Skocz do zawartości


Zdjęcie

Custom - co to takiego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojohunt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Custom - co to takiego
jak czytam posty to mam wrazenie, ze wielokrotnie pojecie "noza custom" jest interpretowane bardzo roznie
jak dla mnie wysokiej jakosci noze produkcyjne to nie customy, choc czesto ich jakosc jest bardzo wysoka
wiec co to takiego ten custom ?
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
Gdzieś przeczytałem, nie wiem nawet, czy to nie słowa Kevina McClunga...
Custom to nóż robiony na zamówienie przez knifemakera... Jedyny w swoim rodzaju, albo z krótkiej serii, w której też każdy egzemplarz jest niepowtarzalny w jakiś sposób, numerowany itd...
Tym różni się od noża handmade, który jest, jak MadDogi, 'po prostu' ręcznie robiony, ale można go wybrać spośród dostępnych modeli...

Dlatego, idąc tym tropem, zamiast często stosowanego określenia 'semi-custom' może należałoby używać raczej 'semi-handmade'....

Pozdrawiam serdecznie...

Mithr
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
wypowiedz Kevina oddaje sens tego podzialu.
Han Made to wlasnie noze robione recznie ale w seriach ciagnacych sie latami.
Custom to jak dla mnie noz przygotowany specjalnie dla kogos , rozniacy sie od innych .
Pytanie staje sie ciezkie jezeli pomyslimy np o Microtechach , sa serie po doslownie kilka egzemplarzy , ale maja elementy robione na obrabiarkach ....wiec nie sa nawet handmade ale sa custom?
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
Nie każdy Custom to Hand Made, nie każdy Hand Made to Custom, nie każdy prostokąt to kwadrat... ale sprawa z nożami "custom" jest w sumie dość jasna i przewijała sie tyle razy przez niejedno seminarium, knife show czy na łamach Blade Magazine, że można coś na ten temat spłodzić. Więc poświęciłem dziś nieco czasu na to:

Nóż custom to nóż, który jest robiony pod wymogi konkretnego klienta. Zwykle jest to np. specyficzna stal, okładziny, inne materiały itp. Tak więc nóż custom nie musi być całkowicie robiony ręcznie. Może to być też nóż fabryczny, ale pod warunkiem, że klient kontaktuje się z producentem bądź dealerem i ustala detale dotyczące JEGO noża. Tej JEDNEJ sztuki. Czasem zdarza się, iż taki nóż wychodzi potem w jeszcze kilku sztukach (jeśli pierwotny klient nie ma nic przeciwko oczywiście) ale to już są noże "customized". Słowo custom w przypadku noży zawiera w sobie pierwiastek niepowtarzalności i wykonania noża pod zamówienie końcowego użytkownika. Często nóż custom jest utożsamiany z nożem robionym ręcznie, ale tak na prawdę "hand made" to zupełnie cos innego. Dwa przykłady:

1. Model bazowy - Greg Lightfoot "MaxVelocity" - jeśli kupisz go od Grega od tak, po prostu :lol: to masz nóż "hand made". Jeżeli zaś dogadasz się z Gregiem, że chcesz mieć bolstery grawerowane w marynistyczne symbole oraz okładziny nie z CF ale polerowanego granatowego G10 to już jest "custom". Często maker oferuje różne opcje dodatkowe, ale jeżeli są one właśnie stałą propozycją Makera to jest to nóż "customized", przykładem jest hand made Emerson CQC7 z okładzinami z macicy perłowej i ostrzem z damascusa (tzw. CQC7 full-dress).

2. Model bazowy - MT SOCOM - jeśli kupisz od tak, to masz nóż produkcyjny. Jeżli zaś dogadasz się, że twój nóż ma mieć ostrze z damasceńskiej stali którą dostałeś (sam wykułeś?) na seminarium "hammer-in" w Szwecji pod okiem Conny'ego Personn'a, tudzież chcesz jakieś egzotyczne wkładki, których wcześniej SOCOM nie widział (np. ze skóry grzechotnika), to jest to "custom". Zrobiony dla ciebie. Do tej pory takiego nie było i nie możesz podesłać fotki i powiedzieć "to chcę".


