Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki noz do ciezkiej pracy ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Witam

Zaczne od tego ze zgodnie z poczatkowymi zalozeniami tego posta w ogole mialo nie być. Nie chcialem isc na latwizne wiec w poszukiwaniu idealnego noza do moich potrzeb przejrzalem wszystkie recenzje (niektóre po kilka razy) na stronie Pitera, encyklopedie nozy, kilkadziesiat stron tego forum i forum ?którego nazwy nie wolno wymieniac? Do tego zrobilem kwerende w rodzimych i zagranicznych sklepach internetowych (glownie USA oczywiście). No i okazalo się ze po paru miesiacach wcale nie jestem duzo madrzejszy niż byłem na poczatku a im wiecej wiem tym wiecej mam watpliwosci. Zostalo mi wiec zalozenie tego watku i nadzieja na to ze wyklaruje się w miare rozsadny obraz tego co powinienem zakupic.

Może wiec już przejde do meritum. Potrzebuje noz do naprawde ciezkiej pracy. Wolalbym żeby był skladany gdyz pomimo wielu bardzo ciekawych rozwiazan te ze stala glownia wydaja się zbyt duze (szczególnie ze noz na pewno będzie noszony i uzywany latem). Jeśli się myle i istnieje idealny nieskladany noz do moich celow to smialo mnie poprawcie. Ma sluzyc niestety do wszystkiego. Będzie cial karton, worki, liny, zbrojone weze gumowe (często naciagniete na króćce metalowe wiec mozliwosc przejechania ostrzem po metalu jest jak najbardziej prawdopodobna), kable miedziane. Musi mieć dobry mocny czubek który będzie nadawal się do podwazania. Niekoniecznie glownia musi wytrzymac wywarzanie drzwi samochodu czy mocnego okna ale podwazac będzie na pewno wiec 154cm chyba w tym wypadku to minimum. Do tego będzie uzywany do obrabiania drewna wiec struganie powinno być także latwe i przyjemne. No i niestety będzie musial być tez uzywany w kuchni, lacznie pewnie z otwieraniem konserw. Po przeczytaniu wielu opinii wiem ze taki kompromis jest niesamowicie trudny. Być może rozwiazaniem sa w takim wypadku dwa dobre noze ale watpie zebym podolal finansowo. Myslalem o tym żeby zmiescic się mniej wiecej w kwocie 130$ (150 $ max) zakladajac ze noz będzie kupowany w USA i przyslany z pominieciem cla i vatu. Nie ma sensu zebym wypisywal noze które biore pod uwage bo i tak je wszystkie znacie a ja praktycznie rzecz biorac nie miałem nigdy niczego z wyzszej polki w reku wiec mowienie ze ten czy tamten jest moim faworytem byloby po prostu smieszne.

Z gory dziekuje wszystkim za odpowiedz

Pozdrowienia

P.S. Wiem wiem Sebenza jest najlepsza ale mnie na nia nie stac wiec proszę się skupic na celach w zasiegu w/w przeze mnie kwoty
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Nie znam sie bo za malo nozy przeszlo przez moje lapy, ale skoro ma byc wytrzymaly,nie za drogi i przy tym dobrze ciac to "najlepszym kompromisem" bedzie chyba Buck Strider. To ponoc niezly kawal loma ktory zawsze mozna miec przy sobie.

Bo Microtech Socom nie miesci sie w zalozonym przez Ciebie przedziale cenowym

KKamiLL
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
koniecznie musi być składany?

Buck Strider to kawał pieknego łoma ale jako tani nóż do wszystkiego to jednak...SRK rządzi
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Buck Strider , i teraz trzeba sie zastanowic jesli chesz naprawde miec mocny czubek ,to mozesz wybrac wersje Tanto ,jesli bedziesz naprawde duzo ciol drutow i wezy ogorodowych to mozesz wybrac wersje Combo.
Mozna juz kupic za (Duzy Buck Strider w 4 roznych wersjach ) 116.99$ + koszty przesyłki w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
(osobiscie polecam ten sklepik juz pare razy tam kupowalem i niebylo zadnych problemow,pozatym niskie ceny)
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

Będzie cial karton, worki, liny, zbrojone weze gumowe (często naciagniete na króćce metalowe wiec mozliwosc przejechania ostrzem po metalu jest jak najbardziej prawdopodobna), kable miedziane.

tutaj V-inox albo multitool :wink:

Musi mieć dobry mocny czubek który będzie nadawal się do podwazania. Niekoniecznie glownia musi wytrzymac wywarzanie drzwi samochodu czy mocnego okna ale podwazac będzie na pewno wiec 154cm chyba w tym wypadku to minimum.

