Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Na tym polega wyzszosc etyczna aikido nad innymi sztukami.

Nie Byniu, aikido nie posiada zadnej wyzszosc etycznej nad innymi SW. To tylko taki pokutujacy snobizm pierwszej generacji aikidokow poza Japonia. W gruncie rzeczy, jesli chodzi o etyke, to wiele innych SW rozwija i propaguje(calkiem skutecznie) o wiele etyczniejsze postepowanie niz aikido :lol:
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Chodzilo mi o sytuacje:
1. Podchodzisz do kogos i zabijasz.
2. Prowokujesz kogos, on cie atakuje i ty go zabijasz.
3. Ktos nieprowokowany atakuje cie i ty go zabijasz.
4. Ktos nieprowokowany atakuje cie; obezwladniasz go nie robiac mu krzywdy.
Ladnie to bylo rozrysowane w ksiazce "Aikido i dynamiczna sfera"...

Aikido widze tutaj jako punkt 4 a inne sztuki walk co najwyrzej 3.
Chyba ze sie myle.
Mozesz cos wiecej na ten temat na priv? I o etyce tych innych sztuk tez.
  • 0

budo_cholerstwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

(...) W gruncie rzeczy, jesli chodzi o etyke, to wiele innych SW rozwija i propaguje(calkiem skutecznie) o wiele etyczniejsze postepowanie niz aikido


Wściekle mnie zaciekawiłeś :o . Bądź bardziej precyzyjny, jeśli łaska.

byniu,
jest jeszcze piąty punkt :!:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Chodzilo mi o sytuacje:
1. Podchodzisz do kogos i zabijasz.
2. Prowokujesz kogos, on cie atakuje i ty go zabijasz.
3. Ktos nieprowokowany atakuje cie i ty go zabijasz.
4. Ktos nieprowokowany atakuje cie; obezwladniasz go nie robiac mu krzywdy.
Ladnie to bylo rozrysowane w ksiazce "Aikido i dynamiczna sfera"...

Aikido widze tutaj jako punkt 4 a inne sztuki walk co najwyrzej 3.
Chyba ze sie myle.
Mozesz cos wiecej na ten temat na priv? I o etyce tych innych sztuk tez.

Krotko bo off topik:
Tak to juz jest z tymi ksiazkami :roll: Wiecej szkody narobia niz dobrego :wink: Po prostu zapomnij te bzdury z ksiazek. A juz szczegolnie z "aikido i dynamiczna sfera" :cry:
Cwiczacy SW(obojetnie jaka, w tym aikido) moze postapic wg wszystkich tych punktow, i w zaleznosci od kontextu, bedzie to w porzadku nie tylko z punktu widzenia etyki, ale i prawa karnego.

W dodatku, i pisze tu o przecietnym cwiczacym, obezwladnianie bez robienia krzywdy to takie pobozne zyczenie, ktore pozostaje na zawsze w sferze marzen aikidokow, natomiast np policjanci, wykorzystujac typowe elementy judo (duszenia,obalenia) wykonuja to na codzien.

Poza tym sporty walki, posiadajac nowoczesne przepisy i regulaminy, nowoczesna, naukowa metodologie treningowa, propaguja kulture fizyczna pozadana z punktu widzenia wspolczesnego spoleczenstwa. Natomiast aikido, nie posiadajac zadnych ograniczen, i majac mentalnosc raczej sredniowiecznej SW, moze sie stac w rekach nieodpowiedzialnej osoby elementem niszczacym w nowoczesnym spoleczenstwie. Byc moze jest to argument troche przejaskrawiony, ale cos w tym jest, nie?

Moze faktycznie zalozyc nowy topik na ten temat?
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Jestem za. Tylko bez odpowiedzialnosci karnej, bo znowu rozmowa pojdzie na zly tor. Poziom wyszkolenia tez chetnie bym opuscil.
Wezmy aikido takim jakie bylo stworzone.
Wiemy jaki cel przyswiecal poszukiwaniu tej sztuki, ale co dalej?
Chetnie bym wysluchal wypowiedzi osob zaznajomionych z tematem. Sam sporo czytalem, ale nie jestem usatysfakcjonowany. Moze brak mi bezposredniej infomacji z pierwszej reki (czyli uczniow Ueshiby) albo znajomosci otoczki jaka tworzy historia tamtego okresu.
Czyli w takiej glupawej formie: "czym jest aikido" (albo raczej bylo)
To durne pytanie zadaje sie czasem u nas na egzaminie na 6kyu... chyba po to, zeby sprawdzic jak sie uczen wybroni. :twisted:
(oczywiscie albo ja nie rozumiem prostoty tego pytania, albo nauczycielem klieruja jakies szersze mi nie znane motywy... ale to tak kwoli wytlumaczenia sie :D )

Chodzi mi glownie o etyke i dopuszczalne sposoby stosowania technik (jak dalece mozna sie posunac). W polsce glownie robi sie balecik (tylo nie bijcie mnie ze tak generalizuje :) ) a chcialbym w koncu sie dowiedziec jak to calosciowo powinno wygladac.

