Turniej w Ne-waza Ju-jutsu 03.04.04 - COZJJ
Napisano Ponad rok temu
Sekcja Ju-Jutsu Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości wraz z Centralnym Okręgowym Związkiem Ju-Jutsu organizuje Turniej Ju-Jutsu w Ne-waza (grappling).
To już druga taka impreza - pierwsza miała miejsce 29 listopada 2003 r. i pisał o niej (oraz zamieszczał zdjęcia) Martius w topicu:
http://www.forum-kul...showtopic=62926
Adres: sala gimnastyczna WSUiB
ul. Elektronowa 10, Warszawa
(mniej więcej na przeciwko Żerań/FSO, nieopodal supermarketu Auchan)
Data: 3 kwietnia 2004, godzina 10.00
Regulamin pozostaje ten sam, podaję go poniżej.
Będzie ponadto wprowadzony podział na kategorie zaawansowania. Do 4 kyu (pomarańczowy pas) - to pierwsza kategoria. Bardziej zaawansowani - to od zielonego pasa (3 kyu) wzwyż, łącznie z czarnymi pasami.
O ile wiem, do tej pory chęć uczestnictwa zgłosiło 10 różnych szkół/sekcji.
Więcej informacji może udzielić trener (pxch).
REGULAMIN
1. Zawody będą rozgrywane w następujących kategoriach wagowych (bez tolerancji):
Mężczyźni
kategoria do 66 kg,
powyżej 66 kg do 73 kg,
powyżej 73 kg do 81 kg
powyżej 81 kg do 90 kg
powyżej 90 kg
Kobiety
kategoria do 48 kg
powyżej 48 kg do 55 kg
powyżej 55 kg do 63 kg
powyżej 63 kg do 72 kg
powyżej 72 kg
2. Zawodnicy i zawodniczki startujące w zawodach powinni być ubrani strój sportowy dostosowany do sportów walki (gi), zakrywający łokcie i kolana oraz przewiązany stosownym pasem. Ubiór nie może posiadać elementów twardych. Rękawy powinny sięgać przynajmniej do połowy przedramienia , a nogawki do połowy łydki walczącego. Kobiety powinny posiadać koszulki pod bluzą ubioru.
Dozwolone jest używanie miękkich ochraniaczy pod ubiorem.
3. Pole walki to kwadrat wyznaczony w sposób widoczny dla zawodników i sędziego, o wymiarach minimum 6m x 6m otoczony 2m szerokości pasem ochronnym.
4. Czas walki: 4 minuty czasu efektywnego + 1 minuta dogrywki w przypadku remisu po zakończeniu zasadniczej części walki. Czas walki jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. Między kolejnymi walkami startujący powinni mieć minimum 4 minuty przerwy.
5. Walka rozpoczyna się w pozycji stojącej na komendę Hajime daną przez sędziego prowadzącego walkę na macie, a kończy na komendę sore-made. Obaj walczący powinni dążyć do wykorzystania pierwszej nadarzającej się okazji, aby kontynuować walkę w pozycji leżacej - ne waza. Gdy po upływie połowy przewidzianego czasu walki żaden z zawodników nie zszedł do parteru sędzia przerywa walkę i wznawia ja w ne -waza z pozycji wyjściowej za-zen (na klęczkach).
6. W czasie walki sędzia w uzasadnionych przypadkach może przerwać walkę komendą mate.
Walka zostanie przerwana przez sędziego jeśli żaden z zawodników przez 15 sekund nie podejmuje działań ofensywnych.
Walka przerwana w pozycji stojącej powinna być wznowiona przez sędziego w pozycji stojącej, a przerwana w pozycji leżącej wznowiona z pozycji za-zen (klęczącej).
Walka zostanie przerwana przez sędziego jeśli któryś z zawodników walcząc w pozycji stojącej przebywa poza polem walki ponad 2 sekundy oraz gdy ponad połowa powierzchni "figury" utworzonej przez walczących w parterze zawodników znajduje się poza polem walki przez okres ponad 2 sekund.
7. Ocena walki.
Przyznawanie dodatnich punktów pomocniczych:
Walka zostanie zakończona przed czasem, jeśli [1] któryś z zawodników z dowolnego powodu podda się; [2] zostanie poddany przez sędziego w wyniku zastosowania przez jednego z walczących prawidłowej techniki duszeń lub dzwigni, a której kontynuowanie oraz brak reakcji drugiego z walczących może narazić tego ostatniego na ewentualne odniesienie uszczerbku na zdrowiu; [3] jeden z zawodników w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki. O zdolności do dalszej walki w takim przypadku decyduje lekarz zawodów po konsultacji z zawodnikiem i/lub trenerem/opiekunem zawodnika.