srubokrety toola poradza sobie wysmienicie :wink:

Do tego będzie uzywany do obrabiania drewna wiec struganie powinno być także latwe i przyjemne. No i niestety będzie musial być tez uzywany w kuchni, lacznie pewnie z otwieraniem konserw.

i znowu V-inox sie klania

dodatkowo nic nie musisz kupowac w USA tylko w PL i wyjdzie ci grubo ponizej 50 baksow :)

i mowie jak najbardziej serio..... pomimo ze mam kilka fajnych nozykow to na wypady niezaleznie co jeszcze biore zawsze w kieszonce plecaka laduje niesmiertelny v-inox

noz sluzy do ciecia (no i pchniec ale to raczej prawie w jednym celu :twisted: ) ..... do innych prac czlowiek jako zmyslna bestia wymyslil sobie inne narzedzia..... wiec niby po co udawac orangutana i wszystko glamotem rozwalac :?

ergo.... kup sobie V-inoxa + jakis noz i bedzie git :) .... tylko wez go wczesniej gdzies do lapy.... bo czasami mozna sie niezle rozczarowac jak sie oglada tylko na obrazku
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
slaw masz na myśli vinox scyzoryk plus nóż, czy vinox tool plus nóż?
bo chyba ta druga opcja sensowniejsza jest...

w każdym razie popieram, noże nie są do wszystkiego, tylko do cięcia (i jak słusznie zauważyłeś do pchnieć :) )
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
jesli kombinerki nie sa potrzebne to w zupelnosci wystarcza sredni v-inox.... ale tutaj wybor jest naprawde duzy..... + jakis sensowny trwaly noz
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
chodzi mi przede wszystkim o przecinanie drutów. tylko w dwóch modelach największych vinoxów widziałem odpowiedni przecinak
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
narcyz..... oczywiscie..... mi chodzilo glownie o zwrocenie uwagi ze noz to nie jest narzedzie do wszystkiego.... oczywiscie w systuacjach ekstremalnych mozna kombinowac co sie tylko da.... ale maniakow ktorzy nozem na 100 i wiecej baksow rozkrecaja kompy czy gniazda elektryczne na co dzien wysylam na drzewo :)

kolejne pomieszanie faktow to to ze folder nigdy nie bedzie nozem do ciezkiej roboty..... do roboty tak ale nie ciezkiej..... tutaj tylko fixed i to sprawdzone rozwiazania.... noz to naprawde stare narzedzie.... i proponowal bym z duza rezerwa patrzec na wynalazki a szanowac to co sprawdzalo sie przez setki lat.... chodzi mi o wielkosci, ksztalty glowni, profile ostrza etc.
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Slaw święte słowa
Dla mnie Victorinox to jedyne i słuszne uzupełnienie noża - oczywiście każdy inny przyzwoity multi tol też. Jednak to dodatkowe obciążenie i czasami go zostawiam w domu. Od niedawna zrewolucjonizowałem moje podejście do toli po nabyciu Swiss-Techa mój Victorek tylko na wyjazdy na codzień zestaw nóż lub dwa :oops: plus Swiss-Tech
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
widze , że kolega w sopocie był ostatnio ;) ....chłopcy sie postarali i mają swissy w cenie do kupienia prawda ?? (chybaok 80 zł).
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

narcyz..... oczywiscie..... mi chodzilo glownie o zwrocenie uwagi ze noz to nie jest narzedzie do wszystkiego....

i właśnie dlatego się z Tobą zgodziłem :)

zresztą z tym o sprawdzonych projektach też sie zgadzam, to coś co należy przemyśleć kupując kolejnego tactical foldera.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

do innych prac czlowiek jako zmyslna bestia wymyslil sobie inne narzedzia


Masz racje. Z tym ze noszenie przy sobie kilku specjalistycznych narzedzi z ktorych kazdy jest idealny do innej czynnosci jest troche niewygodne. Idac tym tropem wycinanie drzewek, galezi nozem to bezsens ... pracowalem w lesie i zawsze uzywalismy do tego pil (recznych i mechanicznych) oraz siekier. A jednak ludzie na dzialkach czy w lesie radza sobie jakos uzywajac GB, Busse czy podobnych.

Z drugiej strony fixed niezbyt nadaje sie do codziennego noszenia. Pomimo tego iz faktyczne nadaje sie do najciezszych prac to przypiecie go do paska latem w czasie pracy kiedy jest sie praktycznie polnagim zaowocuje na 100% niezbyt pozytywnym nastawieniem otoczenia. Gdyby czlowiek pracowal z samymi znajomymi to jeszcze pol biedy ale tak dobrze nie ma. Dlatego tez moj wybor padl na folder.

