Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Szczepan,
ale w kwestii technicznej ja osobiście dąże do tego by by timing nie zawodził (co nie oznacza że to mi się udaje :wink: ). Z Twojego tłumaczenia dla mnie wynika jedno - że chcesz zrobić technike za wszelką cene (timing zawiódł - no to statycznie i siłowo - siła zawiodła to go pałą w łeb :) :) )

Pancer (którego hasło brzmi - relaks na macie i poza matą :wink: )


Szczepan:Statycznie wcale nie oznacza silowo!!!! :roll: 8O 8O 8O 8O Twoje slowa jasno pokazuje, ze nigdy nie zetknales sie z prawdziwym aiki :wink: :lol:

Na marginesie innego tematu spróbujmy odpowiedzieć jak zakwalifikować w ramach teorii aikido techniki zakładane na przeciwniku, który nas nie atakuje,a wręcz odsuwa się od nas, Takeda nauczał wielu tzw. technik zatrzymania, przydatnych np.dla policji. Również w książce Budo Ueshiby są pokazane takie techniki, także Tohei na jednym z filmów prezentuje kotegaeshi na pasywnym przeciwniku jako formę aresztowania.Czy to jeszcze aikido czy juz nie i co o tym decyduje? :roll: 8) :roll:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
Szanowna Redakcjo,
Wszystko zależy od ram jakie sobie narzucimy (albo jakie narzucą nam inni :wink: ).
Sam dobrze pamietam, jak Sensei Tissier w Paryżewie pokazywał wiele technik które on zaczynał od ataku, wymuszając na uke pewne określone zachowania, które to transformoewal na techniki aikido.
Podobnemu działaniu poswięcony jest cały bardzo duży dział aikido jakim są kontr-techniki bazujące na zmianie roli ćwiczących - atakuje ten, który w finale wykona technike końcową, broni się ten, który w finale będzie rzucony. Warto zauważyć, że pojęcie atakującego i broniącego się ulega tu dokładnie rozmyciu.... :wink:
Sytuacja kiedy gość, nie atakuje, a się odsuwa z jednej strony daje możliwości wykonania techniki aikido - mamy tu element ruchu (vide wspomniana technika Toheja), z drugiej jednak strony nie ma elementu, na który tak bardzo zwracał uwagę Ueshiba (przynajmniej w części ideologicznej) czyli ataku...
Boję się tylko, że wpadniemy w kanał gdy pojawi się twierdzenie, że aikido będzie też w przypadku gdy rzucamy się na stojącego sobie spokojnie gościa i wykonujemy ruch :wink: :!: nauczony na treningach aikido :wink:

Pancer (ideologicznie poprawny)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Czy to jeszcze aikido czy juz nie i co o tym decyduje?[/color][/b] :roll: 8) :roll:


Jak to :?: Nie wiesz :?: I nie 'co" tylko 'kto" o tym decyduje - Redakcja Budojo, oczywiscie :wink: :) :lol: :) 8)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
Ja nazwałbym te techniki AIKIDOSTOP :) :wink: Czyli zatrzymanie gościa bo chcemy dowiedzieć się, która godzina (nikyo) lub chcemy ośmielić go do głosowania (sankyo) :) :) :wink:
  • 0

budo_zirael
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tak gdzieś pośrodku

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Ja nazwałbym te techniki AIKIDOSTOP :) :wink: Czyli zatrzymanie gościa bo chcemy dowiedzieć się, która godzina (nikyo) lub chcemy ośmielić go do głosowania (sankyo) :) :) :wink:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ekstra sposoby
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Boję się tylko, że wpadniemy w kanał gdy pojawi się twierdzenie, że aikido będzie też w przypadku gdy rzucamy się na stojącego sobie spokojnie gościa i wykonujemy ruch :wink: :!: nauczony na treningach aikido :wink:

Pancer (ideologicznie poprawny)


To tak nie jest? :o 8O 8O przestraszony przestraszony
A czy jak krzywo mu z mordy patrzy to stoi spokojnie?
A może to po prostu timing "na wyprzedzenie"? :rofl:
Na treningu aikido uczymy sie ruchu. Do nauczenia ideologii potrzebna jest idoktrynacja ze strony nauczyciela. Aikidoką jest ten kto opanuje techniki aikido. Na egzaminach prezentuje się swe umiejętności w zakresie technik, nie odpowiada z doktryny Dziadka.
Jednak masz rację - to nie będzie aikido tylko bandytyzm "z aikido w ręku". Budo to narzędzie, od ludzi zależy jak się go używa
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Aikidoką jest ten kto opanuje techniki aikido.