Ale można pójść dalej... można po prostu zaprojektować nóż, lub poprosić kogoś o zaprojektowanie noża dla ciebie. Dogadujesz się z "makerem" lub producentem i robią ci twój własny nóż. Wtedy zwykło się mówić full-custom. Taki nóż jest po prostu całkowicie unikalny... Znów dwa przykłady:

1. "Argonaut" - nóż nurkowy zrobiony ostatnio przez Reese'a Weiland'a. Po prostu ktoś lubił tego twórcę, miał jego noże. A że akurat szukał specyficznego noża do nurkowania, to... poprosił Reese'a o zrobienie noża wg własnego projektu. Oczywiście stałemu klientowi nie mógł odmówić (fotka na końcu - załączam, bo nóż jest odlotowy).

2. Microtech "Excalibre" - pewien kolekcjoner Microtechów dogadał się z Tonym na zrobienie noża, który filozofią przypominałby "Nemesisa" ale jego zachcianka był OTF z klingą o długości... 6 cali! Dodatkowymi warunkami były: nóż nigdy nie zostanie więcej wyprodukowany, nie zostanie sfotografowany, nikt poza Tonym i kupującym nie pozna ceny. dla tego nóż ten znany jest TYLKO z opowiadań. Pokazywano go też kilka razy na Bladeshow (kolekcjonerzy też się tam wystawiają) ale zdjęcia nie ma. W "alejce kolekcjonerów" zdjęć bowiem robic nie wolno bez wyrażnego zezwolenia. BTW, może kiedyś facet się zmiłuje nad nami microholicami i pozwoli zrobić fotkę.


Teraz jeszcze klika określeń, które mogą być pomocne:

Hand Made - nóż robiony ręcznie i sprzedawany, ale nie robiony pod żadne konkretne zamówienie. Typowe przykłady to Mad Dog ATAK, Mick Strider SLCC, Kit Carson model 4.

Semi-Custom - to noże robione najczęściej w niedużych nakładach przez firmy produkcyjne, robione maszynowo i/lub ręcznie, wg projektu znanych knifemakerów. W tej grupie znajdują się zarówno noże wysokich lotów (np. William Henry "Icon", Chris Reeve "Mnandi") jaki i lotów niższych (Lone Wolf "Angelo" czy "Loveless City Knife"). Ich jakość użytkowa powinna być bardzo wysoka, materiały szlachetne, a wykończenia na takim poziomie jak w nożach "custom". Niestety, często firmy, nazywają "semi-custom" noże, które nie mają z tą grupą nic wspólnego. Istotnym elementem jest też tu różnorodność dostępnych wersji wykończenia / materiałów wykończeniowych i czesto możliwość ich wyboru. Do tej grupy należą też np. noże Strider czy Busse Combat (sporo ręcznej roboty, niewielkie nakłady, dbałość o jakość a nie ilość).

Mid-Tech - to noże robione częściowo ręcznie przez Makera a częściowo maszynowo lub po prostu przez inne, zewnętrzne firmy (zwykle elementy rękojeści, pochwy itp.). Wykończeniówka, szlif ostrza, dopasowanie itp. sa wykonywane ręcznie przez Makera. przykłady: Simonich LLC "Raven", Ken Onion Mid-Tech Boa, Carson Integral Mid-Tech Folder. Dzięki temu noże są nieco tańsze niż "hand made" a także krócej się na nie czeka.

Limited Edition - nóż produkcyjny lub hand made robiony w pewnej ograniczonej, określonej ilości. Może, ale nie musi być numerowany. Zwykle wyróżnia się materiałami lub jakimś szczególnym elementem. Przykłady to choćby BM-Ares z okładzinami z drewna różanego czy Spyderco Delica z rękojeścią Carbon Fiber.

Special Edition - nóż produkcyjny lub hand made made, który wyróżnia się materiałami lub jakimś szczególnym elementem. Przez to albo jest produkowany w ograniczonej ilości, albo przeznaczony dla konkretnego odbiorcy. Przykładem może być Mad Dog ATAK "SEALS" Edition.