Byc moze faktycznie trzeba bedzie na powaznie przemyslec kupno multitoola do zadan nietypowych i noza do pozostalych. W takim razie rodzi sie pytanie czy lepiej zainwestowac w multitoola czy wystarczy dobrze wyposazony V-inox ? Szczegolnie interesuje mnie wytrzymalosc narzedzi w V-inoxie.

I na koniec skoro przecinanie drutow i podwazanie zostawilismy sprzetom do tego celu przeznaczonym co z nozem do pozostalych prac ? Myslalem glownie nad produktami Benchmeda i Microtecha gdyz i stylistyka i wykonaniem najbardziej mi odpowiadaja. Co myslicie na temat AFCK, McHenry and Williams, Mini Socoma Eilite ?

noz to naprawde stare narzedzie.... i proponowal bym z duza rezerwa patrzec na wynalazki a szanowac to co sprawdzalo sie przez setki lat.... chodzi mi o wielkosci, ksztalty glowni, profile ostrza etc.


Akurat mnie szacunku do nozy i przeszlosci nie trzeba uczyc gdyz jestem archeologiem o specjalizacji broniznawstwo i troche zelaznych oraz krzemiennych militariow w zyciu widzialem :-) Jednak historia uczy ze wynalazki nie jedna bitwe wygrywaly wiec nie badzmy tacy surowi w ich ocenianiu :wink:
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
z BM-em to sie jakos zmiescisz w zalozonej kasie

z Microtech'em gorzej..... tutaj do roboty polecam Ampha.... uzywam i jest git.... a 14-4CrMo w ich wydaniu dla mnie jest wyraznie lepsza od 154CM w wydaniu BM.... troche go juz mecze.... nie ostrzylem i dalej goli (choc juz nie w powietrzu :wink: ) odrazu mowie ze nie ciolem nim kabli, nie otwieralem konserw etc. nie rabalem drzew (choc do strugania jest super :wink: ).... za to z kartonami, linami, wezami.... jak najbardziej.... mam go wersji auto i jedynie po sprawianiu zwierzyny wymagal czyszczenia bo automat troche zastrajkowal... ( ale poza tym i tak jest pod reka V-inox lub/i Wave do majsterkowania )
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Mini Socoma nie polecam bo mi tez nie polecano. Podobno framelocki bywaja wadliwe i wystepuja minimalne luzy.
No chyba ze sie zdecydujesz na wersje auto

KKamiLL
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

No chyba ze sie zdecydujesz na wersje auto


O nim wlasnie myslalem. Mam rozumiec z Twojej wypowiedzi ze wersja auto jest mniej zawodna ?


tutaj do roboty polecam Ampha


Niestety to juz nie na moja kieszen.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
przeczytaj te dwa tematy:

http://www.forum-kul...ndpost&p=694528

i

http://www.forum-kul...ndpost&p=694065

Wtedy bedziesz wiedzial o co chodzi.
Bo ja tez sie szykowalem na Mini Socoma.

KKamiLL
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?
Czytalem te watki i ciezko uwierzyc ze w takiej firmie jak Microtech moze zdarzyc sie blad konstrukcyjny. Chyba go sobie daruje aczkolwiek szkoda bo noz jest bardzo fajny.
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

Niestety to juz nie na moja kieszen.


nie wiem skad jetes.... pojedz sobie do wa-wy na chmielna.... wez sobie do lapki to co ci chodzi po glowie ( alternatywa jest wycinanie sobie kartonowych modeli 1:1 :) choc to oddaje tylko znikoma czesc doznan) nie ma sily zeby czegos nie wybrac czy to z BM-a czy ze Spyderco.... a w tej cenie powinienes sie tu zmiescic

ale na poczatek do ogrodka to i tak proponuje v-inoxa :) ..... ja swojego uzywam ooo i jeszcze troche.... i nie zamierzam sie z nim rozstawac.... a nawet jak bys przesadzil i go jakos zarzniesz to 50 zeta nie zal jak 150 baksow
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaki noz do ciezkiej pracy ?

Czytalem te watki i ciezko uwierzyc ze w takiej firmie jak Microtech moze zdarzyc sie blad konstrukcyjny. Chyba go sobie daruje aczkolwiek szkoda bo noz jest bardzo fajny.

ja mam automata i ostrze ani drgnie..jednak do ciezkiej pracy to sie mini socom nie nadaje ;) .to idealny EDC ..do ciezkiej pracy to buck strider się nada;).

a najlepiej-toporek i skrzynka z narzedziami w tym nóż introligatorski.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024