Aikido to nie sa techniki! Techniki powstaja "Z" aikido, "W" aikido, ale nigdy nie definiuja aikido w jakimkolwiek sensie.
Czlowiek, ktory umie nikyo nie jest automatycznie aikidoka. Jezeli umie 10 technik tez nim nie jest. Dopiero gdy ktos w zaleznosci od sytuacji "tworzy techniki" (rodza sie i umieraja) mozna powiedziec ze jest aikidoka... nawet jezeli wlasnie "stworzyl" ikkyo.
Od razu wyprzedze kolejne pytanie: my w wiekrzosci nie jestesmy aikidokami, lecz adeptami aikido.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Aikidoką jest ten kto opanuje techniki aikido.


Aikido to nie sa techniki! Techniki powstaja "Z" aikido, "W" aikido, ale nigdy nie definiuja aikido w jakimkolwiek sensie..

To może uczmy się na treningu aikido, zamiast poznawać techniki, szybciej sie nauczymy idąc po prostym do celu.

Czlowiek, ktory umie nikyo nie jest automatycznie aikidoka. Jezeli umie 10 technik tez nim nie jest. Dopiero gdy ktos w zaleznosci od sytuacji "tworzy techniki" (rodza sie i umieraja) mozna powiedziec ze jest aikidoka... nawet jezeli wlasnie "stworzyl" ikkyo.

Zgadza się, aikidoka to ktos kto potrafi sie posługiwać znanymi technikami w zależności od sytuacji.

Od razu wyprzedze kolejne pytanie: my w wiekrzosci nie jestesmy aikidokami, lecz adeptami aikido.

W przerażającej wiekszości, ponieważ mało kto jest w stanie zrobic jakąkolwiek technike aikido w walce.
Acha, powiedz mi jaka jest różnica miedzy adeptem a aikidoką i w którym momencie zachodzi zmiana? Czy trzeba umies wszystko, czy umiejetność swobodnym operowaniem 5 technikami wystarczy? A jesli wszystko, to kto to umie? Jeśli nikt, to znaczy że nie ma aikidoków. Jeśli są sami adepci, to kto naucza? ;)
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

To może uczmy się na treningu aikido, zamiast poznawać techniki, szybciej sie nauczymy idąc po prostym do celu.

Aikido uczymy sie "poprzez" techniki. To jest jedyna droga. Samo sie nie nauczy.

Zgadza się, aikidoka to ktos kto potrafi sie posługiwać znanymi technikami w zależności od sytuacji.

Nie! Jeszcze raz: aikidoka tworzy techniki. Jezeli ushiro kiri otoshi wykonuje sie lapiac za ramiona, to lapiac za bluze na karku jaka technike wykonujesz? Jezeli wychylisz przeciwnika, to niewazne za co go pociagniesz zeby go przewrocic. Ale jezeli poslugujesz sie technikami "w zaleznosci od sytuacji", to robisz z aikido combat, albo inny "system".

W przerażającej wiekszości, ponieważ mało kto jest w stanie zrobic jakąkolwiek technike aikido w walce.

Nie wiem. Jeszcze nie widzialem walczacego aikidoki... nawet adepta :)

Acha, powiedz mi jaka jest różnica miedzy adeptem a aikidoką i w którym momencie zachodzi zmiana?

No upierasz sie przy swoim. Adept to ten, ktory sie uczy. Aikidoka juz umie. Ale nie w sensie posiadania, bo dziadek sam mowil ze jeszcze sie uczy. Mowie o ludziach, ktorzy posluguja sie aikido. Bo jak nazwiesz technike polegajaca na wlozeniu palca w grdyke w wykonaniu G. Shiody? A bylo to aikido a nie czyste wepchanie palca.
Kiedy nastepuje przemiana? A skad ja mam to wiedziec?? :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Na marginesie innego tematu spróbujmy odpowiedzieć jak zakwalifikować w ramach teorii aikido techniki zakładane na przeciwniku, który nas nie atakuje,a wręcz odsuwa się od nas, Takeda nauczał wielu tzw. technik zatrzymania, przydatnych np.dla policji. Również w książce Budo Ueshiby są pokazane takie techniki, także Tohei na jednym z filmów prezentuje kotegaeshi na pasywnym przeciwniku jako formę aresztowania.Czy to jeszcze aikido czy juz nie i co o tym decyduje? :roll: 8) :roll:


