Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wywiad z Roycem Gracie (PL)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Wywiad z legendą MMA Roycem Gracie (część 1)
Przeprowadzony przez: Chris Colderley - 08.27.2003 02:40 AM

Dołączona grafika

-Co u Ciebie słychać?

Royce Gracie: Jest świetnie! Cały czas podróżuje.

-Słyszałem że prowadzisz seminaria w jakiejś bazie wojskowej...

Royce Gracie: Właśnie wróciłem z Fort Bragg . . . nauczałem tam Special Forces.

-Ile seminariów przeprowadzasz w ciągu roku?

Royce Gracie: Około 45

-To nieźle!

Royce Gracie: Prawie w każdy weekend jeśli chodzi o małe. Przy większych uczę cały tydzień.

-Co słychać u rodziny? Widziałem zdjęcia serfującego Ricksona co było dość niezwykłe.

Royce Gracie: Gdy jestem w domu nigdzie się nie ruszam i staram się nie nauczać. Później lepiej mi się podróżuje i naucza, jest na to duże zapotrzebowanie. Gdy jestem w domu trzymam się z dziećmi, wychowuje je należycie jak Gracie. Myślę że nie spodobało by się mojej żonie gdybym wrócił po tygodniu z Fort Bragg i powiedział:"Kochanie, potrzebuje trochę czasu dla siebie, chyba pójdę posurfować." Co to to nie! Gdy jestem w domu staram się być w nim jak długo tylko mogę.

-Jak się czuje Twój ojciec?

Royce Gracie: Świetnie! Skończy 91 lat w październiku.

-Wiem że jesteś bardzo blisko z ojcem, jak z resztą z całą rodziną. Jakiej najcenniejszej rady Ci udzielił?

Royce Gracie: Właśnie rozmawiałem z nim o tym jakieś sześć miesięcy temu. Najlepszą rzeczą jakiej mnie nauczył to nie Jiu-Jitsu tylko pracowitość! Powiedział mi:Musisz nad tym pracować(jiu jitsu). Pracuj i pokaż czego Cie nauczyłem.

-Ostatni raz walczyłeś w UFC 5. Dlaczego nigdy nie wróciłeś do UFC?

Royce Gracie: Ponieważ zaczeli zmieniać zasady. Wprowadzili podziały czasowe. Musiałem walczyć z kimś większym ode mnie przy podziale czasowym tak jak z Kenem Shamrockiem w UFC 5. Ważyłem 79kg a on 107kg. On nie przyszedł walczyć tylko przetrwać. Dla niego remis to zwycięstwo. Zachowywał się tak jak by wygrał.

Dołączona grafika

-Co z podziałami wagowymi?

Royce Gracie: Za dużo zasad. Kogo obchodzi waga lekka? Kto interesuje się tymi sportowcami? Jestem trochę zwariowany i zamierzam wybrać sobie kogoś z wagi ciężkiej (śmiech).

-Właśnie, Ty chyba nigdy nie walczyłeś z kimś z twojej wagi.

Royce Gracie: Tak! Blisko, ale przeważnie wszyscy byli ciężsi.

-I don?t think anybody who would be in your division now that they have established weight limits.

Royce Gracie: Tak, plus wprowadzenie pięciominutowych rund.Trzy pięciominutowe rundy nie wystarczą... Nie ma czasu na pokazanie techniki. Musisz radzić sobie z gośćmi którzy napierają na Ciebie z brutalną siłą. Na początku pokazałem jak mały człowiek może obronić się i odklepać większego przeciwnika poprzez jakąś technikę.

-Wyjaśnij mi filozofię Gracie Jiu-Jitsu. Wspominałeś o słabszym fizycznie pokonującym silniejszego. Duży nacisk na technikę i wytrzymałość.

Royce Gracie: Gracie Jiu-Jitsu zostało wynalezione przez mojego ojca. Ojciec uczył się obserwując. Wujek uczył się od Japończyka. Mój ojciec był tak drobny ze nie mógł. Ważył ok. 135-140 funtów. Nie mógł biegać, był słaby. Nie mógł wykonywać ćwiczeń. Lekarz mu zabronił.
Pewnego dnia wujek spóźnił się na zajęcia, Mój ojciec powiedział:Hej, zawsze się przyglądałem, wiem wszystko to co ty. Mogę ćwiczyć z Tobą jeśli chcesz.
Powiedzieli mu:Jasne, nie ma sprawy.
Pamiętając nauczanie mojego wujka, poukładał sobie wszystko w głowie i zmienił trochę.Otóż położył większy nacisk na technikę. Np. Silny człowiek może podnieść samochód, drugi może wtedy zmienić koło. Tak oni to robili. Mój ojciec wynalazł podnośnik. Jeden mały człowiek może jedną ręką podnieść samochód i zmienić koło. Dodał technikę do systemu zmieniania kół i techniki walki. Tamtego dnia przejął szkołę. Gdy przybył wujek powiedział: Przepraszam za spóźnienie. Wynagrodzę wam to jakoś. Usłyszał: Nie trzeba, jeśli nie masz nic przeciwko chcielibyśmy aby uczył nas Helio.
Tak to się zaczęło.

