Skocz do zawartości


Zdjęcie

kłopot z doborem technik!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

kłopot z doborem technik!!
rei all..
mam pewien kłopot z doborem technik nba zawody..
otóż waże 65 kg przy wzroście 185 cm ...
na treningach trener skupia się na rzutach soe nage, goshi guruma, o-goshi..co prawda zaznaczam,że trenuję ju-jitsu...
zastanawiam się czy przy takich parametrach moejej osoby nie powinienem skupić się na technikach typu: uchi mata, harai goshi, tai otoshi :?: :!: :?:
z góry wiem że forum to nie kolektyw trenerow przez neta,ale pytam o tradę, bo sam zaczalem trenować techniki które wymienilem i zastanawiam się czy sluszną drogę obrałem...
prosze o wypowiedzi rzeczowe...
dzieki
  • 0

budo_grayone
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krk

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
hmmm , mam raczej niewielkie doświadczenie, ale wzrost taki sam jak ty :D i powiem Ci że techniki nożne o wiele lepiej mi sie robi niż np seionage i ogoshi.
I z tego co się orientuję , to właśnie tak jest że wysocy zawodnicy używają częściej technik nożnych niż seionagi czy ogoshi.

Btw. 185 i 65 ? Mam 185 i 80 kg , a i tak mam budowę ciała typu "czlowiek-długopis" :lol:

Pozdrawiam
  • 0

budo_adellon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Mnie osobiście na zawodach także lepiej wychodziły techniki nożne niż przez plecy choć o-goshi zawsze uwielbiałem.
Możesz także zrobić sobie małe kombinacje podczas walki np. robisz wychylenie do soe-nagi koleś jednak zlał ci na bok to wtedy od razy waki-otoshi :)
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Masz dlugie nogi, wykorzystaj to.
Harai Goshi, Osoto gari, Tai Otoshi, Ouchi-gari, Kouchi-gari i Uchi-mata.
Raczej nie znajdziesz za wielu wyzszych od Ciebie wiec ciezko bedzie o rzuty biodrowe.
  • 0

budo_adellon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Aha tylko coś mi sie jeszcze przypomniało, byłem na zawodach i tam był taki niski ale gruby koleś i na tych wyższych miał jedną tylko technikę - morotegari. Więc na nogi powinieneś także uważać, nie wszystko co jest plusem nie może byc minusem.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
dzieki...tak te moje nogo maja plusy i minusy :?
zastanawiam się co ze mną nie tak...chodzi mi o mase..mam 21 lat i tyle waże...hmhmhm źle sie odżywiam może?!w sumie to studencko :) ale poważnie nie wiem czemu ważę tyle ile waże..wiadomo masa to siła...u mnie tej masy mało siły może nie ash tak mało ale strong manem to ja nie bedę...raczej nie...
raz jeszcze dzieki za rady, bo wezme je pod uwage ,zwłaszcza hasta..\rei all
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Hej, Wodnik,

Może to banał, ale i tak to, jakie techniki będą dla Ciebie najlepsze, wyjdzie podczas treningów i sam będziesz wiedział to najlepiej.

Po kilkunastoletniej przerwie w judo (heh, niestety) i mając już ponad trzydziechę na karku dość ciężko było mi zaaklimatyzować się na nowo (ćwiczę teraz również równolegle jj). Wszystko wprawdzie pamiętałem, ale nie za bardzo mi to wychodziło i musiałem w zasadzie dochodzić do tego od nowa. Teraz, gdy hmmm jako tako to wychodzi, widzę, że lubię dokładnie te same techniki co kiedyś! Tak więc nie jest to jakiś przypadek - po prostu coś zawsze będzie w arsenale ulubionych rzutów, a inne rzeczy pozostaną na dalszym planie, czasem używane, czasem nie.

Pozdrowienia,
M.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!

Teraz, gdy hmmm jako tako to wychodzi, widzę, że lubię dokładnie te same techniki co kiedyś!


Ja w tym upatruje wine w tym co sie nie zmienilo. Tj. Twoja budowe fizyczna ktora okresla ktore techniki bedziemy preferowac, a ktore bedziemy tylko znac a nie stosowac tak czesto.
Moim skromnym zdaniem :roll:
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Racja,
to budowa fizyczna determinuje dobór ulubionych technik. Nie dyskutuję z tym, bo moim zdaniem też tak właśnie jest :-)

Ale droga do odróżnienia tych technik od innych wiedzie przez trening. To on da indywidualną odpowiedź jakie techniki będą najlepsze.