Mysle ze mamy tu dwa zagadnienia;
1. Przypadek gdy przeciwnik atakuje inteligentnie(czyli nie rzuca sie jak wariat do ataku) i nie daje latwo swego centrum

2. Techniki aresztujace

Ad 1) To typowy przyklad jakie wymagania sa obecne odnosnie ataku w nielicznych dojo aikido, np w stylu Saito sensei. Ten rodzaj treningu zamyka sie caly czas w ramach dojo.
Ja osobiscie sam robie i wymuszam na cwiczacych ze mna inteligentne ataki, polegajace na zmianach tempa ataku, przypadkowosc strony ataku(a nie tylko lewa prawa jak automat cale zycie), proste zmylki i zwody, zmiany szybkosci, zmiany sily ataku, ataki podstepne i znienacka, oszukiwanie przy ataku np usilowanie wciagniecia tori w pulapke poprzez udawana ucieczke lub zaprzestanie ataku, ataki w serii....i miliony innych :)
Dlaczego interesuje mnie taki rodzaj treningu? Poniewaz tylko w ten sposob mozna rozwinac prawdziwe umiejetnosci reagowania spontanicznego na atak(lub jego brak). Cwiczenie z tresowanym uke to slepa uliczka w ewolucji. Straaaaaaaaszne nudziarstwo(tutaj nastepuje potwornie ziewniecie AAAAAAAAAAAA!!!!! ) poza tym :roll: :lol:

Na te przerozne ataki nie ma prostej recepty. jedna zasad mogaca byc pomocna, to taka ze im mniej daje atakujacy, tym wiecej ja musze dac, im wiecej daje atakujacy, tym mniej ja musze dac.

Tak jak O! Wyluzowany Pancer napisal, role tori / uke sa potrzebne na poczatku cwiczenia, zeby trening mial strukture. Na nieco wyzszym poziomie treningu, takie rozroznienie nie istnieje. Tak jak nie istnieje i nigdy nie istnialo rozroznienie pomiedzy Budo i Bujutsu. Wiec dywagacje czy mozna i kiedy kogos zaatakowac sa nieistotne. Przy odpowiednim poziomie wycwiczenia to sie czuje podswiadomie, tym bardziej ze nie ma czasu sie nad tym zastanawiac, bo reakcja musi byc w ulamku sekundy i to cialo samo reaguje.
Wiec jednym slowem, TAK, to jest aikido kiedy robimy technika na przeciwniku ktory sie od nas odsuwa, jak najbardziej.

ad 2) Techniki aresztujace.........................hmhm.........to nie jest taka prosta sprawa jak pokazane przez K.Tohei'a(ktorego niezwykle ukladnym uke zreszta byl jego uczen :wink: ) Pewne techniki z aikido mozna poprzerabiac na techniki aresztujace. Ale przydzisiejszym rozpowszechnieniu narkotykow, nie moga one bazowac wylacznie na bolu, tylko na dzwigniach na uklad stawow(a nie na jeden staw). Mysle ze judo ma duzo wiecej BEZPIECZNYCH technik aresztujacych (jak cala gama duszen).
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Aikido uczymy sie "poprzez" techniki. To jest jedyna droga. Samo sie nie nauczy.

Czyli jednak uczymy się technik.

Nie! Jeszcze raz: aikidoka tworzy techniki.

Techniki skodyfikował Dziadek, my nie tworzymy, my się ich uczymy.

Jezeli ushiro kiri otoshi wykonuje sie lapiac za ramiona, to lapiac za bluze na karku jaka technike wykonujesz? Jezeli wychylisz przeciwnika, to niewazne za co go pociagniesz zeby go przewrocic. Ale jezeli poslugujesz sie technikami "w zaleznosci od sytuacji", to robisz z aikido combat, albo inny "system".

A jeśli pociągne go jaja albo za włosy, to też będzie kiri otoshi?
Jeśli posługujesz się technikami aikido to robisz aikido, jeśli posługujesz się technikami judo to jesteś judoką, analogicznie ze wszystkim innym.