-Ile Gracie Jiu-Jitsu jest sztuką a ile nauką?

Royce Gracie: Wszystko jest sztuką. 100%.

-Daj mi przykład, jak rozumiesz to jako sztukę.

Royce Gracie: Piękno...łagodność. Jak patrzysz na dwóch bjjowców walczących zauważ jak łagodni są. Nie polegają na sile, na szybkości. Polegają na technice.

-Royce, Twoje wyniki w UFC pozwoliły Ci na stworzenie najbardziej prestiżowego przedsięwzięcia mma na świecie. Wyjaśnij mi swoją filozofie, rodzinna filozofie marketingu.

Royce Gracie: Nie ma dobrych uczniów i złych uczniów. Są dobrzy nauczyciele i źli. Uważam się za dobrego nauczyciela. Jeśli pojawisz się na seminarium to się nauczysz!
Wielu nauczycieli nie przejmuje się tym. Nie przejmują się tym czy nauczą, nie przejmują się techniką. Pokazują -jeśli załapiesz to świetnie. Jeśli nie, to trudno. My musimy być pewni ze umiesz.

Chris Colderley boxinginsider.com
Tłumaczenie saku
2 i 3 część wkrótce
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Dzięki Saku, dobra robota! I miło widzieć że jeszcze będą kolejne części 8)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Dobre. Saku :peace:

"Royce Gracie: Piękno...łagodność. Jak patrzysz na dwóch bjjowców walczących zauważ jak łagodni są. Nie polegają na sile, na szybkości. Polegają na technice."

Ale to za bardzo przypomina mi te różne teksty o aikido etc. :wink: :wink: :)
  • 0

budo_kapu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Thnx Saku! :)
  • 0

budo_marcos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Saku, kiedy będzie wkrótce?
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Mam trzecią część. Drugiej nie dałem rady, mam kampanie wrześniową :rofl:

Miłej lektury

-----------------------------------
Interview w/MMA Legend Royce Gracie (Part 3)
Reported By: Chris Colderley - 09.10.2003 02:12 AM

-Wiele technik BJJ takich jak np. rear mount czy nawet mount nie są już tak efektywne jak kiedyś.(prawdopodobnie z powodu zasad). Czy zasady MMA zabijają szanse fighterów bjj?

Royce Gracie: Niezupełnie. Nogueira jest na topie. Ja wychowuje teraz kilku fighterów... Jest wielu bjjowców na topie.
Ale dzisiaj...różnica pomiędzy dzisiaj a początkami UFC jest taka że wtedy był to styl przeciwko stylowi. BJJ przeciwko kickboxowi. Sumo przeciwko savate. Kung fu przeciwko tae kwon do. To był styl przeciwko stylowi. Dzisiaj jest inaczej-o to kto jest lepiej przygotowany. Fighter przeciwko fighterowi. Każdy ćwiczy wszystko więc nie mów mi ze Sakuraba nie ćwiczy Gracie jiu jitsu. Wiem że się uczy.
Wielu mi mówi: Dzięki za szkoleniówki The Basics. Bardzo mi pomogły. Ricco cwiczy duzo bjj. Mirko 'Cro Cop' uczy się od mojego przyjaciela. Wszyscy: Sakuraba, Vanderlei. Dzisiaj jest inaczej. Kto jest lepiej przygotowany? Kto jest w lepszej formie? Kto jest w lepszej kondycji fizycznej. Kto jest bardziej wszechstronny? Kto potrafi kopnąć, uderzyć i zdzwigniować.

Dołączona grafika

-Czy to Twoja wina? Czy to wpływ twojej dominacji?

