Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kandele vs Lumeny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Kandele vs Lumeny
Ktos wie jaki jest przelicznik Kandeli (Candle) na Lumeny? Chodzi rzecz jasna o swiatlosc.
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Chyba nie być przelicznika ....
Moja kochać latarki, mieć kilka i podniecać się systematycznie, i niezdrowo buszując za nowe modele po sieci ... ale jak producenty do "A" podawać w candele a do "B" w lumeny to się gubić jak moja mama w lesie (10 metrów od samochodu i już nie wie, którędy się wraca ;) ).
Ale z matematyki i fizyki zawsze być d...
Moja z ciekawością obserwować wątek :)
Pozdrawiać ;)
  • 0

budo_reolog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Co innego mierzą kandele, a co innego lumeny. Lumen [lm] to strumień światła o światłości 1 kandela przypadający na 1 steradian (kąt bryłowy, wierzchołek w środku kuli, o powierzchni równej kwadratowi promienia tej kuli). Natomiast kandela [cd - nie mylić z płytami kompaktowymi :) ] to jednostka światłości (czyli natężenia światła). Kandele definiuje się w jakiś wypasiony sposób, tzn. bodajże jest to światłość ciała doskonale czarnego o jakiejś konkretnej powierzchni i w jakiejś konkretnej (bardzo wysokiej) temperaturze. Jak komuś zależy to mogę sprawdzić i podać szczegóły.

Poza powyższymi definicjami mamy jeszcze luminację (kandela / metr kwadrat, mierzona w nitach, lambertach i stilbach), natężenie oświetlenia (lumen na metr kwadrat, mierzone w luksach), ilość światła (lumen * sekunda, mierzona w lumenosekundach), naświetlenie (luks * sekunda, mierzone w luksosekundach), oraz zapewne jeszcze kilka innych rzeczy o których po prostu w tej chwili zapomniałem. :wink:
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Ta temperatura to temperatura topnienia platyny. Ale ile to było to też już nie pamiętam.
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Czyli krotko mowiac nie ma jak porownywac latarek ktorych sila jest podawana w kandelach od tych w lumenach? :?
  • 0

budo_reolog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Nooo, nie jest aż tak źle! :wink:

Ilość lumenów oznacza strumień światła przy pewnym zadanym kącie bryłowym (1 steradian). Z kolei ilość kandeli mówi Ci o tym ile kandeli w ogóle przypadnie na oświetlany obszar, czyli też opisuje strumień światła! Obie wartości mówią więc niemalże o tym samym!

Wynika z tego, że jeśli znasz kąty rozwarte stożka światła obu latarek to możesz stosunkowo łatwo "przeliczyć" lumeny na kandele i odwrotnie.

Zależność pomiędzy połową kąta rozwarcia stożka (X) a ilością steradianów (Y) to: 2 * PI * (1 - COS X) = Y. A więc mając latarkę o kącie rozwartym stożka np. 45 stopni (X = 1/4 PI) wyliczamy że jej kąt bryłowy to 1,84 steradianów. Ilość kandeli (w strumieniu światła) uzyskasz dla tej latarki przemnażając ilość lumenów przez 1,84. Jeśli natomiast wartość podana jest w kandelach, to na lumeny przeliczysz przez 1,84 dzieląc. :)
  • 0

budo_reolog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kandele vs Lumeny
Ech... Oczywiście pomyliłem się przy podstawianiu. :oops:

Powinno być: "A więc mając latarkę o kącie rozwartym stożka np. 90 stopni (X = 1/4 PI) (...)". <- X to POŁOWA kąta rozwartego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024