Skocz do zawartości


Zdjęcie

mistyczna strona capoeiry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

mistyczna strona capoeiry
poszukuję informacji na temat mistycznej otoczki capo - rytułały , obrzędy , symbolika itp . ma ktoś może coś o tym ?
  • 0

budo_radosna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wejherowo

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
to brzmi jak nowa religia :) obrzedy, rytualy... niezle sie zapowiada:) czekam na jakies posty w tej sprawie - chetnie poczytam :)
AXE!
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
Nie wiem po co doszukiwac sie jakichs nadnaturalnych rzeczy w tancu i robieniu akrobacji ;) :)
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
A ten caly rytual zamkniecia cialo ...chyba na stronie Kashooba to kiedys czytalem no i jest o tym tez w tym doc. "wojownicy tanca" ...to bylo ciekawe...nawet bardzo ....wiecej takich tekstow by sie przydalo :)
  • 0

budo_alemao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
"Nie wiem po co doszukiwac sie jakichs nadnaturalnych rzeczy w tancu i robieniu akrobacji"....co nazywasz tańcem?..Capoeira to sztuka walki :evil: niewierzysz przyjdz do nas na trening.....pozatym w Capoeira znajdziesz mnóstwo "nadnaturalnych rzeczy"...Axe..Pozdro
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
Do was na trening nie ma to jak konkretne zaproszenie :) . A w capoeirze mistycyzmow niech kazdy doszukuje sie w sobie a nie w rytualach, w tym jak capoeire na niego dziala. Alemao tak w ramach wytlumaczenia zebys mnie za bardzo nie zrugal to ja capoeire troche juz trenuje i tamten post byl wyrazem znudzenia na tego typu tematy. Sa pewne tradycyjne rzeczy np: przeciaganie sieci, ale capo jak sam napisales to sztuka walki a nie religja albo sekta zeby jakies takie rzeczy byly jakich oczekuje tworca teamtu.
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
Komus cos sie chyba komus pomieszalo z candomble.
  • 0

budo_alemao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
Spoko :D Niechce abyś mnie też źle zrozumiał...a co do "nadnaturalnych rzeczy" to jest to ....hmm..conajmniej dziwne określenie.. :D Capoeira to sztuka walki...dla wielu to całe życie...jest w tym coś więcej...Czegoś co ciężko znaleśc w innych sztukach walki...Może właśnie to są te"nadnaturalne rzeczy" :D Pozdrowki..AXE
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
a ja znalazłem naprawdę sporo - chodźby przytaczane już tu de corpo fechado - czyli rytułał zamknięcia ciała , malicia - nie zawsze oznaczała spryt i taktykę , nazwa pochodzi od rytuału voo-doo ( brzmi groźnie , ale serio ) , który miał oczarować wroga ponadto tajemnica Gry Życia ... naprawdę sporo tego... no i jeszcze energia AXE - ktoś wie coś więcej o tym ?
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
AXE jest to energia, ktora wyzwala sie wewntarz roda podczas gry dwoch osob. Ten krag naokolo dwoch walczacych jest po to aby ta energia nie wylatywala na zewnatrz, dlatego tez ludzie staraja sie aby ten krag byl szczelny, i utrzymywala sie ta energia miedzy grajacymi a ludzmi stojacymi w kregu.
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
a czy to nie jest też nazwa nadana przecz capoeiritas energii wypełniającej cały świat , każdą istotę ?
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
AXE jak rowniez ACHE nie ma doslownego tlumaczenia i ciezko zrozumiec jego sens, mowi sie, ze w pelni rozumieja go tylko Brazylijczycy... Nie dotyczy on tylko Capoeira, axe ma swoje miejsce w calej kulturze Brazylii. Najczesciej chyba zyczą sobie tego capoeirisci, ale to nie od nich sie wzielo. Z tego co wiem, i z tego jak sobie tlumacze, to axe jest energią życia, entuzjazmem, optymizmem. Jesli zyczy sie komus energii axe, zyczy mu sie chartu ducha, mocy i siły. cos jak "głowa do góry", ale nie tylko. Jak wczesniej ktos napisal, axe to cos, co czujemy w roda. Ciezko to opisac, niektorzy jak slyszalem nie czuja tego przez pol zycia. Axe wszystkich capoeiritas łączy sie w roda, w jej centrum. Klaszcząc i spiewajac wyzwalamy z siebie pewna energie.... hmm... najlepiej czuje sie to grając w roda - po godzinnym treningu, gdy czujesz bol w kazdym miesniu, gdy bola Cie stopy przy chodzeniu, gdy plecy juz nie moga sie zginac, a rece wiotczeja pod ciezarem ciala - czujesz axe, czujesz to, ze wszyscy dookola klaszcza dla Ciebie w jednym rytmie, spiewaja piosenke, a caly ten przekaz skupia sie na Tobie i czujesz go, niekoniecznie go rozumiejac. I mimo zmeczenia, mimo bólu, mimo kontuzji jak to sie czesto zdarza - dostajesz takiego energetycznego kopa, jakbys byl ze stali, z gorącej stali. Dopiero po wyjsciu z roda przytomniejesz i widzisz, ze juz sily oddychac nie mozesz. Kreci sie w glowie, musisz usiaść. Właśnie ta energia to axe - to co kazdy wklada od siebie w roda. Chór, bateria i gracze robią z roda prawdziwą bombę. Osoby postronne czasem sie smieja, a czasem rowniez nie rozumiejac tgo co robia uczestnicza w tym czyms. Nie musza miec pojecia o tym co robia, rytm, klaskanie i muzyka potrafią wyzwolić axe w kazdym, nawet jesli nie ma o tym pojecia. Czuliscie kiedys prawdziwy dreszcz stojąc w roda? Zaczeliscie kiedys skakac do rytmu ze wszystkimi? Krzykneliscie kiedys "vai energia, bate palma" na cale gardlo? To wlasnie robi Axe ;) Zycze tego uczucia kazdemu ;)
  • 0