Royce Gracie: To wina mojego ojca. Ja byłem tylko maszyną. Jiu jitsu jest stworzone dla mniejszych aby mogli się obronić przed większymi a dzisiaj taki Bob Sapp uczy się duszeń, dzwigni. Widziałem Sappa- 170 kg dosiada przeciwnika który wystawia rękę- 170 kg skręca się i wyciąga balache z dosiadu. Mówisz mi że Brazylijskie jiu jitsu się skończyło? (śmiech)
To wręcz nieprzyzwoite. Mniejszy człowiek powinien się uczyć jak obronić się przed większym, ale właśnie duży uczy się jak pokonać mniejszego.

-Każdy zawsze mówił(o dużych gościach) 'He has a punchers chance. Gdy się taki wielkolud nauczy BJJ co zostaje? Jak mniejszy może się obronić przed większym i mającym technikę?

Royce Gracie: Strategia. Hey, ważę 180 funtów. Przebiegnijmy się. 375 funtów niech się zemną przebiegnie. Wezmę Boba Sappa na przebieżkę...zobaczymy ile przebiegnie. Wytrwam dłużej od niego dlatego mogę go pokonać. Ale bez żadnych limitów czasowych. Nie miał bym żadnych szans walcząc w wadze ciężkiej z rundami. Gdyby była 15 minutowa runda przegrałbym z Danem Severnem. Dzięki Bogu nie było limitów czasowych. Walczyliśmy 16 i pół minuty. Gdyby była to 15min runda przegrałbym. Cały czas był na mnie-15min. W 16.30sek zadusiłem go. Dlatego lubię walczyć bez limitów czasowych. Żadnych zasad dopóki ktoś się nie podda.

-Royce co myślisz o Pride od walki z Yoshidą? Domyślam się że widziałeś jego ostatnią walkę[Sierpień 10, 2003].

Royce Gracie: To było ustawione!

-Ustawka?

Royce Gracie: Jasne.

-Co sądzisz o swojej walce z Yoshidą?

Royce Gracie: Było czarno na białym w kontrakcie że sędzia nie może przerwać walki. Sędzia złamał warunki przerywając walkę.
Zawodnik mówi:"panie sędzio, po nim, przerwij walke" Sedzia: "OK., przerywam" To tak jak ja bym wszedł na ring boksować z Mike Tysonem. Runda by się zaczęła a ja spojrzał bym na sędziego i powiedział: "Panie sędzio, on chyba nie jest w zbyt dobrym stanie, lepiej niech pan przerwie"
Sędzia "Naprawde?" Przerywa walkę? No nie...

-Czy ta walka to był twój koniec w Pride?

Royce Gracie: Chce jeszcze raz.

-Z kim chcesz walczyć?

Royce Gracie: Z Yoshida. Mam z nim nie pozałatwiane interesy."Let's say, Potatoes in the oven cooking."

-Chciałbyś coś jeszcze dodać?

Royce Gracie: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Wydaje książkę. Wydałem książkę samoobrony. Wydaje następną ponieważ ludzie cały czas pytają mnie: Rozciągasz się? Uprawiasz Yoge? Ćwiczysz na siłowni? Ile ważysz? Biegasz? Pływasz? Co jesz przed walka a czego nie jesz?
Pisze książkę o odżywianiu, rozciąganiu i kondycji. Przedstawiam ludziom jak przygotowywuję się do walki.

-Świetnie Royce. Dziekuje Ci bardzo. Wiem ze jesteś bardzo zajęty dlatego to doceniam.

Royce Gracie: Niema sprawy.
.
-Mam nadzieje ze spotkamy się w Atlantic City. Zagadam cię tam.

Royce Gracie: Tito będzie walczył z Randym Couture! To będzie świetna walka! Lubię ich dwóch. Są świetni. Osobiście, nie tylko jako fighterów. Spotkałem ich osobiście. Są bardzo mili.

-Walka Randy Couture ? Chuck Liddell to była ogromna niespodzianka.

Royce Gracie: Randy Couture mnie nie zaskoczył.

-Mam nadziej ze będziesz na listopadowej gali.

Royce Gracie: Jasne, do zobaczenia.


Tłumaczenie saku
  • 0

budo_ulver
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 662 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legnica

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
thx Saku
hehehe kampania wrzesniowa :-) cos o tym wiem (projekt z c++ :( jutro dzien prawdy :(
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
Super wywiad. Jak bedzie po wszystkim wrzuc ta brakujaca czesc poklon
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Roycem Gracie (PL)
A ja bym chetnie te jego ksiazke dorwal.
Thx Saku za wywiad.

Marchew
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024