W zawodach drużynowych walka zakończona przed czasem równa jest 25 punktom pomocniczym.
Za prawidłowo wykonany rzut, tzn. poprawny technicznie i z odpowiednią dynamiką (odpowiednik ippon w judo) zawodnik otrzymuje +3 punkty, które sędzia przyznaje bez przerywania walki poprzez uniesienie ręki oznaczonej odpowiednim kolorem i 3 palcami wzniesionymi w górę.
Rzut gorzej wykonany, ale skutkujący dotknięciem maty przez jakąkolwiek część tułowia rzucanego powinien być oceniony na +1 pkt. Sędzia przyznaje ten punkt analogicznie jak w przypadku powyżej, bez przerywania walki, podnosząc jednak 1 palec odpowiedniej ręki do góry.
Punkty pomocnicze przyznawane w trakcie walki w parterze przyznaje sędzia prowadzący walkę bez jej przerywania, unosząc rękę z kolorem rękawa odpowiadającym zawodnikowi. Ilość uniesionych palców wskazuje ilość punktów jakie przyznał sędzia. I tak: za prawidłowo założoną technikę - trzymanie, duszenie lub dźwignię sędzia przyznaje +1 pkt. Prawidłowe trzymanie to takie kontrolowanie przeciwnika, że większa część jego pleców przylega do maty, a on sam nie obejmuje nogami trzymającego. Czas trzymania liczy sędzia czasowy przy stoliku od momentu ogłoszenia trzymania przez sędziwego arbitra komendą osaekomi do momentu jego zakończenia (komenda - toketa) lub przerwy w walce (mate). Jeśli duszenie lub dźwignia są skuteczne powinny zakończyć walkę przed czasem. Prawidłowo utrzymane trzymanie przez okres 20 sekund daje zawodnikowi +2 dodatkowe punkty - walka jest przerwana, a następnie natychmiast wznowiona z pozycji klęczącej za-zen. W tym przypadku zawodnicy klęczą naprzeciwko siebie w odległości ok. 2 m zwróceni do siebie twarzami.
Za "przejście gardy" w parterze (pozycja gdy jeden z zawodników znajduje się między nogami drugiego) zawodnik otrzymuje +2 pkt.
Jest dozwolony nacisk na głowę przeciwnika w kierunku do przodu, do klatki piersiowej. Wolno odchylić głowę przeciwnika o kilka stopni w każdą stronę działając w sposób nie dynamiczny (nie gwałtowny) na bok, tył lub czoło oponenta.
Dozwolone są dźwignie na stawy nadgarstkowe, łokciowe, barkowe i staw kolanowy. Mogą one być stosowane łącznie z uciskiem kości długiej każdej z kończyn.
Podniesienie przeciwnika z parteru (np. z "gardy" - gdy przeciwnik nadal oplata nogami podnoszącego, ale nie ma kontaktu z matą) do pozycji stojącej i utrzymanie go w tej pozycji przez co najmniej 2 sek. powoduje przerwanie walki i przyznanie +1 pkt. podnoszącemu. Walka zostaje następnie natychmiast wznowiona z pozycji za-zen.
8. Czyny zabronione. Kary - przyznanie punktów ujemnych (czyli dodatnich dla przeciwnika).
Nie wolno rzucić podniesionym z parteru przeciwnikiem o matę lub umyślnie upaść z nim ponownie do parteru. Za taki czyn sędzia powinien ukarać podnoszącego karą czuj (chuj) równoznaczną z przyznaniem 2 pkt. jego przeciwnikowi.
Powstanie do pozycji stojącej z parteru na okres dłuższy niż 1 sek. nie będąc atakowanym przez przeciwnika (ucieczka z parteru) spowoduje przerwanie walki i natychmiastowe wznowienie jej z pozycji za-zen. Każde ponowne takie powstanie skutkuje karą shido i przyznaniem 1 pkt. przeciwnikowi.
Zabronione są dźwignie skrętne na nogi (skręcanie nogi przeciwnika w jakimkolwiek stawie). Wykonanie takiej techniki spowoduje przyznanie kary chuj i 2 pkt dla przeciwnika.
