Skocz do zawartości


Zdjęcie

Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_nimnul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz - NimnuLandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife

Twardość stali najczęściej jest wyrażana w HRC, czyli w skali twardości Rockwela... 58 - 59 to przyzwoicie, rzekłbym - w normie... Twardość stali jest jednym z parametrów pomagających ocenić np trzymanie ostrza, ale nie jedynym... idzie jeszcze o struktórę stali... Generalnie te 58-59 dla węglówki to nie tak dużo...
Wytrzymałośc powinna być spora, m in właśnie na dość niskie hartowanie.
Jeśli idzie o polerowanie ostrza, to można rozmaicie... Lekkie przesunięcie po kamieniu to raczej jeszze nie polerka, tylko po protu wygładzenie... Polerkę możesz zrobić specjalnym, bardzo drobnoziarnistym kamieniem, pastą polerską, przesuwaniem krawędzi po skórze... Czy nawet paperze.

Pozdr
Mithr



dzieki wielkie ... na razie nie mam wiecej pytan ;)
pozdrawiam
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
Gdyby przekroczyc 60HRC to ta stal stalaby sie juz troszke za krucha, upadek na beton takiego noza grozilby peknieciem
ja sie zastanawiam czemu nie uzywa sie azotowania do utwardzania powierzchni (przy okazji ochrona antykorozyjna), warstwa naazotowana bylaby za cienka i ukegala miejscowemy przetarciu przy kontakcie np. z kluczami ?
jeszcze pytanie z innej beczki, slyszal ktos o nozach z tworzyw sztucznych ? moze znacie jakies kompozyty/polimery/ceramiki z ktorych robi sie ostrza uzytkowe (nie takie maszynowe do ciecia stali/drewna :) )
  • 0

budo_hawk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
NimnuL napisał:

- co sie stalo z poprzednim Twoim nozem ??

Jesli myslisz ze uległ jakiemus wypadkowi nic bardziej mylnego,wysłużony i nieco zniszczony powedrował w rece młodego harcerza, postanowiłem podarowac mojego Camillusa ...niech ma dziecko :D nikt z jego kumpli w druzynie jak sie okazało takiego nie miał
Ja kupiłem sobie kolejny.

Jacek P.
  • 0

budo_nimnul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz - NimnuLandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife

Gdyby przekroczyc 60HRC to ta stal stalaby sie juz troszke za krucha, upadek na beton takiego noza grozilby peknieciem
ja sie zastanawiam czemu nie uzywa sie azotowania do utwardzania powierzchni (przy okazji ochrona antykorozyjna), warstwa naazotowana bylaby za cienka i ukegala miejscowemy przetarciu przy kontakcie np. z kluczami ?
jeszcze pytanie z innej beczki, slyszal ktos o nozach z tworzyw sztucznych ? moze znacie jakies kompozyty/polimery/ceramiki z ktorych robi sie ostrza uzytkowe (nie takie maszynowe do ciecia stali/drewna :) )



no wlasnie, slyszalem wlasnie, ze powyzej 60Hrc sa to stale kruche, ale cholernie wytrzymale na naprezenia . . . do czasu ;)
ale wciaz nie jestem pewny twardosci mojego noza ... na stronie camillusa nie ma napisane jaka jest jego twardosc . ..
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
zawsze mozesz samodzielnie zmierzyc twardosc :)
np. w warszawie na wydziale inzynierii materialowej :)
(odcisk oczywiscie zeszpeci troszeczke klinke (bedzie malenki slad ok 0,1 mm)
60HRC to ostrze bedzie dlugo trzymac ale jakies nagle uderzenie i masz wyszczerbione ostrze :(
  • 0

budo_nimnul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz - NimnuLandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife

zawsze mozesz samodzielnie zmierzyc twardosc :)
np. w warszawie na wydziale inzynierii materialowej :)
(odcisk oczywiscie zeszpeci troszeczke klinke (bedzie malenki slad ok 0,1 mm)
60HRC to ostrze bedzie dlugo trzymac ale jakies nagle uderzenie i masz wyszczerbione ostrze :(


No tak to ja sie nie bede wysilal ;> wystarczy ze spelnia swoje zadanie, nie sadze bym go latwo zlamal ;> bo chyba nie przez otwieranie puszek czy struganie drewna ? :>
dzieki i pozdrawiam
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
Cholera, muszę się odezwać i sprostować...

struktórę

miało być strukturę, przepraszam... :oops: Trochę mnie dzisiaj w oczy kolnęło...
A z tą kruchością powyżej 60 HRC to nie ma co generalizować... Są węglówki które przy odpowiednim zahartowaniu trzymają się świetnie powyżej tego progu.

Pozdr
Mithr
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
ale to juz raczej hartowane powierzchniowo (zeby miec dalej plastyczny rdzen) i chyba cos takiego jest dosc trudne do przeprowadzenia przy niewielkiej grubosci ostrza
a i tak miejsca najbardziej narazone czyli tnace moga sie w miare latwo wykruszyc
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
Noże Mad Dog przy krawędzi tnącej 62-63 HRC. Stal O-1... Nie wykrusza się! :)
A przy grzbiecie głowni za to 53-54...

Pozdr
Mithr
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
o to musze sie popytac co i jak paru doktorkow z wydzialu, moze dzieki temu sam sobie zrobie jakis nozyk :]
  • 0

budo_nimnul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz - NimnuLandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife

Noże Mad Dog przy krawędzi tnącej 62-63 HRC. Stal O-1... Nie wykrusza się! :)
A przy grzbiecie głowni za to 53-54...

Pozdr
Mithr


no ale to juz inna bajka, inny przedzial cenowy ;) no ale wrazenie robi . . . orientacyjnie jednak moze ktos wie jakie obciazenie taki noz jak moj moze wytrzymac ? chodzi np. co mozna nim mniej wiecej podwazyc zeby go jeszcze nie zlamac/zgiac ? ?
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife
oj chyba na to ciezko odpowiedziec, zalezy od punktu przylozenia obciazenia i jego kierunku, znaczy sie wszystko zalezy od stanu naprezen oraz czasu w jakim ten stan zostal wprowadzony, material jest w stanie wytrzymac wiecej im wolniej cos mu "robimy" :)
  • 0

budo_nimnul
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz - NimnuLandia

Napisano Ponad rok temu

Re: Moja opinia o Camillus Pilot Survival Knife

oj chyba na to ciezko odpowiedziec, zalezy od punktu przylozenia obciazenia i jego kierunku, znaczy sie wszystko zalezy od stanu naprezen oraz czasu w jakim ten stan zostal wprowadzony, material jest w stanie wytrzymac wiecej im wolniej cos mu "robimy" :)


no tak tez myslalem, ze bedzie problem z odpowiedzia . . . jednak noz jako ze moj pierwszy w zyciu posluzy mi calkowicie do eksperymentow ;)
pozdrawiam i dzieki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024