Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kukri vs. BK1 Brute


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Kukri vs. BK1 Brute
Zastanawiam sie nad kupnem narzędzia do karczowania lasu,i ciężkich prac obozowych.
Jak według was sprawują się Kukri wszelkiej maści i taki np. Becker BK1 Brute (ładny jest).
Pozdr.
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri vs. BK1 Brute
A co dokładnie chcesz wiedzieć?
O Kukri opowiedzą Ci inni, ja mogę słów parę o BK-1.
Do CIĘŻKICH prac obozowych i karczowania lasu jest niezastąpiony (chyba, żeby go zastąpić jeszcze Busse'm:))

Pozdr
Mithr
  • 0

budo_syrin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri vs. BK1 Brute
Kiedys dawno temu czytalem wlasnie o takim tescie - sprawdzaniu khukri, siekiery i maczety. Okazalo sie, ze kazdy z nich jest najlepszy w tych warunkach, dla ktorych byl zrobiony - siekiera nadawala sie dla rabania suchego drzewna i grubych galezi, maczeta dla zywych pnaczy, swobodnie zwisajacych lian, a khukri - dla krzakow, rosnacych na blotnistym wilgotnym gruncie. Wiec, Twoj wybor zalezy od tego, co na Ciebie czeka ;-) (ale w Syberii, naprzyklad, mysliwy zawsze ma ze soba noz dla prac precyzyjnych (zakonske pokroic :-) ) i toporek dla rabania drzewna na opal).
  • 0

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri vs. BK1 Brute
Chodzi mi raczej o uniwersalne narzędzie.łatwe w transporcie (możliwość przytroczenia do plecaka),w użyciu .Siekierą np. nie zastąpie maczety ale maczetą taką siekierę od biedy tak.Jasne jest że łatwiej ścinać drzewa siekierą ale podejrzewam iż takie kukri/maczeta jest bardziej uniwersalne.
Najbardziej interesuje mnie jak wypada tu kukri ( czy jest bezpieczny,wygodny co można nim pociąć czego nie ) w stosunku do BK1.Ten ostatni zainteresował mnie wykonaniem dośc rozsądną ceną,i kształtem ostrza.Z relacji dotyczących BK7 wiem że są dosyć sprawne w terenie. Chcę wybrać rozsądnie ,aby nie żałować potem wydanych pieniędzy i pozostać z oryginalnym lecz niepraktycznym narzędziem w ręce.Czy ktoś może opisać mi CS Kukri (te grube ,duże ) i Kukri Light (duże ale cienkie) oraz właśnie BK1 .
pozdr.
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri vs. BK1 Brute
Brute.
9,5 cala grubej stali węglowej. Wiesz jak wygląda, głęboki recurve... Dzięki temu swietny przy rąbaniu, kiedy uderzasz w gałąź np, to brzuścem, który dodatkowo jest dociążony na grzbiecie rozszerzeniem (którym możesz z powodzeniem wbić gwóźdź). Na ogól jest to początek tego brzuśca, więc jak jeszcze jakby pociągniesz przy wchodzeniu ostrza w drewno, jest pięknie. Jak w masło...
Nosić wygodnie, jak na bydle powyżej 600g. Można na TekLoku, dzieła ok. Albo zwyczajnie na pasie, wtedy paskiem do uda (w komplecie)
Czubek absolutnie nie do zdarcia. Bardzo gruby. Konserwy na ogół niestety na wylot...
O rękojeści pisałem przed chwilą w sąsiednim temacie.
Zresztą w ogóle o BK! też już pisałem, poszukaj w archiwum.

Chętnie odp na konkretne pytania...

Pozdrawiam
Mithr

PS Jak dla mnie, to Brute przy wielkich możliwościach rąbania pozostaje łatwiejszy do noszenia i ma więcej zastosowań od Kukri... Ale co kto lubi. Np łatwiej żarcie pokroić, postrugać.... Chlebek.... Rybke od biedy sprawić...

Mithr
  • 0

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri vs. BK1 Brute
Dziekuję.
To teraz kukri....
Swoją drogą niepokoi mni w kukri możliwość przekoszenia klingi w ręcę i w efekcie wylotkę w sytuacji niewłaściwego kąta cięcia. Nieraz taką sytuacje miałem podczas cięcia siekierą .Siekiera przeslizguje się po korze ,przekręca się w dłoni i potrafi polecieć lub trafić w nogę. Wygięta w dół klinga kukri działa w tym przypadku podobnie ,jak dźwignia.
Czy moje spostrzeżenie jest poprawne ?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024