Barkowy, nadgarstkowy, kolanowy, skokowy i kazdy inny to juz jest faul, a to czy sie trenuje inne dzwignie juz zalezy od sekcji, bo to juz sie nie nazywa judo.
Trzymania sa rozne, i sa prawie identyczne jak pozycje w bjj np boczna to yoko-shiho-gatame, jest tez dosiad tylko w bjj jest troszke moze szerzej rozwiniety, kesa gatame trzymanie opasujace rowniez jest wykorzystywane w bjj.
Duszenia prawie wszystkie tak jak w bjj.

No, a tak wogole to moglbys troche poszperac po sieci jezeli naprawde Cie to interesuje.

Ogolnie to nie masz sie czego obawiac, bo judo jest naprawde bardzo skuteczne i ciekawe.Warto je trenowac, wiec idz na trening i rzucaj. :twisted:
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

Nie ma w judo innych dzwigni niz na staw lokciowy.

Tutaj drobna niescislosc sie wkradla. Na zawodach sportowych w Judo dozwolona jest tylko dzwignia na staw lokciowy (2 sposoby).
To ze reszta dzwigni nie jest dozwolona nie oznacza iz reszta nie istnieje.


Barkowy, nadgarstkowy, kolanowy, skokowy i kazdy inny to juz jest faul, a to czy sie trenuje inne dzwignie juz zalezy od sekcji, bo to juz sie nie nazywa judo.

W sensie definicje stylu IJF masz racje: nie ma owych dzwigni tak jak i uderzen (atemi-waza).
Kansetsu-waza w dzisiejszych czasach dopuszcza tylko dzwignie na lokiec. Analogicznie zreszta jak to mialo miejsce w Bjj 10-15 lat temu.

Trzymania sa rozne, i sa prawie identyczne jak pozycje w bjj

Z punktu widzenia regulaminu Judo i Bjj.
Judo ma szerszy repertuar trzyman. Z czesci z nich nie da sie wykonac innej akcji. Takie "unieruchomiajace" trzymania w Bjj sa zbedne i nie sa nauczane.
Na korzysc Bjj jest silniej rozwinieta garda i jej liczne odmiany.

np boczna to yoko-shiho-gatame, jest tez dosiad tylko w bjj jest troszke moze szerzej rozwiniety

Dosiad nie jest bardziej rozwiniety z Bjj niz w Judo. Roznica polega raczej na tym jak wiele czasu przebywa w tej pozycji judoka a ile adept bjj. W Judo, z racji specyfiki sportu, dosiad nie jest tak cenny jak w Bjj.
Niemniej zasob technik jak dzwignie czy duszenia z tej pozycji jest identyczny.

kesa gatame trzymanie opasujace rowniez jest wykorzystywane w bjj.
Duszenia prawie wszystkie tak jak w bjj.


Nie ma duszen w Bjj ktore nie mialy by swoich korzeni w Judo.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

czy dozwolone są dźwignie na nogi ?Są jakieś techniki których początkujący nie mogą używać a zaawansowani mogą?
w jakiej pozycji muszę trzymać ?


Jak zobaczysz kogos robiacego dzwignie na nogi na zawodach badz pewien kilku rzeczy:
1. gosc przegra walke (Hansokumake)
2. gosc nie zna regulaminu judo
3. gosc trenuje najprawdopodobniej jj/bjj/sambo

Obecnie zasob technik dozwolonych oraz zakazanych jest ujednolicony dla kazdego stopnia zaawansowania/wieku/kategori wagowej.

Pozycja w ktorej trzymasz przeciwnika nie ma znaczenia jak dlugo spelnione sa wymagania opisane w definicji trzymania.
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących

Nie ma w judo innych dzwigni niz na staw lokciowy. Barkowy, nadgarstkowy, kolanowy, skokowy i kazdy inny to juz jest faul, a to czy sie trenuje inne dzwignie juz zalezy od sekcji, bo to juz sie nie nazywa judo.


Niejasno sie wyrazilem.Wiem o tym ze sa inne dzwignie, ale mi chodzilo o to ze w dzisiejszym judo sportowym ich nie ma.

W sensie definicje stylu IJF masz racje: nie ma owych dzwigni tak jak i uderzen (atemi-waza).
Kansetsu-waza w dzisiejszych czasach dopuszcza tylko dzwignie na lokiec. Analogicznie zreszta jak to mialo miejsce w Bjj 10-15 lat temu.


Tutaj nie wiem czym moj poglad rozni sie od Twojego Hast. :roll:

Z punktu widzenia regulaminu Judo i Bjj.
Judo ma szerszy repertuar trzyman. Z czesci z nich nie da sie wykonac innej akcji. Takie "unieruchomiajace" trzymania w Bjj sa zbedne i nie sa nauczane.
Na korzysc Bjj jest silniej rozwinieta garda i jej liczne odmiany.


Wiem ze judo ma szerszy repertuar trzyman i ze nie da sie z niektorych z nich wykonac innej akcji, ale chyba nie powiesz mi ze niektore trzymania nie sa zakladane tak jak pozycje w bjj???Wiem tez czym jest garda. :wink:

Dosiad nie jest bardziej rozwiniety z Bjj niz w Judo. Roznica polega raczej na tym jak wiele czasu przebywa w tej pozycji judoka a ile adept bjj. W Judo, z racji specyfiki sportu, dosiad nie jest tak cenny jak w Bjj.
Niemniej zasob technik jak dzwignie czy duszenia z tej pozycji jest identyczny.


Moim zdaniem dosiad jest bardziej rozwiniety bo jest wiecej sposobow jak sie w nim utrzymac, przynajmniej tak mi sie wydaje, poniewaz judoka jak juz zalozy trzymanie tate-shiho-gatame to raczej nie porusza sie tak plynnie jak gosc z bjj gdyz nie ma w tym wiekszego sensu, wiecej wariantow istnieje w bjj.

Nie ma duszen w Bjj ktore nie mialy by swoich korzeni w Judo.


Nigdzie nie napisalem ze sa takie duszenia ktore nie maja korzeni w judo chociaz uwazam ze sa. :)

No i wogole nie rozumiem Hast Twoich poprawek mojej wypowiedzi.
Wytlumaczylem Scorpio czym jest judo porownujac techniki do bjj bo wiem ze trenowal brazylijskie,a Ty mnie tutaj poprawiasz. :wink:
Ja wiem czym jest judo bo je trenuje.Znam rowniez pojecie bjj, bo tez chwile trenowalem, i wiem ze ma ono korzenie w judo.

Chyba ze to ja Cie zle zrozumialem.
Ale sie rozpisalem.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
Vandal,
Jest ok. Roznice tkwia w roznicach zdan na podstawie doswiadczen.
Nic wiecej :wink: :)
  • 0

budo_vandal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miasto Siedmiu Wzgórz

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak wyglądają sparingi u początkujących
Spoko.

Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024