Próba wykonania dźwigni na kręgosłup, próba skrętu głowy przeciwnika wzdłuż osi kręgosłupa (trzymając rękoma lub nogami) lub rzut trzymając za samą głowę przeciwnika spowoduje karę keikoku równoznaczną z przyznaniem 3 pkt. dla przeciwnika.
Zabronione jest wykonywanie rzutu razem z wykonywaną w tym samym czasie dźwignią lub duszeniem. Czyn taki spowoduje przyznanie kary keikoku (3 pkt. dla przeciwnika). Dozwolone jest natomiast sprowadzenie do parteru poprzez duszenie lub dźwignię (brak elementu lotu, brak dynamiki w porównaniu z rzutem).
Dźwignie na palce są zabronione, kara - chuj (-2 pkt.)
Umyślne działanie na twarz przeciwnika jest zabronione, kara - shido (-1 pkt.)
Zabronione są uderzenia i kopnięcia, jak też gryzienie, szczypanie, ciągnięcie za włosy itp. Akcje takie, w zależności od stopnia ich intensywności i potencjalnej groźby skontuzjowania oponenta spowodują przyznanie przez sędziego kary shido (-1), chuj (-2) lub keikoku (-3). Ponowienie czyny zagrożonego karą keikoku powoduje dyskwalifikację - hansokumake i wykluczenie zawodnika z dalszej walki. Przed wykluczeniem sędzia arbiter ma obowiązek skonsultować te decyzję z sędzią głównym maty. W zależności od okoliczności i stopnia zagrożenia wykonywaną niebezpieczną akcją zawodnik może być wykluczony tylko z bieżącej walki lub z całych zawodów.
9. Uwagi końcowe.
a/ Minimalna obsada sędziowska na macie to 2 osoby: sędzia główny maty i sędzia arbiter prowadzący walkę na macie. Wskazane jest aby w miarę możliwości zapewnić pełną obsadę sędziowską maty tzn.:
- sędzia główny maty,
- sędzia arbiter,
- sędzia czasowy
- sędzia prowadzący listy walk,
- 1-2 sędziów bocznych, pomocniczych na przeciwległych rogach maty. W przypadku nieparzystej ilości sędziów na macie decyzje zapadają większością głosów.
b/ W każdym przypadku dyskusyjnym dotyczącym oceny lub przebiegu walki decyzja ostateczna należy do sędziego głównego maty.
c/ Sędzia arbiter w przypadku konieczności odwołania lub korekty własnej decyzji robi to wymachując kilkakrotnie przedramieniem nad własną głową, a następnie jeśli jest to korekta - pokazuje decyzję właściwą.
d/ W przypadku kontuzji zawodnika sędzia arbiter powinien przerwać walkę i wezwać lekarza dyżurnego. Taka przerwa w walce powoduje wstrzymanie odliczania czasu walki. Interwencja lekarza może być tylko doraźna, a zatem nie powinna trwać dłużej niż 1 minutę. Gdy po tym czasie zawodnik nie jest w stanie w sposób bezpieczny i higieniczny kontynuować pojedynku sędzia powinien ogłosić niezdolność do walki i ją zakończyć.
e/ Zawodnik może w trakcie walki poprosić z uzasadnionych powodów o jej chwilowe wstrzymanie na okres nie dłuższy jednak niż 1 minuta. Robi to poprzez podniesienie ręki i zwrócenie się twarzą w kierunku sędziego arbitra. Prośba taka nie może nastąpić w trakcie wykonywania techniki przez przeciwnika.
f/ Zawodnicy prowadzący walkę nie mogą dyskutować z sędzią, widzami, trenerem czy między sobą.
g/ Wszelkie protesty czy uwagi związane z zawodami bądź prowadzonymi walkami mogą być kierowane do sędziego maty lub sędziego głównego zawodów tylko przez trenera lub przedstawiciela ekipy biorącej udział w zawodach. Protesty dotyczące sędziowania i przyznawania punktów prowadzonych walk można kierować, tylko w trakcie trwania lub zaraz po ich zakończeniu. Powinny one być rozpatrzone natychmiast przez sędziego głównego maty lub sędziego głównego zawodów. W uzasadnionych okolicznościach sędzia główny maty może nakazać przerwanie prowadzonej walki.
h/ Wszelkie nie sportowe zachowanie zawodników, trenerów bądź działaczy będzie prowadzić do dyskwalifikacji zawodnika lub ekipy.
Pozdrawiam,
M.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
a czy osoby ktor nie trenuja jiu jitsu moga brac udzial w zawodach? jak to wted jest ze stopniami?