PS. Jeszcze jedno... jezeli bedziesz z tego robil osobny watek, to nie wystawiaj tego postu jako pierwsze zapytanie oki?
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
No!
Urodzil nam sie nowy topik, to teraz siadam i slucham :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
aikido elementem niszczacym? no chyba w dojo, jak ci ktos za szybko dzwignie zalozy.
aikido to balet i niech takim pozostanie. jak ma sie etyka do baletu? mamy tu na wortalu specjaliste z kul-u, ktory wszystkim to wyjasni zgodnie z teoria transcendentaliow, analogii bytu i takich tam.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

...wiele etyczniejsze postepowanie niz aikido

tak w innych MA nie spotaklem sie z tym by ktos wysylas "znajomcyh" do czyjegos dojo, nie wyzywal od bab starych i opaslych, nie przypisywal sobie zdjecia w gazecie itd.. to chyba z ostatniego tygodnia ta cala etyka..
i co jeden to bardziej etyczny aikidowiec..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

aikido elementem niszczacym?

Wez sobie takiego cwaniaczka, co akceptuje wylacznie strone techniczna aikido a odrzuca wszystko co nie-fizyczne. Jakie on ma opory przed stosowaniem technik do napadow, rabunku, grabierzy, gwaltow itp?

Np w sportach, od samego poczatku walczy sie pod regulamin, wiec ten regulamin wchodzi ludziom "pod skore" w powazny sposob ksztaltuje podejscie do uzywania technik poza dojo. W aikido nie ma zadnych ograniczen i jedynie wlasnie strona nie-fizyczna, tak mocno podkreslana przez Dziadka pod koniec zycia stanowi jakies tam "reguly gry". Jak ja odrzucasz to nic nie chroni przez naduzyciami.
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Najbardziej zarozumiali debile jakich znam to aikidofcy. Aikido uczy wyciszenia, kurtuazji i od cholery kultury. Na kazdym treningu milion uklonow na kolanach a jednak gowno zostaje w tych glowach. Wiem ze nie powinienem generalizowac ale od cholery takich debili wkolo. Jednego takiego tluka dzis poznalem. Oczywiscie ten co cwiczyl najlepsze aikido a reszta to dno. Szkoda tylko ze na macie nic soba nie prezentowal.
aaa nawet nie ma co pisac...
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

aikido elementem niszczacym?

Wez sobie takiego cwaniaczka, co akceptuje wylacznie strone techniczna aikido a odrzuca wszystko co nie-fizyczne. Jakie on ma opory przed stosowaniem technik do napadow, rabunku, grabierzy, gwaltow itp?

Np w sportach, od samego poczatku walczy sie pod regulamin, wiec ten regulamin wchodzi ludziom "pod skore" w powazny sposob ksztaltuje podejscie do uzywania technik poza dojo. W aikido nie ma zadnych ograniczen i jedynie wlasnie strona nie-fizyczna, tak mocno podkreslana przez Dziadka pod koniec zycia stanowi jakies tam "reguly gry". Jak ja odrzucasz to nic nie chroni przez naduzyciami.


roznica miedzy nami polega na tym, ze ja uwazam, iz aikido sie do napadania na ludzi nie nadaje.
Taisho, a odwroc sytuacje. Ja ostatnio opuscilem jedno dojo, bo tam mi wmawiano, ze oni robia jedyne sluszne aikido a reszta to dno i wodorosty.
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Taisho, a odwroc sytuacje. Ja ostatnio opuscilem jedno dojo, bo tam mi wmawiano, ze oni robia jedyne sluszne aikido a reszta to dno i wodorosty.

Tu nie ma co odwracac o to samo mnie chodzi
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Jak dotychczas ani jeden post nie pojawil sie na temat.

Moze zle sformulowalem pytanie:
Nie obchodzi mnie skutecznosc technik.
Nie obchodzi mnie, czy typowy trening jest w stanie stworzyc "wojownika", czy nie.
Nie obchodzi mnie nic na temat aikidokow.
A takze tematyka łączenia sie z kosmosem, osobiste żale, stosowanie technik w "niegodziwych" celach, problem rozdzielania bądź nie filozofi od czesci fizycznej itp, itd.

Pojawila sie wypowiedz: "aikido nie posiada zadnej wyzszosc etycznej nad innymi SW".

Chcialbym wiedziac:
Jak daleko mozna sie posunąć w aplikowaniu technik aikido z punktu widzenia tworcy tej sztuki?

Co wiecej. Interesuja mnie tylko wypowiedzi Ueshiby i jego uczniow.
Zadnych osobistych przemyslen, nie wazne jak bardzo slusznych i oczywistych.

