Skocz do zawartości


Zdjęcie

antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Witam
Rozpatruję zrobienie sobie u płatnerza nożyka EDC. Taki 12 cm głowni.
Wizulanie coś a'la Satin Jack Bussego skrzyżowany z Bog Dog'iem Swamp Rat'a ;)
Będzie to jakaś szwedzka stal skuwana z wielu warstw.
Narazie czekam na wycenę ....
Ale szukam różnych dodatków.
Znalazłem już Micartę i Kydex.
Ale dręczy mnie pytanie, jak zabezpieczyć całość przed korozją.
Z powodów oszczędnościowych nożyk będzie w wersji wykończ mnie sam. Nie będzie widać tych pięknych słojów na głowni i nie będzie tak pieczołowicie polerowany dla uzyskania tego efektu.
Znalałem w Szczecinie dwie firmy.
Jedna może wykompać mi nożyk w jakimś roztworze, co w efekcie da powłokę chromowaną.
A druga może mi nożyk wypiaskować a potem polakierować jakimś ponoć supertrwałym lakierem.
A co polecają szanowni grupowicze z technologii dostepnych w Polsce ?
Będzie to kawał wysokoweglowej stali i będę musiał "pomalować" czymś trzpień i głownię. Potem pójdą na trzpień okleiny z Micarty.
Powłoka ma zabezpieczać całą konstrukcję przed wilgocią, wodą itp.
Pozdrawiam i dziękuję
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
chromowanie? musialo to by byc tzw. twarde chromowanie i najlepiej matowe
a ta powloka, nie mam pojecia ale jak na bazie zywic chemo lub termoutwardzalnych winno byc ok
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?

a ta powloka, nie mam pojecia ale jak na bazie zywic chemo lub termoutwardzalnych winno byc ok

Każdą powłokę z żywic porysujesz, zetrzesz, skancerujesz!. SŁOWO - technolog - chemik Wam to mówi.
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Misiakus nie obawiasz sie nieco jakosci tej stali/zahartowania ?
mozesz przyblizyc co ma sie zmienic w twoim EDC wzgledem Bog Doga ?
jezeli bedziesz znal juz cene to daj znac, sam szukam czegos takiego, przy zrobieniu dwoch nozy (jeden dla mnie :) ) cena u kowala moze nieco spasc 8)

pozdrawiam
qkiel
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
a moze ktos jeszcze wie czym nalezy trawic (czego uzywaja znani knifemakerzy) powierzchnie ostrza zeby otrzymac taki piekny efekt ?
pewnie to zalezy od uzytych stali ale moze istnieje jakis srodek w miare "uniwersalny" 8) , ja znam tylko nital ale to do zgladow metalograficznych 8)
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Nożyk ogólnie będzie miał dokładnie to, co misie lubią w nożach najbardziej ;) . Jeszcze nie znalazłem fabrycznej konstrukcji, która w 100% mi leży pod wzgledem geometrii.
Kilka godzin rysowałem sobie niedawno projekt. Potem to wyciąłem i zrobiłem z kartonu model 1:1. Od kilku dni dopracowuję szczegóły kształtu głowni, rękojeści itp.
Co do pracy kowala to mam całkowite zaufanie do człowieka i jego umiejętności. Jeszcze jesteśmy przed rozmowami na temat rodzaju stali, konstrukcji całości, hartowania itp.
Chwilowo nie miał czasu. Ma 2 kartki A4 moich wypocin z oczekiwaniami co do noża + rysunek z wymiarami i teraz będziemy precyzować ;) .
Człowiek był opisany w jednym z pierwszych numerów Survivalu a ja zawracałem mu głowę o swój nożyk już 2 lata wcześniej. Sporo kasy wydałem na telefony do Niego. Nie wiem czy obecnie będzie mnie stać na nóż spod jego ręki ale chcę mieć wycenę, bo i tak kiedyś sobie taki superspersonalizowany zrobię :) .