Exclusive Edition - nóż produkcyjny lub hand made made, który wyróżnia się materiałami lub jakimś szczególnym elementem. Przez to jest produkowany dla konkretnego dealera lub dystrybutora. Dobre przykłady to Emerson SOCFK (sprzedawany tylko przez Extreme Outfitters) oraz np. Gerg Lightfoot Pitbull Fighter (tylko dla KnifeArt.com)

I na koniec przykład noża full-custom: Reese Weiland "Argonaut" (i pomyślelibyście, że to zrobił gość od MT HAWK'a?):

Dołączona grafika
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
a ja do tej grupy dodam jeszcze jeden rodzaj nozy : tunningowane ;) ..czyli mam MT Socoma i sam sobie dograweruje na okładzinie piekny kolorowy rysunek...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
No teraz to Piter skomplikowales wielu osobom zycie , to tak jak umieszczanie tyvh anokrymow po nazwie modelu auta....GT, LX, SE , GTI ,CI , GTP...itd.nikt nie wie co to jest i czym sie rozni.
Tak na prawde to nikt nie postawil granicy pomiedzy hand mande ,custom czy full custom
Dla wielu osob wyprucie wnetrznosci noza i pozostawienie praktycznie samej glowni ( i to jeszcze znienionej) to juz custom.
Kazdy maker inaczej to okresla swoje produkty a i dealerzy maja swoje podzialy.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
Seiken, jasne, że w praktyce granice się zacierają (szczególnie między custom a hand made). A mnie chodziło raczej o to, co ma pomyśleć ktoś, kto widzi przy opisie noża "hand made" a co, jak jest "limited edition"... i co to do cholery jest ten "Ken Onion Mid-Tech Boa" :? Oraz oczywiście to, że produkcyjne noże też mogą być nożami custom pełną gębą. Natomiast problem przypisania noża do danej grupy - to zupełnie inny problem... dla mnie (i dla ogromnej większości) taki przykładowo EDC zrobiony od początku do końca ręcznie przez Darrel'a Ralpha zawsze będzie 'custom' i koniec...

I na koniec - pojęcia hand-made, custom czy limited edition nie zawsze mają bezpośredni związek z jakością noża (choć często tak).

Tak na marginesie ostatnio czytałem artykuł napisany przez człowieka siedzącego wysoko w "American Knifemaker's Guild", w którym rozważał problem noży hand made - "what makes a knife hand made?". I ten to walił teoriami jak Św. Mikołaj z wora... i co więcej, pewnie ma rację. Ale ja nie jestem jeszcze na wstępie do tego poziomu. No ale tam muszą być pewne rzeczy postawione jasno - łącznie z tym kto i co może dotykać (!) podczas robienia takiego noża. Nie oceniam tego. Tak mają i już, to taki kodeks "O Czystości Bowie"... prawie jak z katanami w Japonii :)
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
Dzięki Ci wielkie Piter za cholernie rzeczowy i wyczerpujący tekst!
Fajnie to sobie spokojnie ułożyć.!!! :D
Pisz, stary... Wiele fajnych rzeczy się można dowiedzieć. A co z działem Microholics...? Wiem, że brak czasu... ale...

Pozdrawiam serdecznie
Mithr
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
No to mam pytanie (oczywiście dla poddierżania razgawora jeno :lol: ):
czy jak sobie sprowadzę ostrze np. od A1
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i zrobię okładziny z drzewka szczęścia ze wstawkami ze skóry tołpygi,
do tego pochwę z wyprawionej skóry dzikiego jeża to będzie już custom???
Czy jeno - semi custom, bo klinga gotowa.

A na poważnie - Artemix mnie olał (jedyny znany mi dystrybutor Fallknivena w Pomrocznej).
Czy ktoś z prześwietnego towarzystwa nie wie, czy można sobie u nas gdzieś takie "surowe" ostrze kupić????
Bo aż mnie korci...
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_wojohunt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
no jeszcze jest tez takie skrzywienie ze jak knifemaker nie jest "MS" to jeszcze daleko mu do prawdziwego ojca customow
a tak na serio to przychylam sie do slow Pitera i mysle ze pierwszy etap selekcji to na pewno hand-made, potem sa dalsze ograniczenia
swoja droga jak patrze na samą pochewke jaka mam do Chinto to od razu widac co to znaczy custom knife
  • 0

budo_kieleka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - co to takiego
Witam wszystkich
A ja właśnie wczoraj przeglądałem strone
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
są tam warunki jakie należy spełnić aby zostac "JS" i "MS" (jest napisane jak wykuc dobry noż hand made :D [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) i sa linki do producentów nozy custom w stanach [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024