Nie wiem. Jeszcze nie widzialem walczacego aikidoki... nawet adepta :)

:twisted:

No upierasz sie przy swoim. Adept to ten, ktory sie uczy. Aikidoka juz umie. Ale nie w sensie posiadania, bo dziadek sam mowil ze jeszcze sie uczy.

Więc Dziadek nie był aikidoką :( , ciekawe czy o tym wiedział :rofl: Uczymy sie całe życie w końcu...

Mowie o ludziach, ktorzy posluguja sie aikido. Bo jak nazwiesz technike polegajaca na wlozeniu palca w grdyke w wykonaniu G. Shiody? A bylo to aikido a nie czyste wepchanie palca.

A czym rózni sie aikidockie wepchniecie palca w gula od "czystego" nieaikidockiego :!: :?: 8O 8O 8O 8O :?: :!:

Pozdrawiam :-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Mysle ze mamy tu dwa zagadnienia;
1. Przypadek gdy przeciwnik atakuje inteligentnie(czyli nie rzuca sie jak wariat do ataku) i nie daje latwo swego centrum
To typowy przyklad jakie wymagania sa obecne odnosnie ataku w nielicznych dojo aikido, np w stylu Saito sensei. Ten rodzaj treningu zamyka sie caly czas w ramach dojo.
Ja osobiscie sam robie i wymuszam na cwiczacych ze mna inteligentne ataki, polegajace na zmianach tempa ataku, przypadkowosc strony ataku(a nie tylko lewa prawa jak automat cale zycie), proste zmylki i zwody, zmiany szybkosci, zmiany sily ataku, ataki podstepne i znienacka, oszukiwanie przy ataku np usilowanie wciagniecia tori w pulapke poprzez udawana ucieczke lub zaprzestanie ataku, ataki w serii....i miliony innych :)
Dlaczego interesuje mnie taki rodzaj treningu? Poniewaz tylko w ten sposob mozna rozwinac prawdziwe umiejetnosci reagowania spontanicznego na atak(lub jego brak).

No brawooo!!! Tylko dlaczego jeszcze nie tak dawno zwalczałeś mnie jako nowatora i modyfikatora aikido, kiedy twierdziłem ze trzeba wprowadzić do treningu naukę uderzeń i z "dorealnionych" ataków ćwiczyć techniki????
no chyba że to ma być "podstępne i znienacka" katate albo sote :lol: :lol: To zwracam honor.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
Randall, bo ja nie mam zadnych ambicji na modyfikowanie czy unowoczesnianie aikido. Nie mam tez zadnych ambicji zrobienia z aikido combatu. Ja caly czas cwicze w obrebie aikido takiego jakie jest.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Techniki skodyfikował Dziadek

Nie skodyfikował. Uczniowie zgodnie twierdzą, że nawet nie uczył ich żadnych technik.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Randall, bo ja nie mam zadnych ambicji na modyfikowanie czy unowoczesnianie aikido. Nie mam tez zadnych ambicji zrobienia z aikido combatu. Ja caly czas cwicze w obrebie aikido takiego jakie jest.


Drogi Szczepanie ale czy to nie jest tak,że aikido cały czas się zmienia?
  • 0

budo_bynio
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Czyli jednak uczymy się technik.

Ojejku... Jeszcze raz: uczymy sie "poprzez" techniki. Nauka technik nie jest celem!

Jeśli posługujesz się technikami aikido to robisz aikido

Hapkido tez posluguje sie takimi technikami. A jednak nie jest to aikido. Mam nadzieje ze widzisz roznice.

A czym rózni sie aikidockie wepchniecie palca w gula od "czystego" nieaikidockiego

A czym sie rozni np kote gaeshi od wyrwania nadgarstka? (tylko tu roznica jest nieco bardziej subtelna 8) )