Cała operacja ma wyglądać tak: sprzedaję MT Amphibian a za otrzymane pieniążki kupuję mniejszy składak EDC + fixed z głownią około 12cm, też EDC. Jeszcze nie wiem czy będzie to Spyderco Native czy MT Mini Socom Elite manual czy Cold Steel Voyager 29MC ....
I jak poznam cenę customa od płatnerza, będę decydował, czy czekam czy narazie kupuję Swamp Rat Bog Dog lub Howling Rat a customa robię w przyszłości, jak będzie więcej pieniążków.
Do tego co dostanę za Amphibiana niewiele a raczej wogóle chyba nie będę mógł narazie dołożyć ... :(

Ogólnie w nożach klasy Busse, które najbardziej mi leżą wizualnie i co do parametrów wytrzymałościowych nie podoba mi się:
- brak łuku ostrza od samego początku. Drobiazg mający moim zdaniem duuuuuży wpływ na lekkość cięcia i krojenia. Coś, co jest na przykład w dużo tańszym SRK. Przy tym rozwiązaniu mniejsza powierzchnia ostrza styka się z krojonym materiałem i nóż ładniej w nią wchodzi.
(na podstawie obserwacji zdjęć z netu ... bo może ten łuk jest ... ? ;) )
- zbyt obniżony jelec. Przy szaleństwach na desce do krojenia początek ostrza nie dochodzi po prostu do deski, tylko zatrzymuje się kilka milimetrów albo więcej nad ... no i trzeba ciągnąć lub przekręcać nóż aby skończyć dzielić głupią marchewkę.
U Bussego tylko tyle mi nie leży w tych modelach, które wpadły mi w oko.
Pozdrawiam
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
gdybys mogl mi przeslac na maila (w profilu podany) zdjecie/skan/cokolwiek tego projektu bylbym bardzo wdzieczny :)
a wyciecie pod palec w ostrzu rowniez chcesz takie duze jak w Bog Dog ?(ja wolalbym nieco mniejsze, przy tej dlugosci nozu to jest prawie/wcale niepotrzebne)
jak poznasz cene daj mi znac, moze bedzie taniej przy dwoch sztukach

pozdrawiam
qkiel
  • 0

budo_drengir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Może będzie taniej przy trzech sztukach. Chłopaki, podajcie jakiś namiar na tego faceta. O ile dobrze zrozumiałem, jest nim pan Krzysztof Panas. Widziałem jego prace. Myślę, że naprawdę zna się na tym co robi. Sam szukam noża dla siebie.
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Krzysztof Panas: +48 17 225 66 95
Ale terminu jeszcze nie znam ....
Zdażały się i 24 miesiące kiedyś .....
No ... chyba, że się okienko pojawiło ;)
Pozdrawiam
  • 0

budo_storman
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
Pokrycie lakierem... 8O ... jakoż też nie chce mi się wierzyć w wytrzymałość takiej powłoki, a co do chromowania to jestem świezo po przetestowaniu takiego rozwiązania tzn nóż ze stali 65G po wypiaskowaniu bardzo drobnym piaskiem (prawie jak po szkiełkowaniu...) i dwukrotne pokrycie chromem technicznym. Tu jedna uwaga: człowiek na galwanizerni (WSK Świdnik - więc przypuszczam, że sie znają na rzeczy :) ) powiedział mi, że tak naprawdę to chrom pokrywa metal w postaci takiej drobnej siateczki i aby ochrona była pełna trzeba go sporo nałożyć co w przypadku przedmiotu o ostrym czubku jest dość ciężkie ponieważ w tym miejscu następuje zwiększone odkładanie się chromu. Co do mojego noża to po chromowaniu i fosforowaniu (czy czymś takim co miało dodatkowo uszczelnić ew braki w chromie) nadal jakoś nie ufałem powłoce więc dodatkowo zalałem całość czymś w rodzaju wd40 mając nadzieję, ze nawet po wytarciu pozostanie on w tych mikrodołkach po piaskowaniu... Niestety :bad-words: ... po tych wszystkich zabiegach, nawet bez jakiegoś ekstremalnego traktowania (morska woda) na powierzchni noża pojawiaja się coś co wygląda na rdzę! :nie:
Dlatego też pomyślałem o czymś co takze robią we wspomnianym WSK, a mianowicie powłoka na bazie tytanu. Tylko teraz muszę zrobić następny nóż i ... jak przetestuję dam znać o wyniku eksperymentu.

Ps. Misiakus...eee... jeśli to nie tajemnica to gdzie znalazłeś micartę i kydex?
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: antykorozyjne zabezpieczenie surowego noża - które wybrać ?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tutaj sprzedają różności do samodzielnego robienia i wykańczania. Gdzieś na Budo znalazłem z miesiąc temu tego linka ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024