Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jodo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Jodo
Witam,
szukałem w archiwum ale niewiele znalazłem, dlatego postanowiłem założyć ten post. Mam prośbe, żeby siedzący w temacie wypowiedzieli się tutaj na temat sztuki walki JODO. Wiem jedynie, że jest to odmiana szermierki obronnej(za pomocą kija). Oprócz ogólnych informacji o tej sztuce walki szukam również miejsc w Warszawie gdzie tego uczą.
Z góry dziękuje za odpowiedzi,
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo

Witam,
szukałem w archiwum ale niewiele znalazłem, dlatego postanowiłem założyć ten post. Mam prośbe, żeby siedzący w temacie wypowiedzieli się tutaj na temat sztuki walki JODO. Wiem jedynie, że jest to odmiana szermierki obronnej(za pomocą kija). Oprócz ogólnych informacji o tej sztuce walki szukam również miejsc w Warszawie gdzie tego uczą.
Z góry dziękuje za odpowiedzi,


Gdzieś to w kraju ćwiczą razem z kendo czy iaido ale czy w Warszawie to nie wiem. To w sumie dość sensowna walka kijem opierająca się w ataku na szybkich pchnięciach. Legenda jest ciekawa, jak to Muso Gonnosuke walczący długim kijem bo, przedtem niepokonany, zmierzył się ze słynnym Miyamoto Musashi i przerąbał, tyle, że mu Musashi jakoś życie podarował, co było ewenementem. Muso się wnerwił, polazł na jakąś górę, i tam pościł, medytował, ćwiczył itp. i się zastanawiał co zrobić żeby być lepszym. Po pewnym czasie we snach zaczął mu się pojawiać niebiański młodzieniec - w innej wersji tengu, rodzaj ptasiogłowego demona leśnego, podobno tengu spotykane są do dzisiaj, jak ktoś im przypadnie do gustu to uczą różnych rzeczy, głównie walki, kilka styli w Japonii tak powstało - który zaczął go szkolić w nowej odmianie kija. Miało to być jo, czyli krótszy i cieńszy kij (128/2,4cm), wykonany z białego dębu. Dzięki mniejszym wymiarom i nastawieniu wyłącznie na pchnięcia okazał się bronią bardzo szybką. Tak ze trzy lata Gonnosuke siedział na górze, zlazł z niej, poszedł do Musashiego i go pokonał, również oszczędzając mu życie. Miał to być jedyny przypadek przegranej Musashiego ale są jeszcze wersje tej historii że walka ta była nierozstrzygnięta. No i Muso Gonnosuke zostawił po sobie styl Shindo Muso Ryu Jodo którego potomkiem jest współczesne jodo. Dalej to jest dość praktyczne tyle, że oprócz kihonu i kumite jeszcze tam niepotrzebnie kilkadziesiąt kata namnożyli ale trudno...



Wosiu
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo
W Polsce to chyba nic nie znajdziesz, ale w Szwajcarii jest facet co ma Menkyo kaiden (taki odpowiednik 8 dana) w Jodo.
Pocwiczylem tego troche, niezwykle mi sie podobalo. Ale oczywiscie musisz znalesc dobrego nauczyciela.
  • 0

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo
Już nikt nic więcej nie wie? :|
Czy w takim razie istnieje jakaś inna sztuka walki podobna do jodo, którą można trenować w Warszawie? Chodzi mi o styl, w którym posługuje się nie za długim kijem i którego istotą są szybkie pchnięcia?
  • 0

budo_marketer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo

Już nikt nic więcej nie wie? :|
Czy w takim razie istnieje jakaś inna sztuka walki podobna do jodo, którą można trenować w Warszawie? Chodzi mi o styl, w którym posługuje się nie za długim kijem i którego istotą są szybkie pchnięcia?


JODO ćwiczymy w Poznaniu - sekcja Jarka Wolnego (niedawno otrzymał 1 dan). Jest to chyba największa seksja jodo w Polsce. Z tego co wiem Jodo ćwiczą jeszcze w W-wie (w sekcji Iaido) oraz w zeszłym roku zainicjowano naukę z sensei Smitzem w Opolu :) )
Generalnie w Polsce ćwiczymy Kendo Remmei Jodo Seitei - na które składa się 12 form kihon oraz 12 form kata.
Jodo jest świetnym uzupełnieniem do iaido - postawa, sposób trzymania jo oraz cięcia są zaczerpnięte z walki mieczem. Dodatkowo można przekonać się jak skuteczną bronią może być kij. Ostatnio coraz więcej elementów do jodo trafia ze starych szkół koryu (podobnie zresztą jak w iaido).
Polecam książkę "Jodo, the way of the stick" Michaela Finna jako uzupełnienie nauki jodo. :) )
  • 0

budo_marketer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo

Już nikt nic więcej nie wie? :|
Chodzi mi o styl, w którym posługuje się nie za długim kijem i którego istotą są szybkie pchnięcia?


Jeszcze wyjaśniając .... w JODO występują nie tylko "szybkie pchnięcia" ale przede wszystkim cięcia (np. honte uchi - podstawowe, gyakute uchi - odwrócone)), bloki (np. kuritsuke), pchnięcia (np. kaeshizuki). Sama postawa jest podobna do postawy w iaido, czy kendo (honte no kamae).
Najważniejsze jest jednak to, że w jodo uderzenia (cięcia) zdaje się dwoma końcami :) )
To tyle wyjaśnienia :)
  • 0

budo_adam pieprzycki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnow

Napisano Ponad rok temu

Re: Jodo
Kazdy kij ma dwa konce - jak mowi staropolskie przyslowie:-) - używanie 2 koncow kija jest wiec chyba oczywiste jak sadze
pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024