1. Turniej jest otwarty dla wszystkich. Liczy sie czy respektujesz i walczysz wedle regolaminu.
2. Nie ma podzialu na stopnie zaawansowania. Stopnie zatem mozna zostawic w domu. :wink:
Napisano Ponad rok temu
nie bedzie podzialu na stopnie?Będzie ponadto wprowadzony podział na kategorie zaawansowania. Do 4 kyu (pomarańczowy pas) - to pierwsza kategoria. Bardziej zaawansowani - to od zielonego pasa (3 kyu) wzwyż, łącznie z czarnymi pasami.
Napisano Ponad rok temu
Taki mniej wiecej czasookres jest mniej wiecej wyznacznikiem tych stopni i satrtu w grupie poczatkujacych czy zaawansowanych
Napisano Ponad rok temu
Chcialbym sie dowiedziec czy widzowie [ czyli ja ] moga wejsc na sale i popatrzec jak walcza zawodnicy ??? I ile by kosztowal wstep ???
Napisano Ponad rok temu
a czy osoby ktor nie trenuja jiu jitsu moga brac udzial w zawodach? jak to wted jest ze stopniami?
Witaj, Moro, po wizycie na Smolnej . Jakoś nie zagadnąłem wtedy do Ciebie, szkoda, ale nic to . Ja - to ten łysawy gość w białym judogi, którego Martius dusił na przeróżne sposoby ;-)
Jeśli chodzi o pytania - to, co podałem wyżej - to takie basic info. W związku z tym postaram się krótko odpowiedzieć:
Sekcje (chwytane: judo, jiu-jitsu), które wyraziły zainteresowanie uczestnictwem i ich udział jest potwierdzony, wystawiają swoich chętnych wychowanków. Jeśli jakaś ze szkół/sekcji chciałaby dołączyć, to najlepiej czym prędzej skontaktować się z trenerem Chełstowskim. Telefon można znaleźć na stronie AZS UW:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a także:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (mniej więcej w połowie strony: SEKCJA JUDO / JU-JUTSU)
W przypadku indywidualnych zgłoszeń ciężko mi na dany moment cokolwiek powiedzieć. Podpytam się, napiszę...
Odnośnie stopni - chodzi o to, aby ograniczyć dysproporcje w umiejętnościach, a jednocześnie umożliwić szerszej grupie zawodników start. Walka czarnego pasa z kilkunastoletnim stażem przeciwko żółtemu z np. roczną praktyką byłaby raczej nierówna, stąd podział, który przynajmniej częściowo rozdzieli uczestników wg. zaawansowania.
Podział powyżej - w kyu - podałem dla hierarchii stopni w judo. W przypadku innej skali stopni będzie decydował raczej staż treningowy. Tak jak napisał Martius, w końcu to staż treningowy jest najczęściej wyznacznikiem stopni. A chodzi właśnie o to, by ćwiczących zdecydowanie dłużej oddzielić od ćwiczących krócej.
Na ten moment to wszystko, co wiem.
Pozdrawiam,
M.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Primo,
Chętne osoby (spoza judo czy jujitsu) też bedą mogły wziąć udział. Wystarczy przyjść nieco wcześniej i zgłosić się przed ważeniem. Warunkiem jednak jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia. Z tym nie powinno być problemu, bo z reguły i tak trenujący mają takie ubezpieczenie. Ewentualnie należy to załatwić w indywidualnym zakresie - jest jeszcze na to 3 tygodnie czasu
Secundo,
Chętne do popatrzenia osoby też mile widziane. Kwestia opłat nie jest jeszcze rozwiązana, należy się liczyć z wydatkiem rzędu 10 złotych.
Pozdrawiam,
M.
Napisano Ponad rok temu
hmmm czy to musi byc ubezpieczenie specjalnie na ta impreze? czy wystarczy ze jest sie ubezpieczonym na uczelni np?Rozmiawiałem dziś z trenerem. Tak więc:
Primo,
Chętne osoby (spoza judo czy jujitsu) też bedą mogły wziąć udział. Wystarczy przyjść nieco wcześniej i zgłosić się przed ważeniem. Warunkiem jednak jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia. Z tym nie powinno być problemu, bo z reguły i tak trenujący mają takie ubezpieczenie. Ewentualnie należy to załatwić w indywidualnym zakresie - jest jeszcze na to 3 tygodnie czasu
.