Przedświąteczne pozdrowienia,
M.
  • 0

budo_tomcat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź-Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
To całkiem ciekawy temacik: budowa ciała a predystynacja do okręslonych technik...
Czy można w uproszczeniu powiedzieć, że:
- niscy i szerocy będą predystynowani bardziej do takich technik jak:
Kouchiki Daoshi, Morote Gari, O Goshi i inne biodrowe, ale oprócz np. Koshi Guruma, Seoi Nage, Kata Guruma(?) itp.
-zaś wyżsi i szczuplejsi do: Tai Otoshi, Uchi Mata, O Soto Gari, O Uchi Gari, Ashi Harai (tu mam wątpliwości czy nie lepiej mieć krótkie, mocno umięśnione nogi przy podcięciach)

A co z Tomoe Nage, Ura Nage i rzutami typu Tani Otoshi, Yoko Otoshi?

Poprawcie mnie w miejscach gdzie się mylę

Pozdrowienia i Wesołych Świąt!
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!

A co z Tomoe Nage, Ura Nage i rzutami typu Tani Otoshi, Yoko Otoshi?

Poprawcie mnie w miejscach gdzie się mylę

Pozdrowienia i Wesołych Świąt!


Tomoe Nage - Wymaga dluzszych nog niz krotszych. Ja czesto cierpie walczac z wyzszymi odemnie, a probujac wykonac te technike.

Ura Nage - Latwiej zrobic jak sie nisko biodrami czlowiek ustawi, osoby nizsze wiec jakby sa tutaj predysponowane.

Yoko Otoshi - ja tutaj nie widze zadnych przeciwskazan.. choc niska osoba ma blizej do ziemi :wink:

Inna rzecz ze czlowiek musi isc na mate i samemu sprawdzic. Ja o dziwo upodobalem sobie rzuty nozne pomimo ze nie jestem wysoki :idea:
  • 0

budo_tomcat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź-Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Zatanawiają mnie jeszcze techniki typu Ashi Harai, chyba łatwiej podciąć długą nogą, ale przeciwnika podobnie zbudowanego, bo z niskimi szerokimi o silnych nogach chyba trudniej...

PS No ja też jestem z typu własnie niższych i szerszych i np. lubię Tomoe-nage, do którego nie jestem predystynowany teoretycznie...

PS2 Zastanawiam się nad tym dlatego, żeby oprócz technik, które "mi leżą" i które lubię, rozwijać właśnie takie, które ułatwia mi budowa ciała

Ktoś ma jakieś przemyślenia w tym temacie jeszcze?
  • 0

budo_kisielas
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żerań

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Wodnik szuwarek napisał:
[quote]otóż waże 65 kg przy wzroście 185 cm ...
mam 21 lat...[/quote]



Ja mam prawie to samo- w porywach ważę do 68. W czasie walki nie mam co liczyć na rzuty tupu seoinage czy ogoshi (niemoc w wyciągnięciu klienta- przeważnie cięższego) w zasadzie jedyne co mi wychodzi to tomoenage i kontry na nogi po próbach wszelkich rzutów (i to też nie zawsze oczywiście). Pewnego pięknego dnia podczas zawodow 8) walczyłem z człowiekiem wyższym ode mnie o głowę- raczej ołówek (w końcu ta sama kategoria wagowa była (-73)- koleś miał nogi na tyle długie, że podciął mnie w momencie gdy dotknąłem jego judogi- do dzisiaj to pamiętam tak się zdziwiłem... 8O -------> morał z tego taki, że długie nogi mogą być fajne, a nasza waga zmusza nas do kombinowania na lewo i prawo... :? [/quote]
  • 0

budo_reven
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Głogów

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Myślę, że najodpowiedniejsze będą rzuty nożne.
Seoi nage jest bardzo dobre, pod warunkiem, że nauczysz się wykonywać go prawidłowo.
O Goshi wg. mnie jest pomyłką - bardzo latwo zablokować.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
powiem szczerze wszystkie rady biorę sobie do serca..poważnie..
narazie skupiam się na uchi mata..chcę ją dopracować technicznie..to będzie mój konik, taki as w rękawie czuję ten rzut...
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Jako ciekawostka - u Pawluka wyczytałem kiedyś, że bodaj 50 procent walk wygrywano przez uchi-matę (jak rozumiem, był po nim przyznawany IPPON).

Pozdr., M.
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
cieszy mnie to tym bardziej:)
  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
tak uchi-mata to straszny rzut kiedy jest dopracowany to chyba nie ma konrty na niego chyba ze mowimy o uchi-macie ken ken (czyli ta z podskokami a nie z jednego ruchu)
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!
Znalazłem :)

Był to do niedawna* najczęściej stosowany rzut judo. Wygrywano nim około 40% wszystkich walk.


* książka pochodzi z 1970 roku

"Judo sportowe", Janusz Pawluk, Wydawnictwo "Sport i Turystyka", Warszawa 1970
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kłopot z doborem technik!!

Znalazłem :)

a jak jeszcze poszukasz po forum, to znajdziesz strone z aktualnymi statystykami, EM, WM, IO zdaje sie tez ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024