Sztuka aikido polega na wykraczaniu poza stosowanie technik. Ale Cwiczenie technik jest jedynym sposobem na nauke aikido. Jezeli nie jestes gotow uczyc sie aikido takiego jakim jest, to wybierz inna sztuke. Zdaje sobie sprawe, ze wielu nauczycieli nie przekazuje calej tej otoczki, bo moze jej nie zna i wtedy powstaja rozbierznosci w pojmowaniu.
O-Sensei nauczal sztuki jaka wymyslil, a teraz wszedzie nauczaja 1-sze dany. Nie mam o to pretensji, bo inaczej prawdopodobnie nie moglbym sam cwiczyc. Ale musimy pamietac co cwiczymy.
Przepraszam ze tutaj nawiaze do twojego postu z innego tematu:
Napisales ze pierwszym celem jest obrona, drugim oszczedzenie przeciwnika. Otoz jezeli pojdziemy ta droga, to zerwanie stawu przy nikkyo, badz skrecenie karku przy irimi nage tylko dla tego, ze obok jest drugi przeciwnik a chcemy przezyc, odsowa nas od aikido, chociaz stosujemy niby te same techniki.
A moze inaczej. To samo irimi nage wykonane jako poziome uderzenie w szyje. Niby to samo a jednak bez sensu.

Swoja popularnosc aikido zawdziecza miedzy innymi mozliwosci traktowania go jako relaks po pracy. W takim razie tacy ludzie nie powinni wypowiadac sie na temat "prawdziwego" aikido. PRAWDZIWE aikido wymaga olbrzymich poswiecen, na ktore stac bardzo nielicznych.

Probujemy zmieniac aikido, modernizowac je, udowadniac skutecznosc czy jej brak, a jestesmy mieczakami, ktorzy o ile nie polamaliby sobie reki uderzajac kogos, to oczekuja ze w pol roku naucza sie cudownych technik, ktore robia sie same.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

Drogi Szczepanie ale czy to nie jest tak,że aikido cały czas się zmienia?

Droga Jusi,
A jesli sie zmienia to z czego na co? :lol: :lol: :lol: No zastanow sie, z lepszego na gorsze czy odwrotnie? Bo jak odwrotnie, to znaczy ze jakis 1 dan ze Stolycy po 5 latach treningu byl w stanie przewyzszyc Dziadka co mial 60 lat treningu i byl Zalozycielem aikido!!!! Juz nie mowiac o tym, ze jego ulepszeniem byloby strzal z glowki, co w jego mniemaniu nada aikido status skutecznego na ulicy...8O 8O 8O 8O :drinking: :drinking: :drinking:

Nie Jusi, aikido sie nie zmiena. :cry: :cry: :cry:

To tylko poziom wycwiczenia danego instruktora sie zmienia, co czasami!!!!! :wink: pociaga za soba zmiane poziomu rozumienia aikido. Nie ma czegos takiego jak "aikido" jako pojecie abstrakcyjne. Aikido to umiejetnosci kazdego z nas.
Jak 3 kyu zaczyna prowadzic treningi -- co w rzeczywistosci polskiej nie jest rzadkoscia, to jego rozumienie aikido jest.............hmhmh.........jakby tu powiedziec.......grzecznie w dodatku.....no zaczyna umiec robic ukemi.....

Potem zalozmy ze gosciu nadal cwiczy z poswieceniem i po 5 latach ma 1 dan i odkrywa, ze to wszystko co dotychczas sie uczyl to zaledwie wierzcholek gory lodowej...Powaznie chcesz powiedziec, ze jakis 1,2 czy 3 dan moze zmienic aikido? chyba ze chodzi ci o to, ze zatrzymuje sie w rozwoju, nie jezdzi na staze, nie kontaktuje z innymi stylami z innymi SW to faktycznie, u niego aikido sie zmienia, bo jego umiejetnosci zanikaja --- wg starego przyslowia z Himalajow ze organ nieuzywany zanika :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
W odpowiedzi na temat - pewnie, że można. Wystarczy go dogonić i kopnąć w dupę przez co dodajemy do jego energi troszkę naszej co normalnie spowoduje jego upadek i porażkę. :) :) :) :)

tylko czy to będzie jeszcze aikido..... :?: :D :D
  • 0

budo_cholerstwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?

(...)

tylko czy to będzie jeszcze aikido..... :?: :D :D


Jeżeli tylko to kopnięcie w dupe przyczyni się do "wzrostu poziomu pokoju na świecie", to tak! :)
  • 0

budo_ijon tichy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można wykorzystać siłę uciekającego przeciwnika?
No jeśli przeciwnik ucieka, to jesteśmy w domu. Zgodnie z filozofią aikido, coby czynić mu możliwie najmniejszą krzywdę - uciekającemu przeciwnikowi należy .... pozwolić uciec :/
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024