Napisano Ponad rok temu
czy to musi byc ubezpieczenie specjalnie na ta impreze? czy wystarczy ze jest sie ubezpieczonym na uczelni np?
Specjalnie na tę imprezę, i jest do kupienia tylko u mnie ;-) po promocyjnej cenie ;-)
Oczywiście to powyżej - to żart ;-) ,
wystarczy jakiekolwiek ubezpieczenie, ale musi być aktualne i musi obejmować ochroną ubezpieczeniową start w takiej imprezie.
Ubezpieczenia są różnie konstruowane, toteż w przypadku wątpliwości zawsze można to sprawdzić w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczeń).
Pozdr., M.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
czy nalezy miec jakis papier striwerdzajacy ubezpieczenie ze soba czy po prostu trzeba byc ubezpieczonym bez obowiazku dokumentowania tego przed szanowna komisja :wink:
Heh, nie wiem, jaki będzie tryb weryfikacji tego, ale na pewno lepiej mieć jakieś potwierdzenie. Np. w moim przypadku jest to karta o formacie karty kredytowej z naklejonym znaczkiem. Pewnie takie formy potwierdzenia ubezpieczenia przez ubezpieczycieli są najczęstsze. Ewentualnie polisa, potwierdzenie opłaty składki...
Nie chodzi o utrudnienia w starcie, tylko o cover w przypadku jakichkolwiek niemiłych zdarzeń, których - mam nadzieję - nie będzie :-) . Jak jesteś ubezpieczony, na pewno coś dadzą jako potwierdzenie Twojej ochrony :-)
Pozdr., M.
Napisano Ponad rok temu
ZAPRASZAM.
W razie pytań: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
Co mam zrobić jeżeli chce wystartować a nie mam ubezpieczenia? Nie można bezpośrednio na miejscu sie ubezpieczyć? Gdzie moge ubezpieczyć sie żeby zdążyć do sob.?
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
W turnieju brali udzial zawodnicy Bjj Warszawa (2x 1 miejsca).
Zdjecia: http://www.forum-kul...ndpost&p=709354
Napisano Ponad rok temu
Przede wszystkim gratulacje dla wszystkich zwycięzców! Dobrze by było, gdyby pojawiła się ich pełna lista (może uda mi się zdobyć, a może ktoś będzie mógł wrzucić...).
Impreza była udana, miała sprawny przebieg, a na hali panowała zdrowa, sportowa i koleżeńska atmosfera. Miło było spotkać w jednym miejscu wielu znajomych... Miejmy nadzieję, że ten turniej wpisze się na stałe do kalendarza imprez odbywających się w Warszawie (planowane są dwie lub nawet więcej "edycji" w roku), i będzie skupiała coraz więcej osób zainteresowanych grapplingiem. W tym więcej pań, bo tym razem były tylko cztery
Dużo osób robiło zdjęcia, więc prośba o wrzucanie fotek.
Pozdrowienia,
M.
Napisano Ponad rok temu
To były b. fajne zawody, miejmy nadzieję, że uczestników będzie coraz więcej i same zawody będą odbywać się częściej. Bardzo mi się podobało, szczególnie, że zająłem przyzwoite miejsce
No i miałem okazję pokulać się z chłopakami trenującymi na codzień bjj i jj, zawsze fajne doświadczenie. Ja to raczej próbuję swoich sił w judo. Coś czuję, że zacznę się pojawiać na zawodach bjj w miarę możliwości :-) Zawody parterowe - też są super!
Jeśli ktoś ma więcej fotek, albo pełną listę wyników / zwycięzców to niech się nie waha, tylko niech je wrzuca.
Trzymajcie się!
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Jak już o historii jj w Polsce ... (Martius odpowiesz?)
- Ponad rok temu
-
czy w trójmieście naucza ktoś akijutsu lub kenjutsu?
- Ponad rok temu
-
Kto byl teraz na stazu z Krauze
- Ponad rok temu
-
Shinden Fudo Ryu
- Ponad rok temu
-
oblałam egzmin
- Ponad rok temu
-
28.II-sobota, walki w parterze-Katowice
- Ponad rok temu
-
III Ogólnopoloskie Seminarium Ju-Jitsu
- Ponad rok temu
-
Hontai Yoshin Ryu Jujutsu
- Ponad rok temu
-
Kazdemu sie to moze przytrafic?
- Ponad rok temu
-
Czy ktos moze cos powiedziec wiecej o G. Krauze?
- Ponad rok temu