budo_marreco
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New York City

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
AXE - niestety jest to tekst po portugalsku. Może ktoś podejmie się przetłumaczenia, bo ja teraz nie mam czasu, żeby sie tym zająć.
O AXÉ
Energia mágica, universal e sagrada do orixá. É uma energia muito forte, mas que por si só é neutra. Deve ser anipulada e dirigida pelo homem através dos orixás e seus elementos símbolos. O axé dos iniciados está ligado, e diretamente proporcional a sua conduta ritual - relacionamento com seu orixá; sua comunidade; suas obrigações e seu babalorixá.
O axé é o elemento mais precioso do Ilê, é a força que assegura a existência dinâmica. É transmitido, deve ser mantido e desenvolvido, e como toda força pode aumentar ou diminuir e essa variação está relacionada com a atividade e conduta ritual. A conduta é determinada pela escrupulosa observação dos deveres e obrigações, de cada detentor de axé, para consigo, seu orixá e para com seu ilê. O desenvolvimento do axé individual e do grupo impulsionam o axé do ilê. A força do axé é contida e transmitida através de certos elementos e substâncias materiais, e é transmitido aos seres e objetos, que mantém e renovam os poderes de realização. O axé está contido numa grande variedade de elementos representativos dos reinos: animal, vegetal e mineral. Quer sejam da água (doce ou salgada), da terra, da floresta, mato ou espaço urbano. Está contido nas substâncias naturais e essenciais de cada um dos seres animados ou não, simples ou complexos, que compõem o universo.
Os elementos portadores de axé podem ser agrupados em três categorias:
1 – sangue vermelho (ex: sangue, óleo de dendê, cobre e bronze etc)
2 – sangue branco (ex: sêmen, álcool e sais etc)
3 – sangue preto (ex: cinzas de animais, carvão e ferro etc)
Toda oferenda e ato ritualístico implicam na transmissão e revitalização do axé. Para que seja verdadeiramente ativo, deve provir da combinação daqueles elementos que permitem uma realização determinada. Receber axé significa incorporar os elementos simbólicos que representam os princípios vitais e essenciais de tudo o que existe. Trata-se de incorporar o aiyé e o orún, o nosso mundo e o além, no sentido de outro plano. O axé de um ilê é um poder de realização transmitido através de uma combinação que contém representações materiais e simbólicas do "branco", "vermelho" e "preto", do aiyé e orún. O axé é uma energia que se recebe, compartilha e distribui, através da prática ritual. É durante a iniciação que o axé do ilê e dos orixás é "plantado" e transmitido aos iniciados.
  • 0

budo_radosna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wejherowo

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
wow Kashoob! jak dla mnie, to powinienes pisac do gazet - i wcale to nie jest ironia, tylko naprawde stwierdzam, ze potrafisz ujac sedno sprawy i w 100% sie z toba zgadzam!
zycze wszystkim graczom 100% axe w roda i ich codziennym zyciu, bo to jest COS!
  • 0

budo_madmatt
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
tak to jest bardzo ujmujące tylko mam jedno pytanie. Co oznacza "vai energia, bate palma" bo nigdy nie zdażyło mi się wykrzyczeć tego?

pozdrawiam i AXE
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry

"vai energia, bate palma"


w dosłownym tłumaczeniu: idzie energia, klaszcz w dłonie
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
coś ktoś jeszcze może dodać o tej mistyce ?? bo ja już za bardzo nic więcej wynaleźć nie mogę... :)
  • 0

budo_madmatt
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
nie wiem czy to mistyka ale wyglada na jakis rytuał, mianowicie przed wejściem do roda niektórzy capoeristas kreślą rękoma jakieś wzorki na ziemi i w powierzu (nie wspominająć już o znaku krzyża w imie ojca i syna itd)

pozdrawiam
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
o tym wiem , to jest znak krzyża , ale nie ten od Ojca , Syna i Ducha świętego , tylko symbol rdzennie pochodzący z kultury afro-brazylijskiej...
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistyczna strona capoeiry
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024