Czy ktos moze mi pomoc poznac odpowiedz na tak postawione pytanie?

Dziekuje
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Zapomniałem... było wczesniej, ale niech będą koło siebie:

Odpowiedzialnosc karna tez mnie nie interesuje.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Chcialbym wiedziac:
Jak daleko mozna sie posunąć w aplikowaniu technik aikido z punktu widzenia tworcy tej sztuki?

Co wiecej. Interesuja mnie tylko wypowiedzi Ueshiby i jego uczniow.
Zadnych osobistych przemyslen, nie wazne jak bardzo slusznych i oczywistych.

Czy ktos moze mi pomoc poznac odpowiedz na tak postawione pytanie?

Dziekuje

.............mhmhmhmmmm.......to po co chcesz dyskutowac na forum, skoro cie nie interesuja osobiste opinie ludzi? :roll: 8O 8O 8O

Zacznij jezdzic na staze z shihanami i ich zapytaj o opinie.
Jesli chodzi o Dziadka, to troche za pozno sie wziales do roboty :wink:
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Moze zle sformulowalem pytanie:
Nie obchodzi mnie skutecznosc technik.
Nie obchodzi mnie, czy typowy trening jest w stanie stworzyc "wojownika", czy nie.
Nie obchodzi mnie nic na temat aikidokow...

Ale nas obchodzi!
na nastepny raz sie spytam czy moge cos napisac, bo jeszcze ci moze to nie odpowiadac.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Chcialbym wiedziac:
Jak daleko mozna sie posunąć w aplikowaniu technik aikido z punktu widzenia tworcy tej sztuki?

Co wiecej. Interesuja mnie tylko wypowiedzi Ueshiby i jego uczniow.

Prosisz i masz :) :) :)
Z wywiadu z Nishio sensei:

O sensei mawiał, że to niemal zbrodnia rzucić przeciwnikiem lub go zranić nawet w niewielkim stopniu. Mówię swoim studentom, że jeśli muszą uderzyć swojego przeciwnika-partnera po to, aby wykonać technikę to w takim razie jest to sygnał, że nie powinni wykonywać tej konkretnej techniki. Jeśli jesteśmy zmuszeni używać atemi podczas wejścia w czasie ataku przeciwnika, to znaczy że nie powinniśmy robić tej techniki. Aikido nie potrzebuje tak wykonywać technik.


O to chodziło :?: :wink: :) 8)
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?
Dzieki Łabędziu :) :) jako jedyny zrozumiales o co mi chodzi. Dziekuje. Moze teraz dostane cos od innych osob? W miare mozliwosci cale wywiady, zeby nie wyrywac z kontekstu (najlepiej na priv, zeby nie zasmiecac)
Szczepan, pytam forumowiczow, bo mam nadzieje, ze macie większy zbiór materiałów niż ja.
Taisho, jak bym nie postawil sprawy jasno, to znow dostalbym odpowiedz w stylu: jak bardzo kobiety nie nadaja sie do SW :) czy cos podobnego
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

aikido elementem niszczacym?

Wez sobie takiego cwaniaczka, co akceptuje wylacznie strone techniczna aikido a odrzuca wszystko co nie-fizyczne. Jakie on ma opory przed stosowaniem technik do napadow, rabunku, grabierzy, gwaltow itp?

Ciekawe, ja odrzucam, i ani nie rabuję, ani nie gwałcę. To tak jakbys powiedział ze każdy, kto rano kroi chleb, nie ma oporów przed zadźganiem kogoś. Aikido to jedyna doktryna etyczna na świecie czy co?

Np w sportach, od samego poczatku walczy sie pod regulamin, wiec ten regulamin wchodzi ludziom "pod skore" w powazny sposob ksztaltuje podejscie do uzywania technik poza dojo. W aikido nie ma zadnych ograniczen i jedynie wlasnie strona nie-fizyczna, tak mocno podkreslana przez Dziadka pod koniec zycia stanowi jakies tam "reguly gry". Jak ja odrzucasz to nic nie chroni przez naduzyciami.

Tak jak np. sekcja boksu na starówce, czy krawata? Znam paru gości którzy tam ćwiczą i jedyne co im przyświeca to robć większe spustoszenie na zadymie w dyskotece.
Sztuka walki nie ma nic wspólnego z moralnością danego człowieka. Jeśli ktoś był bandytą, będzie nadal, jeśli nie był, nie stanie sie takim nawet mając groźną broń w ręku.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czemu aikido nie posiada wyzszosci etycznej nad innymi SW?

Szczepan, pytam forumowiczow, bo mam nadzieje, ze macie większy zbiór materiałów niż ja.


Znaczy mam odrabiac za ciebie prace domowa??? 8O 8O 8O A samemu to sie nie chce poszukac? Wszystko ma byc podane na tacy? :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024