Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

No jeśli przeciwnik ucieka, to jesteśmy w domu. Zgodnie z filozofią aikido, coby czynić mu możliwie najmniejszą krzywdę - uciekającemu przeciwnikowi należy .... pozwolić uciec :/


utrzymując się w konwencji poszedł bym dalej - należy zacząć uciekać w przeciwną stronę, ponieważ sama nasza obecność w tym miejscu może stanowić dla przeciw..... ups - partnera stres i doprowadzić go np do zawału co niestety nie jest zgodne z duchem aikido :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
hmm widze ,ze zmierza to ku klimatowi z MontyPythona
- a dzis sie nauczymy obrony przed przeciwnikiem z bananem w rece.
- bylo..
- sliwką?
- bylo..

itd...
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
No cóż... Słyszałem kiedyś, że techniki (przynajmniej w wesjii kihon) dzielą się na te w których uke pcha (ura) i na te w których pcha (omote).
Wynikałoby z tego, że wejścia na omote i inne irimi są wręcz dedykowane dla "uciekających".
Brzmi to klarownie, ale wykonuje się gorzej... Techniki Aikido wykonuje się z ruchu skierowanego w kierunku tori nie z tego powodu, że tak sobie ktoś wymyślił, ale dlatego, że inaczej po prostu nie wyjdą ("statyczni" Aikidocy pewnie się z tym nie zgodzą, ale cóż...).
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
[quote name="budo_bynio"]Ojejku... Jeszcze raz: uczymy sie "poprzez" techniki. Nauka technik nie jest celem!
[/quote]
Zgadzam sie z tobą, że sztuka walki, której uczymy się ucząc się technik, to coś więcej niż same techniki. To sposób reagowania wobec zagrożenia i ataku. Kazdy kto jest dobry w jakiejś SW będzie, jak napisałeś, "tworzył techniki" - wedle jakiegoś schematu. Tego schematu właśnie się uczymy. Sprowadzając to do ostateczności - uczymy się modyfikowania i zastosowania technik w ramach potrzeb.
[quote name="budo_bynio"]
[quote name="budo_Randall"]Jeśli posługujesz się technikami aikido to robisz aikido[/quote]
Hapkido tez posluguje sie takimi technikami. A jednak nie jest to aikido. Mam nadzieje ze widzisz roznice.
[/quote]
Niestety hapkido na żywo nie widziałem :( Tylko parę pokazów in video, w dodatku cienkich jak nieszczęście. Robią nasze techniki, robią też inne i robią w inny sposób. Dlatego można to odróżnić.

[quote name="budo_bynio"]
[quote name="budo_Randall"]
A czym rózni sie aikidockie wepchniecie palca w gula od "czystego" nieaikidockiego[/quote]
A czym sie rozni np kote gaeshi od wyrwania nadgarstka? (tylko tu roznica jest nieco bardziej subtelna 8) )
[/quote]
Cóż, przy kote gaeshi można wyrwać nadgarstek, jednak tylko wyrywając nadgarstek nie mozna zrobic kote gaeshi 8)
Jak będziesz chciał żeby to zadziałało /ten palec/, to będzie trzeba przy..olić, inaczej zarobisz Ty.

[quote name="budo_bynio"]
Sztuka aikido polega na wykraczaniu poza stosowanie technik. Ale Cwiczenie technik jest jedynym sposobem na nauke aikido. Jezeli nie jestes gotow uczyc sie aikido takiego jakim jest, to wybierz inna sztuke.
[/quote]
Jak ja mam wykraczać poza stosowanie technik :?: 8O :?: Przyjęcie "teofilozofi" Dziadka odpada - jest niepraktyczna.
[quote name="budo_bynio"]
Zdaje sobie sprawe, ze wielu nauczycieli nie przekazuje calej tej otoczki, bo moze jej nie zna i wtedy powstaja rozbierznosci w pojmowaniu.
[/quote]
Bo ta cała otoczka jest dla większości zbędna. Jak kogoś interesuje filozofia wschodu to może sobie kupić książki.
[quote name="budo_bynio"]
Napisales ze pierwszym celem jest obrona, drugim oszczedzenie przeciwnika. Otoz jezeli pojdziemy ta droga, to zerwanie stawu przy nikkyo, badz skrecenie karku przy irimi nage tylko dla tego, ze obok jest drugi przeciwnik a chcemy przezyc, odsowa nas od aikido, chociaz stosujemy niby te same techniki.
A moze inaczej. To samo irimi nage wykonane jako poziome uderzenie w szyje. Niby to samo a jednak bez sensu.
[/quote]
To samo i z sensem. Zwykłe iriminage, nawet jeśli ci wyjdzie, nie wykasuje klienta z walki - wstanie i będzie atakował dalej. Trzeba go wpasować np. ryjem w ścianę.
Zabijanie w obronie nie jest niczym złym. Jeśli mam wybierać ja czy oni, to sory, dla mnie wybór jest oczywisty. Dla każdego jest. Możesz pisac sobie takie rzeczy, w ostateczności nawet nie bedziesz o tym myślał. Ueshiba był pokojowo nastawiony, spox, ale nie rób z niego drugiego Jesusa Ch. Założe się że jego wybór byłby taki sam /tzn. ja/.
Oczywiście do zabijania sie nie posunę - ze względu na konsekwencje prawne. Jednak z złamaniu ręki nie widze nic złego. Rzecz jasna w obronie i w ostateczności - dlatego aikido.
[quote name="budo_bynio"]
Swoja popularnosc aikido zawdziecza miedzy innymi mozliwosci traktowania go jako relaks po pracy. W takim razie tacy ludzie nie powinni wypowiadac sie na temat "prawdziwego" aikido.
[/quote]
Większość ludzi, ćwiczących różne SW, robi to dla zdrowia, relaksu i zabawy. Nie powody rozpoczęcia nauki decydują co dany człowiek umie.
[quote name="budo_bynio"]
PRAWDZIWE aikido wymaga olbrzymich poswiecen, na ktore stac bardzo nielicznych.
[/quote]
Niebezpiecznie blisko fanatyzmu. Co to jest prawdziwe aikido?
[quote name="budo_bynio"]
Probujemy zmieniac aikido, modernizowac je, udowadniac skutecznosc czy jej brak, a jestesmy mieczakami, ktorzy o ile nie polamaliby sobie reki uderzajac kogos, to oczekuja ze w pol roku naucza sie cudownych technik, ktore robia sie same.[/quote]
Jeszcze nigdy nie połamałem sobie ręki uderzając kogoś 8O . Właściwie to nigdy nic sobie nie złamałem. Nie ma ani cudów /pół roku/ ani cudownych technik.
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

uczymy się modyfikowania i zastosowania technik w ramach potrzeb.

Nie, nie i jeszcze raz nie! Chodzi o odpowiednie postepowanie z przeciwnikiem, a nie operowanie technikami. Obejrzyj randori z Shioda Sensei. Tam nie ma technik, a jest aikido.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Robią nasze techniki, robią też inne i robią w inny sposób. Dlatego można to odróżnić.

A wszyscy nauczyciele aikido robia jedno i to samo...czy tak? :?

Jak będziesz chciał żeby to zadziałało /ten palec/, to będzie trzeba przy..olić, inaczej zarobisz Ty.

No ale przykote gaeshi mowiesz ze nie trzeba wyrywac nadgarstaka. To sie wreszcie zdecyduj.

Zwykłe iriminage, nawet jeśli ci wyjdzie, nie wykasuje klienta z walki - wstanie i będzie atakował dalej. Trzeba go wpasować np. ryjem w ścianę.

Ale to juz nie bedzie aikido. Powtzrzam: aikido to nie sa techniki, tylko sposob postepowania (nie mowie jeszcze o etyce). Jezeli zrobisz zejscie jak do irimi nage to nie wystarczy.W momencie uderzenia przechodzisz na np. boks. W aikido chodzi wlasnie o to, zeby nie zrobic krzywdy. Na tym polega wyzszosc etyczna aikido nad innymi sztukami. (nie mylic z delikatnoscia) Aikido daje mozliwosci, ale kozystanie z nich to wykraczanie poza te sztuke.

Koncze swoje uczestnictwo na tym topiku z tych samych powodow co na jednym z pozostalych. Bez urazy.... :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024